CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: smashingpumpkin

Aku buntu dlm mencari penyelesaian

Edited by smashingpumpkin at 20-3-2015 05:40 PM
cammie1711 replied at 20-3-2015 04:12 PM
Tak tahu nak nasihat camne.... sebab nmpk mcm wife u ni bermasalah dgn semua benda. Nak kate mmg ken ...

Hurm..memanglah sy pun pelik..sy bila melibatkan buatan2 orang ni mmg sy kurang sikit..sy pernah pg ikut wife n family dia berubat dekat dekat tmpt yg dirahsiakan..sy xsuka dgn ustaz dia..boleh dia ckap depan2 dgn sy, wife , akak2 ipar & mak mertua "kalau awak xnak isteri awak ni sy nak" dengan nada berseloroh..bangsat laa..tgh serius kot nk berubat sakit..boleh main2 ckp mcm tu..mak mertua & akak2 nye tersenyum2 ketawa sdgkan sy sndiri cakap "langkah mayat sy dl ustaz!"

Pasal pantang larang isnyaallah sy boleh ikut..tidak lah terlalu berat pun..masak air pun sampai surut separuh cerek baru angkat..takut anak kembung katanye...

nomey replied at 20-3-2015 04:38 PM
TT ada wasap family ?? or TT yg wasap becerita kat orang perihal dia? maybe dia terbaca orang sela ...

Normal laaa ade wasap family..isu2 yg dibangkitkan pun confirm laaa berpusat pada sy sbb selalu xjoin event family sndiri sdgkan event mertua selalu join..ibu mana x terasa.. Sy xboleh nk cakap ape.. Kdg2 tanya masak ape..tu je.. Normal is it?

bila dh kawin ni lelaki mmg bnyk bekorban..itu lah antara topik yg selalu dibincangkan dgn biras2 sy..bnyk berbohong sunat dgn ibu sndiri atas sbb2 trtentu..kdg2 brtekam lidah pun ade..

Edited by nomey at 20-3-2015 06:09 PM

orang lelaki mmg xberapa kisah kalau join mana2 family pn. sebab laki ni just lepak, cita pasal hobi, isu semasa itu ini. sudah.

tapi pompuan ni kalau balik kg ke, join event mana2 ke, kena involve dengan adik bradik pompuan lain. masak ke, buat air ke apa2 je la. dah tau kan mulut pompuan ni camna. ada la tu dia tersentap kata2 adik brdik tt. tu jadi camtu.In my case pn, ada la terdengar ipar mengata aku. Masalahnya mengata kt belakang. Kalau depan memang aku balas balik dah. Xtau cerita sebenar, dok mengutuk mengata merata.  aku yg xpernah sensitip ni, tetiba mmg bley sensitip dgn ayat yg aku dengar tu. Sampai mati aku ingat kata2 dia. Dan selagi aku ingat, mmg aku xkan bjumpa dia.

To TT. Fahamilah hati seorang perempuan dan isteri. Tapi your case lain la kot. Sebab mmg xpercaya tetiba xsuka mertua, mintak cerai bagai tanpa alasan munasabah. Baik TT selidik bebetol masalah isteri tt tu sebelum amek apa2 keputusan.

smashingpumpkin replied at 20-3-2015 04:44 PM
Hurm..memanglah sy pun pelik..sy bila melibatkan buatan2 orang ni mmg sy kurang sikit..sy pernah ...

kebabian apa ustaz boleh bercakap mcm tu??... ermmmmso, wife u ni memang terasa diri hot stuff la eh? sebab tu asik mintak cerai je?
yang fam in-law lak op kos la senyum lebar sbb anak diminati oleh ustaz...choiii nye perangai
kalau dah bawak bincang pun, diam sunyi sepi je, sila la cuba lagi supaya dia bukak mulut
Pikir cara yang selesa & yakinkan dia yang korang boleh berkomunikasi dgn baik ...
macam pelik je..mulut bawah senang je bukak, apsal mulut atas susah sangat nak bukak?
sori TT...gurau jeh
Kalau tak jalan gak, cuba la medium lain... secara bertulis gak
kalau still masih nak jual mahal gak, ada baiknya korang ni gi kaunseling
mustahil takde angin ribut tetiba pokok goyang?
u dah habis muhasabah diri? maybe ade yang terkurang?
dari segi nafkah, layanan, sikap u sendiri?
again.. sangat lah LUARBIASA kalau wife tetiba je asik mintak cerai.....
u pulak, banyak2 la berdoa ngan tuhan, mintak petunjuk
moga dipermudahkan...

