CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: honeydowngiler

Tekanan makin memuncak,,tulunn

suami saya tu ada abang di atas nya.dan telah berkahwin.konsepnya pun sama macam saya alami.biras saya pun ada bagi hint2 tentang problem yang sama..dia kata suaminya yang merangkap abg ipar saya tu dibebani hutang yang dibuat untuk biaya adiknya tu belajar.Rupanya kalau suami saya tak dapat beri kat mereka, dengan abg ipar saya la jadi mangsa pula...Saya terfikir nak je saya siasat ke mana duit mak mertua dan ayah mertua pegi.Sedangkan mereka ada pendapatan.Yang nak ditanggung tu hanya seorang anak je lagi. Sedangkan keluarga saya, masih ada lagi dua adik beradik, tapi mak saya yang ibu tunggal tak pernah sekali pun meminta wang dengan saya. walhal beliau suri rumah hingga sekarang.Arwah hanya meninggalkan bisnes kecil kecilan untuk diwarisi adik bongsu saya. Sekarang adik bongsu saya dianggap ketua keluarga. Malahan arwah abah saya pergi (meninggal) tidak membebankan mak dan anak-anaknya dengan hutang. Mungkin kerana itu, saya telah dididik dengan baik. Semasa saya bujang, saya memiliki kereta sehabis mampu saya, saya tidak membeli kereta yang mahal-mahal, cukup hanya memenuhi keperluan berulang alik ke tempat kerja dan hampir melangsaikan loan kereta dalam beberapa bulan sahaja lagi. Saya dan biras sampai terfikir bagaimana mak dan ayah mertua handle tanggung jawab masing-masing. Ini saya tengok, segala kemahuan adik ipar saya, abang-abangnya yang kena sediakan atau belikan sedangkan kakak-kakak iparnya langsung tak bertukar baju dan membeli makan pun dicukai

adik ipar mengkondem kami (kakak-kakak iparnya) yang bekerja gomen, dikatanya kami ni nampak sengkek. Amboi, senang sesuka hati saja mengata kami. Dia tu senang-senang je dapat itu ini dengan tidak bekerja, mengambil hak kami yang sepatutnya kami terima, adik ipar apakah itu? Kami tidak ingin menunjuk, kerana adik ipar kami tu pantang nampak kalau kami pakai handbag atau pun kasut baru. Dalam minda dia, kami beli handbag atau kasut tu pakai duit abangnya. Sejak itu, saya tidak lagi memakai kasut atau handbag yang baru bila dia ada bersama. Saya nak pakai handbang ke kasut ke semua saya pakai duit gaji saya

KudaTutuhMuntz posted on 18-12-2014 02:51 PM
berapa kali aku nak pesan ... jauhi lelaki kelantan ... terengganu pun bnyk kepelikang tanpa batas ...

saya bukan kawen dgn org pantai timur, saya kawen dengan orang dari selatan

honeydowngiler posted on 18-12-2014 03:00 PM
suami saya tu ada abang di atas nya.dan telah berkahwin.konsepnya pun sama macam saya alami.biras sa ...

ko jgn dok banding2 dunia ko dgn dunia suami ko jah.
setiap org tak sama dari segi cara didikan dan cara mereka dibesarkan.
kalau ko dok banding2, mmg la terasa byk yg salah dpd yg betul sbb xsama mcm cara yg family ko praktikkan.
sekarang ni ko kena atasi masalah berdasarkan apa yg timbul.
bukan timbulkan lagi masalah dgn perbandingan tu semua.
sampai bila2 pun nanti ko takkan puas hati, ko rasa dia sentiasa salah, ko sentiasa betul.
dalam hal ko ni bknnya kes kawen terpaksa.
so patutnya isu ralat selepas hidup serumah ni ko kena salahkan diri sendiri dulu.
bkn maksud aku nak kena meratib hiba tapi ko kena terbuka terima kecuaian ko sebelum kawen lagi.
objektif nya skg cuba cari penyelesaian yg paling sesuai dgn cara hidup ko dan suami.
ko lebih kenal dia siapa dan mcm mana perangainya.
walaupun kawen tergesa2 kekdahnya, tapi tak mungkin lah tak tau apa2 langsung ttg peribadi suami sendiri kan?
dn ko pun kena tau juga attitude ko tu mcm mana.
kat mana kelemahan ko dn kekuatan ko ketika nak berbincang.
kalau ko lemah bab2 thn marah, cari time ko tau ko happy sgt hari tu so kalau ko kena lahar pun ko rilek2 je.
ini cadangan, tak semestinya seratus peratus ko kena ikut.
tapi tak semestinya takde satu pun yg ko tak boleh ikut.
buat pertimbangan sendiri berdasarkan corak kehidupan ko skg.
all the best!

