CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 7821|Reply: 32

Apa Nak Dikata?

Salam.

Saya ada sedikit masalah dengan 2 perkara berikut dengan wife saya:
1. Wife selalu bagitau dia lupa perkara yang diperkatakan walaupun benda tu baru je disebut 1 saat yang lepas. Logik ke??
2. Wife ada masalah penceritaan semula. Haha.. Quite a few times pernah argue dgn wife when I noticed that she told me differently from the actual story.

Elaboration...
1. Contoh.. Wife tengah cakap... "Abg tadi...." Kebetulan dalam masa yang sama I pun tengah keluarkan statement.. "Mana barang tu?". Then when I asked her again what she wanted to said just now she simply said.. "Ntah, dah tak ingat" without any initiative trying to recall/remember. Huh..

2. Yang ni mcm complicated sikit nak explain. Tapi secara ringkasnya, kalau wife ceritakan balik sesuatu perkara tu pada saya, mesti ada point yang tak lengkap ataupun tak exactly like the actual one. So that's why end up jadi sort of arguments.Then finally she said I'm too detail. BUT... Based on experience, bila datang rumah mertua, saya dengar wife cerita dengan ibu dia tentang certain issues, obviously mmg dia ada masalah dengan narration. Banyak kali dah.. I dengar jelah malas nak betulkan kalau perkara tu tak penting sangat. But from there I know lah why all these while mesti kalau dia cerita kt I perkara tu tak sama like the actual one.. Ermm...

So any comments about this?

Ke memang semua perempuan ada masalah mcmni especially masalah no. 2 tu!

Terima kasih.

For me,
#1 - biasa terjadi but not every time.
sometime, saya ada benda nak cerita kat someone.
saya panggil orang tu, "Liyana..... (terus senyap)
saya dah lupa apa nak citer tadi
tapi biasanya saya akan paksa otak ingat balik nak citer pasal pe tadi tu

#2 - Kalau benda yg sama diceritakan banyak kali, mmglah takkan sama sebiji.
lain la kalo membaca text.
tapi saya kalo ceritakan something, main point, jalan citer, watak mesti akan sama
saya jenis detail sket pasal benda ni
so, i tak sama la ngan wife u tu.
mungkin wife u bukan jenis yg detail
so, dia akan left few things yg u consider as a main details
for me, it's not a big deal

biasa pompuan lepas beranak ada masalah ingatan sikit..sbb kepala terlalu consumed dengan perkara2 yang lebih penting mcm hal2 ehwal kewangan rumah..urusan rumahtangga dan of course hal ehwal anak2....so nasib lah perkara yang tak diingati tu...

and u pon..kalau dah tau wife u jenis cepat lupa..jgn lah diganggu masa org tu tengah bercakap...

and kalau wife u mmg mengaku dia ada masalah cerita selalu bertukar2 tu...dan dia nk ubah...suggest dia jot down perkara yang penting je like berapa amount..kalau org suruh passkan apa2 info pon suruh dia tulis main point tu kat mana2 dan nk kene pass kat siapa..jgn tulis novel plak

kalau mende tak penting..abaikan je...manusia mana ada yang sempurna

Aku pon ada masalah keterlupaan kata2 apa yg aku katakan ini. Kengkadang aku paksa utk ingat balik. Kalau dah lupa xleh ingat la. Mungkin byk makan semutlah. Haiseh!

opismate aku pun masalah macam ni..
bila tanya lain, jawap lain..
pastu ada benda yang tak dicerita atau ditambah dalam cerita....
sebab ada kala masa benda terjadi, aku pun ada sama..
aku pun jadi macam ko.. malas nak menyampuk n betulkan apa-apa..
so apa-apa cerita dia, aku amik jalan not to trust 100%..
aku simpulkan, opismate aku ni ada masalah untuk pay attention..
mungkin banyak berangan..

