CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6482|Reply: 25

PENGALAMAN DAN INFO MENYUSU

Edited by ISTRIMITHALI at 3-3-2015 09:53 AM

As salam, saya buka thread ni untuk ibu2 menyusu dapat maklumat sbb sy cari jugak info2 pasal

mcm mane nak simpan susu ibu,
cara tambah susu badan,
alat untuk perah susu.

jika dh ada, maafkan saya.

dlm masa yang sama, saya akan cari jugak info untuk di tepek di sini supaya senang ibu2 yg (terutama yang baru mengandung)
untuk information.

n spe2 kt cni yg dh ade pengalaman sbg ibu menyusu, boleh la bg pengalaman di sini.

sbenarnye, dh tersalah letak thread ni kt bod tanyalah wanita. so, sy copy paste je dr sane..
n baru perasan, ade thread 2008 psl information for breastfeeding. so, sy dh tukar tajuk..huuhhuu

Apa dia "milk booster"?

maksudnye sesuatu untuk boost kan susu badan seorang ibu.

Antara makanan untuk menambahkan susu badan, adalah:

-SAWI
-LOBAK PUTIH
-KOPI / MILO
-OAT

selain tu, ada juga pengalaman kawan2 saya yang makan nasi lemak, nasi ayam pun boleh tambah susu (katanye: bila perah je susu lepas mkn tengah hari dgn hidangan ni, banyak je stok susu boleh buat)

Di samping makanan segar seperti ni, ada jugak ibu2 menyusu ambil produk utk boost kan susu, skrg ni dh macam2 produk keluar.
Antaranya, produk shaklee, coklat mum's, umma lacto n banyak lagi. Terpulang kpd ibu2 mana cara yang serasi.

kalau ade kwn2 yg nak share pun boleh la tepek kt sini.

hah.. baru betul. Meh ku kongsi pengalaman aku eh....

Baby aku dah 6 bulan, memang fully BF. Aku mmg niat nk bf kan baby sejak mengandung lagi. So, ape yang aku buat....

1) Hantar breast pump utk diservis. Aku beli tahun 2012 dulu. Jenama Spectra je sbb itu je yang mampu & sebab ia boleh double pumping.
2) Gain knowledge tentang penyusuan, cara simpan & mengendalikan susu ibu. Aku google je blog yg bersepah2 kan internet ni..print lepastu buat buku scrap..
3) Start pump susu lepas 7 hari aku bersalin. Mula2 mmg dapat sket, lama2 hasil mencurah2 sampai penuh 1 freezer. Pada awalnye mmg susu xnk keluar & breast bengkak. Aku just tuam je batu panas kat breast sambil mengepam. Lepas tu dah rasa ok.
4) Dalam pantang aku lebihkan makan lobak putih, pucuk pegaga, pucuk betik, ikan ( ikan yu pun pernah...), daging & minum horlick. Untuk supplemet aku just makan multivitamin saja untuk tambah tenaga. Aku tak pernah makan jamu since anak aku semua ada jaundice. Aku still amalkan pemakanan ni smpai sekarang.

Ni antara benda yg penting yg aku buat... Moga2 aku dapat susukan baby smpi umur 2 tahun... Tapi kan aku macam perasan, baby yang menyusu ni manja dia lain macam la..

cammie1711 replied at 27-2-2015 03:39 AM
hah.. baru betul. Meh ku kongsi pengalaman aku eh....

Baby aku dah 6 bulan, memang fully BF. Aku ...

bagi saya, manja dia tu mungkin sbb die sgt hampir dengan ibu...
sy lebih suka mcm tu, tp sy fhm.. ank manja pun ade yg mengata kan.. huhuu

saya masih belum berjaya bf bb full smpai 6 bulan..walau ank dah dua.. masih byk lg saya kne blajar..

tapi.. nak double confirm..betul ke, fahaman saya ni?

susu yang dibekukan boleh tahan smpai 3bulan?
susu yang x dibekukan boleh tahan 7 hari?
susu yang dh dipanaskan akan tahan 4jam?
susu yang dh dipanas dan diminum oleh bb akan tahan 2jam?

ISTRIMITHALI replied at 27-2-2015 01:21 PM
bagi saya, manja dia tu mungkin sbb die sgt hampir dengan ibu...
sy lebih suka mcm tu, tp sy fhm. ...

