CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3979|Reply: 23

Masalah Mak Yang Extremely Degil

Post time 29-11-2015 08:10 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Salam semua,
Nak meluahkan perasaan dan nak mohon pendapat ape yg patut sy lakukan.

Ceritanye begini, mak saya mmg sorg yg degil..yg susah nak ditegur dan dibetulkan..dari perkara sekecik2nya contoh macam lauk ape nak masak arini sampai sebesar2nya macam kewajipan menutup aurat sempurna ketika bersolat.

Sekarang ni saya duduk asing dengan suami sbb nak temankan mak kat kg, ayah baru meninggal 2 bulan lepas. Btw, sy ni anak angkat yg dia pelihara dr baby, dorang takde anak lain pun. Saye satu2nya. Saye  tak kesah nak jage dia, sbb dulu ayah pn saye jage sampai akhirnye. Cuma yang saye tak tahan, kedegilan dia.

Skang ni rumah kami hari2 pencuri masuk..ade je barang yang hilang. Kena pecah masuk time kami takde rumah, dah hampir 5kali. Ade dalam rumah pun mcm2 hilang, puncanya sbb mak saye sangat suka menanam pokok keliling rumah dan sangat suka mengumpul barang2 terpakai contohnye macam kayu, besi, kerusi buruk, payung buruk & etc.

Barang2 tu dia akn simpan kat seluruh area luar rumah, dlm rumah, n ade pondok buruk luar rumah yg dia buat. Pokok2 mmg sangat byk dah macam hutan simpan mini dia buat.

Bila saya tegur, dia tak terima. Jiran2 cakap benda yang sama, dia tak terima. Dia anggap macam kite ni semua jeles dengan pokok2 dia. Masalahnya, kalau semua tersusun cantik dan manageable takpe, semuanya berserabut mmg senang pencuri nak menyorok.

Saya bukan ape, risau kan keselamatan anak sy yg baru umur 4thn ni. Kalau ape2 jadi kat dia, n sebab mende2 mcmni mmg saya tak boleh nak maafkan diri saya sampai bila2. Dahla kawasan ni mmg 'hot area',ramai sgt drug addict and kes pecah rumah ke kes rompak.

Dulu time arwah ayah ade, pun dorang kerap bergaduh sbb mak saya mmg jenis tak terima cakap orang lain. Jiran2 saya pun cakap mende yang sama, yang diorang surrender dengan kedegilan mak saya.
Forumer yg ade experience yg sama macam ni, tolonglah bagi idea sikit ape yang perlu sy buat?

pokok dia x tersusun? = ko alihkan bagi cantik
kawasan lawn gelap - letak lampu.lampu bulat led tu terang n jimat letrik. warna warni sikit. bagi meriah. mcm taman bunga
benda patut buang tapi x buang - ko susun semua - cakap, mak ni boleh jual ni. duit tu kita beli benih pokok

BigPanther replied at 29-11-2015 11:38 PM
pokok dia x tersusun? = ko alihkan bagi cantik
kawasan lawn gelap - letak lampu.lampu bulat led tu  ...

Good idea tu BP..Bleh cuba di applykan..thanks ye

Aah betul kata bp tu...jangan buang mmglah org tua ni jenis syg barang...u susun2 balik je semua.. n letak lampu banyak bagi cerah kawasan tu..

Time dia xde tu u buanglah skit2 ..

mommymonster82 replied at 30-11-2015 07:16 AM
Aah betul kata bp tu...jangan buang mmglah org tua ni jenis syg barang...u susun2 balik je semua.. n ...

mcm aku dok buat
mak g pasar.. amik tupperware yg dh menimbun.. bubuh dalam  plastik itam
buang trus kat tongsampah
tp kalo nasib x baik .. mmg diselongkar balik  biler balik dr pasar ..alert je brg2 dia

Follow Us
outcast replied at 30-11-2015 12:25 PM
mcm aku dok buat
b ...

Hahahah..yg ni selalu buat, tapi kalau buang kat tong depan rumah..sok lusa ade balek barang tu dalam rumah..so kalau nak buang, sy buang jauh2..kat tong sampah luar taman sane

mommymonster82 replied at 30-11-2015 07:16 AM
Aah betul kata bp tu...jangan buang mmglah org tua ni jenis syg barang...u susun2 balik je semua.. n ...

