CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: honeydowngiler

Tekanan makin memuncak,,tulunn

mcm ni lah TT, ko pun baru tukar ke KL kan?
kalau ikutkan agak susah nak bertukar balik ke utara dlm ms terdekat ni.
tapi as a govt servant, cubalah gunakan kemudahan yg ada.
reveal your problems to the right dept so they can help you with your matters.
untung2 ada rezeki ko utk ditukarkan semula ke utara sana.

tapi harus diingat, itu semua takkan menyelesaikan masalah yg timbul antara ko dgn suami.
itu cuma cara utk ko lari dari masalah je.
sebenarnya ko mmg kena berbincang laki bini baru masalah tak puas hati itu ini can be solved.
aku pun pnh ada masalah dlm rumahtangga satu ketika dulu.
aku pun pnh ada masalah komunikasi dgn suami yg sama dulu2.
aku pun pnh mintak pandangan forumer2 kat sini.
what I did was, baca semua dn hadamkan then ambik point yg boleh aku apply kat problem aku.
yg xberkaitan, yg menyakitkan hati, yg mencaci membahan aku buat xnpk aje.
buat apa nak sakitkan hati sendiri ambik semua point tapi xboleh guna?

ada satu comment dpd one forumer yg kaki lahar tapi aku semat dlm kpl sampai skg.
dia pesan kat aku suruh spy sentiasa jaga solat agar terpelihara dari godaan syaitan dn mengadu lah pd Nya.
si manak tu kalau ada lagi dlm ni, mmg ko akan berbuku dgn comment2 dia.
tapi cadangan dia lah yg aku ambik sbg tunggak utama aku settlekan hal aku laki bini dulu.
ms tu dia pun ada tulis, The first five years of a marriage is always the most critical.
masa aku aku mintak pandangan tu aku tipu lah serba sedikit personal info aku, cover line org kata.
tak sesuai utk aku sbb sebenarnya aku dh lama sgt kawen. miah miah miah
tapi sesuai utk ko jah. 5 thn pertama itu dugaan, bertabah la.

pcy la ckp aku, kalau nanti korang bangkit dpd masalah yg membelenggu hidup korang skg ni, korang akan rasa btp manisnya usaha ko tu.
korang akan menghargai perkahwinan korang lebih dpd apa yg korang ada.
aku dah cuba, dn aku dah rasa.
jgn risau kalau ending ko nanti tak sama mcm ending aku sbb setiap org ada takdir yg berbeza.
cuma yg pastinya, apa pun ending ko nanti akan tetap buatkan ko rs lega dn bersyukur sbb sebenarnya mmg itulah yg terbaik buat korang berdua.  

bab solat tu patut dari awal tt boleh nampak..tp skrg dah kawen pun kan..apa boleh buat..bukan senang nk ubah suami tu..bab solat tu, tt hanya boleh tunjuk contoh tauladan yg baik n sentiasa berdoa semoga dia berubah juga satu hari nanti..

bab dia melebihkan family dia, pendapat iols itu normal..dia anak lelaki, dan masih muda..bila dia sudah berkerjaya, ibu bapanya berpendapat ini masanya utk dia membalas budi..x bantu mereka, dpt support adik sikit2 okla..selagi suami tt sediakan tempat tinggal dan keperluan lain, jgn persoalkan duit suami tu..x rugi berbakti pada family..tp bab smpai pinjam kt aeon kredit utk beli laptop mahal tu salah suami tt sendiri..kalau adik dia paksa sekalipun dia boleh tolak..tp still, itu pilihan dia..

bab x beli perabot etc, itu biasa bagi org baru kahwin..maaf kalau iols salah..tp iols rasa tt kena rendahkan sikit ego tt..iols paham tt da stabil dan mengharapkan lepas kahwin terus stabil..kalau suami tt sebaya tt ia boleh la berlaku..tp ini tidak..tt patut lihat dr kaca mata suami yg baru nk mulakan hidup..dgn keluarga dia, isteri lagi..kalau tt rasa nk bantu suami, belikan la keperluan rumah tu..beli yg wajib sahaja dulu..me percaya bila suami tt mampu nnt, dia akan sediakan apa yg perlu..