smashingpumpkin replied at 20-3-2015 04:44 PM
Hurm..memanglah sy pun pelik..sy bila melibatkan buatan2 orang ni mmg sy kurang sikit..sy pernah ...

Baru terperasan pasal masak air tu.... sampai setengah cerek tu xde plak pernah dengar sebelum ni... buat habis gas je... pe jadah..

BTW, sebelum ni pernah tak u tanya dengan biras2 u yang dah senior2 tu?yela, memandangkan dah ada 13cucu kan.. mmg dgn semua cucu ke in-law buat mcm tu?
and semua menantu ikut je cara dorang ni?
Bukan ape, I rasa mcm keluarga in-law u ni pun mcm terlalu obses ngan benda2 mistik/pantang larang ni ye...

your wife ni sebenarnya terkena buatan ape ?
family dia tak pernah cerita ke dgn u ?
tempat berubat tu nurussyifa ke darussyifa?
setau I, yang kat serendah tu darussyifa.. pengasas dia ustaz haron din
kalau darussyifa, agak pelik boleh ada ustaz yg berperangai macam tu
I pernah pergi bwk my adik berubat dekat darussyifa Bangi tu..

p/s: sorry eh TT banyak la pulak soalan I ni..sebab I masih diambang kekeliruan dgn kes u ni...

smashingpumpkin replied at 20-3-2015 02:51 PM
Kemungkinan dia xsuka dkt mak sy..mgkin mak sy agak demanding dr segi kerja2 perempuan mcm memasak,  ...

Wife skrg duduk ngn mak tt ke? Bkn duduk rumah sndr kn...mak cerewet tahap mane tu bab kje umah? Apa response tt bila wife ngadu psl mak tt demand psl keje umah?

Follow Us
peliknya. baru anak 1st. ntah2 kena buatan org atau kena brainwash dgn famili dia. takpun mmg pangai mcm budak2 merajuk dgn mak tt. sorry tt

tp mesti wife u lawa kan tu ustaz pun menggatal

awal2 dulu tt bagi muka sgt kut..

pompuan ni kadang2 perangai gitu..sbb laki turut kata dia..bangga dia..

kalau dia rasa boleh kontrol laki,hebat la,besar kepala,pas2 adikberadik segala maknenek sokong,lagi melampau,
pas2 ustaz tu kata gitu pula..tah2 family dia suruh ustaz kata gitu nak bagi awak jeles..nak tunjuk kata anak dia howwtt gitu,xheran,kalau awak cerai pun ada orang nak..pas2 awak p jawab gitu pula,lg depa senyum lebar la,sbb misi depa berjaya..

nasihat saya p je kaunseling..kaunseling bukan makna utk bercerai,tp utk baiki mana yang perlu..

i rasa kan, better both MIL jangan masuk campur urusan. your wife a bit sensitive. kadang kita tak leh nak samakan energy kita ngan energy orang. tuhan jadikan manusia tu perlbagai kerenah dan kekuatan emosi.

kadang bila u kata, normal lah orang tanya "masak apa tu?". bagi wife you itu sudah jadi kena perli. dan bila you kata normal lah tu, seolah you berpihak pada family you. dia sebagai wife perlukan support and sokongan daripada husband juga. walaupun wife tu malas, kena encourage dengan kata lembut. support each other daripada discourage dia. menyudahnya benda kecil jadi sengketa yg agak besar seperti keadaanya you sekarang ni.

