CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: stanum

Cerita pasal duit, ni ahli keluarga sendiri pun bermasalah jugak.

ohh yee....ade 1 doa yg kiter selalu salah tafsir...elok utk penambah rezeki....bacalah selalu...semoga ALLAH bagi ko jln kuar...

ALLAHUMAAA BARIKLA'NAA FI'MAA ROZAKTANAAA...WAKINAAA AZABAAANARR...WAKINAAA AZABANNAR...

tgk makna doa ni....bukan khusus utk makan je....

gud luck bro..

hunny_bunny posted on 16-12-2014 03:58 PM
sori aku overlook yg ko ade reply soal ni...

so pe kata ko sajes kan laa kt ayah ko...duit allo ...

Hehe, duit loan yang ayah aku buat sebelum2 ni semua utk family aku jugak.

1. byr kos belanja anak2 sekolah/masa aku dan adik2 kt universiti
2. kos repair rumah/leaking etc
3. repair kereta, motor
4. buat belanja utk berniaga kecik2, tapi xdpt untuk byk, last2 stop.

Sebenarnya, gaji yg ayah aku dapat ni bukan nk berjoli pun, semua guna utk byr bil2 dalam rumah yang mak aku duduk, imagine la bila dh byr bil2 semua, hutang2 lain, tggl bape je, bila barang rumah sebulan utk mak aku, and byr apa2 utk sekolah adik aku, so makin lama makin kurang, tu yang kadang2 ayah aku xbagi duit kt mak aku. bukan sbb kedekut tapi sbb dh byr yang lain2. that's where anak2 yang bekerja bagi duit sikit sambil beli barang2 rumah.

hunny_bunny posted on 16-12-2014 04:01 PM
ohh yee....ade 1 doa yg kiter selalu salah tafsir...elok utk penambah rezeki....bacalah selalu...sem ...

terima kasih untuk doa tu. bila terbaca rasa lapar plak. Ok, nak gi makan dulu lah.

stanum posted on 16-12-2014 04:10 PM
Hehe, duit loan yang ayah aku buat sebelum2 ni semua utk family aku jugak.

1. byr kos belanja a ...

oo..kira utk korg adek beradek juga laa ni...tp ikot kan aku..aku mmg xsetuju laa loan utk menda2 keperluan gini...apa pun benda da berlaku...

kalo gitu aku doa kan semoga dipermudahkan urusan ko sekuarga...

aku dah rasa apa yg TT rasa. cuma aku takde lah simpan tangan kosong sebab nya aku bayar faraid jd secara tak langsung sebahagian dari aset tu mmg jd milik aku.
bertahun-tahun aku byr loan bank dgn merintih pd mak. kalau2 aku mati, ini lah kekesalan aku yg paling besar aku bawak ke kubur sebab masa tu takde sapa yg mampu byr bahagian faraid melainkan aku je yg layak. tp bila masing2 dah dpt duit, aku jek terkontang kanting byr duit bank.
sebahagian dari masa muda aku, byk aku korbankan utk kesenangan yg lain.

tp skrg, semua dah berbalas. pertama-tama sekali aku buat lps settlekan hutang, aku bawak duit ke tabung haji sebab aku teringin sgt nak ke Mekah sementara aku masih sihat.
menitik airmata bila tgk buku2 akaun bank. ini lah hasil susah payah aku selama ni.

kita tak boleh marah mak bapak.. bersabar aje lah TT.. berbuat baik pasti dpt balasan yg baik.
rezeki ni bukan dpt dgn duit ringgit aje.. mungkin diberi kesihatan yg baik, kasih sayang yg melimpah ruah.. dan ditunjukkan jalan yg mudah bila2 saja kita susah. Amin.

stanum posted on 16-12-2014 03:34 PM
Terima kasih, amin2. tak mengharapkan apa2 sebenarnya, cuma nk bercerita, nak simpan rasa xsenang, ...

xpe..at least dh meluahkan perasaan tu rasa lega la skit..TT bkn nak buka aib keluarga tp utk meluahkan perasaan jer..nanti kalau disimpan lama2 blh jd barah..

