CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5359|Reply: 20

Padah tak ikut nasihat orang tua-tua

Assalamualaikum forumers semua,

Maaf ya, kalau sudah ada benang ni..

Lama dah saya tak menulis dalam forum ni. Hari ni timbul pulak semangat nak berkongsi pendapat & pengalaman tentang orang yang lemah semangat ni. Kenapa? Sebab mak saya termasuk golongan ini. Masa saya kecik-kecik dulu (era 70an) selalu dia kena rasuk. Dia tak boleh ziarah orang sakit/meninggal dunia...gerenti lepas balik rumah akan kena rasuk.

Pak sedara saya kawin orang Johor...dan masa kenduri tu ada persembahan kuda kepang. Ada orang nasihat kat mak saya sebelum kenduri tu supaya jangan pakai baju warna merah...dia pakai jugakk...masa kenduri tu saya pun ikut sekali. Tengok jugaklah tarian kuda kepang tu. Saya perasan mak saya tengok dengan mata tak berkelip..sangat asyik 'menghayati' persembahan tu...
Malam tu, mak saya dah rasa lain macam. Dia tak jadi balik rumah dan terus ke rumah nenek saya. . Sampai aje dia kat rumah nenek...dia terus pengsan. Kami panik seketika dan terus papah dia ke ruang tamu. Mujurlah masa tu atuk dan nenek dah sampai terlebih dahulu.

Selepas beberapa lama berkat usaha atuk dan pak-pak sedara yang lain, mak saya pulih tapi masih lemah lagi. Dia cerita kat kami, masa dalam keadaaan separuh sedar tu dia dibawa seseorang pergi ke satu taman yang banyak kuda. Cantik-cantik semuanya. Orang tu nak dia dok kat situ tapi mak saya tak mau.

Masa kejadian tu saya masih kecik lagi. Kami (adik & sedara-mara yang lain) berhimpit-himpit dok tepi ruang tamu sementara atuk dan adik-beradik mak berusaha nak pulihkan dia. Takutnya masa tu, Allah sajalah yang tau. Kami disuruh baca ayat kursi dan al fatihah tanpa henti. Yang peliknya masa sesi berubat tu, semua lampu rumah terpasang tapi keadaan persekitaran tetap suram.  

Pengajaran daripada peristiwa ini: Kena dengar dan patuh nasihat orang tua. Kalau dia kata jangan..maknanya janganlah! Ada hikmah di sebalik pantang-larang orang tua-tua ni. Kedua: Jangan tinggal solat dan rajin berzikir ingat Allah. Bila kita lalai, iblis syaitan akan mudah ganggu.

Bersambung ..

Last edited by kazman on 21-10-2014 11:45 AM

So sekarang how's ur mum? still diganggu lagi kah?

skrg camner? ur mom masih mcm tu ker?

mak iols pun mcm ni... pening kalau nak kenduri kendara.. mule la die nampak itu ini katenyeee... pastu pitam tetibe.. iols x blh nak hadam bnda mcm ni..... kekadang bising jugak kami adik beradik kat mak, jgn diikutkan sgt perasaan tu.. cuba bwk istighfar n selawat skit... asyik pk bukan2.. die suke percaya sgt bnda2 tahyul..iols pantang betul..

Clover_Hill posted on 21-10-2014 12:33 PM
So sekarang how's ur mum? still diganggu lagi kah?

Sekarang ni Alhamdulillah..tiada gangguan lagi.
Ada lagi cerita saya nak kongsi lepas ni..

khailya posted on 21-10-2014 12:39 PM
skrg camner? ur mom masih mcm tu ker?

Thanks for your concern..

My mom dah kembali ke rahmatullah berbelas tahun dulu...tapi bukan sebab ni.
Sejak dia kecik lagi ada masalah jantung..dan mungkin antara sebab dia lemah semangat.
Dia takleh dengar / tengok citer hantu..mesti asyik teringat aje lebih-lebih masa dia uzur syarie..

