CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: uda

BREAD MAKER

(A) i
Katakanlah saya hanya ingin adun doh (roti,bun, piza,pau) dalam bread maker  itu dan bakar dalam oven berasingan, perlukah saya taruh bahan ikut turutan juga iaitu cecair diikuti bahan kering (seperti tpg, garam, gula) dan akhir sekali yis kering? ...Sekiranya jawapan anda bahawa saya wajib/perlu ikut turutan (cecair, bahan kering ,yis) saya ingin beritahu bahawa bread maker saya itu tidak ada button fungsii untuk adun cecair, jadi bagaimana saya nak taruh cecair dulu,sebelum masukan bahan kering dan last sekali masukkan yis?

(A) ii
Berapa lama saya harus adun dlm bread maker itu untuk menjadikannya sebuku dough?

(B) i
Sekiranya saya ingin cuba resepi "white bread" (kak normasri) yang menggunakan sepenuhnya fungsi bread maker (iaitu adun,peram, bakar) , kalau jawapan anda semua bahawa saya juga kena ikut turutan seperti di para (A) i , saya ingin beritahu sekali lagi bahawa bread maker saya itu tidak ada button fungsii untuk adun cecair, jadi bagaimana saya nak taruh cecair dulu,sebelum masukan bahan kering dan last sekali masukkan yis?  .....my aunty  ajar saya supaya taruh semua bahan sekali gus  (tak payah ikut turutan cecair, bahan kering,yis) tutup cover bread maker pilih button white bread dan press start dan biarkan bread maker tu proses roti sampai lah roti itu masak dan tak boleh buka/tutup cover bread maker itu, hanya tengok proses pembuatan roti itu melalui cermin bread maker tu sahaja

Xette dan kawan-kawan semua

maaf sekiranya saya tanya berulang-ulang kali dan mungkin membosankan ......sebenarnya bread maker tu mak sedara saya telah beli beberapa tahun lalu...... maksedara pun sudah lupa bread maker tu dibeli kat mana dan lagipun buku panduannya dah iilang, dan jenama bread maker tu pon dah hampir terpadam so saya tak tau lah jenama bread maker tu

Sekian terima kasih

A) apa maksud perkataan2 tu

basic - biasanyer utk bikin roti putih atau roti2 yg tidak menggunakan telur dlm adunan nyer
quick - utk roti2 yg menggunakan baking powder/soda bikarbonate dlm adunannyer
french - utk roti2 seperti french bread
rapid - utk roti2 yg sama utk function BASIC tapi function RAPID ni utk masak dgn lebih cepat
wholewheat - as u know...roti wholewheat
cake - utk bikin cake
dough - utk uli dough sahaja
bake - utk bakar sahaja

B) sekiranya saya ingin makan roti jam 7 pagi, pukul berapa saya patut mula   
    memproses roti dalam bread maker itu?
Its depends pada roti apa yg u nak bikin. if white bread...pilih button basic. Biasa nyer masa utk bake roti utk BASIC button is 3hrs (but i dunno if ur breadmaker take longer or shorter than that). Let sez u start at 12midnite..so u hafta set timer for 7hrs....meaning..at 4am...breadmaker will start uli etc...then by 7...ur bread is ready...

A) i
MUST follow the steps..
Siti厁ette tak kata pon suh uli cecair dulu

B) i

Betul la apa yg ur auntie tu ckp..masukkan sumer sekali bahan dlm tu ..then let the machine do all the processes..
BUT...nak masukkan sumer bahan tu..mesti step by step...bukan campak sesuka hati...
mcm buat kek jugak..bukan sesuka hati nak masukkan tepung dulu ke... telur dulu ke...or butter dulu...mesti ada steps nyer..

as i sed b4...1st bahan cecair...2nd bahan kering..n lastly ..yis..
then baru tekan button and let the machine do the rest..

Originally posted by sitipayung at 21-6-2005 08:27 AM:
high protein flour dengan bread flour benda yang sama ker?

boleh tak kalau kita pakai superfine flour untuk buat roti ?

