CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: TulenBang

Education Gap antara aku & Ipar

lagi satu bila kita byk pendedahan , tahu byk perkara simpan utk diri sendiri lagi baik ...sbb klu kita nak share ape2 info terkini...famili inlaw aku tak boleh terima , anak2 dia semua ada degree ...kot tak layak klu org ada diploma lebih pengetahuan dari degree agaknya...lagi satu  org yg keje pegawai especially la kan..haram nak tlg di dapur...kalau keje non exec ni especially menantu , klu tak tolong , hamboiiii bukan main komplen

TulenBang replied at 2-7-2015 11:49 AM
ooo mcm tu ek kakak hana...

teringat dulu masa anak masih baby saya kasi  makan benda lain from ...

Inlaw u ni org mana?
Mocik dulu penah gak gitu.last2 buat hal sendiri je..keep mu class.nak kata kita tlebih modern lantak deme lah. Lambat laun derang yg ketinggalan..koser nk berbaik.tapi jgn bgaduh sudahlah. Pil mocik kalau bcakap xmo tgk muka mocik lnsg..tah dendam ape tah aku pon xtau.lantaklah...lmbt laun derang sedarlah derang yg jahat berlebih..kita buat mcm xde pape je.nak mengata pon mengata la..x mati pon dek kata tu.u pun sama buat dono je..nnti letihlah tu dok ngata org.nmpk dia yg buruk.

TulenBang replied at 2-7-2015 11:43 AM
mommy, aku penah buat apa yang ko suggest ni dulu... aku letak atas meja aku beli la few food stuf ...

hahahahaa...hahahaha...hahahaha...
wa gelak sebab in laws kita SAMA lah.

belah in laws kita suka masak (orang perempuan le kenaaa..tak kan le orang lelaki pulak)
jarang makan luar kecuali terpaksa.  pun jarang makan luar utk suka2 kecuali anak dia insist beria2. derang ada 1org anak ajek yang mampu belanja satu keluarga kat luar. orang2 lain sengkek termasuk laki ai. mana nak mampu belanja makan luar utk 1 keluarga besar. Baik beli bahan mentah & masak kat umah. jimat pun jimat. tapi, tu la. yang penat? orang perempuan2 jugak.

takyah sedih2 la. dah cara hidup mereka mcm tu. jimat selagi boleh. buat sendiri serba serbi selagi ada kaki dan tangan boleh berfungsi.
ai suka aje orang2 buat sendiri. janji, bukan ai yang buat. ai suka makan ajek. sumbangkan duit pun boleh. ai kan kaya raya.
pastu, ai takde masa & insiatif nak bagi orang2 lain impress kat ai.
NAPE, kalau orang2 lain impress, ai dapat duit kah? bonus kah? tak kan..so?
orang tak impress ke impress ke kagum ke apa2, sama ajek.
menantu tetap jadi orang luar. tak kan sama dgn anak sendiri.
buat apa nak berlawan2, bersaing2 dgn orang lain? jadi diri sendiri ajekla.
asalkan kita baik, jujur, tak tikam orang lain, tak makan duit orang lain sudah la.

Rate

1

nad014 replied at 2-7-2015 12:06 PM
lagi satu bila kita byk pendedahan , tahu byk perkara simpan utk diri sendiri lagi baik ...sbb klu k ...

patutnya ko jawab begini aje - "dah tahu semua orang malas nak tolong, sapa suruh masak? baik semua makan kat kedai. bayar sendiri2"

tu la. aku tak paham kenapa ada orang sebok2 nak masak walhal dia tahu yang semua orang malas nak tolong?
orang datang umah utk menziarahi. bukan utk buat keje. keje kat ofis ajek.

Hana replied at 2-7-2015 01:21 PM
patutnya ko jawab begini aje - "dah tahu semua orang malas nak tolong, sapa suruh masak? baik semu ...

ko balik rumah family sendiri pon x sentuh apa apa ka? cuma menziarah? x sentuh langsung kerja rumah?

