CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10158|Reply: 101

RUKUN, FARDU DAN HAKIKAT SYAHADAH

Assalamualaikum pada semua, semoga diberkati Allah kita semua ini....
Saya ini mahu bertanya kerna mahukan penjelasan yg sebenar benar...semoga dapat berkongsi...

Soalan pertama saya, apakah itu yg dikatakan kalimah syahadah?
Apakah pula rukun, fardu dan hakikat syahadah itu sendiri?
Kerna dari yg lepas2 ada saya baca dari segi hukum syarak, wajib tahu dan faham 41 syahdah tauhid dan 9 syahadah rasul
saya mahu kupasan yang terang jelas dan lengkap tanpa huraian dari tafsiran akal atau pendapat peribadi semata
maksud saya yang terpakai adalah dari quran , sunnah, kitab ulama muktabar, begitulah contohnya
semoga sodara sodara semua diberkati Allah...

Buka aje website. Hahaha

Abangcute posted on 2-9-2014 04:43 PM
Buka aje website. Hahaha

kamu bergurukan website?

Syahadah tauhid semua sekali ada 100. Syahadah tauhid didunia hanya 1 yg kita kenal dengan nama Allah iaitu "Tiada Tuhan Yg Berhak Disembah Melainkan Allah". Syahadah tauhid yg ke 99 itu Nama2 Allah yg pasti dikenali dihari pembalasan (akhirat sahaja). Syahadah tauhid adalah Rahmat Allah kpd manusia dan jin pada maksud makhluk utk memudahkan akal manusia dan jin mengenali Pencipta yg menciptakan makhluk melalui perantaraan kalam.

Abangcute posted on 2-9-2014 05:08 PM
Syahadah tauhid semua sekali ada 100. Syahadah tauhid didunia hanya 1 yg kita kenal dengan nama Alla ...

maaflah ya, itu jawapan saudara, tak apalah
saya cuma mohon jawapan pada soalan soalan saya yg di atas
tulisan yg ditulis bukanlah jawapan dari soalan yg saya cari, cuba check balik di atas
maaflah ya.....

Assalamualaikum pada semua, semoga diberkati Allah kita semua ini....
Saya ini mahu bertanya kerna mahukan penjelasan yg sebenar benar...semoga dapat berkongsi...

Soalan pertama saya, apakah itu yg dikatakan kalimah syahadah?

Wa 'alaikumussalam....

Secara ringkas, Kalimah Syahadah ialah kalimah penyaksian bahawa Allah itu satu-satunya Tuhan dan Nabi Muhammad SAW itu Rasul (Utusan) Allah.

أَشْهَدُ أَنْ لآ إِلَهَ إِلَّا الله

وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا رَّسُوْلُ الله

Soalan lanjutan... beri peluang kepada forumer lain berkongsi....
Last edited by mnm77 on 2-9-2014 05:24 PM

Follow Us
s1musafir posted on 2-9-2014 05:11 PM
maaflah ya, itu jawapan saudara, tak apalah
saya cuma mohon jawapan pada soalan soalan saya yg di ...

Sebenarnya saya tahu apa yg kamu cari. Syahadah tauhid itu ada 100. Jika kita berzikir nama2 Allah, saya ulangkan sekali lagi, nama2 Allah, dan saya ulangkan sekali lagi, nama2 Allah, ianya antara tuntutan Allah kpd sesiapa yg mahu beriman kpd syahadah tauhid.

So, 99 nama Allah itulah kalimah tauhid. Bila diucapkan dimaksudkan zikir. Bila membenarkan kebenaran dimaksudkan SYAHADAH.

Panjang kalau nak cerita. Kita hanya mampu perumpamakan syahadah tauhid utk memahami akan tetapi syahadah tauhid bukanlah makhluk yg Allah makhlukkan supaya manusia yg bersifat makhluk faham.

Saya boleh beri contoh perumpamaan kesemua nama Allah 99. Kamu mampu ke?

mnm77 posted on 2-9-2014 05:20 PM
Wa 'alaikumussalam....