:ah: yup...HIgh Protein Flour sama dgn Bread flour..

ada certain roti yg bole di bikin dgn superfine flour...biasa nyer roti ni dia tak guna yis..but guna baking powder or soda bikarbonate as pemangkin..
try siti surf resepi for that...
xette ada resepi nyer..but fer sure la not wif me now...kat rumah..:bgrin:
xette tak pernah lagi bikin roti pakai superfine  flour ni...if siti nak cuba...silakan...

Originally posted by sitipayung at 21-6-2005 08:27 AM:
high protein flour dengan bread flour benda yang sama ker?

boleh tak kalau kita pakai superfine flour untuk buat roti ?

siti..apa yg akak baca dlm buku, roti lebih elok guna high protein/bread flour berbanding tepung biasa (superfine) sbb lagi byk gluten dlm tepung tersbt lagi elok texture roti tu..so spt yg kita tahu high protein flour tinggi kandungan gluten nya

Follow Us
kak nor thanks for the info

semalam kita cuba laaa guna bread maker (milik aunty yang dah bertahun tak guna) untuk buat white bread resepi kak noor  ..........semasa dalam proses pembuatan roti tu (dalam 1 setengah jam pertama proses memasak dlm BM itu)tiba-tiba rumah kita blackout..........bila kita tengok rumah jiran2 , rumah diaorang tak pula blackout.....so kita buat kesimpulan bahawa breadmaker tulaa puncanya blackout (mungkin sebab dah bertahun tak guna).....habis satu loyang punya roti yang hampir nak masak kena buang..........sedih betullaaa

Originally posted by sitipayung at 25-6-2005 11:48 AM:
semalam kita cuba laaa guna bread maker (milik aunty yang dah bertahun tak guna) untuk buat white bread resepi kak noor  ..........semasa dalam proses pembuatan roti tu (dalam 1 setengah jam pertam ...

alamakkkk Siti...kesian nya kat u :hug:...hajat tak kesampaian..nasib baik tak meletup ke apa...abis hari ni letrik dah ada balik ke..something wrong dgn fius lah tu..naper u tak kuarkan bread pan tu dan masuk dlm oven..at least boleh makan roti tu

bread maker tu masih boleh guna ke..rasa akak mesti fius nya dah terbakar tu..agaknya sbb lama tak guna kot..

apa2 pun..syukur u dan famili selamat tak ada kejadian buruk berlaku..

Originally posted by sitipayung at  03:48 AM:
semalam kita cuba laaa guna bread maker (milik aunty yang dah bertahun tak guna) untuk buat white bread resepi kak noor  ..........semasa dalam proses pembuatan roti tu (dalam 1 setengah jam pertam ...

:cry:siannye siti...nasib baiik tak apa2  ..nampaknya dia suruh beli barulah tu...

Anyway penang dok kat mana?

inai

saya kat georgetown

kak nor

bekalan letrik dah pulih.......aunty saya akan ambil balik bread maker itu untuk diperiksa.........sayang dengan bahan2 yang saya dah beli terpaksa disimpan dulu ....yis kering boleh simpan untuk tempoh berapa lama? saya simpan dalam tuperrware yg ditutup rapat saya letak dalam kitchen kabinet.

kak nor

saya tak tau pun roti tu boleh dimasak dalam oven biasa.......saya ingatkan resepi yg kak nor bagi tu hanya untuk Bread maker sahaja.

lerrr..takde rezeki betul la siti...nak beli sendiri kot..tak pon..dia suh beli roti kat babu jer....hehehe..

takper la...bila dah repair breadmaker tu...leh try balik...
xette pon rasa fius breadmaker tu yg problem...

betui ckp kak noor..kalu tetiba black out..kita leh kuar kan dough tu n bake kat oven pulak...