Follow Us
Ada juga rupanya yg macam me ye.. berhutang utk byr hutang ayah.... me dari mula kerja memang sentiasa bersedia utk berkhidmat utk keluarga... anak sulung katanya.... so arwah ayah beli umah lewat... me dah abis sekolah dah kerja baru arwah beli umah... so guna nama me.... beli kereta pun sama... pun guna nama me.... everything ok...payment cantik.. x ada masalah..... bila arwah beli keta lain... yg ni guna nama hubby  me pulak.. keta yg lama nama me tu adik me yg bongsu amik.. janji ngan arwah ayah byr separuh2 sbb masa tu adik me tu baru praktikal... mana dia ada duit nak byr sampai RM600++ sebulan... so arwah setuju....  pun tak ada masalah.... arwah ayah keje gomen.. gaji tak byk.. tapi dia ada buat biz sket2... so mmg duit tu x ada masalah.....

tapi semua berubah bila arwah emak meninggal... arwah ayah kawen lain.. mula bermasalah... rumah mula x byr... kereta pun dia dah x bg duit pada adik separuh.... bank mula kejar me... sampaikan hubungan me ngan kawan me yg jd guarantor kereta tu bermusuhan.... sedih sangat.... then rumah tu me decide jual jer.... tapi adik bongsu tak bg... so me suruh dia loan balik.. clearkan nama me... kereta pun mcm tu.. dia loan balik atas nama dia..... setel...

lepas tu kereta yg atas nama hubby tu arwah bg pulak pada adik no. 2 pakai... so ada pulak delay byr... sampai lah 3 bulan... bank call suruh byr .... atau pun nak kuar surat lawyer semua... so weols decide ambik keta tu... byr berapa tertunggak.. then kereta yg weols pakai pada ketika itu mujur adik hubby nak ambik.. so dia pun samb byr.... setel kat situ...

sampai lah arwah pencen.... bila dah pencen... still berhutang lagi.. credit card 2... then buat pulak personal utk org pencen tu.. sbb nk setelkan hutang kereta lain yg tertunggak sbb dia jual tah saper2 tapi secara samb byr..... dah sampai naik mahkamah dah... sbl declare bangkrap buatlah loan byr hutang kereta tu dalam 30k gak.... hmm.... pastu mula tak cukup nak belanja pulak... yelah.. pencen bkn banyak mana kan.. tolak pulak personal loan.... pastu anak baru dah ada pulak nak belajar semua... hmm.... mintak tolong me buat personal loan utk setel credit card... bulan2 byr kat me.... so me pun cubalah ... igt tak lepas... tgk2 lepas... huhuhu... so meminjamlah me tambah hutang lagi... duit semua bg arwah .... rupa2nya dia setelkan satu cc jer.... .. satu lagi tak.... byr tak berapa nk cantik sbb dia byr terus kat bank... cakap ngan me byr sekian2 jumlah (lebih dari monthly) tapi bila me terima statement kurang dari yg dia cakap.... bila tanya salahkan CDM.... yg bankin kan isteri baru dia... so mls nak argue... kang cakap kita tuduh bini dia menipu lak kan.... so senyap.... then bila dia dah meninggal ni.... me la kene byr hutang2 tu..... harta arwah satu pun tak dapat kat me... hutang je yg me warisi.... .. syukur alhamdulillah.... me masih berbakti pada arwah walau ketika dia dah dipanggil pulang......

doa me cuma satu.. semoga apa yg me buat ni... akan mendapat pembalasan yg setimpal dari Allah... semoga rezeki me murah... dan semoga anak2 me akan berbakti pada me sebagaimana me berbakti pada orang tua me ... insyaAllah... aamiin......

