CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: talapia

Kos Pengkebumian dan selepasnya ... adat yang membebankan waris

benda ni semakin menjadi jadi pasal org kita terlalu sibuk nk fikir"apa org kata..."sikit2 nant"apa org kata"...xbuat tahlil,apa org kata....contoh atuk sedara aku..mmg org berharta...anak2 pun kaya raya..bila mati,xbuat tahlil,org kmpung dk mengata sian kat arwah...anak xpedulik...

tp betul,mati pun perlu byk duit.ms arwah abah aku mati,aku xkeje lg..so,abg aku ngan kak aku yg urus semua..tahlil buat jgk 7hari.tp mama aku kata sedekah.fmly ramai dtg tolong.seingat aku,ms matinya tu thn 2010,ada bbrp bungkusan yg ada duit.maybe yg ni utk org yg urus kubur..aku pun xsure.

skrg aku dh tua ni,aku rs mmg benda ni semakin menjadi2..ari tu aku tgk nasi lemak kopi o kat tv9.ustaz nm apa ntah komen psl ni..dia ckp xpatut berlaku sbb urusan pengebumian ni fardhu kifayah.tp skrg gol ulamak mmg cr mkn dgn ni.nenek belah laki aku mati,pergi pgil org mengaji.30juzuk,30 org...kn kasik duit upah.duit myk.

yg fresh dlm kepala aku skrg bkan psl mati.tp khatam quran.adik ipar aku kawen,mak mertua pgil geng ppuan yg ngaji umh ke rumah tu...dia dtg dlm 15org..ketua dia(tok guru ngaji tu)minta duit rm10 seorang,ketua kn dpt lbh lebih.duit myk kete,kain batik sehelai siap mention nk yg elok.pastu sisa/hadiah kenduri(sbb khatam sempena kawen)..dan2 nk blk2 tu siap mintak tapau makanan lagi..kurang ajar betul bg aku..mmg menjual  agama.

lima_kupang replied at 20-4-2015 02:34 PM
ita la tu... nasib kita jadi orng muda mcm nie...
klu cuba nak bwk benda baru nanti ada la yg kat ...

mungkin ada lagi kot adat2 tolak bala bagai... tapi dah jarang sangat orang buat. pernah tgk... pernah disuruh buat tapi ku buat pekak.

lenggang perut - balik kampung tau2 smua bahan2 dah siap. mak buyung diarahkan balik kampung aje. nganga taktau apa ikuuuut aje. anak sulong.
jejak tanah - anak sulong. barang kemas.. duit.. buku.. pensel. sah2 anak aku pilih emas lip lap lip lap. motip dia nak amik pensel kontot kale itam. memang takla. dan2 kata anak aku materialistik. choi..

adat ooo adat. nak beranak mcm2 adat. nak mati pon tak ilang dari adat

cupu replied at 20-4-2015 02:44 PM
benda ni semakin menjadi jadi pasal org kita terlalu sibuk nk fikir"apa org kata..."sikit2 nant"apa  ...

kebiasaannye kalau panggil mengaji or marhaban ke ni... memang kita bayar... sbb majlis kita.. cukur jambul ke hape. bkn kematian. ala2 mcm bayar budak2 kompang.. sama konsep. tapi pandai lak demand nak kain batik bagai over tau. dah bagi upah tu ko beli la sendiri nak batik apa.. batik lepas sekali pon.

tapi tu dalam majlis keramaian la... majlis happy2...  mmg niat nak jamu org makan. ni bukan majlis kot... saat2 orang ditimpa kesedihan. bole demand macam2..  sungguh tak kena

talapia posted on 20-4-2015 02:30 PM
ha'ah kan...

si mati meninggalkan tanggungan. balu. walaupon bukan anak kecil...  tapi anak2 in ...

istilah anak yatim ni ramai yang keliru.. istilah ini hanya terpakai pada anak2 yang kehilangan ibu/bapa pada usia belum baligh.. ertinya belum dewasa..

Walaupun anak itu masih bersekolah tapi sudah period/wet dream maka dia tidak termasuk dalam pengertian anak yatim.. tapi atas dasar ihsan dan belas kasihan tak ada salahnya kita menyumbang pada mereka kerana masih bersekolah..

cuma yang dah dewasa masuk college/bekerja tak layak dipanggil anak yatim...

harkktuih replied at 20-4-2015 11:04 AM
maaf nk tanya..tt dok mana? xpnh aku dgr lagi solat jenazah berbayar..alhamdulillah..tmpt aku ni mas ...

mungkin TT di kuala lumpur kot. .
kalau di johor masih lagi rukun. . tak sempat masak jiran-jiran sedia membantu. .
solat jenazah pon org sekeliling rumah dan ahli surau/masjid yang solatkan . . tak perlu bayaran

milo_888 replied at 20-4-2015 02:54 PM
istilah anak yatim ni ramai yang keliru.. istilah ini hanya terpakai pada anak2 yang kehilangan ib ...

oh ya ke? aritu dengar lawyer sebut mak aku pon anak yatim. masa meeting harta pusaka arwah atok. hehe

Follow Us
talapia replied at 20-4-2015 02:30 PM
ha'ah kan...

si mati meninggalkan tanggungan. balu. walaupon bukan anak kecil...  tapi anak2 in ...

kalau dah dewasa dah tak panggil anak yatim daaa.. kene tau jugak tu tt..anak yatim ni kalau yg ditinggalkan tu masih kanak2..

cuma, memang melampau laa.. bab fidyah tu setau aku puasa ajer, solat tu urusan hamba dengan pencipta laa..

kalau bab dosa dgn haiwan tu, mmg tak prnah dengar laa pulak..

