CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6608|Reply: 39

DILEMA: SUAMI @ MAK?

Edited by shalin2011 at 21-3-2015 11:27 AM

assalamualaikum....

aku baru berkahwin dengan sorang tentera yang kerja & asal dari pantai timur.buat masa ni,aku dok ngan mak & abang sulung yang belum kahwin.tempat kerja aku dekat je ngan rumah mak (kerja gomen).dipendekkan cerita,sekarang ni aku tengah dalam dilema samada nak isi borang transfer ikut suami @ menetap kat sini dan aku pjj ngan suami.sebabnya sebelum kahwin mak aku dah bagi 'hint' kat suami aku yang aku takleh pindah keluar dari rumah ni sebab takde siapa nak jaga dia.

mak aku ni sebenarnya takde la sakit nak kena bela pun tapi sebab dia dah tua,jadi nak ke mana2 tu aku la yang teman.kiranya dia tak berani nak tinggal sendiri takde orang jaga.abang aku yang bujang tu memang mak aku tak harap la nak jaga dia sebab dia hidup dalam dunia dia je.tak ambik kisah sangat hal rumah.

aku pernah ajak mak aku ikut sekali aku pindah tapi mana maunye orang tua nak tinggalkan rumah dia sendiri kan.sekarang ni aku pening tak tau nak stay sini @ isi borang tukar ikut suami aku.kang kalau mintak tukar,takut mak kecik hati.kalau tak tukar pulak,macam mana pulak ngan suami aku?

apa pendapat korang ye?

keciknye tulisan...

alamakkkk...sebenarnya kecikkan tulisan sebab takmo orang lain terbaca apa aku taip..terlupa nak besarkan balik la....acaner eh?

Sepatutnye sblm kawin ko kena bncang btl2 ngan laki ko..dh tau mak ko xbg pndh kuar..nape ko xpikir awl2..dh la br kawin..msti laki nk manja2..nk sesuaikn diri sbg laki bini..

hal ni patutnya ko dah pikir sebelum kawin dulu, sedangkan mak ko pon dah bagi hint masa ko belom kahwin. patutnya sebagai isteri tempat ko kat sisi suami. bukan mak ko dah. lain lah laki ko cakap takpe teman la mak tu. dia dah bagi keizinan. tapi sebab ko baru kahwin mestilah laki ko nak ko kat sisi dia. apa guna kawin kalo bini jauh. memanglah ade orang kahwin pjj takde masalah. tu mungkin ade sikap tolak ansur antara mereka. ko pikir pikir lah. esok2 laki ko tunjuk madu ko jangan nangis taw....

Rate

1

cuba slow talk dengan mak ..tanya mak elok2..mintak pendapat dia..
sepatutnya mak ayah patut lebih mengerti,apabila anak perempuannya telah berkahwin, dia perlu akur terhadap suami lebih dari mak ayah sendiri.

Follow Us
Edited by Crystal_Apple at 21-3-2015 11:59 AM

Assalamualaikum saudari..
Dilema yang saudari alami bukan masalah besar pun.Setiap masalah ada penyelesaian nyer...Sebelum mengambil pe2 keputusan,saya rasa saudari kena berfikir gak dari sudut si suami dan mak gak kerana dua insan ni sangat2 penting dalam hidup saudari.
Persoalannya...adakah saudari boleh terima hakikat tinggal berjauhan dengan sisuami?berbaloi ke perhubungan jarak jauh sesudah kawen?suami di situ dan kamu plak duk bersama mak?

Untuk demi kebaikkan kamu perlu mengorbankan kasih sayang kamu.. Andaikatalah..jika saya di tempat kamu...,maka saya akan sedaya upaya brain wash mak saya dgn pujukan dan kata2.Tanya apa masalah dan dengar gak alasan nape mak x nk ikut sekali dan kamu kena bersedia dari segi mental dan emosi.

Sewaktu nk bercakap dengan owg tua kita..seelok2nyer lebihkan mendgr dahulu habis2an sebelum kemukakan apa cadangan kamu dan suami  dan explain sebaik mungkin tuk mak supaya mak mengerti apa niat baik kamu dan apa ada dalam ati kamu....

Bawa bincanglah...baik2.Sebagai anak kita pun harus mempertimbangkan dari sudut mak.Dulu sewaktu kecil mak jaga kita,sekarang bukan kata giliran kita untuk menjaga mak tapi ini adalah tanggungjawab kita sebagai anak.

Memg sgt payah tuk bawa bincang dgn mak2 kita yg dh berumur namun kamu kenalah banyak bersabar dan laksanakan tanggungjawab kamu sebagai seorg isteri...
Syurga dibawah tapak kaki suami.