bab ke mana duit mak ayah suami tt pergi, tt xde hak nk amik tau..itu harta mereka, biaq pi la apa depa nk buat..berkahwin ni bukan utk mencari kebahagiaan semata2, tapi byk benda kita boleh terokai..membuka mata dan minda terhadap banyak perkara baru..kita akan melihat kehidupan dgn skop yg berbeza..salah satu bila kita nampak bezanya keluarga kita dgn keluarga mertua..kalau berbeza, compare diam2 dlm hati..ambil pengajaran apa yg perlu..yg buruk jadikan sempadan..jgn smpai bersangka buruk dan seterusnya bermusuh sesama keluarga..cari jalan utk harmoni kan keadaan..bukan mengusutkan lagi..

semoga tt terus tabah mengharungi kehidupan berumahtangga..don't worry, mmg BANYAK akan tt pelajari..kuncinya SABAR dan BERTOLAK ANSUR..all the best tt!!

Tt doakn spya laki tt diberi hidayah oleh Allah utk bsolat.Insya Allah lambat laun pintu hati dia akan tbuka utk bsolat.

psl tt nk tuka tu,tt boleh je mohon tuka wlupun br tuka.ex officemate sy prnh gak tuka tmpt kje wlupun br 3 bln kje kt office sy atas alasan peribadi.dia gi slow talk ngn ketua jbtn.so ketua jbtn approve permohonan ptukaran dia.

Psl harta tt tu,elok la tt tk payah bgthu asben n fil utk mngelakkan blakunya sebarang kemudaratan pd tt pada kemudian hari.

Sy doakan segala urusan tt dipermudahkan.

Last edited by kenarihitam on 19-12-2014 11:53 AM

honeydowngiler posted on 19-12-2014 07:33 AM
terima kasih semua yang memberi pandangan. Gaji saya hanya untuk saya tapi sekarang ni pun kalau say ...

Dik, kalo ko berkira dgn laki (padahal utk keselesaan ko jugak)... mmg tak aman hidup ko dik

kalo ko tgk kat fd, bape ramai yg kongsi perbelanjaan keluarga suami isteri
bape ramai jugak yg kenkadang keluar duit kasik hadiah utk mertua

Sabgat tak kene kalo ko ngungkit cara perbelanjaan mertue
lagi sgt tak patut ko ungkit mertua dtg tak bawak buah tangan bagai
ko igt ahli jemaah fd ni punyai mertua ala2 fasha sanda ker... bawak buah tangan/kadik duit bagai

Aku ni... kalo ada duit.,,. Aku belanja suami... beli perabot guna duit sendiri
aku nak hidup lama dgn suami. Nk bahagia 24/7. Makanya memana yg terkurang tu... biar aku top up kan. Hati senang, jiwa tak kacau

hotzzplate posted on 19-12-2014 11:24 AM
yela..selagi boleh kawal..slagi boleh tutup segala aib..jaga la elok2..sape la nk bercerai kan klu ...

saya memang tak sangka langsung bab kewangan fmilinya begitu. semoga dijauhkan daripada terkena pada suami saya pula. sbb perkahwinan ini masih panjang untuk dilalui.Saya tak mau bab financial problem menjangjiti perkahwinan kami disebabkan orang lain. Kerana sekarang ni pun saya menganggap keluarga sebelah suami saya mcm pendorong kepada keruntuhan rumahtangga saya

penmerah posted on 19-12-2014 01:19 PM
Dik, kalo ko berkira dgn laki (padahal utk keselesaan ko jugak)... mmg tak aman hidup ko dik

ka ...

matlamat kita tak sama. Saya tak boleh tunjukkan kesenangan saya. Saya pun bersusah juga dulu. So saya taknak orang ambil kesempatan atas saya. Saya bukan impikan mak mertua seperti mak mertua fasha sandha walhal mak mertua fasha senegeri dgn saya. Tapi saya dari keluarga yang memang sdikit sbnyak menjaga hati orang berbudi kita berbahasa.. buah tangan bukan semestinya perlu mahal.Padanla suami saya tak reti mengambil hati mertua jika mengambil pendekatan begini. Yang pasti Cara didikan dari awal ditunjukkan dari ibu dan bapa. Ibu bapa saya tak mengajar saya begitu. Kalau ke rumah sesiapa jangan pernah tangan kosong..ambil hati sedikit.

