CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: stanum

Cerita pasal duit, ni ahli keluarga sendiri pun bermasalah jugak.

Actually cuba duduk dgn ayah TS tnya dia direct ape semua hutang hutang dia. List it out. Then tgk mane mane yg tak munasabah dan boleh reduce.

and one more thing, Maybank ni mmg menggelabah sikit. Aku lambat bayar kereta sehari dia punya kelam kabut mcm dh 6bulan tak byr loan. Sms aku setiap jam then one time tu dia call ayah aku and bgtau detail payment semua. Aku dpt tahu terus aku email official complaint ke bank negara and cc ke maybank. Sbb information ttg hutang kita xblh diberi kepada mana mana pihak tanpa persetujuan dua dua pihak. Refer - Financial service Act 2013. And one time tu dia g block account guarantor aku. Same thing aku buat official complaint kt bank negara, terus maybank unblock and bg alasan dia block sbb x boleh call guarantor aku.

Rate

1

penmerah posted on 15-12-2014 04:01 PM
la... cukup makan pakai bini ke?
kalo aku... cukup makan pakai aku... lantak pi lah hasben nak ka ...

Cukup makan, infact, dah naik berat badan dh wife aku ni. hehe...dia bukan complain sgt pasal makan ke apa, cuma kadang2 cam hari minggu nk jalan2 or bercuti2 malaysia ni la yang klu aku xdpt nk buat. asyik duk rumah je org jalan dekat2 je dia boring. nak g jalan cam kt pantai lah, etc. tu je. tapi bukan la selalu complain.

Kadang2 bila dia rasa nak g jejalan, dan2 la aku reject cakap xde duit. tu yg dia bising sket. tapi setakat itu ajelah, dia pn ok aje lepas tu. hehe

Rilek lah, emak aku bulan2 kena bayar bank rm3k+ sbb hutang ayah aku, so adik beradik aku yg mantap ekonominya bulan2 bgi emak aku dkt rm3k+, adik aku pun cadang suro aku buat loan sbb aku gomen, kena maki free jer dgn aku, aku cadang ayah ko jumpa akpk sbb hutang ayah aku mula2 kena byr rm5k+ sebulan pas jumpa akpk turun rm3k+

donphatz posted on 15-12-2014 04:11 PM
Actually cuba duduk dgn ayah TS tnya dia direct ape semua hutang hutang dia. List it out. Then tgk m ...

Aku dh check list bank2 dan amount yang ayah aku ada hutang tu, moslty on PL and Credit Card. Aku pernah even call sendiri AKPK camne nk buat benda camni, tpi diorg advise suruh ayah aku pergi AKPK sendiri utk buat permohonan. Takut declare bangkrup masa tu. Tapi ayah aku ni xboleh balik Malaysia masa tu sbb kerja terlalu banyak. So, aku xboleh nak cakap apalah, and masa tu aku belum buat loan lagi.

Pasal Maybank tu, memang aku xamek tau sangat, ayah aku sendiri yang setelkan utk remove duit gaji dari disekat. Pernah sekali RHB call aku sbb xdpt contact ayah aku, aku tanya apa masalah, tapi dia tak cerita apa2lah, katanya ini hal antara bank dgn ayah aku. So, aku cuma boleh cakap dia xde kt Malaysia, dia pn ok and letak telefon xde citer details plak.

vespa_oren posted on 15-12-2014 04:15 PM
Rilek lah, emak aku bulan2 kena bayar bank rm3k+ sbb hutang ayah aku, so adik beradik aku yg mantap  ...

Good for you bro, ada adik beradik yang boleh support. Kiranya mak ko dpt 3k dari anak2 and bayar hutang ayah ko mcmtu kan? I wish aku boleh mcmtu, sbb currently mak aku hanya mampu buat kerja tambahan utk menampung belanja harian sbb adaik beradik aku 3 org sekolah lagi. lagi 3 org kasi duit belanja rumah. And yet still xcukup sbb adik2 aku yang kerja pn ada hutang diorg sendiri. So yeah, if only semua adik beradik aku dh bekerja, aku rasa semua boleh chip in untuk tolong mak ayah aku. but the situations is different, so rilek la jgk selalu, tpi bila sampai masa kene bayar, serabut jgk kadang2 ye x.

baiknya TT ni...InsyaAllah 1 hari nanti Allah akan bg ganjaran yg setimpal sbb tolong makbapak...Amin..

Follow Us
stanum posted on 15-12-2014 04:30 PM
Good for you bro, ada adik beradik yang boleh support. Kiranya mak ko dpt 3k dari anak2 and bayar  ...

