CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] 100 tugasan menanti guru 2015 jadi viral

kentel posted on 24-11-2014 06:34 AM
big salary comes with big responsibility...tak gituh??

Indeed i agree ...

cikgu pemalas di abad ni cer tanya dr negeri mana
...kelantan and sarawak ..

Aku hanya melihat, tidak melaluinya kerana aku bukan cikgu.
Bg aku ada baiknya cikgu2 ni jalankan tugas mengajar je. Mengajar betul2, tetapkan KPI dsbnya.
Tugasan mengisi data ada baiknya diserahkan kepada satu team yg akan mengumpul semua data2 tersebut dariapada cikgu cikgi ni semua.

Bila KPM nak semuanya online, kena fikirkan jugak kemudahan yg diberikan. Letaklah internet connection dgn kelajuan tinggi kat sekolah. Ni tak, semua pakat guna internet connection sendiri, PC sendiri yg entah tahun bila. Mmg la kerja hancur. Aku kerja swasta ni pun guna PC sendiri sebab guna yg company punya mmg hidup aku stress. Akses diberikan kpd org2 tertentu saja. Kalau dulu ada macam staff IT kat sekolah, tak tau la sekarang.

cat_miow posted on 29-11-2014 01:26 AM
generasi aku pula,
ABANG AKU, memula kene hantar pedalaman, kat pulau, sewa bot pegi balik dah 50, ...

Aku mmg menyampah cikgu yg komplen kena keje hari cuti sekolah ....

kepala hauk diaorg ....gaji nak full .....keje tak nak.... klu macam tu bayar diorg hari bekerja saja ....

Keje diorg mengajar ....bukan nnya dr 8 pagi sampai 1 ptg full slot pon .. ada lompong masa rehat ....

org swasta ... 8 sampai 5pm firefighting nak nak yg keje link dgn bahagian operation and sales ....

gaji pon ada yg lebih rendah dr cikgu ... tagjawab pon  besar ....

kebanyakan diorg ni jadik cekgu sbb tak larat keje private .... ingat jadi cekgu tu senang .. balik awal .. cuti sekolah pon panjang .... podahhhhh

yinfenglee posted on 29-11-2014 09:33 AM
Aku mmg menyampah cikgu yg komplen kena keje hari cuti sekolah ....

kepala hauk diaorg ....gaj ...

kerajaan lain, cuti dorang banyak,paling sikit ada dalam 30 hari kalau tak silap.

jadi cikgu2 ni merungut kene kerja masa cuti, sbb waktu cuti dorng hnya pada cuti sekolah. hari sekolah mana boleh cuti, nt sape nak mengajar?
eloknya masa cuti kalau tak nak kerja, baik g kursus je, jadi silibus MP tak terganggu sangat. jadi tak la rasa bekerja, sbb boleh santai2 lagi...

pada aku, kalau dorang pandai manage time, bagi kerjasama tinggi pada team, buat kerja on-time, boleh je dorng bercuti dengan tenang hati.....

pasal cikgu malas dari negeri mana2 aku no komen, sebab mentaliti ni bukan pada negeri, tapi pada individu tu sendiri,

kalau rasa ikhlas nak mengajar sebab nak cari rezki halal dan nak mendidik anak bangsa, tak de la nak stress hari2 atau merungut hari2...
sesekali tu tak mengapa la.... biasa la tu kan....

mengenai kenaikan gaji, rasa aku faham kenapa mereka mintak naik, sebb kebnyakan alat bantu mengajar cikgu mmg beli sendiri, dulu la, sekarng tak pasti, boleh claim atau tak, tu tak masuk lagi cikgu perempuan yang suka nak menghias kelas, tak kan semua nak minta parents kan, nanti parents bising pula.

tak hias kelas nanti sekolah tak boleh nak menang award pula.... , sekolah ercantik la, terindah la, penyanyang la....

zach2008 posted on 29-11-2014 09:31 AM
Aku hanya melihat, tidak melaluinya kerana aku bukan cikgu.
Bg aku ada baiknya cikgu2 ni jalankan t ...

cuba huraikan mengajar betul2 tu mcmana?

cikgu hanya diberi tempoh beberapa minit je untuk mengajar satu slot..
pastu? ikut inesiatif pelajar kan? kalau tak faham tanya cikgu,
kalau jenis tak berani sbb cikgu garang, sampai kesudah la tak fahamnya...

jika cikgu sudi buat kelas tambahan untuk lebih pemaham tak pe, ok..
tapi kebanyakakn sibuk buat kelas tmbhn sbb nak hbskan silibus..

sebenarnya aku salute cikgu2 ni, tapi aku jadi kurang respect bila semuanya nak merungut,
kita kerje ape2 pun jgn la nak merungut, nak naik gaji semua, tapi kerja  takat tu je.
hidup zaman sekarang ni kene la jadi multi purpose,

rasanya guru dulu2 tak da la merungut sngat mcm sekrng ni...

apa 100 tugas tu selain yang disebut dalam news tu?
senaraikan..

