CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Acong

[Tempatan] 20 ribu kakitangan MAS akan direhatkan

Bukan apa, saya pernah ada kawan yang pernah jadi pengurus. Bila hilang kerjaya, kerja potong rumput je.
Ada yang pernah jadi pegawai bank, bila retrench, jadi pengawal keselamatan je.
Ada bekas pegawai yang akhirnya jual kat pasar malam je.

Puas cari kerja, tak ada rezeki.
Kesian. Nak tolong pun, kita pun kuli2 je.
Dia orang, nak jumpa kawan2 lama pun malu. Kalau boleh nak sembunyi kalau terserempak.

Memang kesianlah siapa yang dah umur >40 kalau diberhentikan. Susah nak cari keje tetap lagi.

yanaamcd replied at 26-5-2015 02:07 PM
Bukan apa, saya pernah ada kawan yang pernah jadi pengurus. Bila hilang kerjaya, kerja potong rumput ...

jgn main2 kija pasar malam tu..kena lokasi..kalah gaji sebelum tu...

Ayah aku salah seorang pekerja MAS sejak 30 tahun lepas. Dulu start kerja dengan SPM dari penolong pegawai perkhidmatan sampailah ke Station Manager di salah satu negara Asia Tenggara.

Tak tahulah nasib ayah aku mcmane, walaupun umur dah 50++, tapi aku ada adik beradik lagi yang bersekolah dari Darjah 6, Form 4 dan Form 6. Mak aku plak tak bekerja, tapi buat kerja menjahit dan sebagainya untuk tampung belanja. Selain dari aku dan 2 beradik yang lain tolong dari segi kewangan sbb masing2 dah bekerja tetap.

Kalau boleh, biarlah ayah aku dapat continue ke New Co and kerja sampai pencen, tak lama aje tu. Sebab nak cari kerja lain dengan umur macam ni susah dah tambahan plak kelulusan cuma SPM. 30 tahun kerja, gaji paling tinggi pun dalam anggaran RM4,000. take home pay.

Tambahan sikit, ni apa yang aku tau dan alami ya. Pasal tiket discount tu, ayah aku ada tunjuk satu email ni. Dia cakap, yang entitle discount atau free which mean byr cuma 10%  (standby ticket tau) dari harga tiket biasa is:

1. Isteri
2. Anak2 yang masih belajar samada sekolah atau universiti kurang dari 21 tahun.

Dan juga, no free ticket, tapi entitle untuk bayar cuma 20% dari harga tiket asal. Also standby ticket.

3. Anak2 staff yang yang lain tak kira umur walaupun sudah bekerja. Contoh aku dan adik beradik aku yang sudah berumur 21 tahun ke atas dan bekerja. Cth, harga tiket standby ke Ho Chi Minh is RM295 walau beli utk fly esok. Kalau guna online, mau kene RM1.5K for the same tiket, tapi confirmed seat lah.

Ada lagi,

diskaun 30% untuk menantu, which mean my wife. dia entitle untuk diskaun 30% ticket dari harga tiket asal means, kene byr 70%, tapi disebabkan nak dapatkan tiket yg murah, kene melalui staff yang beli. itupun ayah aku advise better beli online untuk kes wife aku sbb lagi murah daripada staff yang beli.

banyak sangat diskaun ..sampai menantu pun dapat.... padanlaaa mas kayap ..

sukacactus replied at 25-5-2015 08:13 PM
Kwn aku dah dkt 20 tahun FA xnak citer byk bl ditanya.
Dia xkisah sgt kot dah wife dr lecturer uni
...

samalah adik lelaki & wife staff MAS
aritu tu ada bgtau pasal ni..aku igtkan dh setel hal ni bulan 4
dia pn xnk ckap byk..ialah hal dlman company xkn nk citer kat luar

akupun duk risau tggu esok mcm aku yg kena buang kje..

Follow Us
singajantan replied at 26-5-2015 02:27 PM
banyak sangat diskaun ..sampai menantu pun dapat.... padanlaaa mas kayap ..

bukan tu sbb MAS kayap..

org luar xtau..

Mungkin pda yg x kena pada dri sndri,fmily @ org trdekat x terasa...bagi saya yg kna kt fmily sndri trutama kpd ketua kluarga,kes ini mmberi impak yg amat besar kpd kmi skeluarga...Bayangkan dgn usia yg rata2 40-50an..dgn tanggungan ank2 yg masih brsekolah..trpksa brmula dr awal blik brlumba2 dgn org muda utk mndptkn pkrjaan yg rata2 mmpunyai klulusan....mungkin org diluar blh brkata2 dlu mewah sgt...pkrja Mas tu 20k...ingat semua staff Mas tu semua blh brmewah2 spt yg dikata?kami sekeluarga yg hanya suami skadar mekanik biasa,apa mewahnya yg kami dpt?suami trpksa bkrja dr pg sampai mlm utk mndapat duit lebih..blm lagi bkrja dihujung mnggu..senang cerita,kerja 7 hari seminggu.
Dan utk pngetahuan kalian yg merasakn kmewahan yg melampau yg dikata itu x sempat pun utk kami sekeluarga nikmati.Suami saya sendri yg bkrja hampir 20 tahun lebih tapi kami sekeluarga x pernah pun ambik tiket yg dikatakan free tu...Mana mewahnya kami...
Apa2 pun,hidup perlu dtruskan demi ank n suami/isteri biarpun pahit pengalaman ini buat semua yg trlibat...
Kpd kaum keluarga yg trlibat,yg mmbaca luahan saya ini,semoga ada rezeki lain yg Allah sediakan dibumi luas ini...
In sha Allah.

yanaamcd replied at 26-5-2015 12:54 PM
Sah kena kencing. Staff pun susah nak dapat free. Limited. Tu pun kalau ada kosong last2 minit.

