CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ResellerMaxis

isteri bekas presiden pas tak tudung rambut penuh

apam posted on 19-10-2014 10:58 AM
Tak patutla kau samakan mak kau dgn buya hamka. Hamka tak perlu belaja agama melalui radiotv. Dia  ...

bila masa pulak aku samakan..aku xsamakan mak aku dgn dia..
tp aku cuma citer org dlu2 camna..

ntah si TT ni... x pyh la nak di tayang ebdna2 yg lepas. ntah2 dorang ni sume dah arwah

girly.. posted on 20-10-2014 11:19 AM
ntah si TT ni... x pyh la nak di tayang ebdna2 yg lepas. ntah2 dorang ni sume dah arwah

Apa masalahnya dia orang dah arwah?? Bukan aku duk buka aib orang pun

Salaam.

Renungan kita semua.

14:28  

knp mesti argue org dh lama (dah arwah rasanya)....yg skg ni belambak kot...pki tdung smbil pgg hanjeng pon dh ade...x de plk ko rasa pelik ye

tak goyang Iman meke pooong....ni nampak aje pempuan tak pokai tudung...sendiri punya Iman sudah Goyang

Follow Us
ResellerMaxis posted on 11-10-2014 07:35 AM
Ni hasil google aku berkenaan prof hamka n aurat

Tafsiran ayat 31 surah An Nur oleh Profesor Dr ...

atas dasar apa kau tafsirkan prof hamka rasa wanita tak wajib menutup kepala??.......ayat yg mana tu??...kehkehkehkeh

apam posted on 18-10-2014 03:05 PM
Menjawab soalan kau, pada pemahaman aku kedua-dua wanita dlm gambar tu menutup aurat mereka. Dgn ...

berpakaian sederhana, sopan itu betul tapi kedua2nya tidak berhijab dgn sempurna...sehelai rambut wanita dilihat oleh seorg lelaki bukan mahram satu dosa dia dpt...bayangkan kalau berhelai rambut dilihat oleh lelaki bukan mahram...kalau ramai lelaki bukan mahram yg nampak berapa byk dosa dia dpt dan suami dia dpt....tapi seperti yg saya katakan di atas mereka dah arwah...dah tak ada di dunia ni...jadi tak perlulah nak bukakan aib mereka.. dan sila cari makna menutup aurat...
Last edited by abbyhoney on 29-10-2014 09:35 AM

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

apa benda la crossfure..

abbyhoney posted on 29-10-2014 09:18 AM
berpakaian sederhana, sopan itu betul tapi kedua2nya tidak berhijab dgn sempurna...sehelai rambut  ...

Wah! Nampak macam kau lagi pandai drpd prof hamka. Tang mana hukum yg cerita pasal helai2 rambut tu?

apam posted on 29-10-2014 04:24 PM
Wah! Nampak macam kau lagi pandai drpd prof hamka. Tang mana hukum yg cerita pasal helai2 rambut t ...

saya tak kata saya lagi pandai dari arwah .... itu yang saya belajar, dgr kuliah agama berkaitan aurat ..

abbyhoney posted on 29-10-2014 05:15 PM
saya tak kata saya lagi pandai dari arwah .... itu yang saya belajar, dgr kuliah agama berkaitan a ...

Itu yg kau belajar. Abihtu kau ingat prof hamka tu tak belajar ke?

habis tu ingat Dr Mashitah tu tak belajar agama ke?? Yang dia kata melacur dibolehkan sebab darurat..Prof Hamka belajar agama, Ustaz kt luar sana pun belajar agama, ulama2 pun belajar agama juga tapi terpulanglah kpd mereka bagaimana nk mengajar balik ikut cara yg mereka faham..dan terpulanglah kpd kita nk ikut yg mana tapi pastikan bukan hanya seorg ustaz atau ulama yg dirujuk...kita ada akal Allah beri, so gunakanlah akal tu....kalau salah ilmu yg mereka bagi kt kita,  mereka akan jawab dgn Allah..

kalaulah rambut perempuan tu bukan aurat kenapa  ketika solat rambut perlu ditutup? kalau tidak solat wanita tak sah...

Adakah kamu berpegang kepada kata2 beliau yg ini?

"Ulama terbilang, Professor Dr Hamka berkata...

Orang yang tak pakai tudung tapi patuh menjalani ibadah lain , sembayang cukup 5 waktu, puasa, zakat dan sebagainya serta tidak melakukan perkara2 yg Allah murka, adalah lebih baik dari seorang perempuan yg pakai tudung tapi tak sembahyang, tidak puasa dsb serta byk melakukan perkara2 yg dimurakai Allah".

Last edited by abbyhoney on 30-10-2014 01:10 PM

gambaq zaman bila pulak ni....boleh pulak n banding dulu dgn skang..hemm...hope tt bukan budak skolah..klau x sila g skolah dik..

X releven sungguh topik ni.kasik mod tutup ....kang kalau aku tutup ada plak nanti org komplen mod x wat keje...tutup aib esp kalauorg tu dah meninggal...atau kalau masih idup ..malilah org tu keaibannya dibuaka..

abbyhoney posted on 30-10-2014 11:54 AM
habis tu ingat Dr Mashitah tu tak belajar agama ke?? Yang dia kata melacur dibolehkan sebab darurat. ...

Dah kau nak samakan hamka dgn mashitah pulak?

Org zaman skrg dok paham aurat tu hanya pakaian tudung litup labuh jah.  Tu pasal yg pakai tudung litup pun byk buat maksiat. Pasal masyarakat paham aurat tang tu aje. Last2 pakai tudung hanya sebagai fesyen.
Masyarakat harus dipahamkan aurat yg utama ialah menjaga tata susila, adab sopan. Org yg bersopan pasti akan berpakaian yg sopan dan menutup aurat. Cara bagaimana takrifan aurat ada pelbagai pendapat ulamak. Takkan hamka tak paham? Takkan kau lagi paham darpada hamka?

