CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6232|Reply: 53

Hala Tuju Hidup

Salam kawan2 yang dikasihi sekalian,

Aku ada 1 permasalahan yang nak dikongsi, kalau ada yang boleh bagi pendapat tu lagi elok. Begini ceritanya, aku dulu sekolah biasa2 je. Hidop aku sebagai anak kedua banyak dibayangi abang aku yang jelas lebih pandai dari segi akademik. Upsr & pmr aku biasa2 je keputusannya. Tapi alhamdulillah masa spm dapat keputusan yang agak cemerlang walau pon tak boleh lawan result abang aku (sipi2 je).

Pas spm pulak aku masuk matrikulasi. Tapi sebabkan hanyut dengan ex-gf time tu, result aku sangat terok pasal langsung tak pegang buku, tak sampai pun kelulusan minimum nak apply kolej/universiti swasta. Serius down giler time tengok pointer. Tapi aku tak nafikan memang salah aku, dengan buat banyak dosanye.

Pas gagal kat matriks, aku apply masuk 1 IPTA kat utara. Wat diploma. Keputusan aku agak ok. Tapi aku tak tau kat mana salah aku, sekali lagi aku hancor. Kali ni pulak maybe sebab leka dengan kawan2. Sem 1 sampai sem 4 ok result, pointer above 3. Then masuk sem 5, ada few papers hancur, masuk kat sem 6 lagi la. Actually aku tak rasa status aku gagal sebab ada few paper yang aku tak settle. Lagi terok, pas abes sem 6 aku tipu parents aku, aku kata aku da grad. Aku cakap malas nak gi konvo sebagai alasan (ya Allah berdosanya aku).

Sekarang ni, aku da kerja. Kerja 1st aku tahan 2 bulan je sebab keje finance kat company cina. Kerja 2nd pulak aku tahan setahun setengah je sebab bos aku orang singapore, payment gaji memang out sebab dia jarang balik Malaysia (few ex employee sebelum tu da warning aku). So sekarang pulak alhamdulillah, dari Ogos 2013 sampai sekarang aku keje kat company di Petaling Jaya.

Bulan disember 2013 aku kawen, & alhamdulillah jugak bulan lepas dikurniakan seorang cahaya mata. Walau pon dicurahkan dengan rezeki yang sedemikian, aku masih rasa bersalah sebab tipu parent aku pasal kelulusan aku. Bapak aku tak tau (aku rasa macam dia tau tapi dia wat dek), tapi isteri aku ada gitau yang mak aku senyap2 cakap kat dia yang dia tau aku tak lulus belajar dulu.

Yang merunsingkan aku sekarang ni, aku nak sambung study (at least dapatkan degree) sebab nak have a better career prospect. Gaji aku sekarang RM2.4k+ and bini pulak RM2.6k+. Umur aku tahun ni bari 25. Agak korang ape yang patot aku buat? Aku ingat nak sambung wat pjj degree tapi bini aku macam tak bape nak rekemen sebab dia kata aku ni jenis yang wat keje separuh jalan. Serius aku down gila bila dia tak support aku. Maybe ada betol or ada salahnya dia cakap camtu, tapi aku keliru la sekarang ni.

Harap kawan2 boleh bagi pendapat tentang permasalahan aku ni. Terima kasih.

Rate

1

Ade sikit confuse story ko ni..Skang ni ko keje guna dip ke spm..refer pd story ko dip pun ko tak lps..then kalo guna spm gaji bleh tahan tu 2.4k+..ke gaji level dip.m

tagas posted on 29-10-2014 12:21 PM
Ade sikit confuse story ko ni..Skang ni ko keje guna dip ke spm..refer pd story ko dip pun ko tak lp ...

aku guna spm bro. cuma tang kerja sekarang ni memang kalau perform gaji pon ikot performance la. or maybe sebab masa interview tu aku tackle kaw2.

tak perlu nak menyesal psl hal2 yg dah lepas, sbb kita tak bole pergi balik ke masa lps dan betulkan....aper yg kita ada, adalah masa skrg...gunakan sebaiknyer.

masa muda kalu enjoy2 tu perkara biasa....kalu umur dah 50an masih berenjoy2 lagi, tu baru luar biasa....

umur baru 25 tahun.....masih muda, perjalanan masih panjang lagi...kalu dah ada niat nak sambg belajar, teruskan lah....now is d perfect time, kawen sudah, ada anak pun sudah, skrg masa tuk memantapkan kerjaya. Degree is a must kalu ko nak climb up the ladder...

