CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: libragirlzod

Tiada softskill

libragirlzod replied at 30-9-2015 02:57 PM
Iye betul masalah ni boleh ditangani dengan pengalaman.tapi macam selalu sy hadapi selalu elakka ...

try your best. u dah tau apa 'halangan'..skrg u cuma kena lepasinya saja... sonang jo...

Masalah kau ni biasa.. aku pun macam tu.. ramai orang macam tu sebenarnya tapi ada yg dah pandai sorok 'ketidakconfidentnan' diorang tu..

Orang macam kita biasanya akan jadi macam ni pada orang yg kita rasa lebih baik/bagus dari kita..kalau orang yg kita dah selesa memang kita ok je..

Bila kita tak yakin ni sebenarnya awal2 kita dah judge diri kita sendiri.. kadang tu kita terlalu self-conscious sangat sampai sambil bercakap tu instead of betul2 fokus pada apa yg kita nak sebut, kita celarukan fikiran dengan perasaan takut dan sibuk fikir apa tangggapan orang pada kita..

contohnya macam
eh diorang suka ke nanti idea aku ni.. eh betul ke apa aku cakap ni.. alamak best ke idea aku ni.. padahal diorang tu fokus pada apa yg kita nak cakap je..

so cuba act normal.. lepas ni antara apa yg boleh kau amalkan:

1.straight forward tak payah cakap panjang2.. cuba practice..kau bayangkan kau ada satu benda nak explain kat boss atau org ramai.. cuba practice  dengan ayat yg paling ringkas, tepat dan padat.. kau boleh rekod apa yg kau cakap tu dan dengar balik.. perhatikan kat mana kelemahan kau.. kau cakap laju sangat ke.. slow sangat ke.. banyak aa..aaa ke..banyak ulang perkataan sama ke..rekod lagi dan baiki kekurangan kau.. buat sampai kau puas hati.. kalau dah makin yakin boleh selitkan jokes pun.. tak perlu sentiasa formal..

2.sentiasa look your best sebab ia dpt tingkatkan level of confidence

3.  Bercakap bila perlu bukan bila kau perlu bercakap.. faham tak maksud aku ni?

4. Fahami betul2 tentang kerja  kau baru mudah nak cari idea.. banyakkan pembacaan jugak utk dapatkan idea...maklumat sekarang di hujung jari je kan

5. Aku perhatikan orang yg petah ni memori dia kuat dan dia peka.. dia ingat details penting so bila dia bercerita orang rasa yakin nak dengar..dia sendiri pun akan rasa yakin masa bercerita.. so lepas ni cuba jadi lebih peka dengan persekitaran dan pastikan kau ambik berat tentang fakta2 penting berkenaan kerja/peristiwa berkait dengan kerja kau

6. Its ok to practice..kalau kau kena present apa2 ke.. practice dulu.. tulis points penting.. its ok kau boleh bawak kertas tu masa present.. practice flow dia awal2..so masa present tu jeling2 je kertas tu bila perlu..  fikir kan sekali kebarangkalian soalan yg akan ditanya dan bersedia dengan jawapan.. bersedia juga kalau org tanya soalan yg kau tak pernah terfikir.. kalau kau tak yakin just simply mengaku kau tak sure dan akan check balik nanti.. itu lebih baik dari kau merapu sampai jadi awkward

Last but not least.. Ingat yg diorang tu pun manusia biasa bukan hebat sangat pun.. kentut busuk jugak

All the best to u!

bvsf06 replied at 30-9-2015 12:05 PM
in my opinion, masalah u x boleh berkomunikasi dan menyuarakan pendapat xlah terlalu besar
cuma, u  ...

yes sgt setuju dgn pendapat u.. softskill ni merangkumi byk perkara.. bukan komunikasi semata. cekap dlm pekerjaan pun salah satu softskill. hantar tugasan on time, datang kerja x lambat, x bergosip di tempat kerja, x makan gaji buta, x mengampu bos. benda2 gini lbh berharga dr bijak pandai bercakap tp buat kerja kongkang..

libragirlzod replied at 29-9-2015 05:55 PM
Kadang2 dah rasa give up untuk majukan diri dek kerana kelemahan aku dalam komunikasi.bila bos2 mint ...

kalau u dh rasa give up dgn masalah komunikasi u tu.. cari lah kerja yg sesuai dgn u... or bekerja sendiri.. dr sini u boleh develop ur comunication skill.. hidup ni kan pilihan.. kalau u hari2 bekerja dlm keadaan tertekan & x happy buat pe?

