CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: talapia

Kos Pengkebumian dan selepasnya ... adat yang membebankan waris

sabbath_shalom replied at 23-4-2015 07:22 PM
Betul tu.

Dari kes TT aku syak...dia ni bukan dr ketua kluarga atau ahli keluarga yg pergi sola ...

kurang sedap dibaca ayatmu tu.

sekali lagi ditekankan... arwah orang tua kampung yang dihormati. tukang masak kenduri... join segala aktiviti kampung.. solat kat surau walau bukan tiap waktu.. tapi bercampur gaul dgn kariah surau. dan bayaran utk solat jenazah ni bukan kene kat arwah saje.. memang kampung ni amalkan macam tu pada semua org. husband aku dah aware dgn amalan tu... dia dah prepare RM5 seikat balance duit raya, pass pada pak imam, tapi pak imam reject. RM10 perhead for 50pax katanye.

kami anak2 bukan jenis orang berada. arwah tak kaya harta... tapi kaya anak. rezeki orang kaya anak ni bukan pada duit. alhamdulillah... lepas sebulan pemergian arwah... duit khairat.. dari pelbagai sumber caruman yg pernah kami daftarkan utk arwah... dah diterima.

sabbath_shalom replied at 23-4-2015 07:37 PM
Kalau selalu gi mesjid kampung tu mesti tahu isu kampung, mesjid, kematian...kenapa wat camtu..mana  ...

sebagai masjid tk kira sapapun berhak..sapa ajk masjid tu suka2 bagi syarat kos berapa2 kt org..harap je semayang tongagng tonggek hati busuk org dh mati pun nk bekira, esok dia mati dia taula nasib dia. kan memudahkan kesulitan besar hikmah dia..amal jariah fardu kifayah..(sorry..aku tk ckup ilmu tk citer lebih2)..tapi dari pengamatan aku masjid kt kpg tok laki aku tu..tak kira sapa meninggal..kdg org meninggal kt jalan seberang tu pon tk tau dari mana2..penuh kariah dtg hulurkan bantuan..termasukla arwah mak aku meninggal haritu..tk kenal pun sapa2 kt situ..tapi budi baik masyarakt setempat tak bebelah bagi..aku sendiri naik malu skrg sbab dh jarang singgah masjid tu. apa yg aku tau..masjid yg byk membantu hal2 mcmni terutama kematian dan sbginya rajin org bagi derma dari kalangan org tertentu..tk habis belanja khabarnya.

Bulan-matahari replied at 24-4-2015 10:10 AM
Ko tak baca ke
Kan tt kata
Arwah ramai kenalan

betul tu... kalau ikutkan memang nak bantah masa tu jugak. tapi sebab taknak kekecohan berlaku... taknak nama arwah disebut2 diungkit2... balu arwah dipulaukan ke... kami ikutkan jugak. kami bukanla nak berkira sangat.... klau ikutkan RM500 share2 sama2 adik beradik memang mampu. tapi bila diminta di saat2 orang tgh bersedih.. kelam kabut dari hospital bagai.. itu yang jadi beban. tambahan pulak dah bayar duit ambulans sebelum tu. klau kata rm500 dalam tempoh 2 3 hari ke.. bole gak la gi beratur kat tabung aji ke hape..

rospinki replied at 24-4-2015 10:21 AM
sebagai masjid tk kira sapapun berhak..sapa ajk masjid tu suka2 bagi syarat kos berapa2 kt org..ha ...

Sarawak lain kak...kat sana rewang subuh2 pon masih hidup kannn.

Kat Semenanjung lain...kawasan kampung masjid sendu...time dh mati je baru jengah.

Btw saya rasa dlm kes ni baik cakap ngan imam tu biar anak2 saja sholat kan..x perlu bayar ribu riban....memang zaman la zama duit...tapi kena ingat kapitaslime yg masuk melabur di Malaysia yg merosakkan Ukhwah Islamiyah.

talapia replied at 24-4-2015 10:15 AM
kurang sedap dibaca ayatmu tu.

sekali lagi ditekankan... arwah orang tua kampung yang dihormat ...

Itu aku kate
Mcm sgt berkira jah famili waris ni

Kalo jenis x berkira
Dorang main hulur je
Dulik lah tok imam mintak bape ponn
Yakin dgn rezeki allah
Kita sayang kat makpak kita
Anggap lah tu sbg amalan terakhir kita tuk dia
Sblm jasad die ditanam..

