CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mai-shi

Feeling down. Tolong motivate sy.

pasal gj besar tu..
tetibe teringat pasal diri sendiri
kalo compare ngan member yg 1 batch ms study
(grad study thn 2006)
gj dorang dah nk dekat 10k kot
plg ciput pun 7k
tp gj ak xsmp pun 4k
ak pon kekadang rasa down gak
tgk member tu pki kete bsr
member ni dah beli rumah
fuhh!! tp ak tgk diri ak
ak dok menyewa je sbb xmampu lg nk beli rumah
ak beli keta 2nd hand je sbb xmampu byr monthly
tp ak happy sbb ak xdikelilingi hutang
ak belajar dpt scholarship
hutang rumah belum lg
hutang keta pun xde
rasanye dorang lagi xhappy sbb byk hutang kot
so, end up ak tersenyum sendiri

yg penting mesti optimis n
berfikiran positif

Alamak dik...cam akak..cita2 cikgu jgk..tp rezki jeje swasta bidang it..how I wish akak boleh jd cikgu even cikgu tadika..akak pernah part time ngaja bdk dlu2..best sgt..ajar english..so storytelling nyanyi nursery rhymes..
Tp skang akak xleh benti keje sbb byk komitmen
Walaupon akak muda lg..tp akak dh sampai satu point yg...akak nk kejar impian..bkn duit lg...n akak menyesal benti keje jd cikgu gstt sbb dpt offer gaji tinggi
Sbb tu impian akak...

Kesimpulannya dik...kalau adik x nyusahlan mak bapak...go on je dlu dik...kerja dgn gembira..insyaallah ada rezki adikataupon adik simpan duit sampai boleh bli mesin jahit...bisnes from home je dik..buat blog cantik2 jual online jgk

TT rasa kalau sambung degree boleh dapat kerja ke ? Aku diploma, dapat sambung degree tapi aku tolak. Sebab aku memang nak kerja, ada gaji, ada kereta sendiri. Alhamdullilah dapat kerja kerajaan walaupun gred spm. Xkisah la janji keja tetap walaupun orang cakap gaji ciput. Tapi aku cukup je pakai semua. Kalau gaji besar pun, tetap cukup2 jugak gaji. Biasalaa gaji besar, perbelanjaan besar.

Kawan2 aku semua sambung degree. Now ? Aku xnampak lagi la yg keja hebat2. Lompat2 jugak tempat keja. Bagi orang swasta, ok janji gaji banyak. Bagi aku, yg penting keja tetap. X serabut kepala nak pikir takut kena buang keja ke apa.

Nasihat utk TT. Lebih baik TT ambil sijil menjahit atau apa2 kemahiran yg TT minat. Sijil kemahiran memang senang nak dapat keja. Kalau buat bisnes sendiri pun ok. Orang percaya sebab ada sijil. Kalau aku tau dulu, memang aku ambil sijil jee. Memang la nampak low class, tapi yg penting gaji masyukk lepas tu.

Dan utk orang yg cakap2 tu, TT abaikan je. Buat apa nak dengar cakap orang. Bukannya TT mintak duit dorang pun nak makan. Ok la tu dok di rumah. At least boleh jaga parents. Yg penting buat apa yg kita minat. Buat kerana diri sendiri, bukan kerana orang lain.

ko jgn susahkan hidup ko..klo ko rasa susah..benda tu jd susah..klo ko rsa stress..benda tu akan stress.. hadapi je hidup ni dgn rasa tenang & syukur dgn apa yg ko ada..ada org lain,  hidup lg susah dri ko dik..

Edited by capiloton at 27-4-2015 11:38 AM

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

keje sambil belajar dik..
sambil jadi cikgu tadika, sambil bisnes..

teruskan menjahit, jadikan satu bisnes..
mula2 ni start dari rumah dulu..
bisnes jahit ni menguntungkan kalo da ada reputasi..
da lama meniaga.. ada regular customer..

bila sampai masa, boleh sambung belajar di OUM..
kelas pun time weeken jer, 2 minggu sekali..

Follow Us
sabar dik...sabar n kuatkan hati...
kalau sabar tp hati x kuat...nangis jer nti ko

akak dulu pun pas grad, keje kilang jer. dah la akak x minat course engineering tu...
keje sb x der duit hari nk grad. kan kene ambik gmbr (uni kan provide cameraman dorang)..nj gak lah smpn kenangan walaupun x suka sgt course tu..pastu duit kerja klg tu lah nk guna utk laminate degree, nk support tmbg mak ayah dtg kt uni...

akak konvo pun sempoi jer, pas kluar dewan trus blk umh..x der nk ambik2 gmbr. sb ptg tu msk shift mlm kerja kilang.

dgn duit kerja klg tu sempat gak la bg duit beli beskal kt adik, bg duit kt adik yg baru 1st yr kt uni lg.
penat gak msa tu sb tumpang umh pakcik. so, kene tlg dia jaga anak yg kecik2 lg....adat menumpang kan..

tp last2....akak dh jd kerja eng dkt 10thn dah....ada la up n down celah2 10thn tu....

main point - teruskan usaha anda itu, akak suka sb ko pandai menjahit. nmpk mcm ko boleh pergi jauh kt situ..bkn semua org senang pick-up bab jahit ni...