Geng mia la tu short-term memory loss

Follow Us
hahaha..lama tak nampak freekey.

jawapan
1) biasa lah tu. Perempuan dah dah beranak. mmg le gitu. otak dah loose.
ops..nanti ada orang sentap pulak. okla. otak aku sorang ajek, suis suis dah loose.
Last week, aku boleh lupa mana letak anak kunci kereta. dah le aku driver utama utk budak2.
itu pun sebab laki aku yang tanya sebab anak kunci tu takde kat tempat biasa.
aku cakap, ntah. tak ingat langsung.

2) mmm..no comment sebab aku pun tak perasan sama ada aku suka repeat story ke tak. mcm tak. sebab aku suka membebel perkara2 kefaktaan.

sekarang kan, aku ada masalah nak ingat nama orang dgn mukanya.
ini biasa terjadi orang yang aku jarang2 liase.
Yang best  pulak tu, aku sgt confident sebut nama orang tu pastu terus bagi statement.
mcm 2-3hari lepas, aku terserempak dgn ada sorang ofismate nie masa nak turun tangga
aku terus cakap ,"AMAR, apesal ko tak jawab email aku? nanti jawab tau"

Si "Amar" tu tengok aku mcm nak telan (yela..tadi aku bagi statement ala ala bossy kan?) "saya bukan Amar lah. saya xxx"

aku jawab,"ooo..ok, sorry" - dgn takde malu pun. hahahaha.

dah le buat silap. pastu lantaklah.

bagi kismis minda.

cabutttttt...

org pompuan dh beranak putus sgl urat. urat sendi urat tulang blkg urat 4 kerat urat ingatan urat napsu syahwat n bla bla bla sgl urat kecuali satu x putus iaitu URAT MULUT (sbb lps branak byk kerja kena buat. so kena la membebel)

so jgn risau sgt psl bini ko terlupa itu ini. normal je tu. sindrom lps beranak dgn umur dh meningkat plus hormon makin kurang

relax je la priki.
solution : JGN TAMBAH ANAK slg sgl urat belum recover. hihihi.

no 1 tu biasa jadi...bukan kat aku je kadang2 laki pun sama.
dia call nk tanya sst tapi lepas tanya aku soalan pembukaan dah lupa soalan asal nk tanya aku

no 2 tu...narration tu biasa la certain people mmg bukan jenis mesin photostat so akan lari. masalahnya pada ko ni bini tu tambah cerita or kurangkan cerita? jadi negatif ke apa?

1. Aku kerap juga dulu-dulu ada di tempat TT. Aku tgh bg perhatian kat berita TV masa itulah nak bercerita, masa iklan ceritalah kan. Aku pulak yg jenis kalau ada message kat telefon, tgh tengok news kat TV atau apa-apa benda yg aku rasa aku kena bg tumpuan dan aku tak akan bg perhatian kalau org tgh cerita apapun. Bila aku sedar yg org tu tadi nak cerita baru aku tanya balik..Apa tadi? Kalau kau cakap bini kau lupa aku rasa sgt pelik sbb bini kau muda lagi. Kes aku bila aku tanya balik dia jawab. 'It's ok, not important takpun...'Nothing!' Sebenarnya dia org jenis yg sentap. Cuma bini kau jenis sentap-sentap lembut ke malu so dia cakap lupa. Dulu-dulu mmg aku pulak bengang kalau org bukan gini. Kau yg hegeh nak cerita bila org tanya kau cakap not important! Lain kali jgn cakap langsung...itu aku punya warning. tak ada masa nak gaduh sbb hal cememeh gini. Aku sendiri kalau nak cerita aku tengok masa, tgh telax2 minum kopi kat luar oklah, takpun masa minum teh sambil tengok National Geo

