CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pink012

Zain Saidin Disalah Anggap Beri Susu kat anak, Che Ta marah!

mmg pelik lah diorang ni... anak dia, biarlah dia nak buat camner pun.... yg depa sibuk tu apasaiiii, semua salah mcm depa ja yg pandai sangat jaga anak... bingaiiiii

AshkieLa posted on 21-11-2014 01:34 PM
yg menegur pun... Che Ta tu beranak bukan 1st baby... anak2 dia dh besar panjang..pandai2 ade yg dh  ...

baguih, uols sgt positif.i pnh bace somewhere,psl 1 FM mommy jauhkan diri dari kwn2 dia yg BF mommies sbb rasa pressure.xtaulah kuat mane pressure tu...tp support jelah semua ibu2 kan.

i pun rasa che ta ni pndai jage anak, alhamdullillah yg sulung tu cerdik pandai menjadi.

BF mommy pefeeling kentut wangi dan masuk sorga kot berbanding FMom. laki dorg takkan cheat bagai.

paku_karat posted on 21-11-2014 01:18 PM
hehehehe..ko misi ek?? misi aku ajor sebijik cara macam ko ckp nih..dia galakkan pam tp bila nak b ...

maaf bukan misi,tp insyaALLAH ramai dah misi sekarang yg amik kursus laktasi dan ada pengetahuan ttg susu ibu..dulu misi sendiri pun bagi baby org kat sepital susu formula.Alhamdulillah skrg penyusuan susu ibu sudah mendapat tmpt dlm masyarakat kita hospital pun dah byk yg mesra bf..sampai tak benarkan penggunaan botol susu..

saya bukan misi tapi seorang ibu dan seperti yg dinyatakan saya cuma membantu memberi ibu2 sokongan dalam penyusuan susu ibu..sebab dulu saya juga ibu yg melakukan kesilapan.
saya pertama kali jadi ibu pada tahun 2008 di usia yg agak muda dan byk kekurangan ilmu nak plak masa tu pendedahan mmg kurang walo semangat nak susukan anak tu amat tinggi.sy ingat menyusukan anak mudah,pas beranak terus blh susukan anak rupanya tak semua camtu..dan apa yg saya lalui mmg berbeza dan amat sukar.

tahu tak hari pertama lahir anak sy dah minum susu formula misi yg bagi sampai meleleh kuar kat idung..alasan sbb anak duk kat NICU dan susu saya susah nak kuar agak lambat sbb takde ransangan awal,dah lahir2 takdenya doc letak atas dada bagai terus dibawa ke NICU.
Bila bawak blk umah still sy takleh nk susukan anak,masa nih lah pemili dah bising konon susu saya xde so anak asik nangis dorang suh gak bg susu tepung walo sy taknk..dlm rasa berat dan bersalah terpaksa bg siap pi pinjam susu kt umah jiran.
dlm masa sama hari2 saya usaha gak bagi walo anak still mcm tak kenyang dan terpaksa top up ngn susu tepung(walhal cukup je susu badan tp sy xtau igt anak nangis sbb xcukup susu)bila dah campur susu formula maka lglah susu badan jd sikit sbb xbyk permintaan.tambah plak org sekeliling langsung xbg sokongan asik kata susu sy xde je.
habis pantang cuba cari maklumat pasal nih sbb sy mmg nak stop susu formula tu hinggalah akhirnya saya jumpa pakar laktasi minta pendapat dan sokongan..balik umah terus buang susu tepung yg masih ade lg separuh dlm tin tu..then start tu terus yakinkan diri saya blh susukan baby tanpa top up.susu sy mmg cukup n bla2..
mmg agak sukar gak mulanya tp akhirnya berjaya juga . walo sblm tu dah berbulan2 anak minum campur2..kalo nak cite pasal pengalaman lampau mmg byk yg peritlah termasuk tahan sakit susukan anak masa alami bengkak susu dan sbgnya.sbb tu saya nekad pi amik kursus penyusuan ibu supaya saya blh bantu ibu2 lain yg berdepan situasi sama mcm saya dulu.

stania83 posted on 21-11-2014 01:16 PM
Lahh tak semua org bless wit susu badann. Apalaa isunya.