TT rasa hidup dia malang sangat tapi sebenarnya ada yang lebih hidup malang dari dia. Bersyukur TT dengan apa yang ada. Ada family yang selalu bersama-sama TT, ada kerja, ada duit, ada tempat tinggal, ada makan minum.

Kalau TT pandai menjahit, TT suka menjahit, jadikan itu satu business. Ambil upah jahit baju ikut kemampuan dan masa yang ada. Mengajar itu tanggungjawab yang mulia, mengajar agama pula itu. Bersyukur TT, tak semua orang diberi peluang untuk mendidik dan menyimpan saham akhirat kerana ilmu yang disebarkan diamalkan.

Degree, Master, PHD itu semua cuma sekeping kertas sahaja. Itupun tak menjanjikan kebahagian dan masa depan yang gemilang, cuma kita dapat kepuasan bila dapat pegang scroll dengan jubah bergambar tayang dalam FB. Itu je dik. Hidup ini nak berjaya kena berusaha, with or without sekeping kertas itu. Yang penting kita buat apa yang kita suka, buat apa yang buat kita gembira.

Akak pegang konsep, setiap manusia kebolehan dan kemampuan mereka adalah berbeza, jangan dipersoalkan kegagalan mereka tetapi raikan kejayaan mereka.

Good luck ya.

aku rasa kalo ko teruskan jahitan pun berbaloi dik, ko sambung belajar kat giatmara ker, rtc ker utc yg ada sediakan perkhidmatan atau mklumat pasal krusus2 jahitan under goverment(aku tgk iklan kat tv)cuba la survey kat internet.. pada ko belajar dgn org perseorangan tak pepasal kena tipu lagi.. zakat pun ada sediakan krusus jahitan semua, belajar la jahit manik sulam-sulaman, sekarang ni bersepah sgt graduan komputeran kat malaysia ni, dah ramai sgt..

Esmiria replied at 27-4-2015 12:13 AM
Takyah pkla ckp org. Diorang bukn bgi ko duit untuk mentekedarah. Yang stress psl kata org ni pesal? ...

entah lah mungkin sebab tiap kali orang tanya sekarang buat apa, saya jawab belajar jahit orang buat muka mcm low class sangat kita ni..
Pastu bila tanya x sambung ke.. saya jawab tak lagi sekali pandang mcm kita hutang dgn dia.. Pastu siap tak bertegur.. Biasa sedara yg rasa dia kaya buat mcm tu.. Tak faham lah orang2 ni.. Kenapalah perangai mcm tu..

Saya lebih suka duduk rumah tak keluar2 dari bermuka2 dengan orang..

RatuDunia94 replied at 27-4-2015 12:54 AM
x payah dengar cakap2 orgl dorang bukan tahu apa masalah kita. asalkan kita happy dgn apa yg kita bu ...

Terima kasih.. insyaAllah sy akan lebih positif lagi lepas ni.. Cuba untuk lebih happy.

bellaa replied at 27-4-2015 01:21 AM
dear tt..
X semua siblings berjaya dlm hidup..
Mesti ada sebab, knp tuhan sekat rezeki awk sekaran ...

Thanks bellaa.. Saya lahir pukul 6.20 pagi.. Sape kakak sape adik? Hehe

tu lah kan.. Mungkin kalau tahap sy lebih tinggi mungkin stress sy akan lebih Sampai sy lebih tension lagi Jumpa ramai orang lagi..

Lula2 replied at 27-4-2015 01:24 AM
Aku rasa ko kena start menjahit secara serius..sbb bnyk income Dr mejahit ni...
Aku pon teringin nk ...

tengah stop kejap sebab budak2 tengah exam.. nanti cuti bulan 6 dua minggu tu nak belajar seluar baju melayu dgn siapkan terus baju raya..
Hehhe. InsyaAllah

faraway1 replied at 27-4-2015 01:41 AM
u feel down..
meh me cita.. hari ni me ada penyewa ugut
kata tak mau bayar sewa sebab bil elektrik ...

Memang awal2 bisness tu sy down.. Dgn penatnya.. Pagi belajar ptg pergi cari kain malam potong kain.. Seronok bila ada customer.. Tp tu lah. Nak perkemaskan lagi jahitan.. Susah jugak bisness ni kan tapi memang untung X kira la jual apa. niat ikhlas je insyaAllah untung

mai-shi replied at 27-4-2015 06:26 PM
entah lah mungkin sebab tiap kali orang tanya sekarang buat apa, saya jawab belajar jahit orang bu ...

