CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: maxim

Isu Merotan Pelajar: Surat Terbuka Kepada Yasmin Hani Daripada Seorang Guru

Tgk cikgu tu emotional lebih smpai personal attack xcukup kain bagai. Mmg ade case budak kena cubit smpai berdarah dgn cikgu sb xpkai tudung g sekolah pdhal baru darjah 1-2. Aku tgk cikgu2 skrg Xmcm dulu2. Subuh2 pun dah invite main candy crush, 1 hari 4-5x invite. Update status fb jgn ckp lah, kalah retis. Mostly cikgu yg in 20's early 30's yg suka emotional perangai mcm mbnu bbnu.
YH pun dah retis jenis2 daphne iking & kokping sume ade justification/ diorg lg up dr segalanya.

Edited by gekkou at 25-5-2015 02:36 PM

cegu pn ramai jek yang pegi skolah pakai sopan bertudung bagai
tapi kat luar sama jek macam YH
sebab kawan aku pn macam tu
cegu skolah menengah lagi

but y attacked on a person's personal life?

Cikgu sentap

Ayat cikgu pun berterabur.. Surat dipengaruhi emosi sangat

Edited by munchkin at 25-5-2015 03:07 PM

sekolah aku tak pernah nak jerit pekik pukul bagai. guru besar control cikgu. cikgu control pengawas. dengan pengawas pun dah takut kalau depa guna demerit. everybody support each other. guru besar lalu je dah boeh dengar pin jatuh bak kata orang. kena didik sedari awal utk respect.

kawan aku dok panjang lebar kutuk yasmin hani ni. dia kata puas dia jerit kat anak dia satu taman boleh dengar tapi anak tak respond. dah cubit baru anak dia berhenti. pastu buat balik. so dia asik kena pukul je untuk dicontrol. dalam vid dia upload anak dia berlari lari takde control. dia kata method dia cubit tu berkesan. karang kalau kita cakap, kena hencap balik. tapi persoalannya sampai bila nak kena guna physical punishment utk anak2 dia and kalau berkesan (method cubit pukul dia tu) kenapa anak2 dia tak makan saman. itu persoalannya.

tapi memang diakui kerja cikgu cikgu sekrang makin banyak. kesian juga bila dengar kena key in system apa tu. key in asset sekolah semua. sepatutnya mana mana jabatan yang ada kerani yang tak buat apa2 tu elok disalurkan kepada sekolah sekolah utk bantu buat admin work. biar guru concentrate mengajar murid je.

#teamcikgu walaupun ayat dan point cikgu tu boleh diperbaiki lagi

Follow Us
Cikgu ni jawab dgn emosi. Tak perlu kaitkan dgn tak cukup kain dlm bagi jawapan.

mokcikKSKB replied at 25-5-2015 11:02 AM
Yg #teamguru ni sure anak masih kecik atau x kawen lahi semua berdasarkan pengalaman kecik2 atau jen ...

belated selamat hari guru pada mokcik & ayah mokcik. jasamu dikenang sampai ke akhir hayat.

#teamcikgu...
wlaupun aku rase bab pemakaian tu x perlu..

budak2 zaman sekarang memang lain...rotan aja! #teamguru

munchkin replied at 25-5-2015 03:01 PM
belated selamat hari guru pada mokcik & ayah mokcik. jasamu dikenang sampai ke akhir hayat.

Mekacih uolsss..ayah mokcik cikgu yg lg ganas dr cikgu yg tahap rotan..tapi still mocik x sokong tangbrotan ni.sbb murid nukan respek tapi takut.pahala pon hilang bila ngajar ngan emosi mcm x ikhlas gitu

aku kenal cikgu XYZ hihihi #teammanamanajelahhh

rotan manje2 takde ape kot. kita dulu2 kene rotan juga bila gagal exam dgn cikgu kita tapi sekarang bile kita ingat2 balik imbas2 kenangan kat whatsapp dengan kawan2 sekolah, jadi bahan gelak je pon.

tapi kalau rotan sampai cacat physical or anything, haaa yg tu pada aku adalah masalah mental state cikgu tersebut. yang tu dah jadi lain kes. so tak semua cikgu macam tu yang hobinya membawa rotan ke mana-mana dan melibas pelajar-pelajar mengikut emosi.

bukan ke sekarang ni cikgu-cikgu biasa dah tak boleh rotan2? bawa pembaris besi or kayu yang panjang tu pun dah tak digalakkan walaupun niatnya nak guna buat garis kat whiteboard je. takut cikgu2 teremosi dalam kelas ajar pelajar tak dapat2 trus zapppp tanpa sengaja. cuma guru besar dan guru disiplin je rasanye yang boleh rotan2 ni tu pun ada prosedur nye.

mokcikKSKB replied at 25-5-2015 03:08 PM
Mekacih uolsss..ayah mokcik cikgu yg lg ganas dr cikgu yg tahap rotan..tapi still mocik x sokong t ...

welcome mokcik. munchkin and family tak guna method menrontan ni. dari ayah, makcik pakcik guna reverse psikologi. dari kecik explain the dos and donts. pakcik pakcik pun tegas tapi tak pernah dengar jerit jerit. cukup intonasi suara dah tahu they meant business. my aunts ada few jadi teachers. tak pukul tapi tinggikan suara. tak pernah pukul murid sepanjang mereka berapa puluh tahun mengajar.

tak boleh manja sangat tapi tak boleh pukul2. amik tengah tengah gitu. buat salah terus tarik ke tepi and point out apa kesalahan and suruh buat immediate correction and rectification.

ntahlah masing masing ada method sendiri. tapi sama ngan mokcik, family guna pendekatan ni.