Tulah dianye, terlalu sayangkan barang sampai penuh rumah dgn barang2..semuanya dia nak simpan..ade guna kate dia..tp dah bertahun tahun tak nampak jugak gunanye

kiah_tanjung replied at 30-11-2015 02:53 PM
Hahahah..yg ni selalu buat, tapi kalau buang kat tong depan rumah..sok lusa ade balek barang tu da ...

xpa kiah....
masalah yg serupo..sy  dh x larat nk lawan buang barang  dah

kiah_tanjung replied at 30-11-2015 02:55 PM
Tulah dianye, terlalu sayangkan barang sampai penuh rumah dgn barang2..semuanya dia nak simpan..ad ...

Biasalah tu..orang tua dulu2 mmg gtu semua barang nak recycle tapi xguna pon..last2 menimbun jadi sampah..

outcast replied at 30-11-2015 12:25 PM
mcm aku dok buat
b ...

Hahahahaa...me pon sama..baik mak me sendiri atau balik rumah mertua..hihihihi..tambah plastik isi aiskrim tu...tapi skrg dorg xde dah buat gtu... ntah kenapa..dah terasa kot semak...

mommymonster82 replied at 30-11-2015 05:59 PM
Hahahahaa...me pon sama..baik mak me sendiri atau balik rumah mertua..hihihihi..tambah plastik isi ...

Sama je..bekas eskrem..bekas yg jernih tuh
Kemas je setakat mana yg larat..nk gaduh pun x ke mana ngan mak..layan kan aje..

Pasal tt tuu... Kemas jelah..jgn bagi semak

ini perangai biasa org tua ... org muda ade perangai camni, sumenye dia nk simpan, mmg penyakit ... kalo my parents, kitorang letak dlm kotak plastik beso tu, mana2 brg yg kitorang rs boleh simpan .... yg lain2 tu kak long buang sbb dia sorang jer berani buang ... n dia sorang je sanggup tadah telinga bila parents kitorang bebel ....

haha..betul la..mak sy pun ske simpan barg.
rumah sy ngan mak bersambung ( 2 umah teres dipecah jd satu)space da jd byk so mmg dapur yg satu side tu byk giler barang yg x digunakn..lg satu mak sy ske membeli..periuk cerek kuali..tp ttp pkai yg lama.
bila sy n adik beradik kata buang sesetengah brg yg dah x guna boleh jd bergaduh kami
tu belum masuk bab baju2 lama lgi..hehe
tp tula..abg sy yg no 3 je berani kemas n buang brg2 tu..wktu tu mak pun x bleh kata ape.tp slalu 2 3 mggu je..pastu sepah blk.apepun sy syg mak

huhuhu...aku pulak lain
bukan mama yg mcm ni tp abah
mcm2 barang dia simpan dgn alasan sama
barang mama dia suka2 alih2, barang2 dia kemain elok simpan
bilik stor tu penuh barang2 dia je...pening aku tgk bilik stor yg sendat tu

bila baca korang citer pasal mak2 korang ni, teringat kat arwah mak aku.. rindunyerrrrr....

Hahahah..bab bekas makanan plastik yg jernih, ngn bekas eskim tu betul sgt2..banyak gila kat umah saye ni aritu saya buang botol2 kuih tutup merah tu sbb dah terlalu banyak..tapi esoknya ade balek

Assalammu'alaikum kiah_tanjung.  Dari cerita awak ni, saya rasa mak awak bukan degil.  Saya suspek mak awak ada OCD Hoarding Disorder.  Kalau awak nak dia pulih, bawalah jumpa doktor.  Tp mmg susah sbb mak awak sendiri tak rasa dia ada masalah.  Kalau dia setuju dan kalian mampu, belikan dia kontena utk organize semua brg yg dikumpulnya.  Dlm pd itu, berdoalah utk kebaikan kesihatan dan iman mak awak.  Jaga dan layanlah dia sebaik mungkin selagi dia masih hidup.

dah tua, perangai dah sebati mmg x boleh ubah. lantakla

my mom pn mcm ni jugak ....... dlu la..
lepas dah pindah rumah ... kitaorg adik beradik yg mengemas ni,, buang segala2 barang yg tak diguna..hehehe
my mom takleh nak ckp ape... redha jeeeeeeeeee

12Next
Return to list New