Last edited by Sayamama on 16-12-2014 06:01 PM

Rate

1

to be honest, boleh kata semua bank local ni ada nama rekod ayah aku ni.

Hmmm

Apa sebenarnya your father buat dgn duit banyak banyak tu. Itu persoalannya. You punya intentions and pertolongan dah clear. Utk membantu ayah you.

Tapi yang misteri apa dia buat dgn duit tu? Kalau dia simpan kat bank, oklah. Tapi persoalan apa yang dia buat dgn duit tu.

Maaf cakap, tapi your father ni seperti ulat hutang. Tak boleh tak berhutang as per your info. Kalau bank ada offer loan, dia amik.

Sampai bila nak hidup dalam hutang. Apa yang dibuat dengan hutang tu. That is the answer you need to find out first. Kalau jawapan nya legitimate, then oklah you menolong. Tapi kalau kalau jawapan yang musykil, terpulang utk you menolong, sebab duit you and kehidupan you.

Saya cadangkan cari dulu jawapan, siasat apa dia buat dengan duit duit tu semua.

A family man, wouldnt do this to his family. I'm not saying your father tu tidak baik. Tapi i've seend, known family man cam mana. Dia berkorban utk family walau dia susah. Family man to suits you more than your father. Sorry but that's the fact. Sebab you yang tolong mak you, adik beradik you and kena support your family. Itu baru family man. Your father pulak, create hutang sana sini. Susahkan mak you and you yourslef and adik bradik you. Pikirkanlah. Apa sebenarnya dia buat dengan duit tu. You are not 24 hours dengan dia utk monitor activity dia.

stanum posted on 15-12-2014 03:45 PM
Yup, bersabarlah ni, to be honest gaji aku lebih dari ayah aku, gaji aku 8k sebulan, tgk nasib, kl ...

Anak yang baik. ...suami yang baik...kagum I.

Ujian tuhan bagi tak sama..

Gaji I pulak lebih  tinggi dari you tapi tak de tanggung hutang mak pak...tp diuji dengan penceraian. ..tp alhamdulillah exhubby bagi duit nafkah bulan2 dan bayar duit rumah juga....

Bila pikir dalam2. ..tiada sorang pun manusia sempurna hidup nya. ..semua ada kelebihan+kekurangan

Bila baca postings uols sume kat sini, aku kagun tgk ketabahan korang utk sapot family korang walau dlm hati korang menderita (aku memahami sume emosi2 sebegitu)
Aku doakan semoga Tuhan merahmati hidup kalian dan dimurahkan rezeki dan dipermudahkan semua urusan...Amin

noor2 posted on 16-12-2014 09:09 PM

Betul tu Noor
Hidup kita sume x sama
Sume org ada bahagian masing2
Ada yg diuji dgn mslh duit, penceraian, kene buang keje etc
Aku???? Aku diuji dgn soal JODOH...duit, family, relatives, kawan2, career sume sempurna...cuma JODOH saja yg diuji dan terus diuji
Dan ini bahagian utk aku

cmf_premierleag posted on 16-12-2014 11:28 PM
Betul tu Noor
Hidup kita sume x sama
Sume org ada bahagian masing2

Berat jodoh ke...jomla kita berjodohan nak....hihi....duit kita sama2 ok...tp you mesti jauh tinggi lagi  sebab engineer oil N gas...Dan tu pun kalau you lelaki bolehla...hihi...

Eh...premier. ...I. gurau. ..jangan ambik serious. Hihi..tp..betui sangat...semua orang x sempurna hidup nya. ...Masing2 diuji tuhan...ni kenyataan...

ni masalah ekonomi rumah tangga..tidak ukur baju dibadan sendiri..tak kiralah utk keluarga ke apa....yg penting bila berhutang..jangan berlebihan..paling tinggi pun 30% dari pendapatan bulanan kita.

bila lebih...tu org tua2 selalu cakap...korek lubang tutup lubang..akhirnya menjerat diri sendiri.

noor2 posted on 16-12-2014 09:09 PM

itu kita kena faham noor...suma manusia mesti ada masalahnya sendiri...cuma kadang2 manusia itu cari masalah..