1) susu beku - kalau fridge 2 pintu leh tahan 3 bulan. Tapi kalau guna deep freezer boleh tahan smpi 6 bulan.
2) susu yang dah dipanaskan boleh tahan 4 jam-msti biarkan dlm warmer. Tapi tak digalakkan sbb kalau lama sgt susu jadi berminyak.
3) susu beku yg telah dicairkan perlu guna dlm tempoh 24 jam lepas ia cair sepenuhnya.
4) susu yg tak dibekukan hanya boleh bertahan 48jam sahaja
5) susu yg baru diperah bole bertahan 4 jam pada suhu bilik sehingga 36° celcius.
6) susu yg telah digunakan boleh guna dlm tempoh 1 jam sahaja...

Harap info ni dpt membantu...

cammie1711 replied at 27-2-2015 03:11 PM
1) susu beku - kalau fridge 2 pintu leh tahan 3 bulan. Tapi kalau guna deep freezer boleh tahan sm ...

kalau kite simpan susu dalam peti (tapi bukan beku), -yg tu pgil bhgian ape eh?.. hehe
ha, klau simpan kt cni, bpe lame boleh tahan susu tu erk?

Follow Us
Hari ni saya nak bg info sikit pasal product untuk tambah susu.

Kalau perasan, banyak product untuk tambah susu adalah dalam bentuk coklat. Hal ini menarik minat ibu untuk makan product tambah susu.

Khasiat coklat: mampu menaikkan rasa gembira si ibu. Perasaan ibu sangat penting untuk pengeluaran susu ibu. Ibu tidak sepatutnya stress, kerana stress adalah salah satu sebab susu ibu kurang or maybe x keluar langsung..

so, hormon gembira tu sgt perlu untuk ibu menyusu.

ISTRIMITHALI replied at 27-2-2015 10:44 AM
Apa dia "milk booster"?

maksudnye sesuatu untuk boost kan susu badan seorang ibu.

1st time dgr kopi tu milk booster heheh.. slalunye org ckp kopi tu milk killer sbb dia byk caffein..caffein akan mengurangkan air dlm badan n wat susu merudum.. tapi mungkin dgn minum kopi which is sis punye fav menjadikan susu sis byk..why not kan...

Edited by ISTRIMITHALI at 3-3-2015 06:17 AM
afira replied at 3-3-2015 04:08 AM
1st time dgr kopi tu milk booster heheh.. slalunye org ckp kopi tu milk killer sbb dia byk caffein ...

hehe... x pasti.. tapi rmai kwn2 sy yg akui kopi o antara milk booster dorang...

ISTRIMITHALI replied at 3-3-2015 02:13 PM
hehe... x pasti.. tapi rmai kwn2 sy yg akui kopi o antara milk booster dorang...

owhh yeke? mayb mmg suka minum kopi...so bila minum ati rase hepi..secara x langsung susu pn meriah kan.. hihihi

ape lagi makanan milk booster yg sis amalkan? bleh share?

afira replied at 3-3-2015 07:18 AM
owhh yeke? mayb mmg suka minum kopi...so bila minum ati rase hepi..secara x langsung susu pn meria ...

yang pasal kopi o tu pun mula2 sy dengar pun confius , sbb cafein kan x elok.. tp rmai yg dh try, katanya menjadi ngn dorg.

ini banyak pengalaman dari kawan sy la sbb kwn2 sy lebih berjaya dalam menyusukan anak..hehee..

ade yg makan nasi ayam n nasi lemak pun dh jadi milk booster dorg tau..

pengalaman sy sendiri, sy pernah ambil habatus sauda' (kopi jugak ni)-yang harga rm10 tu.. sedap.. boleh bancuh dgn susu or gula.
apa yang saya tahu, blackseed (habatus sauda')-klau yg jenis campur2 dgn bahan lain ni x kan ade khasiat lg.
ada cara proses yang betul utk habatus saudha' ni. habatus sauda' yg paling bagus adalah yang dh diproses ke bentuk minyak.
so, sy ada jumpa product mcm ni.. org tu jual rm18 (30biji dlm bentuk gel).

nanti sy akan search lg fakta2 pasal makanan2 yang boleh boostkan susu eh.

ISTRIMITHALI replied at 3-3-2015 03:55 PM
yang pasal kopi o tu pun mula2 sy dengar pun confius , sbb cafein kan x elok.. tp rmai yg dh try ...

haa pasal minyak habbatussauda tuh saya ade dgr gak.. skang kan famous habbsyi oil tuh..soft gel..katenye utk milk booster.. saya x penah try lagi n x bleh consume skang sbb tgh preggy..mayb lepas deliver nnt bleh la cuba..mne tau berkesan..hihihi

afira replied at 3-3-2015 08:26 AM
haa pasal minyak habbatussauda tuh saya ade dgr gak.. skang kan famous habbsyi oil tuh..soft gel.. ...