Klaka...abes da tetek xmo kuar susu..kn perah2 jgk ke per..

Nenen cek tah bleh produce susu lg ke..

Follow Us
Suchi posted on 21-11-2014 01:07 PM
trend skrg kot supaya isteri leh rehat
so dorang pam susu sesiap.. biasa tgk cam  ni bila  tnya jaw ...

aku tak menafikan kebaikan breastfeed...  cuma nak sentuh part puting...  sekarang ni banyak puting susu yang dah buat (walaupun takleh menyerupai 100%) puting ibu...  puting takkan keluarkan susu bila baby tak nyonyot...  kiranya, nak elak kes tersedak susu sebab tak sempat telan, susu masih keluar...  pastu banyak je puting yang dah di design supaya tak menekan lelangit n mengganggu tumbesaran gigi...

kebanyakan ibu dah pump susu banyak2 kat opis...  so, daripada membazir, maybe diorang selangselikan menetek ngan minum from bottle bila kat rumah...  

tu fikiran positive aku la...

mamapea posted on 21-11-2014 01:28 PM
adanya org mcm suchi ni la aku dpt bnyk info tntg breastfeed..
masa anak sulung xtau lgsg..no 2 & ...

sama lah sebab saya dulu pun sama
saya tak salahkan mereka yg bagi susu formula ke apa,sbb tak semua orang ada pendedahan tentang ni kan..takpelah kalo tak berjaya anak yg sulong blh cuba lg pd anak2 yg lain..

Cikta tu bkn nya baru ada anak... dah besar panjang pun anak dia, pandai-pandai pulak tu... heran betul dgn org yg nak menunjuk pandai ni sambil menjatuhkan air muka org selamba jer ckp xpandai... akak pun hangin baca

bagus penjelasan kak suchi. i suke. tp i puji satu jelah kesanggupan zain nk menyusukan anak die. mayb teknik tu je yg tak berapa btul kot. almaklumla majoriti laki kt malaysia ni tabur benih pandai nk menjaganye tak mo. yg dok menghencap habis2an tu mayb lakinye species mcm tu aka dengki ngan che ta

Wah bestnye info uolls ni. Nanti ai xpaham ai nk tanya dgn u lah~

pink012 posted on 21-11-2014 01:16 PM
mungkin x susah kat kite sejam sekali, tp susah kat org tertentu mungkin. again, siapa kita utk pe ...

ya memang betul
lain orang lain keadaan dia berdepan situasi tu
maybe tuk yang sakit dan sbgnya kita paham.
saya tak menilai apa yg che ta buat,sbb dia pun tetap bg susu ibu cuma melalui botol.
saya just bagi pencerahan knp penggunaan botol susu tak begitu sesuai tuk baby terutama yg baru lahir nih lah.tapi kalo itu cara mereka saya takdelah  nak halang atau marah sebab itu cara mereka,pastilah setiap ibubapa tahu apa yg terbaik tuk anak2 dorang.

yg menegur pun... Che Ta tu beranak bukan 1st baby... anak2 dia dh besar panjang..pandai2 ade yg dh  ...

yup...  ramai BF mom ni suka menghentam orang yang tak dapat nak fully BF anak...  apatah lagi mak yang terpaksa selangkan dengan FM...  apatah lagik mak yang memang kena FM tros...  pastu sambil hentam sambil riak yang dia berjaya BF...