you pulak kata, saya bukan budak budak kecil apabila dikomen  "nk jaga anak kena sabar, jangan marah2..anak awk ni manja ni.." Dlm hati mcm lah aku nk marah anak aku sndiri..bukannya aku kecil lagi utk perkara2 mcm tu. you pun juga sensitif. jadi di sini you juga perlukan support dari your wife juga.

dua dua perlu support each other. tanpa support each other, you all akan rasa terasing. that is normal.

both of you terasa bila ditegur begitu. jadi kalau you boleh terasa, dia pun juga begitu. this is normal.

kalau nak selamatkan rumahtangga. kenalah keluar dari tempat berpuak. pergi tempat neutral yakni, tempat tinggal kelamin you and your wife. rest both of you. bina balik bincang balik. MIL PIL and keluarga lain minta bertenang dulu. selesai esok, datanglah ke rumah you lawat melawat. bawa baby melawat both nenek dan datuk serta uncle aunty masing masing.

elok both of you berbincang. take her out of her environment and live with you instead of her family. bila biase ke sebelah pihak sahaja of course perasaan berpuak puak tu akan timbul. maklumlah, siapa yang spend time lebih dengan dia? you or her family. of course her family. normal for her to choose her family.

tentang your mom tak leh jumpa cucu, i dont agree. kalau ye sekalipun perselisihan paham antara suami isteri, jangan dilibatkan ahli kerluarga lain (aunty, uncle, nenek, datuk, ibu bapa anak tu sendiri). kalangan keluarga saya ada juga berpisah, tapi anak/cucu bebas bergaul dengan kedua belah keluarga orang tua. kita mahu anak terima kasih sayang dari semua pihak.

seeloknya pujuk wife dengan baik. slow talk dengan parents ttg perli masak/kemas rumah. cukup cukuplah mertua ni perli memerli anak menantu. applies to both her mom and your mom. benda ni tak membantu lagi lagi orang hati sensitif.

bila PIL i tegur. i anggap teguran seorang bapa or ibu sendiri terhadap anaknya. yang baik i ambil, yang kurang baik i dengar dan diam diam tolak. no hard feelings. tapi me and my spouse always protect and support each other. so we dont feel left out/vulnerable and no one to support bila being told off.  

Rate

1

munchkin replied at 21-3-2015 12:03 AM
i rasa kan, better both MIL jangan masuk campur urusan. your wife a bit sensitive. kadang kita tak l ...

Munckin, i like ur comment..and ur approach..

mentua cam taik.. ang boleh tunggu lg.. hebat..

Pegi la kaunseling..cegah sblm parah..
bg aku bl dh kawin dok la umah kelamin..xyah nk dok umah mentua@umah family sndiri..bina la hidup sndiri..itu lbh baik

Ape2 pn cpt2 setelkn mslh nie sblm melarat..

bazinga replied at 21-3-2015 02:07 AM
Munckin, i like ur comment..and ur approach..

tq. itu munchkin rasa/pendapat dan pengalaman sikit. mungkin ada otai di sini belum masuk bagi nasihat yg lebih baik. insyaAllah. moga segala kesulitan saudara kita ni diringankan

tt dah hilang ke..

itu lah jadinya..bila orang kawin,kita pun nak kawin..

ilmu berumahtangga xcukup...

pompuan degil macm ni kalau dapat laki baran,memang kena sepak terajang,baru padan..

abang aku pun baru kawin,baru dapat baby.dan tu cucu first mak aku,bini dia tengah berpantang kat kampung dgn baby.dan baby tu sis in law's mom punya 4th cucu.tapi mak aku walaupun rindu cucu dia tapi cool je tak dapat jumpa cucu..3 bulan je lgpun.then pas pantang buat aqiqah kat kampung mak aku lak.so give n take tu kena ada la.mak2 pun tak payah la nak pprt sangat perli memerli or nak control cucu.

mak_wa95 replied at 20-3-2015 11:17 PM
awal2 dulu tt bagi muka sgt kut..

pompuan ni kadang2 perangai gitu..sbb laki turut kata dia..bang ...