Follow Us
penmerah posted on 19-12-2014 01:19 PM

ka ...

memang la boleh dikongsi tapi lps tu bila dh diajar senang. Bulan gnti bulan tahun gnti tahun diorg dh stick dkt otak diorg klu nak apa je minta kat saya..

honeydowngiler posted on 19-12-2014 01:36 PM
matlamat kita tak sama. Saya tak boleh tunjukkan kesenangan saya. Saya pun bersusah juga dulu. So  ...

Dik... ko pikir sesume hasben warga fd ni born with magic ke?
kalo ko berkuntum lama kat board ni.... dpt le ko baca pengalaman para isteri melentur suami ni dikkk
ada suami tak romentik, tak memahami, kedekut, tak reti bergaul dgn mertua etc
kalo ko baca pangalaman acik2 fd.... bole juga ko appl

kita sbg isteri ni bak superwoman atau tenaga pengajar... boleh juga jadik menteri krwangan dan hal ehwal pentadbiran

laki ni kene didik dik... mengikut acuan yg kita nk
nk buat mcm mana... dah gitu fitrah berumah tangga

Contoh pasal buah tangan. Hakak yg dah 8 thn kawen ni pun masih terkedek2 ajar suami beli buah tangan bila melawat mertua. Ko hingat lepas 8 thn... masuk otak ke ajaran itew?
makanya utk tidak memeningkan kepala hakak... tiap kali pi melawat ke dua2 emak... hakak keluar duit srndiri beli buah tangan

sebab itulah perempuan senang betul tergoda dgn laki org
nmpk laki orh caring, memahami, pandai amek hati
sbb laki org tu dah dilentur oleh isteri2nya

kalo ko nk idup bahagia dan lama dgn pasangan, ko kene bqnyak bersabar dlm mendidik suami. Juga kau kene belajar give n take mana yg perlu

kalau tidak kau akan hidup dlm stressm mengungkit dan tidak bahagia

ko ada anak ke tak? mcm takde. takde mention pun.
kalau takde, ada masa lagi nak pikir - nak proceed or stop kat sini shj.

aku pun kawen lewat jugak.
APA yang ko alami tu, ITU lah ASAM JERUK Umah Tangga.
Umah mana le takde dugaan? ada ke? kalau ada orang kata, takde langsung tu -tipu ajek.
setiap tahun, setiap fasa, pasti ada dugaan dlm umahtangga. cuma antara orang nak bercerita atau tidak. bercerita pun dgn orang2 yang dipercayai ajek.

kehidupan orang single aka andartua aje takde masalah kecuali masalah nak berlaki.
sebab itu le orang2 dah kawen amat dengki dgn orang2 single-selalu tanya bila nak kawen. tanak kawen ke?

lain orang, lain umahtangga, lain dugaanya.
percaya le cakap ku ini.

takleh type byk2. aku bz. boleh baca ajek. lagipun nnt kolik aku tengok aku so free mah..ate bz. hua hua hua.
baca takpe. boleh screen kecik sudut kecik.

Hana posted on 19-12-2014 02:45 PM
ko ada anak ke tak? mcm takde. takde mention pun.
kalau takde, ada masa lagi nak pikir - nak proce ...