BigPanther replied at 3-7-2015 08:11 PM
ko balik rumah family sendiri pon x sentuh apa apa ka? cuma menziarah? x sentuh langsung kerja rum ...

mmg tak perlu pun.
takat basuh pingan or cawan lepas guna. keje "umah" yang ambik masa 5minit sahaja.
takyah le dengki kehidupan org lain.  malas nak explain panjang2 utk justifykan kenapa rumah perlu dilihat sebagai "tempat berehat" bukannya tempat "bekerja sampai penat sampai dengki kat orang lain yang melepak"

Follow Us
Masa mula2 baca background tt, aku ingat aku tengah baca tentang diri sendiri, tp tiba tang masalah tu memang opposite sangat.  Aku tak pandai masak, habis sekolah terus keluar, 10 tahun duduk kat luar.  Tapi aku rasa aku kakak ipar kesayangan adik2 ipar aku.  Sebabnya satu je, aku rendahkan diri dan humblekan diri aku bila berada di rumah mertua.  Hari pertama kat rumah mertua, makcik yg kepoci dah suruh aku masak sorang2.

Adik2 ipar semua pakar masak sebab memang itu yg ditekankan kat family diaorang.  Jadi bila ramai2 datang rumah aku, masing2 terus ke dapur, ambil alih dapur aku.  Siap komplen lagi aku masak tak betul.  (sebenarnya aku aku boleh masak, tp bukan masakan kampung).   Ada aku kisah, please take over the kitchen.   Diaorang bising2 aku tak reti masak tu semua depan2 aku dan husband aku, tapi aku tau itu semua marah2 manja. Dari situ aku  belajar masakan kegemaran laki   dari adik2 dia.

Satu lagi, jangan speaking langsung depan orang2 kampung ingat tu.  Pantang no 1.   

Last edited by aurorae on 11-7-2015 05:50 PM

just be yourself, its my surviving skill kaedahnya
sebab itu buat me berjaya dalam my husband family,
not just eduaction gap but dorang jugak agak berada..
im just anak penoreh getah..

but adakah me ada hidup sengsara di kalangan keluarga ipar yang berada
dan pandai dalam hidup dan buat duit, non ado... penting
me tahu my husband love me dan itu aje yang paling penting
dan me hidup aman damai...

and just hadap ajelah sementara your mentua masih ada..
nanti dah tak da, nobody bother nak kisah pasal u pun..

aurorae replied at 11-7-2015 04:47 AM
Masa mula2 baca background tt, aku ingat aku tengah baca tentang diri sendiri, tp tiba tang masalah  ...

kenapa tak boleh cakap english, kena cakap
sampai dorang sendiri naik bosan nak mengumpat
sebab bertutur dalam english kalau itu kalau gaya hidup,
kenapa nak diabaikan semata mata sebab orang lain...

me cakap french dengan my husband even depan my family,
infact me kekadang cakap french dengan my family macam dorang faham

itu belum me quick kiss bla bla dengan my husband, its my life style
dan no way me tak buat semata mata takut diumpat dan dikeji orang,
gosh life to short nak bother pasal pandangan orang just
dorang rasa kita buat salah padahal non ado.

tapi ko kata kawin atas dasar family
cemana tu

senang cerita kalau nama menantu ni ko buatla macamana pun
tetap akan dianggap orang luar
nak2 menantu perempuan
kalau ada yang kamceng mil ngan menantu tu memang ada tapi tak ramai
apa2 menantu buat biasanya tak kena pun..anak perempuan dia la yg paling elok

aku nak ngata lebih2 pun tak bole jugak ni
esok aku ada menantu pempuan entah macamana la aku layan
haha

ignore je la...tu je yang kita mampu buat
walaupun ati ni membara je

faraway1 posted on 11-7-2015 10:38 PM
kenapa tak boleh cakap english, kena cakap
sampai dorang sendiri naik bosan nak mengumpat
sebab  ...

your husband is french, takde sapa nak mengata kalau you nak berbual dgn dia dalam bahasa tu.

Anyway, just my personal opinion, terpulangla pada tt fikir mana yang baik untuk diguna pakai.

aurorae replied at 11-7-2015 05:47 PM
Masa mula2 baca background tt, aku ingat aku tengah baca tentang diri sendiri, tp tiba tang masalah  ...

err..mcm tak betul ajek pantang no1 tu. TAK BETUL TU..sgt tak betul.

bukan ke pantang no.1 ialah - JANGAN TAK TAHU MASAK?

Hana posted on 13-7-2015 11:37 PM
err..mcm tak betul ajek pantang no1 tu.  TAK BETUL TU..sgt tak betul.

bukan ke pantang no.1  ...

betul juga tu, aku rasa lebih kepada, jangan tak masuk dapur.  Kat rumah mertua, aku masuk dapur untuk tolong potong sayur atau basuh pinggan je.  Masak memasak orang lain yang lebih arif.