Kalo betul2 sesak
Anak2 jenis x berduit
Perlu jgk lahh berkira
Xkan sampai menyusahkan diri
Mkn kita x lepas
Sampai nak minjam along bagai.

Tapi dah kalo anak ramai
10org.rm500 sorang..
Dah dpt 5k..
Takkan x cukup lg

sabbath_shalom replied at 24-4-2015 10:32 AM
Sarawak lain kak...kat sana rewang subuh2 pon masih hidup kannn.

Kat Semenanjung lain...kawasan ...

kat selangor jugak...tapi tk semua mcm tu, byk yg macam kau ckp tu la.

Follow Us
Bulan-matahari replied at 24-4-2015 10:42 AM
Itu aku kate
Mcm sgt berkira jah famili waris ni

uik.. bkn RM500 sorang le.. itu confirm tak mampu. RM500 share adik beradik. memang bole... tapi bukan dan dan tu gak.

isu sekarang... bukan pasal family arwah n anak2nye... aku bangkitkan isu ini sebagai general and kes arwah hanya sebagai contoh. point nye aku nak let public knows yang sekarang ni banyak tempat yang mengamalkan solat jenazah berbayar yang membebankan waris yang kurang mampu. kes arwah dan keluarga hanya sebagai contoh. tapi apa yg lebih orang nampak pulak ialah pasal anak2 arwah berkira la.. arwah tak join kariah masjid la.. anak2 arwah berlagak balik kampung pakai tudung pareedah la.. pastu backing pulak fardhu kifayah berbayar. No wonder la amalan ni berterusan... ramai orang sokong rupanye. bila ada segelintir yang cuba komen... macam2 negative feedback dapat. agaknye klau confront depan imam mmg sah2 7 keturunan kene pulau kot.

talapia replied at 24-4-2015 10:51 AM
uik.. bkn RM500 sorang le.. itu confirm tak mampu. RM500 share adik beradik. memang bole... tapi b ...

So solat je la isunye kan..
Kalo kes gitu
Before nak panggil tok imam
Mintak quotation siap2 lah..

Tp feeling aku laahh
Aku tetap gak nak org ramai dtg solat jenazah aku
Kira tu lasssss sudah tuu
Kalo ramai2 solat..manatau diringankan hazab aku..diampunkan dosa akuu
Psl aku ada dgr ceramah agama gakk
Ostad badlishah kot..die kata kalo mati panggil lah ramai2 bdk2 tahfiz ke.bdk2 skolah mana
Dtg solat jenazah. Lg ramai lg bagus.

Hal adab ke tak ke
Tu atas tok imam punya pemikiran lahh
Kalo die rasa dia carik rezeki mcm tu..
Pilihan kita lah nak servis dia ke takk
Kalo gile xde bajet.solat anak banak sudahhh..
Aku x pasti pulak buleh repot kat pjbt agama ke apa kes gini.

Bulan-matahari replied at 21-4-2015 03:31 PM
inb4 bayar tiket wayang, tiket konsert bulih, bayar org nak semayangkan jenazah abah ko berkira pu ...

tapi payah jugak keluarga nak berkeras, nak teguh berpegang pada sesatu prinsip, lebih lagi figura yg nak ditentang itu pak imam kampung, lainlah kalu yg nak menentang itu anak si mati yg ada ijazah dr al-azhar ka hapa kamahu tak mahu ikut sajalah, walau sebal macamanapun rasa, walau payah manapun nak korek duit tu dr mana2
menda paling last skali kot yg anak2 ni nak buat pada hari kematian makpak depa, bertekak pasal uwang ringgit dgn org kampung
tak pasal2 satu keluarga yg dapat malu disohsehsohseh org kampung, anak2 yg tak duk kampung tu takpelah, kaum keluarga yg memang duk kampung yg nak kena tanggung umpat keji orang

hzln replied at 24-4-2015 11:27 AM
tapi payah jugak keluarga nak berkeras, nak teguh berpegang pada sesatu prinsip, lebih lagi figura ...

exactly.

itu yang kami lalui. and aku rasa kalau kena pada family orang kampung yang keadaan ekonomi lebih dhaif daripada kami... lagi kesian. Islam itu mudah dan tidak membebankan umatnye. tapi bilamana fardhu kifayah pon berbayar .... patut kah kita diamkan aje?