Secara ringkas, Kalimah Syahadah ialah kalimah penyaksian bahawa Allah i ...

nak berkongsi tiada masalah mr mod, cuma takut jadi panjang berjela jela dan terkeluar landasan pastu kona jadi cerita lain...
sepertimana yg mula2 masuk komen, bukan seperti jawapaan yg saya harapkan....

Abangcute posted on 2-9-2014 05:23 PM
Sebenarnya saya tahu apa yg kamu cari. Syahadah tauhid itu ada 100. Jika kita berzikir nama2 Allah ...

tolong fokus pada soalan saya, saya tidak perlu jawapan kamu yg ikut sedap akal fikiran nafsu ilmu kamu
di sini saya perhatikan, soalan pun kamu tidak faham, tolong jangan memanjangkan hal yg tiada hal
sekian terima kasih

s1musafir posted on 2-9-2014 05:25 PM
nak berkongsi tiada masalah mr mod, cuma takut jadi panjang berjela jela dan terkeluar landasan pa ...

Tuan rumah pun boleh pantau bebenang (termasuk tegur) supaya berada dalam landasan perbincangan...

Saya join sebagai forumer.... kalau thread sudah tak boleh dikawal, baru saya join sebagai moderator .

Rukun syahadah ada 2
1. Lafaz
2. Niat

Saya tak belajar rukun dari buku dan internet dan mana2 guru yg bernama makhluk melainkan Alquran dan Sunnah.

Fardu syahadah itu secara mudahnya apa yg disebutkan dari :
1. Alquran
2. Sunnah

Nak cerita fardu BYK SGT. Tak mampu nak buat jika hati belum bersih.

Abangcute posted on 2-9-2014 05:34 PM
Rukun syahadah ada 2
1. Lafaz
2. Niat

bukankah nabi suruh seseorg itu beramal ikut kemampuan diri masing2 tanpa paksaan

Abangcute posted on 2-9-2014 05:34 PM
Rukun syahadah ada 2
1. Lafaz
2. Niat

apakah maksud yang sebenar benar untuk ayat ini?

Saya tak belajar rukun dari buku dan internet dan mana2 guru yg bernama makhluk
ada salahke menuntut ilmu yang bernama makluk?
salahke para sahabat belajar dari nabi ?
salahke org soleh belajar pada tok tok guru, tuan guru?

s1musafir posted on 2-9-2014 05:26 PM
tolong fokus pada soalan saya, saya tidak perlu jawapan kamu yg ikut sedap akal fikiran nafsu ilmu ...

Sebenarnya kamu tak fokus langsung kpd petunjuk Alquran. Jika kamu fokus, dah tentu kamu nampak makna syahadah tauhid.

Ada saya suruh kamu ikut tauhid yg saya pegang? Nampak mcm sesat ke?

Rukun Syahadah (copy paste: bukan penulisan saya)

RUKUN SHAHADAH EMPAT PERKARA

1. Mengisbatkan Zatullah

2. Mengisbatkan Sifatullah

3. Mengisbatkan Af'al Allah.

4. Menetapkan kebenaran Rasulullah

1. Bagi mengisbatkan (menetapkan) zatullah itu ada (wujud), dan adaNya tidak berjirim dan berjisim, sedia (qidam), tiada permulaan dan kesudahan, tidak binasa, bersalahan bagi yang baru (mukhalafatuhu lil hawadith), tidak sama dengan wujud yang baru, ada dengan sendiriNya (qiyamuhu binafsihi), mustahil dia dijadikan, dan ada zatNya itu Esa (wahdaniyah), mustahil berbilang-bilang.

2. Mengisbatkan (menetapkan) sifat-sifat Allah hidup, berilmu, berkehendak, berkuasa, mendengar, melihat dan berkata-kata.

