CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: talapia

Kos Pengkebumian dan selepasnya ... adat yang membebankan waris

talapia replied at 20-4-2015 11:30 AM
penduduk asal.. in fact arwah adalah orang yg dihormati di kampung. so memang yg datang masa hari  ...

sianya TT. Alhamdulillah masa arwah ayah aku dulu dipermudahkan.

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 11:08 AM
Tu la siapa suruh bodoh dlm hal urus jenazah...buat dekat rumah boleh je....kos beli kain putih, kap ...

tak kesah pon

wa bukannya tau apa2 pon lepas wa mati

our family dok tanya asal tak buat tahlil hari hari ke apa apa apa....buat dek je.

harkktuih replied at 20-4-2015 11:04 AM
maaf nk tanya..tt dok mana? xpnh aku dgr lagi solat jenazah berbayar..alhamdulillah..tmpt aku ni mas ...

solat jenazah mmg berbayar. aku tau pun masa ayah meninggal 15 tahun lepas. mmg ada group yg carik makan dengan menjual ibadah. Yg ni bukan group kampung aku sbb arwah ayah bukan seorang yg aktif di masjid. sebab tu digalakkan ketua rumah untuk sentiasa berdamping dgn masjid, berbaik dgn org kampung. Itu yg aku belajar dr apa yg telah berlaku. Sekiranya ada 2 kematian. seorang ahli masjid dan seorang lg bukan ahli masjid, mereka akan dahulu kan ahli masjid. Itu cara Allah memuliakan pencinta masjid. Satu lagi kalau di mandikan, dikafankan dan disembahyangkan di masjid mungkin tak pyh byr. Dlm kes TT ni aku x tau semua ni buat kt mn. Mcm kes arwah ayah aku semua tu buat di rumah. Group yg cari mkn dgn kematian ni bukan dari kampung si mati. dorang bergerak bila dipanggil.

munchkin replied at 21-4-2015 12:01 AM
our family dok tanya asal tak buat tahlil hari hari ke apa apa apa....buat dek je.

aku pun org duk tnya.. ni tahlil smpai 40 hari ka? aku diam jer... mak aku plak kalu ikut dia mmg nk buat sampai seminggu. Byk nye aku yg halang. Last2 dia buat gak kat surau. sbb bg dia kalu org lain meninggal, dia akan masakkan nasi utk tahlil org.. ni family sdiri yg meninggal, dia nk buat. Aku siap pesan kat mak aku...kalau aku mati, letak nisan jer and jgn buat tahlil. Doakan jer utk aku di sana. sbb doa yg dtg dr hati dan penuh pengharapan tu lg sampai.

Bab remeh suka sgt buat.. bab practical tak buat..

Contoh senang susunatur kubur.. bersepah berterabur smpai nk lalu pun payah.. kiblat bukannya berubah2 pun smpai susunan kacau bilau..

Tgk kubur kristian elok je teratur..

Follow Us
Ai cadangkan jabatan agama buka jawatan utk pengurus jenazah yg sentiasa. on standby.. dpt elaun mengikut khidmat mereka..

Tak payah dah mintak2 kt keluarga si mati

Duit zakat punya banyak guna la utk yg perlu.. keperluan ni mengikut trend.. x blh spend duit ikut zaman dulu.. keperluan tak sama mengikut zaman

talapia replied at 20-4-2015 11:43 AM
sepatutnye begitula... kalau takde sedara mara... jiran2 la yang gotong royong.

macam ada jira ...

alhamdulillah la adik beradik arwah bapak faham bab2 ni walaupun org ramai pandang serong kat dia org..ye la nenek dl ustazah kawin gan org jawa yg rupa2nya jawa x islam..zaman dl2 kan...walaupun adik beradik arwah bapak org pandang serong tp dia org bab2 menjaga kebajikan adik beradik sangat la bgs...bila teringat2 zaman dl2 walaupun susah mana tp msh senang berbanding sekarang..dl seronok je semua masih ada..skrg ramai yg dah tak de...

tt dduk area mne?
kat kwsn ttiara mmg kita akan bg duit kat org yg solat jenazah.
tp tak ditetapkan berapa.
kalau ade org dtg sumbang duit, duit tu lah yg kitorg akan masukkan dlm sampul then bg kt org yg solat jenazah.
besenye dlm rm5/rm2/rm1.
masak2 pun ade, kenduri tahlil sama ade 3 hari ataupun 7 hari. depends kepada keluarga masing2.
lepastu ade lagi kenduri 40hari dgn 100hari.

aHoi83 replied at 20-4-2015 05:42 PM
1. taknak reveal then toksah citer. bawak g JAKIM utk siasatan pun diorg mintak nama kampung.

