CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 34137|Reply: 277

Kos Pengkebumian dan selepasnya ... adat yang membebankan waris

Edited by talapia at 20-4-2015 11:11 AM

Walau tak masuk sokkabar arini.... tapi aku kira ni current issue gak memandangkan isu ni dah menular seluruh Malaysia kot sekarang ni. Sebelum ni kita dikejutkan dengan paparan resit kos pengkebumian si mati mencecah RM3000 termasuk duit SOLAT JENAZAH.

Baru2 ni aku sendiri melaluinya bila ahli keluarga terdekat dijemput Ilahi. Udahla kami baru sahaja kehilangan ahli keluarga. Tunggak keluarga to be exact. Kos hospital. balik rumah... nak kene setelkan kos2 merepek pulak.

Pak Imam sendiri yang tetapkan RM10 perhead untuk solat jenazah. Mana pergi fardhu kifayah nye??? kena prepare for 50 pax. Kos gali kubur n so on.. itu biasala kot. kain kafan bagai kene beli. sewa van ke hape. logik la.. yg sangat melampau pada aku tu la.. solat jenazah berbayar. Mata tengah merah2 ni menangis, menggagau dok mencari duit celah2 poket ke nak kumpul utk 50 org. gile!

tengah sibuk2 kebumi... kami yg kt umah tgh kemas2 umah.. dapat call suruh masak utk kenduri tahlil lepas kebumi. kebumi lepas maghrib tadi. Memula kata tak sempat la nak masak2... lepas maghrib kot kebumi nak masak bila? bole pulak ada yg bersuara. klau takde makanan pon takpe... tahlil sikit2 pastu hulurla sorang rm5. sekali lagi terkejut. wei! aku yang kehilangan bapak! apsal ko mintak duit kat aku pulak??? aku anak yatim tau tak???

lagi satu... yang ni mintak pencerahan pada sesiapa yang arif. FIDYAH. camne pengiraan pembayaran fidyah bagi si mati? aku tak pasti camne pengiraannya... tapi yang aku tau... kami ahli keluarga mengeluarkan belanja utk 80 kampit beras sebagai fidyah. dari penerangan imam.. katanye fidyah tu bkn sekadar utk puasa2 tertinggal... tapi jugak untuk kesalahan2 arwah cth kejam pada binatang. boleh eh?

itu belum lagi kenduri 7 hari.. 10 hari.. 60 hari.. 100 hari. di mana relevan nya semua ni? membebankan waris sangat2. Bukan ke sepatutnya.. pada masa macam ni... jiran tetangga yang bergotong royong menyediakan makanan untuk jamuan tu smua. Buat apalah nak ditambah beban keluarga yang dirundung duka?

ke mana kah sepatutnya isu ni nak dihalakan? Islam itu mudah dan tidak membebankan. Ini penambahan adat yang melampau2 sampai menjadi beban kepada waris yang ditinggalkan.

p.s: khairat kematian dapat lambat klau tak silap. dan tak mencukupi untuk bayaran benda mengarut2 mcm 'upah' solat jenazah bagai. kos kafan bagai tu ok... yg selebihnye tu yang mengarut yg aku ajak bincang kan

Edited by cutebaby5907 at 20-4-2015 10:56 AM

semua tu mmg mengarut

tp kat tempat aku, setiap keluarga akan mendaftar dengan surau di kariah masing2 atau masjid
khairat kematian namanya RM300 setahun contohnya..actually aku x pasti kos sebenar..andaian aku sahaja ye..klu salah ampun

andai kata ada kematian, memang x perlu keluar duit apa2 melainkan kos hospital..sebab khairat kematian tu x termasuk kos hospital

duit poket utk solat jenazah @ tahlil mmg x ada langsung..& aku tau gak ada tempat2 yg wujud benda tu

mcm kenduri tahlil tu biasanya sedara mara yg pakat2 kuar duit bukan waris si mati especially yg meninggalkan anak yatim
& kalau x buat pun x jadi isu berbangkit

macam jiran aku sblm ni dier menyewa kat kampung aku ni tapi x mendaftar pun dgn mana2 surau
jadi terpaksa la kuar modal untuk urus pengebumian sebab keluarga mereka x penah bayar mana2 khairat kematian dgn mana2 surau @ masjid yg berhampiran

tak masuk khairat kematian kah?