Rate

1

Ohhhh berpino mate mia bc

Edited by lr7 at 21-3-2015 01:00 PM

tt aku mcm kau la..ak mmg rapat sgt2 dgn mak..mak mmg rely kat aku kalau nk pergi mana2..ayah aku dah lumpuh..abg2 n adik2 ade tp hazab sikit..kalau ajk pergi mn2 asyik mnyakitkan hati mak aku..so aku choose to stay dgn mak aku after aku grad..n ak pun cr husbnd yg kje kt hometown aku..mmg sj ak cr yg kje dkt rumh sbb ak tanak serabut pk pindah2 ni..n lpas kawin pun ak tnggal rumah yg dekat rumah mak..ak pnh tingal jauh sikit dr rumah mak..tp aku xsnggup..rasa seksa sgt teringt2 kt mak..lpas tu gigih jugak cr umh pndah dkt dgn mak..n ak relieve sbb now i can hv both..mak n hubby the 2 most importnt thing dlm hidup aku..

tp tt ni bg aku lah..sbb aku rasa aku lg syg mak aku dr hubby..huhu..lgpun aku pk xbplm lg hidup mk dekat dunia ni..so ak nk ak ade dekat dgn dia n penuhkn hjat dia sblm mak menutup mata..tp ape2 pun tt bncg la dgn hubby tt..sbb tgjwb tt now utk ade disisi hubby..husbnd tt xleh mnta pindah dkt hometown tt ke?

Cerai jer tak pyh nak meroyan melalak bagai dlm ni

alahai tt...cam nie la..ingt...syurga di bwh tapak kaki somi...tpt isteri sepatutnye disisi somi...tp bile mengenangkan mak yg semakin uzur,seeloknye tt bincang ngan somi...dia setuju ke idok...kalo..idok,tt ikut la dia...sumer ni kn ade tolak ansur..kalo dia xbg..jgn buat pasal..nnti xpsl2 tt dpt madu...eeewww...ape2po..bende boley bwk bincang...khennn...

lr7 replied at 21-3-2015 12:49 PM
tt aku mcm kau la..ak mmg rapat sgt2 dgn mak..mak mmg rely kat aku kalau nk pergi mana2..ayah aku da ...

Aku pun sama gak...aku duk lama sebumbung ngan mak aku...sayang sangat2 kat mak... even penah dedulu duk rumah sewa tp memg x leh dipisahkan mak ngan aku.....Even duk lama sebumbung..suami memg dah bosan sbb sampai bila ye nk duk kepit ngan mak..so kemungkinan tahun depan kami pindah tapi..aku mesti bawa mak aku sekali...

Crystal_Apple replied at 21-3-2015 04:19 PM
Aku pun sama gak...aku duk lama sebumbung ngan mak aku...sayang sangat2 kat mak... even penah dedu ...

tt i feel you..i pnah gadoh besar dgn hubby conflict hubby n mak..dia kata i lebihkn mak dr dia..tp bese lah laki ni mmg kurang sensitip perasaan2 nih..huhu..

good luck ye tt..iols harap tt dpt both mak n hubby. dua2 sekali..

Tanggungjwb anak lelaki utk jaga mak & sedara pompuan. Tp yg sebaliknya jd skrg hatta majority ibu2 melayu ni lebih sanggup anak pompuan bercerai, asal jaga depa... Jadi apa motif izinkan si anak pompuan tu kawen? Dan anak pompuan tu, kalo nak duk celah ketiak mak sampai snggup melawan suami, apa relevannya kawen?

sepatutnye benda2 cenggini diselesaikan sebelum kawen.............. patutnye seboleh2nye elakkan cari lelaki yg kena kerja berjauhan.............ni gi cari tentera plak, mmg dah tahu rutin kerja tentera camane kan, asyik berpindah2...... adoiii tak faham lah

Tgk tajuk je tak baca isi pun dah tau jawapan..suami la..dalam islam dah clear cut..tp bukan bermakna abaikan ibu terus..cuma jatuh no 2 lps suami

isu sensitif ni walau dalam islam trang2 isteri mesti disisi suami

tt, mohon org yg mak tt rapat nasihatkan emak tt

sebab kalau kita cakap, macam mana berlapik lembut sekalipun

pasti terguris juga hati si ibu

saya rasa slow talk camne pon ngan mak tt,dia tetap akan kecik hati kalau anak yg separuh nyawa dia lahirkan n jaga sampai la laki lain ambik tingglkan dia camtu jer.mungkin juga akan rasa terkilan...lg satu tt kena paham,org yg makin tua hati dia sgt sensitif.mereka akan cepat terasa n susah untuk tery paham situasi org lain...sbb sebagai seorang ibu,tentulah dia akan mahu anak dia sayangkan dia more than everything.sbb dia sendiri pon kalau perlu,akan sanggup mati untuk tt...

tt sendiri la yg kena pikir,tp saya bagi pandangan jer...kena taat perintah suami tp seelok-eloknya jgn la bagi mak tu mati dlm keadaan hati yg teramat sakit...

Rate

1

kesian pulak bila baca komen kawan2 "hal ni ko kena fikir masak2 sebelum kawen..", walhal kawan tu dah selesai kawen pun, da tak dapat nak u-turn... kenapa dipersoal plak?

cadangan saya, carikan bibik.
puan kena mendampingi suami puan. percayalah, dia kena dibagi keutamaan..

If u ask me

Saya pilih suami

Bkn x sygkan mak, tp dah bersuami kena la ikut suami
Jgn ckp psl mak dh lama mengandungkn n membesarkan kita, itu mmg x dinafikan lgpon itu adalah tanggungjwb as a parents. Now sbg seorang isteri, tptnya di sisi suami...apa pon TT bincang elok2 dgn suami..slow talk dgn mak...moga sumer ok

Rate

1

12Next
Return to list New