Aku suggest ko jadikan kata2 isteri ko tu sebagai pemangkin semangat nak study tu....buktikan kat dia, yg ko bukan org yg jenis buat kerja separuh jalan....

Rate

1

orang yang paling mengenali ko adalah bini ko. parents ko pun failed nak mengenali ko.
kalau bini ko dah kata demikian, aku rasa, BETUL LAH TU.
naluri bini selalunya, dan almost 99% TEPAT tau.

buat degree ini, nak pakai DUIT. mana ada benda free skrg nie.
sama ada bayar cash or buat loan.
loan ada BLR lagi.
sapa nak support tanggung kalau ko asyik fail/repeat paper? itu duit lagi. misti bini ko bengang.
lama2 jadi gaduh laki bini.

hal duit, isu penting & kerap digaduhkan dlm umahtangga. Last edited by Hana on 29-10-2014 03:26 PM

Rate

1

Pedulikan je bini ko tu.. umur 25 ni kira ko dah matang skit.  better ko sambung wat pjj study.
gaji pun ok, x pyh guna ptptn

Follow Us
assalamualaikum tt...
survey dulu yuran utk pjj...biasanya kos besar...
lagipun boleh ka pjj dari spm terus kepada degree..
bukan ka kena ada diploma atau STPM?
klu tt belum ada anak boleh lai dipertimbangkan...
takut nanti sambung sekerat jalan je..
pjj perlukan pengorbanan...hujung minggu ader kelas..
nak balik kampung or kenduri kendara mungkin nak kena tolak..

apa kata try cari cara untuk tambah pendapatan..
mungkin dengan buat perniagaan online ka..
sekarang ni banyak cara untuk dapatkan wang tambahan..
pastikan wang untuk melanjutkan pelajaran tu datang dari hasil wang tambahan..
dan bukannya kena catu dari wang gaji tt or isteri..
tunjukkan usaha tt supaya isteri tt lebih berkeyakinan pada usaha tt nak sambung belajar tu..

Rate

1

Harap lps ni apa jer ko wat jgn separuh jln jer... Dn ubah lar sikap yg ntah hapa2 tu.. Hdup hanya sekali bro

ai rasa hang kena betulkan diri sendiri dulu.
1) buat kerja biasa habis dan fokus, kalau jalan kaki dari rumah ke kedai pastikan jalan terus jangan tengok kiri kanan ini hang layan kucing tepi jalan, join budak melepak tepi jalan, pegi kedai tak sampai2 kedai dah tutup balik rumah tangan kosong. byk kawan2 ai macam itu termasuk sepupu ai yg spm ok, sambung belajar x mau, teringin pegang duit kerja dan kerja beli kereta dan kawen muda umur 23, bila dah tua umur 30s kerja gaji asik x cukup rumah x beli lagi baru nak pikir sambung belajar kah. ai punya bos pun sebegitu jalan asik tgk kiri kanan layan perkara remeh, perkara utama x mau layan. letih oi  
2) umur 25 masih muda boleh sambung belajar tak lama 3 tahun boleh grad sebelum 30 tahun.

Rate

1

Ko nk degree buat apa bro? Kalau degree dari Ivy League org pandang la. NI setakat degree local universiti, lupa kan je lah.
Baik ko pergi amek professional cert. Lagi untung. Ko ada degree, master bagai, kerja swasta? Bos ko gelak je laaa hahahaha

Aku rs ko proceed jelar life ko skang ni tak pyh nak upgrade2 degree bagai sbb org cam ko ni wat ape pun tak kan berjaya sbb sikap ko naturally camtu..typical malay yg pemalas n jenis tak pk mase depan..time aku study kat "u" dulu ramai spesis memember aku cam ko ni..last2 dismis kelaut bagai..sekian condemn word dr aku
.

Nak share citer psl someone i know...dia nie masa muda mmg kaki enjoy...minum2, drugs...dia bukan muslim yer...umur dia masuk 30an baru dia tersentak, sbb tgk kawan2 mati sbb overdose...dia decided nak berubah...dia amik degree, kawen...kerja kuat, now at age late 40's, aku bole kata dia seorg yg berjaya.