Btul..ada gak bini yg jns bangga bila asben follow je ckp dia.harap2 bini tt ni tk tergolong dlm golongan cmni.susah if dpt wife cmtuh.

Stuju dgn cdgn makwa spya tt n wife sama2 gi kaunseling.mungkin dgn menghadiri sesi kaunseling wife tt sedar dgn ksilapannya.

kenarihitam replied at 23-3-2015 05:56 PM
Btul..ada gak bini yg jns bangga bila asben follow je ckp dia.harap2 bini tt ni tk tergolong dlm g ...

satu lagi sbb makpak masuk campur..tu masalah terbesar..lagi satu mgkin ego isteri sbb dia xpilih tt tapi tt pilih dia,so sukahati dia la nak buat apa2 sbb tt yg hegeh kat dia.. (katanya kawin atas matchmaking)
yang kes bomoh cakap mcm tu,saya ni berat mengatakan keluarga bini tt suruh bomo tu cakap macm tu..
bomo cari duit dgn ilmu dia,bukan nak provoke orang..so bila disuruh,cakap je la..pas2 tt jwb mcm tu lagi konfiden la depa yg tt ni hegeh sgt dgn bini dia..
so bini dia lagi naik tocang degilnya..
lagi satu kalu bomo tu nak bini tt dia ilmukan saja..xyah cakap pun..

senang citer..

tt dgn wife pindah duduk asing...bukan buang keluarga..tapi cuba bina hubungan dgn isteri..
fahami kehendak dan halatuju berumahtangga..

mak_wa95 replied at 23-3-2015 06:04 PM
satu lagi sbb makpak masuk campur..tu masalah terbesar..lagi satu mgkin ego isteri sbb dia xpilih  ...

Bila makpak masuk cmpur tu yg mslh jd makin rumit.bkn lagi elok..lagi parah ada la..

Suggesstion makwa spya tt n wife pindah dok berasingan ngn famili tu adalah slh satu solution yg tbaik utk kbaikan semua pihak.

munchkin replied at 21-3-2015 12:03 AM
i rasa kan, better both MIL jangan masuk campur urusan. your wife a bit sensitive. kadang kita tak l ...

Suka ngn komen munchkin.1000kali like.

kenarihitam replied at 23-3-2015 08:38 PM
Bila makpak masuk cmpur tu yg mslh jd makin rumit.bkn lagi elok..lagi parah ada la..

Suggesstio ...

sorang kawan ni(kawan sekerja) cakap,dia dah berusia la... masa tu dia dok dgn mak dia (balu) n bela 3 anak sedra yg kematian ibu,dia anak bongsu..
dia cakap kita nak dudk rumah sendiri juga,teringin nak hias rumah sendiri ikut citarasa kita..nak bebas di rumah kita..memang dia xde masalah pun dok dgn mak dia,kawin pula dgn sepupu..akhirnya seblm mak dia mati, dia pindah juga,mmg mak dia nangis la..betul2 nangis..
dia pindah n 3 anak sedara tu dia bawa sekali,sekarang anak2 tu dah keje,kawin depa pn dia uruskan..anak2 depa pun dia panggil cucu,balik cuti atau raya duduk rumah dia..masakmakan tidi semua rumah dia..

pada saya la,kita nak bina keluarga kita..kita buat la acuan kita..di samping kutip pengalaman orang2 lama..xsemesti makpak kita je..mak pak ni kadang nak suruh dgr cakap depa sbb depa dah xpuashati dlm kehidupan depa,depa nak cara lain pula..so depa nak anak2 pula buat macm tu..
contoh ni kut mungkin serupa..makpak xdapat jadi doc,engine,peguam dsbnya..jadi depa nak aanak depa jadi doc,engine,peguam spy cita2 depa tercapai..ni pun mcm tu la..depa nak anak2 capai hasrat depa..

so makpak xperlu campur..xperlu nak citer hati tisu depa..guide je anak2..kalau depa ada salah..

Rate

1