siti..
sumer roti bole di masak dlm oven...fungsi utama breadmaker tu utk menguli je sebenarnyer...ia di buat khas utk org2 yg malas menguli mcm xette ni....kak noor.. ..inai.... dan yg sewaktu dgn nyer....hehehehe
pehtu...fungsi breadmaker tu di tambah pulak utk memasak roti...bila org yg buat breadmaker tu tahu...tahap kemalasan org2 ni...bertambah lagi...hehehe..

esok2...mayb ada breadmaker yg bole bikin bun dlm tu..takyah nak kuarkan n bulat2kan dough tu....hehehehe

Originally posted by xette at 27-6-2005 10:00 AM:
lerrr..takde rezeki betul la siti...nak beli sendiri kot..tak pon..dia suh beli roti kat babu jer....hehehe..

xette pon rasa fius  ...

xette.....awak punya penerangan secara detail buat wa lagi teruja nak gi K4 beli breadmaker ni...tp tulah....tangan wa rasa cam berat jer nak sedekah kat K4 tuh.......tp hati ni dah melonjak2 suh beli.....lol

haiyaaa speed...
wa ingat lu sudah beli...tak beli2 lagi rupenyer....
bila nak join da club ni....club malas menguli...hehehehe...

Originally posted by xette at 27-6-2005 11:05 AM:
haiyaaa speed...
wa ingat lu sudah beli...tak beli2 lagi rupenyer....
bila nak join da club ni....club malas menguli...hehehehe...

hohoho..club malas menguli tapi rajin makan roti fresh..:malu:

Originally posted by sitipayung at 27-6-2005 08:08 AM:
kak nor

bekalan letrik dah pulih.......aunty saya akan ambil balik bread maker itu untuk diperiksa.........sayang dengan bahan2 yang saya dah beli terpaksa disimpan dulu ....yis kering boleh sim ...

boleh guna selagi yis tu tak masuk angin..

lorr siti awat lak tak leh bakaq dlm oven ..boleh sangat2 cayang oii..

ooo..itu bread maker sudah repair ke belum..dr repair baik beli baru.:bodek:.lagi murah kot...brand TAKADA cam xette tu ramai  org guna..sbb akak baca kat porem lain..ramai gak forumers pakai brand tu malah hasil roti depa pun memuaskan

Originally posted by xette at 27-6-2005 10:00 AM:

xette pon rasa fius  ...

siti..
sumer roti bole di masak dlm oven...fungsi utama breadmaker tu utk menguli je sebenarnyer...ia di buat khas utk org2 yg malas menguli mcm xette ni....kak noor.. ..inai.... dan yg sewaktu dgn nyer....hehehehe
pehtu...fungsi breadmaker tu di tambah pulak utk memasak roti...bila org yg buat breadmaker tu tahu...tahap kemalasan org2 ni...bertambah lagi...hehehe..

mmg pong sejak akak ada bread maker, tahap kemalasan dah campai tahap max...dah tak buat lagi btk bun sokmo wat btk loaf jer..sbbnya malas nak pegang doh roti (takut jari jemari ku kotor..warkakakakaka) :jeler:

Originally posted by NoorMasri at 2005/03/30 21:30:

agaknya sbb lama tak guna kot..

.

Sori nak kaco dodol sikit..cikgu roti yg saya kenal ada bagitau, kalau breadmaker kita nak kasi panjang hayatnyer, at least kena preheat dia once a month. Tak guna tak per tapi mesti preheat minimum once a month, lagi kerap lagi bagus..

Originally posted by NoorMasri at 28-6-2005 12:50 AM:

boleh guna selagi yis tu tak masuk angin..

lorr siti awat lak tak leh bakaq dlm oven ..boleh sangat2 cayang oii..

ooo..itu bread maker sudah repair ke belum..dr ...

bread maker tu blum diperiksa /direpair lagi.......saya pon ingat cam nak beli baru aje........saya dah cari bread maker di seluruh kedai electrical di geogretown tapi tak jumpaa laa.......saya pon cari kat giant dan tesco pun tak jumpa juga........saya pon tak tau nak cari kat mana lagi