Tak semestinyer tak start sama ngan rakan sebaya kita tak bole berjaya.

maaflah kalau komen aku ni berterus terang sangat. tapi your wife should know you better than us kat forum cari ni. kau nak ubah persepsi bini kau pasal buat kerja separuh jalan tu, sila2lah buktikan dulu yang kau memang dah tak macam dulu, yakni suka buat kerja separuh jalan. show your new self. your better one.

pd aku kalau ko sungguh2 elok la smbung blaja..
sbb ko keje swasta ko nanti susah nak naik..
tmpt aku intern dulu..kt company oil n gas..ade sorg staff ni keje bhgn network xde diploma pon..
haritu aku jumpa dia balik dia ckp dia tgh smbung study..
sebab bos baru dia tak pandang dia sgt sbb xde kelulusan..

Lula2 posted on 30-10-2014 01:50 AM
pd aku kalau ko sungguh2 elok la smbung blaja..
sbb ko keje swasta ko nanti susah nak naik..
tmpt  ...

kdg2 mgmt alami dilema....ko kerja bagus, kita nak kasi ko promotion....tapi satu masalah is ko takde degree....kita tak bole kasi post manager kat org yg takde degree....company lain aku taktau lah kot bole plak....tempat aku tak bole....

baguslah kawan ko tu belajar part time....once dia dpt degree tu, kemungkinan besar dia akan cepat naik pangkat esp kalu dia mmg bagus kerjanyer. Last edited by midori888 on 30-10-2014 08:12 AM

Hana posted on 29-10-2014 03:24 PM
orang yang paling mengenali ko adalah bini ko. parents ko pun failed nak mengenali ko.
kalau bini k ...

ada betulnya jugak tu. hehehe. yang tido sekatil sebantal tu jugak yang lebih mengenali kita. cuma, nak jugak keje gaji yang lebih besar, sebab kalau boleh nak isteri duk umah, jaga anak & uruskan hal2. dia pon macam agak sedih nak tinggal anak kat orang time keje.

and of course, nak jugak try provide umah yang selesa untuk anak2, nak ada harta (property) sendiri.

WanKL posted on 29-10-2014 05:03 PM
Pedulikan je bini ko tu.. umur 25 ni kira ko dah matang skit.  better ko sambung wat pjj study.
ga ...

tu yang tanya tu bro, dalam pertimbangan. ada jugak refer kat pegawai yang keje kat IPTA kat shah alam, ada jugak tanya senior2 kat opis yang baru je abes pjj. dia siap wat dengan isteri kot, anak 3. tu yang jadi pemangkin semangat.

tiputipujah posted on 29-10-2014 05:27 PM
assalamualaikum tt...
survey dulu yuran utk pjj...biasanya kos besar...
lagipun boleh ka pjj dari  ...

pasal yuran tu, dah survey da. & memang target nak wat pjj kat IPTA, bukan swasta. pasal berkorban tu, in shaa allah boleh. la ni memang duk pikir masa depan untuk support anak & bini, dan bakal anak lagi. hehe. ada senior kat opis pon baru abes pjj, dengan isteri dia sekali.

pasal business tu, ada wat joint venture dengan orang umah. & masyuk tu pon boleh tahan. cuma nak cari better career prospect. keje sekarang pon memang aim untuk amik experience dalam 4-5 tahun je :-)

menjad posted on 29-10-2014 06:14 PM
Harap lps ni apa jer ko wat jgn separuh jln jer... Dn ubah lar sikap yg ntah hapa2 tu.. Hdup hanya s ...

mekasih bro. buang yang keruh amik yang jernih. in shaa allah :-)

ninja boy posted on 29-10-2014 06:33 PM
ai rasa hang kena betulkan diri sendiri dulu.
1) buat kerja biasa habis dan fokus, kalau jalan kak ...

sebab tu la aku amik inisiatif untuk berubah. sebab kalau pikir gaji cukup je, tiap tahun kos bukan makin menurun. dengan implementation GST lagi tahun depan. sekarang tengah survey harga2 property pon ternganga. hahaha.

ok terima kasih untuk advise tu. in shaa allah akan cuba beralih kepada yang terok kepada yang lebih elok.