Sila sambung berleter...am waiting

honeydowngiler posted on 19-12-2014 01:39 PM
memang la boleh dikongsi tapi lps tu bila dh diajar senang. Bulan gnti bulan tahun gnti tahun dior ...

aku kurang bersetuju dengan pen merah......

memang boleh tt belikan barang umah macam perabot sume tu..tapi dari segi cerita tt, aku pasti makin lama hb tt akan belajar lepas tangan...dah dari awal asyik mewahkan family dia jer...ingat, bagi aku hb tt ni mewahkan family dia..bukan tolong family dia okay...

sebab apa aku kata hb tt makin lepas tangan...sebab tt cerita dah beberapa kali hb dia pinjam duit kat dia..bila pinjam maksudnya dia xda duit..xcukup duit..bayangkanlah keperluan sendiri pon xpandai manage..macam mana tu???? memang la hidup suami isteri kena saling tolong menolong..tapi bukan isteri tolong mewahkan suami sampai suami lupa tanggungjawab menyediakan keperluan asas untuk family sdri....kt umah sdri itu xda..ini xda...nak kawen tu, jadi ketua family kena pandai2 la fikir..bukan nak kawen syok2 jer...mentang2 tt tua dari hb dia, maka tt la asyik2 kena tolong hb dia??? adeiii....susah jugak pemikiran camni....

patut nak kawen tu hb tt kena fikir future dah..apa barang keperluan kena ada...maka, macam forumer atas cakap..elok la tt slowtalk dengan ketua jabatan tt minta pindah balik ke utara...umah ada, mak boleh jaga...fikiran pon x serabut sangat..klu hb tt betul2 ikhlas kawen ngan tt, minta dia tukar keje ke utara jer...banyak jer keje2 berkaitan account/finance sini...bila jauh, harapannya moga tt & hb pandai manage family sdri..jangan family sdri ditentukan family in law pulak....

aku percaya, hb tt cuba sedaya upaya nak tolong family dia..tapi cara xkena..apa2, kena setel dengan hb tt..xperlu libatkan family in law..nanti lain pulak jadi..bukan nak kawen sebulan dua...

mana ada kawen yang takde masalah. semua ada. hadap la dengan penuh iman, penuh kesedaran. baru kawen kan kak....

duit akak, akak simpan la. tu hak akak. nak kongsi ke nak ape ke its totally your right.
duit laki akak selagi dia da bagi yang wajib his obligations are done. nak lebih2 mungkin duit dia tak cukup sebab dia anak lelaki. mmg confirm menjadi tempat aduan mak ayah adik beradik.

sektor kewangan ape laki akak keja ni?
jaga depan aototeller pun keja dalam sektor kewangan. jangan la tinggi harapan kak dengan orang yang keja sektor kewagan. takdelah gah mana pun kak...
keja apa pun janji pandai manage duit tu jek..

sekarang duit management korang ternyata out. so sit down dengan laki akak tu cerita proper bukan PROPA. korang TAK CUKUP DUIT. nak beli rumah pun tak mampo. buat paper work kalau perlu, tunjuk mana duit monthly gaji pergi . orang laki ni kadang bila nampak visual baru sedor yang sebenarnya korang ni sengkek......... kat situ bagitau mana yang patut didahulukan..

nak banding cara mak ayah akak didik akak dengan keluarga mertua didik laki akak tu saya rasa tak perlulah. at the end of the day, tu la pilihan akak. takde sape letak pistol suruh kawen dengan orang tu.. embrace saja

nuryakmal posted on 19-12-2014 03:01 PM
nak banding cara mak ayah akak didik akak dengan keluarga mertua didik laki akak tu saya rasa tak pe ...

setuju ngn akk kemal..pape pun..bahagia tu kita yg cipta..
kalau taw dr memula mmg tanak guna duit sendiri lgsg..sblm kawen patut la justify ape tggjwb suami/isteri tu..

Kalau da trima pinangan orang..selagi org tu bg nafkah pakai cukup..bior ler duit dia yg balance tu dia nk labur ke mana pun..
sib baik suami TT labur ke famly beliau, kalau labur ke pmpuan lain..harus la bukak benang baru..

tanak-balik posted on 19-12-2014 03:24 PM
kalau taw dr memula mmg tanak guna dui ...

kalau dia nak kawen lain, saya sedia memberi lampu hijau.tengok2 perempuan tu tak boleh tahan dengan perangai tak cukup duitnya itu

hotzzplate posted on 19-12-2014 02:53 PM
aku kurang bersetuju dengan pen merah......

memang boleh tt belikan barang umah macam perabot s ...