Bila xbuat... Keluar dr kelaziman... Dok kena kata lah dek org kmpg... Smp kena boikot... Bnyk mende remeh dijadikan MCM wajib buat... Serba salah jadi nyer... Melampau sgt solat jenazah pun brbyr... Belum upah mandi, bab mandi ni anak2 ler buat... Tp kena ada Yg pantau gek...  gali kubur lagik... Nak mati pun ada kos skrg

hidup pun susah..mati pun susah...

ada jugak keluarga mendapat  lebih "rezeki" dari masyarakat bole guna duit tuk buat majlis tahlil dan sedekah2..kadang mati dan lahir ni sama je konsep dia..ada yg lahir byk guna duit..lahir kat hospital swasta caj itu ini..ada yg lahir kt rumah takde kos budak tu baik je takde sakit malah murah rezeki...kann..

Follow Us
sedang susah makin disusahkan....
duit bermaharajelala sekarang....
kat mana ni? pelik, xpernah berhadapan situasi macam ni. takut merebak ke tempat lain pulak

nak mati pun kena ada tinggalkan duit banyak..
kalau tidak susah la waris yg hidup
kena simpan bawah bantal..bgtau waris, senang....
kat bank susah lak nk kena tau no. nak cucuk
ntah2 nnti pasni ada GST lak..

maaf nk tanya..tt dok mana? xpnh aku dgr lagi solat jenazah berbayar..alhamdulillah..tmpt aku ni masih lagi org hidup bermasyarakat..kalau ada kematian, ramai la jiran2 dtg melawat..pastu kariah masjid adalah dtg baca yasin semua..biasa mmg ada je khairat kematian..so xde pk pun soal nk kuar byk duit..biasa nye kat tmpt aku, waris si mati biasa prepare brg2 yg perlu utk kafan n upah untuk imam la..as sedekah kiranya..bab2 kenduri xde la wajib ke ape..kekadang kalo x smpt, waris tapau mknan pastu anta je kat surau buat tahlil..takde susah payah nk wat kenduri bagai..tp kalo x buat pun xde hal..xde plak org yg mengata..

sebab tu la nik aziz meninggal , famili dia tarak buat tahlil bagai.
psl bnda bidaah,

ada sstgh tmpt, buat tahlil 3 mlm, mlm terakhir, bagi kain pelikat sbg hadiah kt org yg datang, dh mcm bebankn .

patutnya yg datang tahlil ni tolong masakkn, tolong kuarkn duit, tolong potong bwng ke apa,
barula famili arwah tenang sket.

ni famili meninggal wktu siang, mlm pula sibuk pikir nk masak apa..

patut ulama, mufti2 fatwakn ajala tahlil ni sesat, abis citer..

semua tu tak perlu sebenarnya...

mcm family aku, kain kapan, gaharu, papan keranda tu semua mmg kena bayar la sebab nak ganti balik kat surau...aritu aku kena dalam beratus jugak la...

pasal makan2 tu, alhamdullilah ahli keluarga ramai, jd diorang tlg masak, aku tlg kluar modal beli brg mentah jer..lagipun duit tu aku nak bg kat nenek aku jugak..

tu nasib aku yg ada la jugak duit... kalo kena keadaan mcm ko, aku rasa patutnya jiran2 ko tlg la masak..sebab kalo ikutkan, korang takleh nak masak...org sekeliling la yang kena tlg..

korang mmg penduduk asal situ ker baru sampai?