2 ...

1 - takde niat nak bawak ke JAKIM. kalau ada... sure la story lengkap dgn alamat n nama arwah. tapi ni nak publish kt public forum. agak2 la... yg penting main focus tu sampai.. mesej utama.
2 - ok.. klau bayaran kt imam tu bukan adat or kebiasaan or kelaziman. then apa dipanggil? takde bayaran ke? tu mmg aku taktau
3 - point acknowledged. sama2la kita didik anak2 agar mampu jadi imam solat jenazah kita kelak. utk kes arwah..  aku yakin ada di kalangan anak2 arwah yg boleh jadi imam solat jenazah tu. tapi mungkin sebab dah ada imam kampung... dorang bagi keutamaan imam kampung yg lead. dgn andaian... imam lebih arif.
4- untuk family arwah.. ye. anak2 yg tua2 masih berpegang utk buat tahlil. utk kami yg muda2 ni nak mencelah beri pendapat... ubah mindset mereka.. susah dan gagal. maka di sini la aku mulakan langkah utk berforum dan berbincang sama2... sekurang2 nya aku tau bukan mudah utk ubah sesuatu adat yg dah berkurun lama dipegang masyarakat setempat.
5- sama gak
6 - Idakla aku mengharap dorang dok hantar lauk.... dan aku tak mampula nak pegi bagitau kat jiran2 arwah.. yang sepatutnye masyarakat setempat tolong ringankan keluarga si mati.. bukan dok datang makan nasi pulak. di sini forum. itu pendapat aku... yg aku bole tulis utk bacaan semua. sekurang2nya ada yg baca dan mesej nye sampai walaupon bukan jiran2 kat kampung arwah tu.

niat aku bukak thread ni bukan semata2 nak cerita exactly pasal apa yg berlaku pada keluarga arwah... tapi nak masyarakat semua sedar tentang perkara ni.. perkara2 yang tak wajib.. perkara2 yang tersasar dari cara sebenar... dan seterusnye menjadi beban kepada waris si mati. cerita yg aku sampaikan pasal keluarga arwah cuma nak jadikan salah satu contoh... golongan yang terkesan dari isu ini. harap maklum.

qislea replied at 20-4-2015 07:08 PM
lagi satu masalah dalam masyarakat kita hari ni, berlumba lumba nak letak batu nisan di atas kubur,  ...

kalau bab kubur ni... yg tu aku puji kat kampung arwah ni. kuburnye semua takde kepuk.. takde binaan permanent. paling2 pon batu nisan biasa bertulis nama je. takde letak kepuk keliling kubur ke hape. tak mcm kampung aku sendiri... siap kepuk marmar. and ada pulak yg siap simen n mozek. siap ada bangku lagi utk duduk. itu pon dah lari dari yg sepatutnye

rosevelvet replied at 21-4-2015 08:10 AM
solat jenazah mmg berbayar. aku tau pun masa ayah meninggal 15 tahun lepas. mmg ada group yg carik ...

15 tahun lepas??

maksudnye isu solat jenazah berbayar ni bukan isu baru... tapi kenapa takde siapa yg amik tindakan? sedangkan ini fardhu kifayah.

talapia replied at 21-4-2015 10:01 AM
kalau bab kubur ni... yg tu aku puji kat kampung arwah ni. kuburnye semua takde kepuk.. takde bina ...

benda ni menjadi masalah bila yang hidup ni tak faham agama and buat ikut suka hati.

betapa dia tak tahu mayat dalam kubur tak suka benda2 macam ni.

antara masalah utama masyarakat Islam Malaysia hari ni yang saya tengok, mereka mahu Islam itu ikut budaya,bukan budaya yang kena ikut dan selari dengan garis panduan agama.