ha.. cube la.. lg pun, harga nya murah.. kire ok la klau nak bli yg coklat-coklat tu, mahal.
sy pernah try product coklat.. coklat tu push badan kite untuk kuarkan susu.
sy pernah travel, pagi tu makan coklat utk boost kan susu. biase la klau travel ni, makan pun dh x tentu, apatah lagi nak minum air..
memang x sentuh apa2 makanan n sampai pukul 3pm, air pun minum sikit jek.

last2 dlm pukul 4 tu, bdan dh letih, smpai muntah2, masuk angin sbb x mkn ape2. bdn lak ketar2..
trus dh x mkn coklat tu.. huuhuu.. spe2 yg nak cube coklat utk boostkan susu tu bagus, cume, kne ikut btul2
rule menyusu la, mcm, mkn ikut time, minum banyak air, n kena selalu perah... mesti banyak susu.. huhuu..

ISTRIMITHALI replied at 3-3-2015 05:34 PM
ha.. cube la.. lg pun, harga nya murah.. kire ok la klau nak bli yg coklat-coklat tu, mahal.
sy  ...

owhhh yeke...pastu mahal plak tuh kan? then khasiatnye utk susu badan semata2..kalau soft gel habbatussauda nih byk kelebihan.. takpe2 nnt pas deliver saya cuba... last time dpt menyusukan selama setahun 3 bulan..tp ditakdirkan preggy..so terhenti.. walaupun sedih..tp bila hubby ckp dia bangga saya dpt susukan anak selama setahun 3 bulan..baru ade semangat balik..heheh hopefully kali ni ckup 2 tahun..aminnnnnnnnnnn

afira replied at 4-3-2015 03:03 AM
owhhh yeke...pastu mahal plak tuh kan? then khasiatnye utk susu badan semata2..kalau soft gel habb ...

alhamdulillah.. ade la tu rezki ank awk nomb dua nnti..
stiap ank ade rezki die, ank 1st awk, sempat dpt susu smpai takat tu je..
pengalaman sy.. malu nk citer, tp smestinye sy x mcm awk, boleh susukan beby smpai setahun lebih.. tahniah..

ISTRIMITHALI replied at 5-3-2015 09:16 AM
alhamdulillah.. ade la tu rezki ank awk nomb dua nnti..
stiap ank ade rezki die, ank 1st awk, sem ...

ala...nape nk malu..yg setahun 3 bulan tuh anak no 2..mase anak sulung dpt 3 bulan je huhuhuhuhu..mase tuh ilmu bfeeding mmg zero! breast bengkak pn wat xtau je..sehari pam skali je kat opis..huhuhu.. mase anak no 2 dpt la lama sket.. xpe kita kan sama2 bljr.. sharing is caring kan..hihihihi

Alhamdulilah anak kedua aku yg skrg 9 bulan 95% bf.. Aku mkn mcm2 nak bg banyak susu mmg x jln.. Alih2 aku mkn lenox yg tuk kecantikan tu.. Ambik melimpah2 pekat susu aku.. Kalo sebelum ni baby aku mengamuk2 memukul dada aku x cukup susu skrg siap gelak2 sambil bf.. Harap2 x de kesan sampingan la dah la baby aku boy..

afira replied at 5-3-2015 02:26 AM
ala...nape nk malu..yg setahun 3 bulan tuh anak no 2..mase anak sulung dpt 3 bulan je huhu ...

sy x boleh pam banyak kali di tempat kerja. Ada rule..huhu..
ank nomb dua sy skrg dh masuk 10bulan. masih ade susu. sy perah jugak walaupun sikit sgt.. huhuu...

kedua dua ank sy dah campur susu dr kecik lg..

sy pun banyak kene blajar lg.. harap yg nomb 3 ni sy dpt blajar byk lg.

skrg pun saya baru tau double pam jimatkan masa kite mengepam di samping pakai handsfree bra sume.. pengetahuan tu saya akan bawak mase anak ketiga nnti..

Edited by ISTRIMITHALI at 5-3-2015 03:13 AM
poyohabis replied at 5-3-2015 02:48 AM
Alhamdulilah anak kedua aku yg skrg 9 bulan 95% bf.. Aku mkn mcm2 nak bg banyak susu mmg x jln.. Ali ...
eh, jumpe kat sini.. hehee..
Lenox?? bpe harga nye tu??
dalam bentuk pil ke, minum??
mcm best je. nnti nak try jugak utk nomb 3 nnti.

poyohabis replied at 5-3-2015 10:48 AM
Alhamdulilah anak kedua aku yg skrg 9 bulan 95% bf.. Aku mkn mcm2 nak bg banyak susu mmg x jln.. Ali ...

sis...lenox ape? mmg bagus untuk tambah susu ke?

12Next
Return to list New