Follow Us
cat_miow posted on 29-11-2014 11:45 AM

cikgu hanya diberi tempoh beberapa minit je untuk meng ...

Mengajar betul2 maksud aku, jgn la separuh hati. Jgn la pikir pasal tupperware atau UFUN
Pelanggan dia org adalah pelajar... byk ragam dan pelbagai tahap pemahaman.
Kdg2 minat pelajar pun bergantung dgn kesungguhan guru2 juga. Tak payah cakap banyak la, ada yg baru posting mengajar sehari dah sibuk carik borang pindah.

Jgn jadi macam cerita P.Ramlee... Cikgu suka main bola. hari2 cikgu tidur. Apalagi zaman gadjet canggih sekarang..

Merungut juga. Tp dekat mulut je la. Sapa nak tahu.. Dulu2 mana ada fb nak share satu dunia.. Semua kerja ada beban dia. Yang merungut tu bukan semua. Tp macam biasa la, disebabkan sebilangan kecil tu la, digeneralisasikan SEMUA..

joeyss posted on 29-11-2014 01:22 AM
apa kaitan HRMIS dengan data pelajar?

Aku taip HRMIS ek? APDM da.

Hangpa gi la tanya guru2 dulu pasal perbezaan beban tugas meka banding sekarang. Baru hangpa faham kenapa guru2 zaman 90an dulu tak merungut (di samping belum wujud media sosial atau internet tempat membashing dulu2).

chazey posted on 29-11-2014 01:12 PM
Hangpa gi la tanya guru2 dulu pasal perbezaan beban tugas meka banding sekarang. Baru hangpa faham ...

Sebenarnya kalau guru2 dah tak mampu nak buat kerja tu senang je.

kumpul petisyen, minta satu jawatan khas kat SPA untuk buat tugasan yang kami tak sesuai dengan jawatan kami sebagai tenaga pengajar....
tugasan yang budak SPM pun boleh buat.

guru satu malaysia kan ramai... pakat elok2, tak kan la jabatan tak nak dengar suara Guru ....

chazey posted on 29-11-2014 01:12 PM
Hangpa gi la tanya guru2 dulu pasal perbezaan beban tugas meka banding sekarang. Baru hangpa faham ...

aku faham.. mak bapak aku lalui semuanya dan dah pencen pun sekarang ni
sebab tu depa tak mau pencen umur 60, walaupun emak aku boleh pencen umur 60
banyak sangat benda yang memeningkan kepala..
jiran aku pula amik pencen awal umur 50an..

cat_miow posted on 29-11-2014 03:22 PM

kumpul petisyen, minta satu j ...

Takyah menyindir.

Kerajaan dah lama janji nak bagi tiap skolah sorang pembantu guru (ikut kuota murid) untuk urus hal pengurusan murid kat sekolah tapi sampai sekarang janji tinggal janji.

cat_miow posted on 29-11-2014 09:26 AM
generasi aku pula,
ABANG AKU, memula kene hantar pedalaman, kat pulau, sewa bot pegi balik dah 50, ...

lagi akak nk tambah.....keja swasta ni duit pencen pun kena topup sendiri gak dah la dgn bulan2 potong income tax yg nk sama banyak dgn bonus 1 bulan gaji......

joeyss posted on 29-11-2014 03:31 PM
aku faham.. mak bapak aku lalui semuanya dan dah pencen pun sekarang ni
sebab tu depa tak mau pen ...

Aku serius kesian dengan guru2 lama. Ramai yang kena sistem shock tiap tahun ada jah benda baru KPM soh buat. Kalau yang boleh keep up dengan perubahan zaman tu, ok la. Kalau yang ala2 masih hidup di era kegemilangan 90an macam Azmeer Ketua Juri AJL tahun ni, susah lah.

Memang untuk kebaikan bebudak juga. Cam PBS, natang PT3 segala tu bagus sebenarnya (walau kena tunggu 2,3 tahun lagi la nak stabil).

TAPI yang buat aku dan guru2 1Malaysia hangen dengan KPM ni - atas kertas cam lawa jah plan meka tapi execution fail.