Edited by dewimalam78 at 25-5-2015 03:22 PM
munchkin replied at 25-5-2015 02:53 PM
sekolah aku tak pernah nak jerit pekik pukul bagai. guru besar control cikgu. cikgu control pengawas ...

physical punishment ni berkesan utk jangka pendek. Lama kelamaan budak yg kena cubit tu akan lali dan kulit dia akan tahan dgn kesakitan.
Kesan jgka panjang budak tu jd kasar, rude dan tak mustahil bila dia berkawen..mcne mak ayah treat dia since kecil lg..mcmtu la dia treat isteri/suami dan anak2.

Ai sgt susah pukul anak. Biasanya ai bagi remiders, explanation, naughty corner grounded. Atau pun no tv/gadjets, or apa2 favourite dia selama 2wks. Dia menangis ke meraung ke i dun care. Tp ai ada jg memukul ms diorg kecik2. So far anak ai bef 2 yo pun dh pandai dgr arahan. Tk perlu tinggi suara apa lg cubit. cuma challenging ms diorg sekolah sb diotg akan question ai knapa kwn2 bo buat knapa diorg tak bole n dats unfair for them. Jenuh ai explain benda sama selama hidup diorg. Ai x ramai anak coz ai mmg nak fokus pd membina sahsiah dan mandiri theyols.
Anak2 ni pelapis pemimpin negara. Ai mmg x berani beranak byk2 coz ai tau ai xmampu jd ibu yg baik. Anak ramai nnt..bagi problem pd ai jg utk fokus pd suami. Kang tak pasal2 lack of perhatian..suami cari hiburan di luar. Dahh bergaduh mak bapak. Anak2 tgk..

Tp ai akui kesian guru zaman skrg. Sgt mencabar. Bertabah la wahai guru2.

Walaupun anak2 ai ada komplen x suka guru2 yg garang or duka marah2 murid. Ai salu suruh diorg sabar dan hormat guru. Sb guru lah yg byk bagi ilmu pengetahuan pd murid2 smpi theyols bo masuk universiti.

Aku sokong rotan...budak yg parents nye rotan dgn xkena rotan tp sekadar tegur jer nakal amat.kite ckp xboleh lari2 nti jatuh lg dia buat. Mak pun buat xtau je. Budak yg mak garang, tunjuk tgn jangan je elok pula. Hihi

dewimalam78 replied at 25-5-2015 03:17 PM
physical punishment ni berkesan utk jangka pendek. Lama kelamaan budak yg kena cubit tu akan lali  ...

such and inspiration. tq for sharing. memang agak challenging tapi kena persevere and sabar. insyaAllah akan mendatangkan hasil yang baik. munchkin doakan segala dipermudahkan buat dewi and family dalam mendidik anak2. takpe anak tak ramai. sudah itu saja kemampuan kita untuk concentrate utk berikan yang terbaik. kaau anak ramai tapi kita tak luangkan masa utk didik and beri perhatian pun tak fair pada anak anak itu. semua kita rancang and usahakan tapi yang menentukan di atas. tapi kalau kita dah cukup berusaha, insyaAllah puas hati dengan hasil nya nanti.

eleh dulu aku kena rotan kat punggung relax jah
kawan2 lelaki aku kena rotan buat muka selenga je
tp luar waktu kelas ttp respek dgn cikgu

tp pd aku...cikgu yg merotan ni sebenonya nak ajar kita jadi baik
luaran nampak garang tp hati baik

aku dh bnyk kali kena dgn cikgu yg nampak baik tp suka sindiri2 bila marah
makan dalam woooo....pastu siap jeling lagi tu

amyza replied at 25-5-2015 03:19 PM
Aku sokong rotan...budak yg parents nye rotan dgn xkena rotan tp sekadar tegur jer nakal amat.kite c ...

Mybe budak yg kena rotan tu sb takut. Dan budak tak kena rotan tu sb mak pak buat sambil lewa.
Ai pernah tgk mak dia punya lembut smpi biarkan anak2 dia buas. alasan..ala budak2 mmg suka buas, biar la budak2 nk buat apa. Kesannya..anak lelaki dia cedera kt kaki, tangan sb buas nauu. N masuk sekolah..ya rabbi x reti hormat cikgu. Dia buat kelas tu mcm kt rmh.

dlu cikgu slalu rotan ak la.....klau kne rotan ngn cikgu..konon2 blk umh nk ngadu ngn mak..mane tau mak  backup..mmg dpt backup pon..tp backup ngn rotan..

*thnx ckgu..sbb cara ckgu didik syla...sy jd orang..klau x..mst sy jd antu..hikhik..