CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] 1,000 juruterbang menganggur, hangus RM200K post #351, pages 14

Post Last Edit by nexusys at 4-7-2012 16:46

demand IT di Australia wujud masa tahun 2004-2006 dan banyak orang dari luar hijrah ke sana. Sekarang IT punya demand dah tak macam dulu. tak femes dah.. banyak orang2 lamo menten keje pos yang sama.

Wau, fresh Grad IT kerja kat sana?? quite impressed dengan fresh Grad IT mesia walaupun ada orang kata sektor IT mesia tak meluas.. tak advance gituh... aussies and NZ sanggup amik derang kerja kat sana ek, mesti spesel sangat fresh grad tuh...  

Apa ko ingat senang ke Oz dan NZ nak amik fresh grad...?  ko tau tak apa prosidur derang amik orang luar bekerja nih? ke ko pakai hantam tuli macam kes pilot mesia tak dapat keja luar tuh? jenuh Kelana dok explain.

Kalo aku jadik majikan kat OZ atau NZ..aku takmo amik risiko amik fresh grad IT drpd malaysia...satu sbb takde experience....satu lagi sbb language barrier....sama mcm Kelana duk ckp tuh ler....negara luar bukan senang2 nak amik fresh grad drpd memane negara...negara derang sendirik pun ada byk fresh grad yg jobless....dan sebagai majikan aku kena pikir...kenape budak fresh grad nih tak mintak keje kat negara dia...sbb kualiti ke...takleh nak perform ke..

Aku bukan nak kata budak fresh grad mesia nih cokia takleh keje kat negara luar...tapi kalo dlm negara sendirik pun susah nak carik keje dgn kelayakkan yg kite ada...apatah lagi mintak keje kat negara luar....sbb tuh kena ada experience dulu...kasik resume tuh cantik dulu...baru ler bukak langkah pi carik keje obersea...

Masalahnya di Malaysia nie, kita hanya menghasilkan graduan yg nak kerja bawah orang seumu ...
Muntz Post at 3-7-2012 16:35

setuju setuju setuju..

sotkat kekdahnya tu tossee oiii... kalau lah dunia ni mudah camtuh jek nak dapat keje oberc... mewah hidup... tapi rasa cam mostahil ler impian nih  kalau dah dia kata fresh grad senang dapat keja luar... aku ingat nak coba la....

Reply 221# nexusys

itulah korang ni, hidup mcm katak,,,dok bawah tempurung...memandang rendah keupayaan fresh grad...keje takde la, taknak ambik fresh la, susah nak keje luar la...itu semua negatif, negatif, negatif...padan la pilot ka, IT ka tak dpt keje...komplen 24/7 keje takde, fresh grad tak ambik...itu di panggil malaysian mentality...if u nag, u sag...

fresh grad mana2 bidang sekalipun, yg power2 mesti dpt peluang keje oversea punya, kita tak payah ambik jauh la, ramai fresh grad keje singapore...melayu ka, cina ka, india ka...semua bleh dpt keje...yg suka kata auta sana, auta sini tu...mungkin menganggur agak lama la tu...melalui pengalaman dia ka, dok middle east ka, whatever crap you've been through...

graduate yg tak power, sori la! mana ada majikan nk ambik!

Follow Us
Jini bile mau banjer haku mkn nasik ayam kat LCCT nih...kalo tak silap haku...taun nih dah mas ...
tossee Post at 4-7-2012 16:28

motivo sgt off topic tetibe mintak nasik hayam mane ko ilang?

Sedara aku belajor kt aussie,bila balik msia tk di iktiraf,kena amik 6 test dari DCA,padahal yg kt aussie dh di iktiraf di serata dunia,bila dah lulus dkt lama gak dia ngangur,last2 dpt offer dari sriwijaya air kt indon,dia pi keja sana dkt 2 thn dah...

pada aku plak ifan has dia nyer strong point la ( dun worry babe...mostly hang nyer posting aku suka)..cuma aku nak komen skettt la particularly bab ni...

seperti skrip aku di posting2 lain...aku TETAP nak salahkan KERAJAAN gak dalam mengasi issue ni////Jabatan Sumber Manusia tu wat benda apa nyer...derang nih mmg MENTALITY SILO ke MEMANG SILO...buat keje syok sendiri...sbb aku tengok langsungtak de synchronisation in between Jabatan Sumber Manusia, JPA, kementerian Pendikan ( tinggi ke ketot ke)...jabatan statistik negara..... derang nih important pillars in cabinet tau....nih semua pada aku mmg mismatch in between demand and supply of workforce dalam negara....