Sekrng ko pk psl diri dn fmily ko je.taksah ambil berat pe org kbo.ingt, ko de duit sbb ko kje.

Dik ..cube amek upah Jahit Kat fb or media sosial lain... Hmmm ramai kot nak tempah baju skang ni.. Try la dik.. Akak pon bole tempah

mai-shi replied at 27-4-2015 06:26 PM
entah lah mungkin sebab tiap kali orang tanya sekarang buat apa, saya jawab belajar jahit orang bu ...

apsal lak blaja menjahit low class? cer cite2 .... y, y, y. ade kwn i phd obersi skarang ni sibuk blaja menjahit. kwn ahkak yg sorang tu mjahit bermusim .... ms musim nk raya. itu pon dah dpt ribu riban, hokay. lain2 ms dia jahit utk pelanggan spesel mcm kengkawan rapat. so, sape yg ckp low class?

mula2 mmg susah ... nanti later2 makin senang, ok. n pliz pliz pliz, jgn dgr ckp, komen org. kalo boleh stapler ke, plaster ke mulut dorang, senang. tp sbb tak boleh, kalo dorang ckp .... ignore, ignore, ignore. smile, n ignore, even better. lg dorang bengang. u r still young .... n byk lg things u can do. believe in yourself. trust God. have faith.

mai-shi replied at 27-4-2015 06:29 PM
Thanks bellaa.. Saya lahir pukul 6.20 pagi.. Sape kakak sape adik? Hehe

tu lah kan.. Mungkin ka ...

welkam..

bella kuek kuek (bunyik beby nangis)
pukul 5:32am.. Hihi

Bertabahlah dik.. (:

'Wartawan2' tk bertauliah itu ada di mana2, dlm berbagai bentuk dan rupa.   Jgn peduli apa mereka kata.  Kita hidup utk please dan impress Allah s.w.t. sahaja.  Cukuplah kalau hanya Dia yg puas hati dgn kita.  

Kalau TT ada masa terluang selepas waktu Maghrib, bukalah kelas mengaji Al Quran utk budak2 di rumah.  

Edited by adorabelle1985 at 28-4-2015 02:23 AM

Meh sini aku nak motivate awak ni..dgr cite akak ni baik baik..

Dulu lepas diploma, akak menggangur setahun..apply keje semua nya tak dpt...pastu dapat keje katanya bahagian advertising pastu kena tipu disuruh jual/promote telepon (cara jual tu pulak macam kena pegi dari rumah ke rumah atau approach org kat kedai makan)..harammmm betul aku kena tipu..sehari aje keje, lepas tu aku blah..Menggangur la semula..asyik kena perli dgn family aje..semua org anggap akak ni menyusahkan..malam malam menangis mengenang nasib...

Setahun kemudian, ada kawan lama call saja tanya khabar..then dia bagitau nak tak keje part time as receptionist kat kl (and its a big company ok)..co pant mmg semua org tau..akak pun apa lagi pegi la kl dengan bawak satu beg baju..(dengan harapan itu permulaan utk cari keje lain)...keje la akak sorang sorang as receptionist kat bandar besar tu dengan gaji rm 700 awak bayangkan gaji rm 700 dengan bayar duit sewa umah yg mahal, makan semua..so at the same time try apply mana mana keje yg kena dgn qualification akak..malam malam dok sensorang dlm bilik nagis..apa nak jadi dgn aku ni..

Diam tak diam , 2 setengah tahun akak keje tu and the akak apply satu jawatan ni dlm company yg sama..alhamdullilah dapat, so gaji pun naik skit..tapi akak tak putus asa walaupun dok nangis kdg kdg malam malam..akak try nak cari experience (yelAh company tu mmg terkenal)..so akak keje dari bawah dgn gaji yg skit akak kumpul pengalaman lama..

Lepas berapa tahun, akak apply satu jawatan dalam international company..akak guna kan pengalaman akak kat company lama tu..alhamdullilah alak dpt dgn gaji yg sangat besar..bayangkan dr gaji rm 700 aje akak dpt gaji besar berkat sabar and kumpul pengalaman..then dipromote naik lagi, and dihantar training di oversea..so dipendekkan cite akak yg berjela ni..adik sabar laaa, cari aje pengalaman tak kisah bermula dr sekolah tadika pun..rezeki allah itu luas...inshallah berkat sabar and doa awak, mungkin in future awak akan berjaya..sapa tau kan..

P/s: lupa nak ckp, masa akak keje receptionist tu semua pandang akak sebelah mata je..kadang kadang tak pandang aku pun..macam hina sgt keje aku tu...tp berkat sebelah mata diorang tu la buat akak belajar jangan jadi sombong kat org lain even kau jawatan besar..and thanks to those yg dulu pandang aku sebelah mata je sebab aku keje penyanbut tetamusorry teremo plak