Jadi pada pemahaman kamu definasi tutup aurat adalah jaga tatasusila dan adap sopan? tak wajib berhijab gitu?
Kamu ikut mazhab yg mana? Pro Hamka ikut mazhab yg mana? Jika ada manusia yg berhijab tapi bermaksiat, itu salah individu itu sendiri..jgn disalahkan hijab yg dia pakai..

Perbandingan 4 Mazhab Berhubung Aurat Wanita Merdeka

Maliki

Semua badannya, kecuali muka dan dua tapak tangan. Mubah(harus) didedahkan muka dan dua tapak tangannya di jalan dan di hadapan lelaki ajnabi,tetapi dengan syarat aman daripada fitnah. Jika ditakuti fitnah, maka wajib ditutup

Hambali

Ada dua qaul :

Semua badannya kecuali muka dan dua tapak tangan. Muka dan dua tapak tangannya halal dilihat lelaki ajnabi, jika aman daripada fitnah. Tetapi wajib ditutup sekiranya ditakuti mendatangkan fitnah.

Semua badannya, tampa kecuali. Ini berdasarkan kepada satu riwayat daripada Iman Ahmad dan inilah qaul yang paling sahih.

Syafi'i

Ada dua qaul berdasarkan dua riwayat daripada Iman Syafi'i :

Semua badan, tanpa kecuali. Inilah qaul yang paling sahih atau paling nyata atau mu'tamad, sebagaimana diterangkan oleh Ibnu Hajar al-Haytamiyy di dalam az-Zawajir dan Al-Baydawiyy di dalam Tafsirnya dan juga para Ulama' Syafi'iyah.

Semua badan, melainkan muka dan dua tapak tangan. Mubah didedahkan muka dan dua tapak tangan di hadapan lelaki ajnabi dengan syarat aman daripada fitnah. Wajib tutup muka dan dua tapak tangan itu bukan kerana ianya aurat, tetapi kerana menutup pintu fitnah dan fasad.

Hanafi

Ada dua qaul, derdasarkan dua riwayat daripada Iman Abu Hanifah :

Semua badan kecuali muka dan dua tapak tangan. Mubah di dedahkan muka dan dua tapak tangan di jalan dan di depan lelaki ajnabi dengan syarat aman dari fitnah. Jika ditakuti mendatangkan fitnah atau membawa kepada fasad, maka wajib ditutup.

Semua badannya, kecuali muka, dua tapak tangan dan dua qadam (iaitu tapak kaki) dan pergelangannya. Last edited by abbyhoney on 31-10-2014 12:54 PM

abbyhoney posted on 31-10-2014 12:52 PM
Jadi pada pemahaman kamu definasi tutup aurat adalah jaga tatasusila dan adap sopan? tak wajib berhi ...

mmg semua badan termasuk suara iaitu perkara2 dan perbuatan2, aksi2, lenggang lenggok yang boleh mendatangkan fitnah. Kalau difahami tutup seluruh badan macam mana nak bergerak dan melakukan aktiviti harian? mata pun dah kena tutup.
Last edited by apam on 2-11-2014 05:17 PM

Reseller

hal hal yg anda bawak dalam thread ni nak komen apasal pemimpin agama like Hamka etc etc

dah dibincangkan dalam board agama dalam thread tudung -aurat sejarah pemakaian tudung

sila rujuk dan dalam argument itu ditimbulkan isu pemimpin agama seperti HAMKA  dan Dato Mohd Asri

okay
-  kat sini anda membawa isu yg tricky sebab - mereka sudah  tiada untuk bela diri mahupun nak bagi rasional kenapa mereka membiarkan isteri mereka membuka aurat dalam konteks ini bab fizikal aurat - kepala / rambut ...so nak bincang pasal isteri mereka pun tak der makna sebab ia membawa kepada dosa umpat dan kritik dan kita tak akan tahu , kan? tak semestinya ini menjadikan depa lebih benar dari rasulullah saw atau sebaliknya ...so ? ini akan lebih membuka kepada speculation dari actual facts.sesia saje.

bukan aurat tang bab kelakuan tu - itu salah satu bab itu a fragment , umu tahu dalam konteks ni tang bab tutup rambut

okay - dan lagi satu membincangkan kenapa isteri mereka blabla dan kenapa tidak blabla mengundang rasa syak - dan kutuk mengutuk dan syak itu dosa dalam ISLAM

pada saya - mereka ada rasional tersendir dan saya bersangka baik

tak semestinya kita kena ikut pendapat mereka tang bab tutup aurat berdasarkan kefahaman kita dalam Quran yg seperti ditafsir oleh para ulama muktabar  yg yes menutup kepala  dan frasa  surah AN Nur ayat 31 melabuh kan tudung ...tudung tu dari kepala laaa...
so ini difahami ...

so silalah belek ke thread thread yg sedia ada, dan isu ini dah saya kira lazim sangat noa big deal not something 'eureka' pun

dan kalau tafsiran ayat itu betul so yrban ikut tafsira golongan liberal maka berbondong bondong wanita islam dari pelbagai ras dan negara  buat lagu tu but mostly alhamdulillah waniat islam cover habis ada lagi yg pakai siap burqa lagi...

so it tells something jugak akan intepretation ayat itu ikut acuan mana yg betul.

dan tang pemimpin hamka tu - sebab u nak credit pada hamka itu terpulang dan again saya berpegang pada pendapat ustaz dan tokoh agama atas kedalaman ilmu mereka.

Last edited by mbhcsf on 3-11-2014 07:48 AM