Mcm cik...cik pon org bando kawen org kg...so agak tekanan disitu pada mulanya..sbb cik takmasuk dapo..mule2 lpas tunang cik g umh husb cik sbb ad kenduri..lepastu cik di suroh tlg orang kt dapo..tpi cik ni ble part kje dapo mmg lmah..sbb fmly cik ble ape2 mmg lbihkn cik kmas umh jer..part mmsak serahkan kt kakak n mak cik..ok..berbalik kne kje kt dapo mse knduri...cik ade la buat salah skit..cik akui..tpi dorg peril cik mcm cik ni xberguna jer...menagis cik kol mak cik...tpi mak cik soh cik wat derk jer..last2 da kawen pon..cik gtaw in law..cik mmg lmah dlm idang msakan..tpi nk soh kmas umh ke ape ke..blh serah kat cik..skrang ni..cik mask utk laki cik pon yg smple2..nseb laki cik xbyak cekadak part mkn..

update: raya baru2 ni aku terus jadik diva langsung aku tak masak or tolong derang masak  or even masak makanan yg derang masak. laki aku pun dah impliedly agree not to join them makan2 together or accept pelawaan derang utk masak2 and makan bersama sebab takmau nnti aku disalahkan kalu aku (ehem) pinggan tak cuci or tolong masak sama2.. sebabnya the youngest sibling tengking laki aku which makes him very shocked & upset..then nak salam time raya pulak masing2 bawak diri masuk bilik.. adik beradik ramai pun macam dah takbermakna kalu pecah seribu macam tu...

aku nak rasa suasana harmoni tu sangat2 tapi nampaknya so far impian aku tu tinggal impian je la... last2 aku lebih happy balik rumah mak aku yg ada 3 org siblngs je ni daripada duk kat 10 siblings (excluding ipar) but haru biru semak otak...bukan sebab aku favour family sendiri tapi tu lah sebab utamanya..

alang2 mak pak mertua pun duk join sekaki kutuk menantu kat anak2 dia which resulted derang hilang rasa respect to us as their new comers in their family, jadi aku ras better to go with the flow and to take care of my own family rather than to jaga hati derang lagi...

Aku kawen dengan org desa nun di pantai timur ...

Susah gak nak adapt dengan style dorg ... tp, mak & pak mertua aku sangat sempoi .. adik2 ipar pon oke2 jugak .. tp x tau la dorg mengumpat aku kat belakang ke x .. be it la .. aku x kesah .. hahhaha

Bila aku balik, aku akan belikan something utk anak2 dorg ... bak kata tok/ tokwan aku ... "untuk budak terkam".. mak pak dorg memang suka ... hehhehe

Pastu, aku kalau masuk dapor just tolong kemas2, basuh pinggan n potong2 bawang je ... masak memasak biar la dorg buat .. lagipon laki aku mesti nak makan masakan hakiki rumah dia .. kan umah kitorang aku da masak style aku ... biar la dia makan masakan keluarga dia plak .. Adik ipar aku pon memang rajin masak .. solok lada bukan main sedap lagi dia buat .. hehhe

So, betul la pembawaan diri kita yang penting & mcm mana kita amek hati dorg .. sekali sekala je pon .. balik kg setahun 2-3x je ... tp, bukan la hipokrit .. just be nice to others ..

Rate

1

Hadap sajalah dgn sabar.  Usahakan diri utk ambil hati  mereka.  Kalau mereka susah, tolong.  Tunjukkan kesungguhan menolong.  Betulkan niat kita kahwin kerana Allah.  Kita kahwin utk menyatukan ummat.  Jadilah contoh yg terbaik utk adik2 ipar.  Ikutlah akhlak Nabi.  Bagilah bunga, walaupun org bg tahi.  Insya Allah, mereka akan nmpk keikhlasan kita suatu hari nanti.  Bila saat itu tiba, kemesraan dan susah senang akan sama dirasai umpama cubit peha kanan, terasa sakit peha kiri.

sebab tu aku x suka ada group wassap keluarga.

sbb tu aku x suka ada group wassap.. boleh menimbulkan iri hati

aku rasa ni bukan masalah education. masalah tradisi diorg.
kalo makan luar-tak pandai masak. speaking english - bajet pandai bla bla bla...

isu tak masak ni , mmg setiap mertua jadikan isu kot.
aku pun xpaham kenapa.