Pasal serabut tu aku xthu sbb aku duduk jauh, cuti pjg beu balik, lbh kurg mcm tulah, minimun sorg bulan2 bgi rm500-rm600 konsisten, abg aku bgi rm1000 sebulan, kira lbh rm3k mak aku dpt anak2 bgi+duit sawit, getah+pencen ayah aku, janji mak aku xpening bulan2 dan ayah aku blh rileks2 kat rumah main cucu dia, xfikir hutang

Baiknya you sbg anak.... Aku doakan rezeki you melimpah ruah...

masalah duit kalo melibatkan ahli  kuarga mmg laaa sgt leteh dan jerih nak memikir kan...

so skang ni...patotnyaaa..dari mula lg..mak ko laa yg kene main kan peranan bahagi2 duit apa yg patot dan apa yg tidak...tp skang dah terlambat...

nak bantu byk payah..ayah ko mmg xleh nak commit bulan2 pada ko...pe kata ko bawak laa ayah ko ke akpk utk tlg setelkan problemo neh...ikot kan kalo gj dlm 6k dan ade allowance...ayah ko dah boleh manage duit dia...dan utk umur yg da tua gitu sepatotnya juga hutang hanya tinggal saki baki...

utk kaedah penyelamatan awal...aku sajes ko atau mak ko..stat laa kawann sgl mcm perbelanjaan dia..

skang ni utk tlg ko plak..ko overlap le loan yg 50k tu..ko bayar seme utang..then ko hadap 1 je...

kalo ko rs maseh xleh bantu mmg aku sarankan ko pegi jelaa ke akpk

baiknye u.i doakan u murah rezeki. org yg u lapangkAn kesusahan tu bkn org lain.ibu & ayah u sdri. seriously m touch.

moga murah rezeki tt...
pasal wife tt patut tt bgtau awal sebelum tt buat loan..
sbb sbg wife jika tt ambik kira pandangan dia pun dah rasa dihargai..
lepas tu..lain kali jika tt nk buat loan bg pihak org lain pastikan loan tu tt mampu bayar dan tidak membebankan tt..
jah pun demi keluarga insyallah akan try semampu boleh untuk membantu..
tp disbb kan dah bekeluarga nk kena bincang jugak wpun jah bekerja...
inikan pula wife tt yg tak bekerja..

kesian pulak baca kisah tt.. tp dalam pd tt bantu ayah tu, tt masih tidak abaikan nafkah tt pd isteri, so itu dah cukup bagus.. jangan sampai nafkah isteri dan anak2 terabai sebab nak tolong ayah, sudahlaa..

soal isteri nak berjalan2 jauh2 tu, itu kehendak.. bila kehendak ni kita boleh carik yang murah dan dekat..
contoh kata klu duk area selangor, pergilah pantai dalam selangor yg dekat..
atau pergi mandi manda kat air sugai dalam area selangor yang berdekatan..
jauh sikit pon ke pd, n9..

so mende2 mcmnila kene berkorban..
insyaAllah ada rezeki dan keberkatannya kat situ..

mamapea posted on 15-12-2014 05:15 PM
baiknya TT ni...InsyaAllah 1 hari nanti Allah akan bg ganjaran yg setimpal sbb tolong makbapak...Ami ...

Terima kasih, amin2. tak mengharapkan apa2 sebenarnya, cuma nk bercerita, nak simpan rasa xsenang, bila dh cerita rasa mcm bersalah plak pada mak dan ayah.

vespa_oren posted on 15-12-2014 05:34 PM
Pasal serabut tu aku xthu sbb aku duduk jauh, cuti pjg beu balik, lbh kurg mcm tulah, minimun sorg ...

Untunglah tu, kira dah tak ada masalah sangat. Semua membantu, alhamdulillah. Serabut tu kat aku sebenarnya bila time nak membayar hutang. hehe

scorpionkiki posted on 15-12-2014 06:14 PM
Baiknya you sbg anak.... Aku doakan rezeki you melimpah ruah...

Terima kasih, hari2 berdoa semoga hidup ni dipermudahkan Allah SWT.

hunny_bunny posted on 15-12-2014 06:17 PM
masalah duit kalo melibatkan ahli  kuarga mmg laaa sgt leteh dan jerih nak memikir kan...

so skan ...

Dalam replied sebelum ni, memang aku dah suggest pada ayah aku untuk pergi ke AKPK bincang pasal ni, tapi ayah aku tak dapat nak balik Malaysia untuk pergi ke AKPK. Pasal bajet belanja tu memang dah cuba yang terbaik, tapi kadang2 sesak jugak, lagi2 adik2 aku sekolah, dengan exam besar lagi. So, semua tu nak banyak pakai duit.