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 12:21 PM
Ada jugak ye bandar sebegitu....ingatkan semua pakai tabur wang.

ada je. aku dok shah alam. atok aku asl rembau ninggal shah alam duit collection dpt la dlm 3k cmtu pastu krajaan slagor ksi 3k gak kot rasanya. sbb mak aku smpt tukar nma atok aku kat slagor thun 08 cmtu. atok aku ninggal tahun lpas. cume yg mak aku bsing sbb bapak aku meggelabah tenuk ngn pas die. dri dlu mak aku ckp, klo ninggal xde org pas dtg dlu, jiran gak dtg. mmg btol pon. pastu masa atok aku ninggal , die bsing2 kat aku sbb smlm tu aku gune krrdit die smpi abes sbb die nk kol org pas die yg x dtg2 lg. tp bpak aku join khairat kematian masjid tmpt aku pon.

Kesian TT...
Apa yg nampak fardu kifayah nowdays contra pahala dgn duit
sbb pahala buat ikhlas xnampak,
alasan semua benda berbayar serupa mcm service tax @ gst kpd keluarga arwah...

Ni le jahilnye org Melayu yg kononye Isle.

Nak sbhyg jenazah pung amik upah.

Baik betullll....

Lum lagi crita cilok brg kemas jenazah.

Mcm hal2 haku dah tengok peel org...

Kebanyakannya adat yg dibuat2...

talapia replied at 24-4-2015 12:04 PM
exactly.

itu yang kami lalui. and aku rasa kalau kena pada family orang kampung yang keadaan ek ...

ok... setuju dengan family mertua taknak kecoh2 masa pengebumian... tapi apa tindakan selepas tu ? Patutnya pergi jumpa sapa yg berpengaruh kat kg tu... suarakan perasaan keluarga mertua TT... Mungkin boleh di usulkan dalam mesyuarat JK Masjid supaya boleh dibincangkan dengan berhemah...

UMMI_MAI replied at 24-4-2015 02:46 PM
ok... setuju dengan family mertua taknak kecoh2 masa pengebumian... tapi apa tindakan selepas tu ? ...

langkah seterusnye? entah... aku suruh jugak husband suarakan pada wakil2 pemuda kampung ke hape.. taktaula buat ke tak. nak post kt fb kampung... entah.. pon aku taktau. usaha aku... inila.. post di CI forum cari ni. koman2 dah 11 page orang baca. mungkin tak sampai pada penduduk kampung yang berkenaan.. tapi the whole idea is there. bukan focus pada 1 kampung si polan je.. tapi kampung2 seantero malaya

caprut replied at 24-4-2015 01:35 PM
ada je. aku dok shah alam. atok aku asl rembau ninggal shah alam duit collection dpt la dlm 3k cmt ...

Yup...negeri Selangor ada peruntukan untuk jenazah warga emas....Skim Mesra Usia Emas.

Shah Alam ok bab2 kejiranan ni...sebab pakcik aku ada dok kat seksyen 17..dia mcm seronok duduk sana siap jadi imam surau kat situ...ada rumah kat kampung pon xmo balik.

sabbath_shalom replied at 24-4-2015 06:34 PM
Yup...negeri Selangor ada peruntukan untuk jenazah warga emas....Skim Mesra Usia Emas.

Shah Ala ...

shah alam kwasan melayu die okay la, x terlalu mencapub mcm melayu kg, x trlalu urban sgt. aku dok s18, ade 3 masjid, smua penuh. masjid sec lain pon aku tgok penuh je

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 11:41 AM
Dlm khutbah Jumaat dah sbut...klau xda ilmu agama jangan nak bangkang apa yg dibuat dalam agama. ...

Dalam khutbah Jumaat memang guna perkataan bodoh eh dalam setiap teguran & nasihat?

LuLu^Lost replied at 24-4-2015 08:48 PM
Dalam khutbah Jumaat memang guna perkataan bodoh eh dalam setiap teguran & nasihat?

Entah la sis...

Ceramah ustaz maksom UAI ok jah.

sabbath_shalom replied at 25-4-2015 12:08 AM
Entah la sis...

Ceramah ustaz maksom UAI ok jah.

Entah la? Eh.. mana boleh gitu, sabbath yg pegi dgr khutbah..mesti tau.