Follow Us
elmen posted on 21-10-2014 02:00 PM
mak iols pun mcm ni... pening kalau nak kenduri kendara.. mule la die nampak itu ini katenyeee... pa ...

oh my...harapnya dah ok sekarang..

innalillahiwainnailaihirojiun .. sorry..

so update la cerita lagi yer..
ekceli selain dari lemah semangat... arwah mmg penah kene gangguan ke?...

macam2        

maaf cakap, bangsa kita ni suka ambil peluang nak balas dendam malukan tuan rumah majlis.

mungkin ada tetamu yg lemah semangat akan terkena tempias.

Contoh kajian kes

Memang betul eh kalau pegi tgk kuda kepang tak boleh pakai warna merah? Baru tahu

aku tengok kuda kepang dari jauh..takut nak tengok dedepan ni

Penah tengok tarian kuda kepang kat majlis kawin kot jaman kekecik dulu kat kg johor..masa tu malam.. Tgk dr jauh la.. Nampak ada yg kena rasuk.  kejor orang sampai abis bercerabak sume lari.. Makan kaca lagi.  apa jadi lepas tu aku taktau.. Sebab tak amek tau.. Balik..tido... Kuikuikui

malukokram posted on 23-10-2014 03:59 AM
Penah tengok tarian kuda kepang kat majlis kawin kot jaman kekecik dulu kat kg johor..masa tu malam. ...

tarian kuda kepong pun ada pendamping ke?

tp betul la.. penah tgk nari ala2 kuda kepang ni kat pej kraf jln conlay tu.. ade jugak org kena rasuk.. ke mmg dorang ni buat2.. iols x kuase nak tgk smpai habis..

Aku orang johor, tapi rasanya baru sekali nampak tarian kuda kepang masa majlis kahwin.
Malam.

Depan rumah aku, pengantin jiran sebelah2. Ada la yang menurun bgai sampai kena hembus hembus kat telinga tu. Menjerit jerit.
Ada sorang tu dia 'bantai' tanah dengan cemeti kot. Tak tau nak guna perkataan apa selain bantai hihi

Tak tengok abis sebab mak aku tutup pintu rumah. Dia pon seram agaknya huhu

Nak tanya, tarian kuda kepang ni orang jawa je ke buat masa majlis kahwin?

mamapea posted on 23-10-2014 08:24 AM
tarian kuda kepong pun ada pendamping ke?

Dia mcm menyeru gitu... Saya pun tak tau mama. Tp ada tgk majalah 3 dia kupas hal kuda kepang ni kat indon.. Lagi obvious nampak dia seru jin ke mambang ke ape tah.. Siap bagi makan lagi utk 'jin' tu (org yg dirasuk)

malukokram posted on 23-10-2014 11:12 AM
Dia mcm menyeru gitu... Saya pun tak tau mama. Tp ada tgk majalah 3 dia kupas hal kuda kepang ni k ...

alamak..typo la..kepang jd kepong..
kalau dh asal dr indon no wonder la..
kalau tarian yg kt bali tu pun skeri giler...
takut tgk..aku x suka la tgk tarian2 yg menyeramkan ni..
dok terbayang2 jer nanti..

boongalalang posted on 23-10-2014 11:03 AM
Aku orang johor, tapi rasanya baru sekali nampak tarian kuda kepang masa majlis kahwin.
Malam.

E eh samelah kite pon sekali je tgk.. Masa tetecittt dulu.. Best sebenonyo tgk kude kepang ni nari. Unik sgt tradisi ni.. Tp masuk bab rasuk tu yg tak best..

Dah mcm org reramai nengok tu mcm bukan nak tgk  keindahan tarian tu.. Tp mcm duk tunggu nak nengok klimaks 'mejik' show  yg last tu...

Kesian kat aku dulu. Punyela minat nak tgk.. Tp ongtua tak kasik.. Katanya bahaya.. Walhal aku nak tgk kuda tu cantik betul hiasannye...
Hihihi

malukokram posted on 23-10-2014 11:17 AM
E eh samelah kite pon sekali je tgk.. Masa tetecittt dulu.. Best sebenonyo tgk kude kepang ni nari ...

A'ah, lepas tu nnti memasing bertempiaran lari hihi

12Next
Return to list New