Ikutkan sekarang ni dah cuti sekolah, perbelanjaan dah jadi kurang sikit. Masa tengah2 jadi tu la yang sesak dan macam2 hal jadi kan, tapi sekarang dah kurang sikit beban. Still ada, tapi kurang sikit.

Pasal nak overlap loan aku tuh, dah 1,2 kali buat mcmni, so kali ni aku xboleh nak buat sebab makin lama makin tinggi nak membayar, sebab tu aku maintain dengan apa yang ada. Apapun, aku punya loan dan segala mcm bil2 semua tak ada masalah, cuma loan ayah aku ajelah yang jadi punca aku asyik berfikir aje solution yang terbaik.

noraidil_06 posted on 15-12-2014 11:29 PM
baiknye u.i doakan u murah rezeki. org yg u lapangkAn kesusahan tu bkn org lain.ibu & ayah u sdri. s ...

Terima kasih banyak2. Bila fikir2 kan balik jasa parents  membesarkan aku ni, memang aku cuba juga sedaya upaya. Sesak tu cuma pada diri sendiri sahaja, asalkan tak melibatkan wife, hal2 di dalam rumah, aku terima seadanya. Hari2 doa minta dengan Allah, utk mudahkan perjalan hidup aku dan family. Bukan nak jadi kaya, tapi nak mudah menghadapi segala susah payah dalam kebanyakan perkara.

tiputipujah posted on 16-12-2014 09:11 AM
moga murah rezeki tt...
pasal wife tt patut tt bgtau awal sebelum tt buat loan..
sbb sbg wife jika ...

Sebelum buat loan tu, memang dah discuss dengan Wife. Dan dia pun terima decision utk buat loan, bukan apa sebab xmahu keluarga jadi susah hati pasal ni. Dia pun sama-sama tak expect jadi macam ni, sebelum ni ayah aku bayar loan cantik, tiba2 dah xboleh bayar plak kan. Itu je yang kadang2 dia pun rasa terkilan jugak, tapi sekarang ni dia faham la tanggungjawab aku sebagai seorg anak, lagi2 anak sulung kan. Dia pun sekarang ni tgh nk tolong aku jgk dengan cari kerja, walaupun aku tak minta apa2 pun dari dia, dia pun usaha untuk tolong aku. Kiranya kalau aku xde duit nak bawak jalan2, dia boleh support sikit2. So ada give and take di situ. Aku sendiri pun tengah usahakan utk tolong wife aku carikan kerja sekarang ni. So doakan lah wife aku dpt kerja ya

bunga_lestari posted on 16-12-2014 12:51 PM
kesian pulak baca kisah tt.. tp dalam pd tt bantu ayah tu, tt masih tidak abaikan nafkah tt pd ister ...

Terima kasih, so far, parents, isteri tak pernah terabai.  Kebetulan rumah dekat dgn Seri Ternak, selayang. itulah port nk beli barang rumah yang boleh dikira paling murah, cari barang2 jenama yang biasa, asalkan boleh masak and elok. Kira ok dah tu.

Setuju pasal jalan2 tu mmg betul kehendak, and mmg walaupun hujung minggu tak pergi tempat2 mcm pantai ke apa, sekurang2 entertain dia dgn bwk dia and family dia plak pergi air terjun dekat area2 sini, jauh pun tak jauh, belanja pun tak keluar banyak. hehe. janji happy

stanum posted on 16-12-2014 03:43 PM
Dalam replied sebelum ni, memang aku dah suggest pada ayah aku untuk pergi ke AKPK bincang pasal n ...

sori aku overlook yg ko ade reply soal ni...

so pe kata ko sajes kan laa kt ayah ko...duit allowance yg dier dpt...pe kata direk terus ke akaun mak ko...dan kalo boleh suruh laa dier manage duit dier secara ketat...

maaf ckp..selalu aku tgk...kalo org laki xpandai manage duit...kompom akan terlajak jd mcmni....aku xde baca post2 sebelum ni...tp aku nak tanya....ayah ko ekceli buat apa dgn loan ratos2 ribu tu??...

sebab aku mmg kompom payah ayah ko nak commit utang dgn ko tu..kalo dier xserius nak ubah gaya idop dia...kene bertegas sket laa bro...bukan kata nak kurang ajar dgn ayah ke apa...tp kang jd mangsa mak dgn adik2 ko...statlaa paksa dia utk bg seme allowance dier kt mak ko dan soh mak ko manage duit dia bulan2...

utk ko...sabar jelaa yg mampu aku ckp kan...xpun solution lain ko cari keje lain yg leebh sket pendapatannya....