Itulah namanya kene didik laki.... nak buat camner
aku pun tak ingin dpt laki lepas tangan.
Tapi kalau utk kesenangan aku juga.... aku amek option guna duit aku dulu
contohnya... laki miskin.. duit dah berabis kasik his family... mesin basuh kat rumah tak mampu beli.....
maka utk kesenangan aku dan ketenangan otak... aku akan keluar duit sendiri dulu

nak kedekut2 dgn laki pun tak berbaloi kalau... akhirnya otak aku gak mereng.... bini gak yg penat. Tapi lepas tu pastikan laki buat installment rege mesin basuh kt bini. Talat amek rm50-100 sebulan... takkan kedekut benar laki tu.kalo laki kedekut juga... aku amek duit guna cara lain.

nak buat camner.... bukannya kawin dgn org kaya.... anak mak pulak tu
maka solution dia ada 2 ajer...
1. Sabar dalam mendidik suami (kalo nk stay in marriage dan rasa berbaloi buat gitu)
2. walk away

tanak-balik posted on 19-12-2014 03:24 PM
kalau taw dr memula mmg tanak guna dui ...

hari raya yang lepas pun xde pikir nk beli baju raya ke apa ke..last sekali saya beli baju saya je dgn barang2 untuk juadah menu raya.dia tahu benda dah ada depan mata

penmerah posted on 19-12-2014 04:02 PM
Itulah namanya kene didik laki.... nak buat camner
aku pun tak ingin dpt laki lepas tangan.
Tapi ...

i'm not worried about walk away..tunggu dia brubah je if dia sygkn perkahwinan, saya ada kerjaya dan itu je dh cukup untuk wt saya kuat, Why i should cry for this marriage dgn xde usahanya, lps tu byk pulak komitmen pd kluarga

honeydowngiler posted on 19-12-2014 03:54 PM
kalau dia nak kawen lain, saya sedia memberi lampu hijau.tengok2 perempuan tu tak boleh tahan deng ...

abestu kakak, sebenarnya masalah kakak sbb husband kaka xbg akk cukup duit ke??
Sshnya lahai..kalau kaka ade sikap berkira mcm ni..patutnya masa memula husband akk pinang tu..akk kena bgtaw yg akk tanak kua sesen pun duit kaka utk bina kuarga ni walaupun kaka da bekerja..

Sy blom kawen jgk..ade keta..ade uma..kje kat syarikat kewangan jgk..memula mmg rasa gaji kecik je..pas bertahun bru rasa stable and kewangan kukuh and beli uma and keta..
husband kaka tu bru bape thn je kje kut..kan kaka kata dia muda belia lagik..gaji dia mgkn x sebyk kaka..
sbb tu xbole nk provide lelebeh lg..sy cadangkan kaka istiqamah..mgkn husband kaka cbe nk balas budi makpak dia..sbb tu dia tanggung adik dia..

Tgu la beberapa tahun lg husband kaka da stable (bila umo dia da sama ngn kaka mesti gaji dia pun dah byk), bole buat loan uma interest rate staff loan sume..masa tu kaka mintak la abes2an hak akk..

Just my 2cents.

honeydowngiler posted on 19-12-2014 04:08 PM
hari raya yang lepas pun xde pikir nk beli baju raya ke apa ke..last sekali saya beli baju saya je ...

xpe la..kaka beli je la keperluan kaka rasa mampu..yg tggjwb husband kaka, biar la husband kaka yg uruskan..
Sabar yer kaka..lgpn akk patut bersyukur, suami kaka bkn abeskan duit kpd pmpuan lain..

bak kata sy td..husband kaka muda belia,bru keje, gaji dia mgkn cukup2 je..klau kaka rasa mampu nk topup utk dia, akk topup ler dlu..
kalau x kuasa nk tlg dia..duk jela dendiam buat2 xmampu spy dia g carik duit lebeh lg..i.e wat part time job etc..

Kaka cuma kena didik and hightlight je ape tanggungjwb dia..insyaALLAH mesti dia ok..