kawan aku penah kena hentam sebab bagi susu ibu pakai bottle kat anak...  padahal dia ada slipdisc n anak lak every one hour nak susu...  bila asek duduk n BF anak, belakang dia akan sakit sangat2...  lagipun, dia berjaya perah banyak susu masa kat opis...  tapi kawan yang BF hentam kaw2...  siap kata kawan aku kasik alasan...  aku nak tengok, kot la Allah kasik dia slipdisc jugak, apa dia rasa...  baru dia tahu betapa  sengsaranya nak menyusukan anak all the time with slipdisc...

ada makcik suami aku, memang terpaksa FM anak dari mula lahir...  sebab susu takleh nak keluar...  tros kena hentam gak...  kaw2...  kata orang tu kasik alasan and all...  trok gak la sampaikan makcik suami aku malas nak berkumpul dengan ahli keluarga...  kenduri pun datang tak sampai setengah jam tros balik...  tapi pastu tros kena sindir sebab tak campur keluarga...  padahal memasing tanak nampak mulut puaka habis...

kes aku lak, memang susu tanak keluar walau dah makan berlambak2 ubat, amek berlambak2 injection...  pun tros kena hentam kaw2...  patutnya diorang kena paham, aku ni paksa susu keluar padahal aku tak penah preggie...  bukan nak nampak usaha aku cuba dapatkan susu untuk anak angkat aku... lebih pada nak hentam kenapa kasik anak angkat aku FM...  tak ke puaka namanya...

but again, not all BF mom berperangai puaka camni...  salute to BF mom yang menghormati kesusahan ibu2 cam kami ni...

Last edited by eyansss on 21-11-2014 02:06 PM

eyansss posted on 21-11-2014 01:51 PM
aku tak menafikan kebaikan breastfeed...  cuma nak sentuh part puting...  sekarang ni banyak putin ...

selalunya aku pam sekali masa bb bf, time tu susu akan cepat byk, memang best sbb rasangan bb..
1st bb tak berjaya bf sebab mak mentua bg susu formula.
lps tu, aku carik info psl bf, termasuk ngan botol/puting sesuai dll..
alhamdulillah aku berjaya 2nd n 3rd.. tapi aku tak pandang rendah ibu yg tak de susu sebb pengalaman sendiri kan..
cuma yg nampak, kelebihan bb susu ibu, anak tu payah sgt nak kena demam/selsema atau penyakit lain...

tak kisah lah minum susu apa ..kalu maknya tk de susu nk buat cmana...jaga anak leklok..beso skit bg susu kambing...susu kambing bagus

i like ur statement..

Dinasihatkan Cheta tulis gini kat ig ' Dont teach me how to raise my baby'.. bolehhhh???

aku tak menafikan kebaikan breastfeed...  cuma nak sentuh part puting...  sekarang ni banyak putin ...

betul mmg ada,tapi harga berganda2 mahal lah dr puting biasa..
maybe gak che ta guna puting jenis itu..

Suchi posted on 21-11-2014 01:47 PM
maaf bukan misi,tp insyaALLAH ramai dah misi sekarang yg amik kursus laktasi dan ada pengetahuan t ...

Uolls.. Ai nak tanya, nak bagi susu banyak ni selain makan pegaga dan lobak putih tu fikiran kita kena sentiasa positif ke dan kena slalu cakap ada susu ada susu ada susu ke? Ai kan skang ni rasa mcm risau la. Ai takut sangat kalau ai dah beranak isok ai xde susu. Ai takotttt... Macam mana yea nk positifkan diri supaya x byk fikir xde susu. Ai nak sangat bf anak ai isok pabila dia sudah lahir kelak. Kursus penyusuan tu kat mana kita bleh pegi yea? Kalau spital swasta ada x? Ke spital gomen? Atau klinik kerajaan barangkali? U dlu p kat mana kursus tu? Mohon share. Ai nak la jugak.

Ha lg 1, ai xlalu la nk makan pegaga dan lobak putih. Ada cara lain x utk ada susu?

Kalau puting yg mcm puting ibu tu jenama apa acik eyanss.. Mohon share.