bila satu kematian terjadi, kena cepat-cepatkan pengebumian..
kemudian, selesaikan hal2 hutang si mati dan wasiat..

yang baki tu barulah dibahagi2 kepada waris yang hak ikut wasiat atau ikut faraid (jika takder wasiat)..

pepon, takziah utk tt dan keluarga.. sorry td x ucap takziah..

talapia replied at 20-4-2015 02:45 PM
mungkin ada lagi kot adat2 tolak bala bagai... tapi dah jarang sangat orang buat. pernah tgk... pe ...

wahh... mcm tu pon ada jugak ek?
betoi2 ikut adat tu...
aku penah la tengok orng tu letak paku dgn kacip pinang...
wife kwn aku besalin...aku pg la nak tengok dgn kwn aku...
ms dlm pantang tu la aku tngok ada kacip pinang ke paku dia letak...
aku pening jgk tengok ape jadahnya kacip pinang bwah bantal...
rupa2nya dia ckp sb nak elak kn kacau dgn setan...
dia tak pikir plk apa peduli setan tu dgn kacip pinang dia tu...
klu paku orng dlu suruh pacak kat sanggul...
mcm2 kepercayaan orng2 dulu...

solat jenazah pun kena charge? gampang betul orang itu

bertabah la TT... kg iols xder la wajib buat menda2 ni semua... ikut mampu je... paling mudah bila2 rasa nk wat tahlil anto jer nama kat pak imam dan tapau  je dlm 30-40 bungkus nasi ayam atau nasi lemak ke masjid.

talapia replied at 20-4-2015 02:50 PM
kebiasaannye kalau panggil mengaji or marhaban ke ni... memang kita bayar... sbb majlis kita.. cuk ...

betul3..

tp geng mengaji mak mertua aku join skali.dan dia pun gi ngaji umh org mati.mmg kenakan bayaran la..mak mertua ada komen yg dia join ngaji ni suka2...abeskan masa lapang mklumlah dah tua,dah pencen.yg ketua dia tula jns muka xmalu mintak duit.pnh skali gi umh org kurang mampu..ketua dia tu hati kering..amik je duit..padahal blh je klu tuan rumah bg sedekah balik.

last2 suami aku ckp kat mak dia,xyah dok join mengaji la...sbb asyik dok ngumpat ustazah tu je..dpt dosa plk..

kesimpulannya...
kawasan kuala selangor, kawasan kuat ameno, imam pun imam ameno, perangai pun perangai ameno...
banyak betul bidaah..

Tak semua tempat mcm ni.
Kpg fil aku kat utara semua org surau yg tolong.
Even makanan pun org surau masakkan seperiuk besar lauk pauk hantar ke rumah org yg ada kematian.
Solat jenazah pun tak pernah dengar lagilah berbayar..
Bertabah jela.

talapia replied at 20-4-2015 12:31 PM
refer post aku yg atas2. anak2 arwah jenis bercampur org kampung. tu pasal yg gi kebumi... yg data ...
adat jugak siap letak beras sikit dlm jug.

yang ni aku penah tanya orang2 tua, kenapa letak beras dalam jug tuh...diorang cakap orang dulu2 biasanya bersedekah sen2 je, bukan beringgit2 macam zaman sekarang, so diorang letak lah beras bila orang masukkan duit syiling, takde lah berbunyi keting2 kat dalam tuh...

hidup kat kuala lumpur/selangor, rasa2 ape yg tak perlu bayaran? 100% kena bayar.
Sebab tu klu nak mati pun kena ada duit. Tetapi kebiasaan klu kita tinggal di kawasan perumahan/flat/kondo, mesti ada register bayaran untuk khairat kematian. Rasanya tak mahal. mahal lagi klu kita ambik insurans rm100 sebulan. Kebiasaannya dah include semua sekali melainkan bil hospital. Bayaran fidyah ni klu si mati ada hutang solat/puasa..yg wajib kebiasaannya. Klu tak, tak perlu. klu si mati ada hutang dgn kawan2, dipercepatkan langsaikan.

kenapa nak susah2 klu rasa saudara mara si mati tiada berkemampuan? Minta tunjuk ajar pada ustaz..buat yg wajib pun jadila. Tak susahpun.

nak join emgoldex? call sy 0132752837

Kekdahnyer perlu ke gi mkn2 Kat umah sang mati... Kebodohan apakah.. Pergilah mkn di kedai mamak lps tu...

cm.tmpt aku di puchong ni...
kawan jiran bagai akan masak untuk family arwah..memasing bg sumbangan yang tmampu...
xtau plak solat jenazah kene bayar..
kesian tt...

nononcrux replied at 20-4-2015 03:04 PM
mungkin TT di kuala lumpur kot. .
kalau di johor masih lagi rukun. . tak sempat masak jiran-jiran ...

saya di selangor alhamdulillah masih lagi sama mcm dulu..tiada paksaan pun waris kena sedekah kat makmum yg solat jenazah tu..atau mesti buat kenduri tahlil kat rmh sebagainya..

Bukan kah semua tu dilakukan dgn ikhlas, apa perlu bayar kew tuk solat jenazah? kemana hilangnya Islam sebenarnya, satu masa dl bl dgr ada kematian, seluruh kampung dtg menziarah dan baca yassin atas nama ikhlas, tapi skrng ni, bayar dulu hokey, baru kami dtg. Memalukan sgh, mokcik2 sila demo tang ni ek.

Suruh je la anak and sanak sedara baca qoran segala.. Ni anak2 jantan sibuk main coc , yg pompuan sibuk selfie dgn jenazah utk diuplod ke media social