Waktu tt nak bagi pandangan, cuba jangan tunjuk gementar. Konfiden. Awal2 tak konfiden mana boleh konfidenkan orang.

Voice control. Kalau rasa dah merapu, cuba batuk sikit2, tapi jgn batuk banyak2. Pernafasan kena elok. Simpan gementar tu dengan genggam tangan. Akhir sekali ini semua pengalaman. Kene banyak prektis.

Follow Us
Mzz pun pasif sebenarnya. Salah satu faktor becoz mzz suara mzz halus and lembut sgt sampai selalu kena ejek.

I decided to turn it to an advantage. Suara mzz tu mzz gunakan utk pancing org heheh tapi for good causes lah.

Lagi satu, mzz jadi sgt confident bila conversing in english. So mzz prefer utk cakap english even when org lain cakap bm. Nampak poyo sangat..but mzz tak kisah. Asal mzz jadi confident & dpt voice out my opinion.
Lagi satu, cuba tingkatkan penampilan fizikal. Cuba dress up sikit, put on a bit of make up..instantly ia boleh help boost your confidence. All th best tt

Rate

1

Edited by 4everMore at 3-10-2015 09:55 PM
libragirlzod replied at 29-9-2015 05:41 PM
Aku pernah cuba lontar idea dalam meeting.ended up ....malu siot.dahla idea merapu,cakap pun tungg ...

Dik, sy nasihatkan awak g amik class BI atau third language yg ade emphasize public speaking/conversation/presentation. Bkn stakat awak boleh blajar bahasa baru /improve BI tp build up tahap keyakinan awak dlm bbicara/diskusi dgn org lain.

minum kopi byk2.. atau teh.. ikut kesukaan anda..
kafein membantu otak cergas dan lebih berkeyakinan..

pastu kna cari satu kekuatan / kelebihan tt, lebih lg bgus.. gunakan kelebihan tu sbg asas untuk cari/bina keyakinan diri..

mula slow2 xpe, jgn paksa diri, sbb nnti stress lg la apa pun x jadi..

mcm i klu stress byk masalah, x yakin etc, i nangis or sembang dgn hubby, pstu minum kopi... rehat2 jap sambil fikir sikit2...
slowly, bila kafein dh start keje dia, akan nmpak jln penyelesaian... dpt keyakinan..

dan juga prinsip i, apa yg i nak, akan cuba usaha sampai dapat...

aku pun ada masalah pasal bahasa inggeris...aku boleh menulis dan membaca dengan baik..tapi aku tak mampu bercakap..aku tak confident..bila aku bercakap rasa macam ayat buku sebijik-sebijik..teringin nak cakap berabuk dengan accents yang sepatutnya....huuuuuuuuuu

selalu kalau berurusan dengan supplier oversea aku lebih selesa guna email instead cakap dalam fon...

nak cakap dalam telefon pun rasa segan mungkin sebab aku cakap sebijik sebijik macam buku.

libragirlzod replied at 30-9-2015 03:22 PM
Entahla puccafan.macam takde je kelebihan dalam diri ni.pergi kerja balik kerja.hampir setiap hari ...

Nak tanya libragirlzod:
Apa personaliti you? Introverted?
http://www.16personalities.com/

libragirlzod replied at 30-9-2015 02:57 PM
Iye betul masalah ni boleh ditangani dengan pengalaman.tapi macam selalu sy hadapi selalu elakka ...

Fear of making mistakes dalam meeting.
Kalau nak elakkan benda ni ada a few tips.
1. Ask question. Get clarifications. Seek confirmation. These are a few ways to participate in discussion.
2. End your statement with - "Correct me if I'm wrong", "Am I right?". Kalau u buat silap, at least dah cover line.

Emperor95 replied at 29-9-2015 09:44 PM
Pergi dapatkan perkhidmatan doktor psikologi.

kalau kaya...semua bleh jalan....
tp kalau x kaya?...

I feel u libra girl... Rasanya aku pn sama mcm kau...

Edited by ohnoLia at 24-10-2015 07:30 PM

Ayol rasa kes u kna lebih di gali lg puncanya.