Rate

1

KudaTutuhMuntz posted on 18-12-2014 02:51 PM
berapa kali aku nak pesan ... jauhi lelaki kelantan ... terengganu pun bnyk kepelikang tanpa batas ...

baca tak penuh main terjah jer ko ni..

honeydowngiler posted on 18-12-2014 03:07 PM
saya bukan kawen dgn org pantai timur, saya kawen dengan orang dari selatan

owhhh ... ummah JDT caprut ...

Follow Us
MYviHaZz posted on 18-12-2014 03:20 PM
baca tak penuh main terjah jer ko ni..

kalo aku tak terjah ... ko pun taktau laki dia ummah mana ...

KudaTutuhMuntz posted on 18-12-2014 03:25 PM
kalo aku tak terjah ... ko pun taktau laki dia ummah mana ...

kan ada dia explain mak bapak laki dia duk kat selatan tanah air...tp sian la tt ni..

saya rasa memang nk kena explain pada mak ayahnya, tentang masalah ni. supaya mereka sendiri nampak masalah ni berpunca daripada mereka. Nak anknya kawen tapi ditambah pulak dengan masalah mereka bertubi-tubi. Baik jangan bagi anaknya kawen kalau sebenarnya mengharap anaknya ini 100 percent membantu keluarga. Saya pun ada limit saya sendiri kalau keluarganya endah tak endah perkara ini, lebih baik saya angkat kaki, Saya wanita berkerjaya dan saya tak pernah la jumpa keluarga yang macam ni. Macam mak mertua saya ni saya tengok tak mesra dengan bisan iaitu mak saya. Sampai mak saya pun kecil hati dengan perangainya. Cuma la buka minda tgk keluarga orang lain bole maju pasal keluarganya tahu mencari jalan keluar jangan asik menimbulkan masalah pada orang lain. Mak ayahnya bukanla tua sangat, Saya bukan membandingkan kehidupan keluarga saya. Tapi kalu dah susah sangat kenapa tak laporkan dalam program Bersamamu'...ikhtiarla usahala anak sendiri yang nak belajar bukan orang lain. jangan nak bertenggek pada orang yang dah ada tanggungjawab lain

honeydowngiler posted on 18-12-2014 03:30 PM
saya rasa memang nk kena explain pada mak ayahnya, tentang masalah ni. supaya mereka sendiri nampak  ...

ko rasa family dia boleh terima ke kalau ko explain kt dia sebab
yg aku tau orang selatan ni walaupun anak dia salah tetap kita
yg disalahkan balik...antara pengalaman aku dan kawan2 yg pernah
berlakikan org johor

masa memula saya sampai di KL, itu je lah sekali ayah mertua saya menelefon saya suruh saya minta kuarters kerajaan. Sedap-sedap je nak minta dipotongkan gaji saya untuk rumah kuarters. Anaknya tu pula macam mana pula bukankah tanggungjwb menyediakan rumah itu tanggungjawab suami. Kalau dipotongkan RM330 dari slip gaji saya, adakah anaknya mampu membayar semula, masakan boleh sebab mereka tetap akan minta duit belanja juga. Lebih baik tak payah. Baik menyewa diluar. Sakit hati sangat. Ingta gaji orang gomen ni banyak ke. Dari situ pun saya tengok mereka nak kontrol saya, dah mula nak campur tangan dalam hal gaji saya