Tu la siapa suruh bodoh dlm hal urus jenazah...buat dekat rumah boleh je....kos beli kain putih, kapas, sabun, kapur barus, air mawar, serbuk kayu gaharu saja...buat sendiri...lepas tu suruh saudara mara korek kan liang lahad.

Kalau @kemaruk mati lagi senang bakar lepastu buang kat sungai

harkktuih replied at 20-4-2015 11:04 AM
maaf nk tanya..tt dok mana? xpnh aku dgr lagi solat jenazah berbayar..alhamdulillah..tmpt aku ni mas ...

Kita orang kampung adalah masyarakat terbaik di Malaysia ni sis....

Orang bandar ramai yg tolol terutama yg masa hidup nya Munafiq dan murtad bila dah nak mati minta dimuliakan jenazah mereka....

leylapple replied at 20-4-2015 11:07 AM
semua tu tak perlu sebenarnya...

mcm family aku, kain kapan, gaharu, papan keranda tu semua mmg k ...

Kubur mana pakai keranda bagai sis...setahu saya kawasan berpasir je berkeranda bagai...kalau tanah liat atau tanah mineral snang nak bentukkan lianglahad...so no need keranda bagai.

ummah suchi sunni kalau x menjual ugama x sah sis.

Nak mampos pon kena kumpul duit 10K sis..kalau mati tampa simpanan yang cukup kekdahnya persis mayat mangsa bencana jah kekdahnya..tanam ramai2 dlm lubang besar sis?

batmana replied at 20-4-2015 11:06 AM
psl bnda bidaah,

itula aku tanye... mana hala tuju nak diutarakan isu ni? nak komplen kat imam kampung tu? jangan cari pasal... siapala kami... hehehe... selagi kepala2 agama dlm kampung tu... yang tua2 tak berubah.. selagi tu la adat mengarut tu akan berkekalan. yg muda2 ni nak tegur pon tak cukup ilmu.. kena campur tangan mufti and jabatan agama baru bole stop benda ni

psl bnda bidaah,

tu la...skg ni buat tahlil pun sibu kasi door gift- buku tahlil....lama2 sok dah jadi mcm amalan wajib pulak, kalau simati ni tinggalkan duit berkepok2 tak pe la, buatnya si mati cuma tinggalkan nama je....tak ke haru...
sian tt...cakap je la dgn pak imam tu, tanak buat tahlil bagai...

psl bnda bidaah,

Tahlil ni amalan Judaisme yg memang kitorg buat dr dulu2 lagi...biasa memang 3 malam.

Makan2 sekadar mampu..cukup buat bihun pon x pe...kalau waris tak hadir..tak da jamuan..imam kitorang tetap buat tahlil utk hari kedua dan ketiga...kuliah semua postpone ke next week.

harkktuih replied at 20-4-2015 11:04 AM
maaf nk tanya..tt dok mana? xpnh aku dgr lagi solat jenazah berbayar..alhamdulillah..tmpt aku ni mas ...

kejadian ni berlaku di satu kampung di selangor. bukan kampung ni je amalkan mcm ni. klau rajin bole refer thread sebelum2 ni... ada satu thread siap dgn resit rasmi surau kos termasuk solat jenazah smpai 3000 ringgit. klau tak silap kejadian tu kt utara. now kt selangor pulak... aku rasa banyak lagi kampung2 yg amalkan adat mengarut ni sebab masa dlm thread lama tu... ramai je yg backing bab duit solat jenazah tu dgn anggap itu sebagai sedekah si mati

talapia replied at 20-4-2015 11:17 AM
itula aku tanye... mana hala tuju nak diutarakan isu ni? nak komplen kat imam kampung tu? jangan c ...

Tahlil n kenduri arwah ni bukan sunnah tapi ada kisah nya dlm  kitab Tanbihul Ghafilin kisah pasal sorang sheikh ni tertidur di kubur.

Amalan ni berkait rapat dngan Taurat...sekian