CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Magika

[Tempatan] Rotan Anak Bakal Jadi Kesalahan Jenayah

Nanti rotan pun akan jadi barangan kawalan dan mungkin juga akan dikenakan lesen....???

Ada je parents yang tak rotan langsung. Gune reverse psychology, anak ok ja. Ada yang piat telinga sambil rentap rentap kat pasaraya, tapi anak still lari kulu kilir ganggu ketenteraman orang lain. Ada yang percaya ngan budaya pukul memukul anak tapi dah besar ganggu kenteraman orang di alam maya buat jenayah cyber sambil ugut menggugut nak bunuh pukul etc dan sebagainya.

dah cari tp tak jumpa pulak status hadis ni sahih ke daif...

https://www.facebook.com/SukanSt ... ?type=1&theater

rotan cmne.?
klu smpai tersiat kulit nmpk tulang mmgla patut msuk jail..

klu rotan biasa tarak ada masalah la

truly replied at 25-1-2015 03:37 PM
Banyak faktor kanak kanak rosak. Didikan sikit saja memainkan peranan, in my opinion dan dari pemerh ...

sebenarnya, betul juga apa truly cakap...
pernah tgk jugak parents yg dah buat sehabis baik..tak kisahla taraf apapun pendidikan or kehidupan parents,
tapi at some point mmg sumanya berbalik pd anak itu.. ai bukan nak salahkan budak..tapi kalu ada peer pressure..
n salah pilih kawan..ini pun menyumbang gak..
sbb ada kawan2 mcm ni jugak.. kalu nak menegur pun.. diorang dah besar panjang..n bile dah ada anak..itu hak diorang nak buat acuan macam mana

ada yg gune reverse psychology, anak turns out ok..ada tak jugak.. lg teruk perangai pun ada..

tapi kalu rotan melampau, tp takde effect ke anak..tak guna jugak

Follow Us
obelisk replied at 25-1-2015 03:53 PM
exactly mcm citer p ramlee 'anakku sazali'

Ini pun bodoh jugak. Dia buat macam macam, dia salahkan bapa dia tak didik. Habis dia tak ada otak?

Makin ramailah budak isap ganja makan heroin rogol anak org nanti

bazinga replied at 25-1-2015 04:01 PM
sebenarnya, betul juga apa truly cakap...
pernah tgk jugak parents yg dah buat sehabis baik..tak  ...

Itu lah, nasiblah nak dapat anak macam mana. In the end memang parents hanya ada sedikit say/atau tak ada langsung say pada kehidupan anak anak.

Tidak di nafikan, anak anak yang hidup dalam persekitaran tak stabil mungkin akan tak stabil jugak, namun tiada korelasi scara direct. Kita tengok bermacam macam kes. Jadi sukar kita nak kata, kerana ibubapa pukul/tak pukul/psychology etc.

Apa definisi pukul ni? Jenuh ibubapa nanti, jentik anak pun kut di report? Ni kena clarify. Anak boleh guna ni untuk blackmail parents. Sangat bahaya undang undang ni.

I personally tak percaya pada pukul dan tak akan/sampai hati untuk pukul, namun I tak berani mengatakan ibu bapa yang buat tu (within reasons) bersalah.

truly replied at 25-1-2015 03:48 PM
Maksud I tiada formula sebenar yang terbukti berkesan, tu jer. Yang pukul terjerit jerit ni, entah ...

Bukan memandang rendahh Sis truly tp itulah kenyataan yg ditunjukkan oleh ummah kita. Memang benar ramai ummah msia yg educated n travel sana sini. Contoh kes shalwati azizul pun educated n duduk oberseas sana sini jugak tp sampai tolak kepala anak muka tersembab dlm pinggan time dinner kat meja makan n penderaan2 yg lain yg dilakukan oleh couple ni pd anak2 mereka atas nama mendidik. N kes tu juga memberi gambaran mcm mana pemikiran rata2 rakyat msia yg sokong couple ni n begitu marah sekali pd kjaan sweden yg mendakwa n menjatuhi hukuman pd couple ni atas dakwaan mendera. Kjaan pun dah bukak mata dr kes ni nampaknya.