...

Trima ksih atas pngertiaan itu..berat mata mmndang...berat lagi  bahu yg memikul..

Org dulu kaut byk Sgt .... Bangsa meleis jua

hadapi cabaran dgn tenang..

byk lagi kerja kosong...

try ke malindo/airasia/flymojo/rayani air mcm takde je..

umur 40/50an tak semestinya tak ada keja yg ditawarkn

cuma kena berusaha mencari

pearl-qaseh replied at 26-5-2015 02:53 PM
Mungkin pda yg x kena pada dri sndri,fmily @ org trdekat x terasa...bagi saya yg kna kt fmily sndri  ...

Saya faham apa yg kakak rasakan sekarang. Sbb abang saya sendirik bekerja dengan MAS,and kebanyakkan kawan2 saya bekerja di MAS juga.. jd saya faham apa yg staff MAS risaukan...sbb setiap hari saya mendengar rintihan kawan2 saya..and abang saya sendirik tak pernah pun meluahkan apa yang dia rasakan..sbb dia jenis yang simpan dalam..tapi saya tahu dia memang susah hati...banyak tanggungan yg mereka kena tanggung..bini,anak,kereta...rumah...etc..
tapi masih juga ada yang mengutuk pekerja MAS,sedangkan mereka(pekerja MAS) sekarang di timpa musibah...

kawan saya dr MAS beritahu dgn saya, walaupun staff tahu mereka akan di berhentikan,tetapi mereka tetap berdisiplin utk turun kerja on time,and bekerja umpama tiada apa2 yang berlaku..

bila saya baca komen yang negetif,saya rasa org yg bagi menulis itu sama jer level dgn Rossy and Najib yang tidak prihatin terhadap masalah org lain..
mereka sejenis yang mementingkan diri sendiri...cakap or tulis tidak menggunakan akal..tapi menggunakan perut atau lutut...tau2 nak mengutuk jer kerja mereka....kutuk org jer lebih2...tp sendiri punya perangai pun sama kotor...

dasiza replied at 26-5-2015 03:32 PM
Saya faham apa yg kakak rasakan sekarang. Sbb abang saya sendirik bekerja dengan MAS,and kebanya ...

Betul tu...x kena kt dri sndri @ fmily sndri mungkin x terasa la,byk sgt kemungkinan yg bakal dihadapi dmasa akn dtg...Apa2 pun sy sntiasa brdoa semoga semua akn brpuas hati dgn offer yg dberi.....In sha Allah
#trima kasih krn memahami ctuac kami ini..

pearl-qaseh replied at 26-5-2015 03:38 PM
Betul tu...x kena kt dri sndri @ fmily sndri mungkin x terasa la,byk sgt kemungkinan yg bakal diha ...

sbb dah terkena dekat family sendiri saya faham situasi akak...

dengan benefit abang saya dr MAS dia dapat bg kemudahan kepada kedua ibubapa kami..dapat pergi menunaikan Umrah dengan kos yang murah,dapat bagi perluang mereka menaiki kapal terbang...banyak jasa MAS telah kami sekuarga dapat nikmati....

sbb tu saya menyampah bila baca komen yang mengutuk dan yang bergembira di atas kesusahan orang lain...

dasiza replied at 26-5-2015 03:48 PM
sbb dah terkena dekat family sendiri saya faham situasi akak...

dengan benefit abang saya dr MA ...

Alhamdulillah...

nafham replied at 25-5-2015 07:55 PM
mostly yg kena buang ni office people lah.... motep nk buang cabin crews. habis tu sapa nak duk hida ...

win sungguh komen mu ini

Cash serve arak n kongsi saham bersama..

kelana36 replied at 25-5-2015 07:31 PM
betul la tu. semua staff akan dapat termination letter. Lepas tu staff yang diperlukan akan dapat ju ...

kawan my mom..pilot for 20 years..transfer to malindo air..so malindo air under mas ker??

ogata replied at 26-5-2015 12:01 PM
kawan my mom..pilot for 20 years..transfer to malindo air..so malindo air under mas ker??

Dia resign dari MAS and join Malindo tu, no such thing as transfer. Malindo totally different company. Even pilot dari MAS ada yang join Maswing and Firefly,both sub of MAS ..pun kena resign dulu..

juliez replied at 25-5-2015 09:01 PM
Tak juga la. Crew skrg ada 3.5k pun tak cukup.

Too many rumors actually. Tunggu saja la ra ...

kawan ofis siap cuti esok sebab nak tunggu surat katanyatp lakinya dah apply qatar siap2 last month
berkorban la sket kena tinggal anak bini