Tengok ja sistem online ratus juta yang meka develop tuh - ada jah masalah. Hauk sangat okeh. Contoh kehaukan: Ko dah key in data pelajar, pehtu ko dan tekan button 'hantar', pehtu ko dapat mesej 'MAKLUMAT TELAH BERJAYA DISIMPAN'. Skaly bila ko cek balik, takda pun nama pelajar yang ko dah key in tuh dalam senarai. Ko hangin, ko key in lagik sekali, tapi bila ko tekan button 'hantar' ko dapat lak mesej 'NOMBOR KAD PENGENALAN TELAH DIDAFTAR DALAM SISTEM'. Ya ampons. Bila benda gini jadi, yang orang atasan (KPM) tau - orang bawahan (JPN arah PPD, PPD arah sekolah) mesti selesaikan masalah tu by hook or by crook katanya. Yang pening, orang2 bawah ni la.

chazey posted on 29-11-2014 04:00 PM
Aku serius kesian dengan guru2 lama. Ramai yang kena sistem shock tiap tahun ada jah benda baru KP ...

kesian, memang la kesian... nak buat cam ne dah tugas....

sebenarnya suggestion paling best, suh je org buat kertas kerja cantik atas kertas tu buat kerja on field... baru tau, fail tak fail,

agak2 kenape sistem juta2 tu tak setara dengan performance dia?

ikut teori aku :- ada org bg tau mcm ni, gov bagi laptop, kat bill tulis rm11k, tapi tak sampai setahun dah punah, serupa laptop buatan China yg hrga rm1k kat kedai , ini semua disebabkan teet...teet...teet,

jika di aplikasikan pada mslah awak, agaknya : kat umum dorng bgatau  sistem tu juta2 tapi bila dah sampai kat kontraktor, duit tu dah de la bejuta seperti yg diumum, jadi nak tak nak terpaksa la kontraktor buat sistem yg mengikut badget dalam tngan SEBENAR2nya.... maka nampakla kehaprakan sistem online tu.

maslah awak ni bukan awak sorng je hadapi, makcik aku (umur 40++) yg ade tadika tu pun sama, dah key in data pelajar semua, sekali datang meeting dengan Jabatan Pelajaran (bhgian swasta) kata tak de dalam sistem tak update lagi, nasib la anak murid dalam 35 orang je.... lagi bernasib baik dia ade save n print senarai, jadi tak la malu sangat, sbb katenya bentang depan guru2 tadika lain , nampak sape yg dah buat, sape yang belum...

mslah online ni bukan mslah cikgu2 je, esok2 bulan pat, bulan nam ha..... lagi la, rushing submit borng income tax... semua pun merungut, dari tax agent sampai ke runner .... tak masuk lagi yg hntar SSM... time ni org LHDN dgn SSM pula yg merungut....

oh ye, bab pembantu guru tu, maksudnya kerajaan belum ada badget la tu nak tmbah staff JPA, tekan la lagi gov, cuba bersatu hati...., kami memang tak mampu nak jage 40orng murid satu kelas.... tak boleh jaga kualiti pelajaran .....

saya bukan tak kesian kat cigu2, tapi kadang2 tu jam 10pgi boleh nampak guru lepak2 kat kedai makan kg, .... tak tunjuk contoh yg betul pd masyarakat betul.... jadi kurang respek... pada saya waktu bekerja, kene la ada pada tempat kerja, bukan sales person kene kuar masuk ofice...

Last edited by cat_miow on 29-11-2014 06:40 PM

sebab tu cikgu2 pening sampai byk yg tertinggal anak dlm keter sampai mati lah bagai...huhuhu....my mom said mmg stress jadi cikgu zaman skang ni.dia kata nasib baik dia dah nak pencen huhuhu Last edited by chica_chica on 29-11-2014 06:40 PM

kentel posted on 24-11-2014 02:34 PM
big salary comes with big responsibility...tak gituh??

Sebab tuu aku lebih suka gaji biasa biasa tapi kualiti hidup lebih diutamakan.... Gaji banyak keje byk la.. Tapi kesian tengok cikgu.. Especially sek berasrama

chazey posted on 29-11-2014 04:00 PM
Aku serius kesian dengan guru2 lama. Ramai yang kena sistem shock tiap tahun ada jah benda baru KP ...

Pas tu pentadbir kata ko pemalas tak siapkan keje.. Betul tak.. Sian cikgu

cat_miow posted on 29-11-2014 03:22 PM

kumpul petisyen, minta satu j ...

Tak ke mana pun petisyen ni.... Sebab ada cikgu yang jenis tunjuk lagak kata tak de masalah.. Itu aku dengar rungutan cikgi la.. Cikgi cikgi ni pun ada yang jenis mcm mcm.