Mmg ada parents yg tak pukul anak ckp baik2 tp klu masih tak menjadi kena pikir balik, berlembut tidak semestinya tidak mendidik, parents sepatutnya lebih mengenali anak2. Mmg akan sampai satu masa anak2 akan ada pemikiran sendiri, terpengaruh dgn dunia luar kawan2 semua, tp sbg parent buatlah yg terbaik sbb kedudukan parents sendiri klu kena gayanya byk blh pengaruhi anak2. Mmg i dgr anak2 kokesen pun ada yg kurang ajar tp mmg i tak pernah jumpa lg yg mcm tu, kokesen pun ada mcm2 jenis. I kenal ramai yg tak pernah kena pukul tak pernah kena tengking tp jadi budak yg baik polite dgn org bertanggungjwb rational n salah seorgnya mmg rapat dgn hidup i. Tp ye lah blh jd mcm you kata takde satu formula tepat utk didik anak, cuma ada perkara yg jelas salah mcm pukul anak tengking anak i mmg tak setuju.

arwah ayah aku terbaiklah, di zaman dia di mana bapa semua garang-garang bapa aku yg paling cool, tegas tapi loving. Nak kata kami adik beradik tak nakal, nakal juga tapi tak adalah sampai kena rotan. Sesekali abang-abang aku yg buas tu aja kena luku  padan muka, lambat pi Jumaat

Orange1 replied at 25-1-2015 04:12 PM
Bukan memandang rendahh Sis truly tp itulah kenyataan yg ditunjukkan oleh ummah kita. Memang benar ...

Setuju jugak sis

Cuma mungkin yang sis bawa contoh Salwati adalah mendera bukan memukul.

Ada beza dera dan pukul.

I sendiri masa kecil kena jer pukul dengan ayah, namun tak pernah mendera. Dan menjadi jugak, benda benda yang kena pukul tu rasa macam deserved it jer hehehe . I kenang ayah I penuh rasa hormat dan sayang. I tak rasa didikan dia salah.

Having said that, I sendiri tak kan pukul anak anak I.

Mmg bila anak dah capai umur dewasa parent tak blh buat apa lg. Klu parents dah buat yg terbaik bagi kasih sayang bagai didik elok2 n bila dewasa anak perangai buruk jugak itu mmg tak blh buat apa, parents kena akur yg dia dah dewasa n pilih jln sendiri. Parents sendiri mungkin blh agak dia menyumbang ke tak pd keadaan anak tu.

Yg kaki rotan dan mencubit tu mak aku...aku pernah tanya kat mak aku samada aku ni anak dia atau anak tiri....mak aku kata kalau dia mak tiri dah lama dia kasi aku masak sup anak katak

cmf_blingblings replied at 25-1-2015 04:19 PM
Yg kaki rotan dan mencubit tu mak aku...aku pernah tanya kat mak aku samada aku ni anak dia at ...

So, kena rotan jugak lah hehehe.

I kena paling teruk masa curi duit.

truly replied at 25-1-2015 04:21 PM

Mak aku mmg garang nak mamf....... sekarang ni aku tanya mengapa, dia sendiripun tak tahu, mungkin tekanan hidup. Kemiskinan, penat kerja dari Subuh sampai matahari terbenam....akupun garang juga saka mak aku hinggaplah ni

cmf_blingblings replied at 25-1-2015 04:25 PM
Mak aku mmg garang nak mamf....... sekarang ni aku tanya mengapa, dia sendiripun tak tahu, mungkin ...

Hehehe garang pun jangan pukul, nanti masuk penjara, kami komen kat CI kata ni kita kenal forumer ni hahhahahaa.

Parenting is hard and expensive. Kasi duit bantu anak anak Afrika sudahlah. Bagi depa buat anak, kita tengok dari jauh. Ciknet pun terpelihara kemas hahaha.

truly replied at 25-1-2015 04:28 PM
Hehehe garang pun jangan pukul, nanti masuk penjara, kami komen kat CI kata ni kita kenal forumer  ...

Mcm lawak je ayat2 akhir tu...haha

Kalau dah dasar kaki curi nee...nanti kalau dah bulu bersabut macam sekarang ne......kalau tak jadik perompak  bank...mesti curi laki orang kan,kan,kan?

Curi duit sapa Tru. ..kihkih