2.Pasal masalah yg ke dua ni aku cuma ada masalah dgn mak aku, kalau bercerita dgn penuh semangat, sekali aku tanya balik...'Tak tanya pulak'...contohlah, 'Anak mak Lijah dah bersalin tadi' ...so tanya balik, 'anak apa?' 'tak tahu le pulak'...Aku rasa benda-benda yg macam ni tak semua org ada kelebihan utk sampaikan berita atau cerita. Ada orang jenis agak slow atau mmg tak ada keinginan utk nak ambil tahu sgt. Dah mmg peel begitu, kita yg rasa tak puas hati kena terima juga org-org yg dah sememangnya macam gini. Maybe lain-lain kali bila dia cerita ttg sesuatu benda yg kau rasa tak lengkap kau cakap aja, 'Lain kali tanyalah terang-terang supaya org senang faham. Cerita awak mcm tergantung'...ada juga sesetengah yg bercerita dgn sebab nak berinteraksi sahaja, bukan nak bercerita sgtpun sbb dia nak perhatian suami. Suami pulak jenis Mr Perfect 11...kita aman-aman sudeh...anak dah berapa org Freekey?

hmm sama la laki aku...suka lupa, pastu suka tokok tambah citer...naik geram jgak

cuba suruh dia cek saraf ke apa..sebab once aku pernah kena mcm tu..tetiba mcm susah nk brkata2..mcm lost words..percakapan mcm kurang lancar.pastu sebelah bdn kanan asyik hangat dan panas mcm pijar kena cili..pas pegi berurut dgn reflesologi..better.smpai skang dh ok..biasa la pouan kalau dh beranak byk urat putus..

Kalau menipu je payah nak recall. Else, semua benda pun kita sepatutnya ingat.
maybe she really hv problem

Thanks pada semua yang sudi reply..

Sorry at the moment tak dapat nak bagi contoh lagi pasal narration tu.

Cuma ni nak share kejadian yang baru berlaku Sabtu lepas. huhu..

Ceritanya I minta wife tolong belikan I breakfast McD sbb masa I tgh browse browse FB tetiba ternampak iklan McD, terus mengidam

So lepas Subuh tu I confirmkan lah dgn dia balik minta tolong belikan I "Big breakfast.. But then I said Big Box Breakfast kot.. I added also.. Ala yg mcm selalu kita beli tu..yg harga 20 lebih. And additional Mc Egg with Chilli"

Finally what she bought me is the Big Breakfast set which is a single meal for one person.

So I was like?? Sebab rasanya dah banyak kali juga kitorg beli set Breakfast McD tu, dan tak pernah pun beli Big Breakfast set tu. Mmg yg biasa beli ialah set Family Box yg harganya 25 or something.

She said I yg mentioned Big Breakfast and she denied that I've also said about that "yang biasa kita beli" dan "harga 20 lebih"  tu..

Then I argue takkanlah I kejam sgt minta dia belikan breakfast utk I sorg je kan.. Ermm..

Now in this case dia pulak yg terlebih detail sgt nak ikut exactly Big Breakfast tu kan.. Ntahlah..

normal la tu orang popuan....kak nab pun mcm tu...lg2 pas beranak ni. laki kak nab selalu hangin ngna kak nab kalau bercerita kejap cmni kejap cmtu....kak nab lak rase ape yg kak nab citer tu sng je nak faham tapi org laki ingat kita dok citer bnd x sama.

sbb itu pompuan kaki gossip semua cerita ditokok tambah dan mengada2kan cerita yang tak wujud

rasanya normal kot. org laki pun ada ja mcm tu.. hihi
pompuan ni sbb bila dh beranak byk urat putus..
so mesti akan ada something wrong somewhere kalau nak compare dr b4 beranak.
Freekey.. bg wife makan supplements utk otak .. its good..

freekey replied at 20-4-2015 02:34 PM
Thanks pada semua yang sudi reply..

Sorry at the moment tak dapat nak bagi contoh lagi pasal narr ...

freekey...eh mana boleh makan mcd laaa..... sokong israel ler tuhh ....kidding... (stress sbb tiap kali nak beli musti ada org ckp mcm ni.. grrr)
emm ni dari sudut kesihatan ek... obvious sgt ke terlupa tuh, or narration die menyimpang jauh ker? biasala.. banyak sgt tgk series doktor doktor nih.. kut kut petanda awal alzheimer... mintak jauh la hendaknya.

12Next
Return to list New