Anak_Nogori posted on 16-12-2014 11:42 PM
itu kita kena faham noor...suma manusia mesti ada masalahnya sendiri...cuma kadang2 manusia itu ca ...

Ujian.....I panggil tu Ujian. ..dugaan. ....

noor2 posted on 16-12-2014 11:44 PM
Ujian.....I panggil tu Ujian. ..dugaan. ....

ujian..ujian jugak Noor...dugaan..dugaan jugak...tapi kalau sendiri yg cari masalah tu...tu salah sendiri sendiri..lain dia datang sendiri tanpa kita yg undang...tu org kata..tak ada masalah cari masalah..

Anak_Nogori posted on 17-12-2014 12:06 PM
ujian..ujian jugak Noor...dugaan..dugaan jugak...tapi kalau sendiri yg cari masalah tu...tu salah  ...

I tetap kata tu Ujian. ...hehe

dari penceritaan TT ni....
pengurusan kewangan ayah awak sangatlah teruk..
ada cek x maybe dia kawen lain ke??? sape tahu kan.....
sebab tengok cara perbelanjaan teruk sangat..
sampai nafkah kat anak bini pon x mampu bagi..
kesian tau kat mak TT..
(macam UAI kata, nape perempuan sekarang makin garang??? sebab dia terpaksa menggunkana kekuatan yang ada melebihi kemampuan sebenar...lebih kurang gitu lerr..)

cara TT tolong ayah TT pon sebenarnya macam xberapa kena tau...
kenapa x try suh ayah TT restructure semula loan2 yang ada...
then, bayar ikut kemampuan....
TT pon patut xperlu la bebankan family TT dengan wat loan sampai 30k tu..
bawa anak2 bini jalan2 (menggembirakan hati isteri) adalah salah satu nafkah tau...
sekarang, family sendiri pon makin x hepy...
u mybe x faham perasaan isteri & anak2..xmampu bawa makan angin jauh2, pergi dekat2 umah dh ler...
aku sebagai isteri pon sedih suami xbawa p jalan2 mana..

TT ni maybe rasa tekanan sebab loan tu...
ikut2 xperlu pon wat loan sebanyak tu dengan kemampuan TT macam agak terhad sekarang...
ayah tt tu sepatutnya boleh urus kewangan sendiri..klu x, minta tt la tolong uruskan..gaji dia bukanlah sikit pon..

duit tt tu patut tolong mak tt...tolong adik2 tt..
ni dh tolong ayah tt pon macam xberubah keadaan tu....cek balik mana xkena
ke ayah tt belanja/makan mewah sangat kot...

lagi nak suggest..try cek ayah tt tu kawen lain ke x...

Sayamama posted on 16-12-2014 06:00 PM
Ada juga rupanya yg macam me ye.. berhutang utk byr hutang ayah.... me dari mula kerja memang sentia ...

Wowwww....terkesima kejap membaca cerita kamu ni. Rasa macam aku masih bertuah sedikit walau xbanyak. Tapi aku faham2 sangat perasaan tu kan. To be honest, dalam hati kita yang paling kecik dan paling jauh ni, kita akan terfikir dan tertanya2 'kenapalah ayah aku ni tak faham dan nak menyusahkan anak' tapi itulah.. kita simpan diam2 dalam hati dan x cerita pada siapa2.

Apa yang kita boleh buat, is berfikir dengan positif, dan selalu percaya yang Allah akan membalas apa juga jasa kita pada ibu bapa walaupun kita sendiri kadang2 rasa menderita.

Thanks sbb share. Its an eye opener. I wish bila aku tua, aku nak jauhkan diri daripada menyusahkan anak2 dan kalau boleh bantu diorang lebih lagi.