Klu softskill xde...tp confident tinggi n xde masalah gugup nervous.segala.. benda ni ayol percaya boleh solve kalau uols hadir ke course2....

Tp klu xde softskill dan kemudian ada masalah gugup nervous...then ini mencabar cikit...  base on apa yg uols cerita adalah uols dr kelompok kedua tu.     Klu uols dah ada degree ayol percaya dr segi konsep softskill uols dah belajar sejak kat ipta lg...... jd kunci utamanya adalah masalah gugup tu...

Gugup ni pula... ada yg yg bila databg uols jadi berpeluh... badan panas menggeletar sampai suara pun terjejas...
Ada jua yg jd seram sejuk mcm masuk bilik air beku..

Too bad. Sbb klu uols dah rehearse bagai nak rak sekali gugup tu datang then uols punya presentation terus out!

Imagine mcm.mne frustnya uols time tuh... a month of effort then crush di sebabkan oleh 2 jam presentation dan jadi gemuruh

Edited by ohnoLia at 24-10-2015 07:38 PM

Jd tekniknya kena guna konsep ying dan yang...

Klu uols jadi sejuk menggeletar then uols kna cari baju tebal sikit dari biasa...pakai je kot executive tu..... atau naik tangga turun tangga.... sampai bit berpeluh kot.... then start your show.. kalau boleh u berdiri...dan bergerak... jgn duduk.. berdoa kpd Allah s.w.t agar diberi kekuatan...   

For the first 5 minit sgt2 penting..... it will determine whether uol akan berjaya handle atau berderai merintih di dalam toilet.... jadi tekniknya gunakan byk graphic... dan slid
e yg pertama wajib ada writing dan graphic yg uols boleh baca...waima terpaksa baca sebiji2...just to get urself cool and calm...
Atau sebelum start session... uols suruh setiap org introduce them self...tp klu semua dah kenal masing2....cari mini2 topic as diversion.....  gossip ke... pasal rosmah mansor ke.... pasal artis ke pasal anak2 ke etc etc....  itu tips nya... klu u conquer and dapat manage first 5 minit then u should be ok for the rest.     Tp kalau teknik ni kurang berjaya... uols kna guna kaedah "dummy".... kaedah dummy ni ayol akan cerita klu de org tanya jew... sbb dia kejam cikit...

Edited by ohnoLia at 24-10-2015 07:43 PM

Uols pun kena get use dlm berdealing dgn byk org... so that keramahan dan kekepohan u dlm conversation tu dpt di bawa ke masa presentation....  maybe uols perlu lebih extreme ... contoh join uji bakat pertandingan af atau karaoke.....jadi salesman utk mlm ke...unit trust ke secara part time..
Tak pun uols jadi penyanyi youtube... embrace the comment.... positif or negatif ngeeee.

Trust me... nanti level keyakinan u akan menjulang tinggi.....

sebelum atau semasa meeting senaraikan apa point u nak cakap. Kalau terlupa u boleh rujuk point tu.
Pakaian pun kena jaga, boleh up kan u punya confident level. Jangan gugup dan try hard sangat dalam meeting nanti makin celaru dan tak boleh fokus.

HaI semua.agak lama menyepi.banyak sgt krja yang perlu disetelkan.
Trima kasih pada semua yg byk bagi pendapat dan nasihat.

Sekarang saya ada satu lagi masalah yang saYa x pasti adakah ia masalah atAu anugerah.begini,satu unit baru dh ditubuhkan di ofis sy.disebabkan background sy dalam bidang itu,maka saya diarahkan untuk mengetuai unit itu.

Dah seminggu berlalu dan minggu depan sy kena bagi jawaban sama ada terima atau tidak tugas baru tersebut. Semua maklum yang sy buka thread ni sebab msalah komunikasi sy.dan apabila mengetuai sesuatu Unit/jabatan,amat besar tanggungjawabnya.apa yg saya pikirkan skrg ialah masalah softskil sy ni.Bila dh jadi ketua maka byk trlibat dengan meeting dan jmpa dengan bos2.huhuhu.Jauh di sudut hati sy gembira apabila mndapat prkhabaran itu krn mungkin saya boleh upkan kerjaya saya.tp dlm masa yg sama sy takut.mampu kah sy pikul tugas yg diamanahkan ini.yelah,apa akan jadi kalau ketua xleh communicate well dan develop unit dengan sebaiknya.