MYviHaZz posted on 18-12-2014 03:31 PM
ko rasa family dia boleh terima ke kalau ko explain kt dia sebab
yg aku tau orang selatan ni wa ...

abistu takkan nak makan hati je. Mak mertua tu tak nampak ke anaknya tu kalau balik ke kampung asik dengan jeans dan baju lusuhnya. takkanla tak perasan. Keperluan diri dia pun tak lepas nak puaskan kehendak diorang

Lagi satu saya perasan ayah mertua saya dan adik ipar saya ni tak bersolat. Dah banyak kali kalau ke rumah mertua memang saya nampak sangat. Tapi kalau kenduri kendara siap ada karaoke tu ayah mertua takkan melepaskan peluang berkaraoke je kejanya

kalau suami redho biarkan saja..lagipun utk adik beradik sendiri juga...cuma cuba limitkan saja pemberian tu/ budgetkan amaun tu berapa RM saja sebulan utk pemberian ikhlas ni...

mak bapak n adik yg belum berkahwin mmg dalam tanggungjawab anak2 lelaki
tapi patutnya berpada2 lah...
abang kalau rasa semput skit lepas kawin ni mungkin boleh bincang berdua dan bahagi dua bantuan tuk parent n adik
at the same time, abg2 boleh nasihat adik tu agar tidak boros.
soal adik nk bising2 nnt n kata laki bini macam2 pedulikan...buat pekak selagi korang jlnkan tanggungjawab
dgn parents tu yg kena sgt berhemah sbb takut2 terjatuh ter derhaka esp pd ibu.
baru2 kawin ni mmg x mudah dlm segala segi
org kata bersusah2 dulu bersenang2 kemudian

Cian ko..aku rasa dorang (in laws) terima ko pon salah satu sebab ko keje gov & kiranya dah stabil dari segi kewangan....

senang camni laa....sebelum gaji hb ko, ko wat perbelanjaan siap2..minta kt laki ko....berapa duit sewa umah..berapa nafkah ko...berapa perbelanjaan harian..berapa kos berhibur untuk korang....klu boleh, ko yang uruskannya....

laki ko solat cukup 5 waktu x? klu solat cukup ko cakap kat dia...xkan xfaham2 lagi PERANAN SEORANG SUAMI DALAM RUMAHTANGGA???? XKAN KO YANG NAK KENA SEDIAKAN KOT....

macam forumer atas cakap, ko sebagai isteri kena taat kepada suami..tapi bukan membela suami & family dia...

lepas ni ko wat macam aku suggest tu....lepas tu klu laki ko minta pinjam duit dengan ko, ko cakap jer ko bagi kat family ko..ada cukup2 utk minyak keta + makan minum bulan ni jer...

klu ko dok bagi la dia pinjam selalu, makan ati la ko..xlama ko plak jadi penanggung beban dia & family dia...percaya laa..bila family dia minta duit, dia bagi & bagi..sebab dia tau klu dia xde duit, boleh pinjam dengan bankers baru dia iaitu ko..hahahaha..padan muka ko..sebab tu ko kna berkeras sket la...

untuk ko bercakap dengan family members mertua ko, termasuk mertua ko tu aku rasa xperlu laa...nanti boleh rosakkan hubungan..ko kena setel hal ni dengan laki ko jer...

Rate

1

Cian ko..aku rasa dorang (in laws) terima ko pon salah satu sebab ko keje gov & kiranya dah stabil dari segi kewangan....

senang camni laa....sebelum gaji hb ko, ko wat perbelanjaan siap2..minta kt laki ko....berapa duit sewa umah..berapa nafkah ko...berapa perbelanjaan harian..berapa kos berhibur untuk korang....klu boleh, ko yang uruskannya....

laki ko solat cukup 5 waktu x? klu solat cukup ko cakap kat dia...xkan xfaham2 lagi PERANAN SEORANG SUAMI DALAM RUMAHTANGGA???? XKAN KO YANG NAK KENA SEDIAKAN KOT....