lepas tu suka ambik agama sekerat2. ambik yang mana nak, yang mana suka. yang mana tak suka tak berkenan buang.
menjadi satu penyakit yang sangat parah bila kita mentafsir agama Islam tu ikut akal fikiran, ikut perasaan. bukan ikut Al-Quran, As-sunnah, Ijma' Ulama' dan Qias.

orang Islam hari ni tak sedar banyak sebenarnya perbuatan kita seharian yang melanggar hukum agama, yang boleh menjatuhkan aqidah yang boleh menjatuhkan syahadah. nak dapat pahala tu senang nak dapat dosa lagi senang.

kat kampung aku
yg datang sukarela utk solat jenazah mmg tak expect sebarang bayaran
kecuali kalu keluarga si mati yg panggil budak2 pusat tahfiz mai satu bas utk sama2 solat jenazah, yg tu kena bayar lah...tapi takde lah depa mintak jam2 tu jugak...bbrp hari lepas tu, dah selesai semua kita gi lah bayar

Edited by stinger_attack at 21-4-2015 11:00 AM
hzln replied at 21-4-2015 10:18 AM
kat kampung aku
yg datang sukarela utk solat jenazah mmg tak expect sebarang bayaran
kecuali kalu ...

Siap bus load lagik?...

Baca dulu...bayar kendian.....hmmm looks noble......

Pssst.........something struck me......bizness lumayan nee........kita engage budak budak tahfiz.......kita tetapkan package deal...pada keluarga yang ahli keluarga yang baru bepermegian........The moment matinya, sehingga keliang lahad...kita rotate kan budak budak tahfiz nee utk baca yassin tanpa henti........pastuh kita tolak jerk budak2 nee tokens...pastuh the rest kita divide by two?

Amacam?

talapia replied at 21-4-2015 10:02 AM
15 tahun lepas??

maksudnye isu solat jenazah berbayar ni bukan isu baru... tapi kenapa takde si ...

ye, mmg dh lama.. aku rs lg lama dr tu... sampai kalau xde org mati pun ada yg mngeluh sbb xde rezeki. geng2 jual agama mmg mcm ni... utk hapuskan geng2 mcm ni, kariah masjid kena main peranan... dan ketua rumah pun kena rajin ke masjid cari ilmu akhirat

pengalaman sendiri, masa arwah mak ninggal tahun lepas
mandi n kafan buat kat sepital, kami ank2 yg pompuan pun bantu juga masa kt bilik mayat tu.. kos kena bayar lebih kurang 600-700 kot igt2 lupa bayar guna semua cash yg ada dlm beg tgn arwah mak kira guna duit arwah la.. kebetulan tak cukup so iols tambah duit sendiri sbb time tu iols je yg ade cash lebih dlm tgn.bayar terus masa kt sepital gak.
blk umah solat jenazah xde bayar apapun, kejadahnya solat jenazah pun nk krna bayar selama ni dtg tlg wat kije knduri kendara pun tak pernah jiran2 minta bayaran.. kat felda jiran2 tetangga dh mcm sedara mara.

cuma bayar tuk sewa van jenazah masa amik jenazah kt sepital dan upah gali kubur. tak pasti berapa ratus gak lah.
mak iols kebumi kul 9-10 pg camtu, mlm yg oertama xde wat knduri tahlil pun  sbb jiran2 kesian kt kami yg kepenatan plus baru je sampai umah pun sbb sblm ni semua berkampung kt sepital berhari2.lg pun tghari tu adik2 aruah mak dah buat tahlil, dorg dtg dr jauh sampai pun lambat tak sempat jumpa pun.. time sampai dah nk baca talkin time tu.

rospinki replied at 20-4-2015 11:02 AM
ada jugak keluarga mendapat  lebih "rezeki" dari masyarakat bole guna duit tuk buat majlis tahlil da ...

emm kami pun wat tahlil arwah mak semua guna duit sedekah org tu je

pastu bila naik keje opis pun ade wat kutipan derma dan sprt biasa yg ade khairat kematian akn dpt duit gak
so semua deduit tu mmg guna tuk tahlil mak n buat batu nisan.

Org miskin mati cane?.. Dicampak merata sajakah....hmmm