3. Mengisbatkan (menetapkan) af’al Allah iaitu segala kuasa pada sekelian kewujudan makhlukNya, tiada kerana dengan suatu kerana, tiada sebab dengan suatu sebab, tiada syarat dan mani’ yang menegahnya yakni berbuat Allah ta’ala dengan kehendakNya.

4. Mengisbatkan kebenaran Rasulullah atau hakikat rasul.

**Komen saya:
Penjelasan di atas masih boleh dibahaskan bagi yang mendalami ilmu Al-Quran dan Hadith. Adakalanya penjelasan dikupas untuk menangani masalah apabila persoalan dari falsafah duniawi dibentangkan untuk menghuraikan isu ketuhanan lalu timbul pelbagai anggapan yang berbahaya... maka penjelasan diperlukan untuk membetulkan tanggapan-tanggapan yang dianggap salah, namun ada juga isu yang khilaf atau yang tidak dipersetujui diletakkan sebagai rukun, boleh menimbulkan perbalahan (sebab itu saya kata masih boleh dibahaskan)

WAllahu a'lam

Last edited by mnm77 on 2-9-2014 05:58 PM

Rukun syahadah bagi saya ada 2 aje. Sebabnya, di dunia dan akhirat, seluruh anggota akan berkata2. Hati itu hanya Allah dan hambaNyaa sahaja yg tahu.

Menolak? Saya pun tak kisah. Itu hak anda.

Apakah hujah yg mengatakan anggota berkata2 di dunia?

Sakit kaki. Sakit otak, sakit hati, sakit perut, sakit tangan dan mcm2 sakit semuanya dari lafaz dimulut. Ini antara bukti anggota sedang berkata2 di dunia.

Org bisu lafaz syahadah seperti mana bahasa org bisu. Org pekak lafaz syahadah seperti mana bahasa org pekak. Ada sesiapa yg berkata rukun syahadah itu pada tulisan? pada huruf? pada bunyi?

Kalau pada bunyi dikatakan rukun syahadah, ketuklah meja dan keluarkanlah bunyi syahadah itu jika mampu. Itupun jika berakal.

Abangcute posted on 2-9-2014 05:40 PM
Sebenarnya kamu tak fokus langsung kpd petunjuk Alquran. Jika kamu fokus, dah tentu kamu nampak ma ...

Orang yg mengaji tapi tiada berguru mmg suka copy paste ayat orglain sebab tiada jati diri, saya pun taksangka ada juga tingkahlaku ragam manusia yg mcm kamu dlm board agama seperti ini
Kamu ini suka berlagak pandaikah sedangkan kamu sedarkah diri kamu itu dgnjawapan kamu itu ,kepada org2 yg benar2 mengaji tahu kamu ni tiada tahu jawapan pada soalan saya

Abangcute posted on 2-9-2014 07:07 PM
Apakah hujah yg mengatakan anggota berkata2 di dunia?

Sakit kaki. Sakit otak, sakit hati, sakit p ...

Saya tengok pada kata2 kamu ini, sekiranya rasulullah maseh ada bersama kita, beranikah kamu bertanya dengan ayat semacam ini dihadapan rasulullah…
Adakala manusia tersalah faham dan berfikir
Jangan fikir bab kerja buat Allah tapi yg perlu difikir adalah mengenal nama, sifat dan af'al bagi Allah itu..

Jika nak saya syarah part ini, hakikat syahadah tauhid pada kalimah Allah, sampai kiamat pun tak habis bicara kerana nama Allah itu Tuhan yg menciptakan setiap sesuatu yg tetapkan. Nak sembang syahadah tauhid jika belum faham makrifat, hakikat, toriqat dan syariat, tiada gunanya berbicara.

Saya bagi cadangan. Ente semua tanya guru2 ente syahadah tauhid pada maksud makrifat, hakikat, toriqat dan syariat. Kemudian enta boleh paste sini dan ana jawab 1 titis air dari 1 lautan yg mana menjadi setitis sebanyak 7 kali.

So kita boleh discuss selagi tak mengaku diri Tuhan disini. Kerana jika ada yg mengaku, automatik close aje TT ni.