macam forumer atas cakap, ko sebagai isteri kena taat kepada suami..tapi bukan membela suami & family dia...

lepas ni ko wat macam aku suggest tu....lepas tu klu laki ko minta pinjam duit dengan ko, ko cakap jer ko bagi kat family ko..ada cukup2 utk minyak keta + makan minum bulan ni jer...

klu ko dok bagi la dia pinjam selalu, makan ati la ko..xlama ko plak jadi penanggung beban dia & family dia...percaya laa..bila family dia minta duit, dia bagi & bagi..sebab dia tau klu dia xde duit, boleh pinjam dengan bankers baru dia iaitu ko..hahahaha..padan muka ko..sebab tu ko kna berkeras sket la...

untuk ko bercakap dengan family members mertua ko, termasuk mertua ko tu aku rasa xperlu laa...nanti boleh rosakkan hubungan..ko kena setel hal ni dengan laki ko jer...

Innrukia posted on 18-12-2014 01:12 PM
okla tu dik...janji hang dah berlaki....hadap jerla pilihan hang tu.
jd andartu lagik sengsara idup ...

baek punya hang kasi yek? hihihi
tapikan Inn...bila jadi gini, kita akn tertanya
aikkk...masa b4 kawin masa tgh cinta2 tak nampak ke? tak tau lg ke kan?
awat nak juga kawin gitu kan?
mungkin betul org cakap...masa bercinta lain giler dgn lepas kawin
masa bercinta semua sanggup tapi lepas kawin...amek kaw...
semua gitu ke eh?

hotzzplate posted on 18-12-2014 05:00 PM
Cian ko..aku rasa dorang (in laws) terima ko pon salah satu sebab ko keje gov & kiranya dah stabil d ...

betul...
dari awal jgn bagi muka sgt dgn laki
suami bukan hayati sgt pun pengorbanan isteri
tiba masa dia rasa nk curang ke tambah lg satu ke dia tetap buat walau bini tu dah tahap siti aisyah sekalipun
alasan nya...dah takdir...dah jodoh...
fark giler aku rasa

beldandy posted on 18-12-2014 05:06 PM
betul...
dari awal jgn bagi muka sgt dgn laki
suami bukan hayati sgt pun pengorbanan isteri

kannn....hot belajar dari kehidupan orang sekeliling hot...

mak sedara hot xkeja, dapat suami keja gov sekarang gred 54 dh kot....dia ajar, bulan2 hb dia kena bagi duit nafkah kat dia for certain amount..i dunno how much..but if her hb use/borrow her money even 10 sen..need to pay back...hahahaha..so, i learn from her...

ada lagi satu...tengok bila isteri rajin membantu kewangan suami, suami cepat lepas tangan kan...biar orang kata kat i isteri apa la i kedekut sangat..at least i x kurangkan pahala suami i untuk belanjakan harta2 dia kepada anak isteri dia dan dia oleh sebab tu dia pandai rancang kewangan..dia tau this amount nak kena wat apa..that amount kena wat apa..jangan dok suruh i ajar pulak..dah jadi ketua family, xkan wife nak kena ajar kot..hihi...

bila suami kita dilalaikan dengan bantuan kewangan kita, lama2 suami tu akan alpa....dia rasa banyak lebihan perbelanjaan dia, dia boleh enjoy sorang2..x fair kan...keutamaan dia sepatutnya kat family dia...nak enjoy, dengan family jugak laa...sebab tu kadang2 bila ada problem camni, kita kena cek balik diri kita...dalam x sedar sebenarnya kita sendiri punca suami jadi alpa sampai camtu..contoh kes tt ni laa...dh tau isteri stabil, makin berani nak pinjam duit isteri...

hot klu hb pinjam duit hot, dia kna fix date untk bayar...jangan lambat, jangan banyak alasan..klu x, hot kenakan upah as consultant sebab nak kena remind pulakkk..hahaha..so far, hb hot bayar on time...xpernah pinjam duit xbayar...

Rate

1