CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4916|Reply: 14

Anak Dara Liat Ke Dapur?

Anak dara zaman ini, bukannya sama seperti mereka zaman dahulu. Bijak memasak, uruskan hal rumah dan sebagainya.

Sebagai ibu, bagaimana caranya mengajak anak dara untuk turun ke dapur? Liatnya bukan main, hanya tahu bergodek dengan telefon pintar dan menonton rancangan Korea sahaja!

(Sumber foto: mybergen)

1. Jangan larang anak-anak ke dapur. Masa inilah minat mereka baru bercambah dan ingin dipupuk.

2. Mulakan dengan perkara mudah seperti mencuci pinggan, mengupas bawang, menanak nasi dan sebagainya.

(Sumber foto: Dreamstime)

3. Lakukan dengan seronok. Ajarkan resipi-resipi mudah. Sediakan resipi dalam buku atau tampal di dapur. Pasti menyeronokkan.

4. Mula 'order' minuman tertentu daripada anak-anak seperti jus oren, teh o ais dan sebagainya.

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

kene didik dari awal , ajar anak2 masuk dapur.. baru la dah besar nti tak liat nk masuk ke dapur

teori mmg senang kot

mmg susah...

aku dr drjah 6 da start msk nasi goreng....
sbb...
mak baru meninggal
kesian ayah aku terkial2 masak demi nk bg ank2 dia makan..
uwaaaaa

saya tingkatan 5 baru pandai masak nasi n goreng ikan..mak saya x pernah paksa anaknye masak..hehe..

Follow Us
Arwah emak aku seorang yg tegas klu anak2 perempuan dia x turut serta kedapur utk masak...
siap la kau kena marah,
tapi bagus juga...aku darjah 3 dah pandai masak.. hidangan tengahari aku siapkan jika hari cuti seawal umur 9 tahun..

sekarang ni sedih tgk remaja perempuan skrg... bangun pagi pun lmbt.. masak semua mak yg buat.. bangun2 tahu nk mkn jer.. dh mkn pegi tido balik.. tlg2 laa mak kau kemas rumah ke apa.. pastu gatai nak kawen.. nasi pon x pandai masak lg.. suruh siang bawang pon x reti.. sebiji bawang pon amik masa 10 minit nak siang...

geram pulak aku...

emm.. pengalaman ako pasal hal masak2 ni... ako suke masak benda yg ako suke mkan.
contohnye western food, pan mee, benda yg simple2. lauk2 melayu mmg xbrape la..sbb rasa renyah...

tapi one day, everything change....
ni semua gara2 sepupu ako nk kawen. nenek ako panik cucu dia tu bukan pandai masak...
tapi memandangkan yg dia xbrape nak rapat dgn sepupu ako tu...
makanya ako lah yg jadi mangsa...
kebtulan time tu cuti sem... emm mmg sedang elok lah dia ajar masak...
seminggu aje dia ajar... next week trus dia suruh ako masak sendiri.. order je ap yg dia nk makan...
n nenek ako ajar cara campak2 je dlm periuk.. mudah sgt...
n now alhamdulillah... ako dah terer masak.. tapi malas la pulak....sbb skrg ni kitaorg order aje lauk tuk lunch sbb ako xkasi nenek masak, risau klu2 jadi ape2 kat umah. lagi pulak dia mudah penat...

kesimpulannya, encourage anak2 korg dgn masakan yg dia suka makan. ajar yg dia suka makan. then keinginan tu akan dtg... n yg penting ajar cara yg mudah... yg simple.. klu boleh skip 2-3 langkah dah ok.

ps: nenek stay dgn ako... so, xnk bagi dia masak sbb ari tu dia lupa tutup api dapo, tu yg order kat kedai org hantar lauk tetiap isnin-jumaat.

aku belajar masak nasi dgn lauk simple2 masa darjah 5 sebab maid tade and mak kene jaga kedai full time sambil jaga adik2 yg semua kecik2 lg. kite duduk rumah sorang2 nak pegi sekolah takkan hari2 nak makan roti or lauk baby kan? so belajarlah masak..

aku ada ank 9 taun dan 6 taun perempuan...biasa lepas mkn dorang akan kemas tempat mkn..si adik kutip cawan2 dan sisa mkn yg berlebihan masuk dlm tong sampah...si akak akan basuh pinggan...aku pantau mereka buat keje...

bila cuti sekolah biasa aku akan ajak buat xtvt masak sama2 cth buat puding roti...dorang akan ikut resepi step by step...seronoknya dorang akan rasa bangga dpt buat puding roti...

kena ajar dorang skit2...nak buat telur dadar..apa2 bahan yg diperlukan...cara masak nasi..suruh dorang tumbuk bahan rencah...kita jadikan sbgi xtvt bersama2..

sya ada anak lelaki .....sya paksa dia supaya lepas makan basuh sendiri pinggan yg dia dah pakai ....dan jangan tinggalkan pinggan atas meja dah habis makan cuci sendiri .............nampak macam zalim tetapi itu utk kebaikan dida jugakkkk

hat ni Mokcun nak beletiaq...
anak dara kalu tak tau ke dapuq..toksah jadi anak dara
ni duk gatai nak menikah, masak nasi pun mcm masak bubuq
lagu mana nak jadi bini?
anak dara ni kecik2 kena ajaq buat kegheja rumah, kemaih rumah, masak..

Sori tt, bukan anak dara je yg patut ke dapur.
Anak teruna pun sama.
Salah konsep dah ni, budaya merajakan anak lelaki.
Anak lelaki atau perempuan, sama2 kena buat kerja rumah, sama2 kena ke dapur.
Malah kalau nak diikutkan dlm Islam tanggungjawab anak lelaki tu lebih lagi.
Jadi ibu2, bersikap adillah pd anak2 mu.

Saya ada 3 orang anak teruna... 16 , 17 dan 19 tahun. Semuanya saua kerah ke dapur tolong saya memasak, kemas meja, basuh pinggan lepas makan juga mengemas rumah... Ni semua living skills. Depa kena tau supaya senang bila hidup sendiri. Juga dapat membantu saya dan isteri-isteri mereka bila mereka kawin nanti.

Masak je walaupun tak sedap..janji masok perot.