ifan betul....fresh grad patutnya look BEYOND what the situstion is....maknanya proactive la sikit dalam menentukan kerjaya dan masa depan.....tapi reality nyerrr berapa keratttt sangat yg advance cam tuuu.....sebabnya ..bukan aku nak kata...tapi nak kata juga...grad malaysia mmg YANG HADOOOOOOOOOO pon...... alangkan kompeni local pon tak mo amik...inikan plak di persada antarabangsa....yang nak dengo nama Malaysia pon setahun sekali...nak amik grad dari Malaysia?????? hmmm..... dan masalah kenapa tak laku grad malaysia....sebab kemeterian pendidikan pon kata RATING university tak penting..... sama gak ngan bola bila dapat no 158 ...RATING tak penting....

hanya LOSERS jek yang selalu pikir ranking tak penting!!!! so kesimpulannya....aku kurang nak menyalahkan budak2 fresh grad ni haaa... sbb for me they are merely an output of some stupid strategists.....

Cakap pasal pergi kerja luar negara ni, dekat Timur Tengah tu mmg banyak kerj'a kosong, mcm -mcm bidang TAPI syaratnya ijazah mu dari negara Barat seperti US atau UK sahaja. Setakat universiti rumah kedai hatta University Malaya pun, dia tak pandang. Kirim salam je la. Kecuali ko ada pengalaman 2-3 tahun, lagi elok dengan professional cert dari badan antarabangsa jugak.

Nurse -nurse Malaya y pergi keje Timur Tengah tu, bukan fresh grad, semua koman-koman 2 tahun pengalaman kerja.

Setakat cakap aja look beyond your own shore tak jalan. Orang luar nak pekerja berkualiti. Lainla ko nak jadi kuli batak ala mat Bangla dekat Dubai nun.

Reply  nexusys

itulah korang ni, hidup mcm katak,,,dok bawah tempurung...memandang rendah keupay ...
ifanonline Post at 4-7-2012 17:10

Aikkk bang...rase haku dlm list ko tadik ada 3 country ko duk sebut senang nak terima fresh grad drpd malaysia...alih2 kenapa tinggalkan satu negara jek...seberang tambak johor lak tuh?   cam aku duk cakap tadik ler....bukan nak memandang rendah keupayaan fresh grad malaysia...sbb nak kasik perbetulkan fakta jek...kalo drpd gaya ko cakap cam ramai fresh grad boleh dpt keje senang2 kat singapura, new zealand dan australia (aku sebut balik ler nama2 negara yg keciciran tuh)....cam mewakili separuh drpd semua fresh grad malaysia...terkejut gak ler...sbb setahu haku kebykkan syarikat2 yg berpengkalan kat negara2 yg boleh dikatakan maju nih...derang agak sukar nak amik fresh grad drpd malaysia...sbb faktor pengalaman keje dan bahasa...dan kalo derang amik fresh grad pun...student malaysia yg study kat sana....

Dan lagi satu kalo tak salah aku...ko takde sebut pun bebudak yg dapat keje kat obersea nih adalah pelajar yg cemerlang dan top student..kalo awal2 lagi ko duk sebut camtuh...mmg agak logik ler...tapi bukan seramai yg disangkakan yer....hanya segelintir jek..jgn lak kerana sorang dua fresh grad yg diterima keje kat negara2 yg disebutkan itu...kite dgn pantas membuat andaian bahawasanye fresh grad kite telah diterima oleh byk negara...kite perlu kaji kenape dan mengapa mereka ini diterima berkeje...bukan main hentam jek...lagi satu bang...kalo kite nak berbincang nih bwk ler berbincang secara berhemah sket....takyah la duk carik negatif org lain sebagai bahan kite....sedangkan kite gak duk beriya2 nasihat kat org utk menentang gejala negatif dlm masyrakat malaysia....cheers!

motivo sgt off topic tetibe mintak nasik hayam  mane ko ilang?
geenie Post at 4-7-2012 17:34

hilang tak ilang ler.....utang nasik hayam perlu dijelaskan gak...jini...ejas kat aku access utk masuk airfield LCCT boleh?...aku nak pi amik gambar kapal la...nak buat projek...hahaha..

Aikkk bang...rase haku dlm list ko tadik ada 3 country ko duk sebut senang nak terima fresh gr ...
tossee Post at 4-7-2012 18:38

mcm ni lah, sebab thread ni berbentuk general, tapi menyentuh hal pilot sahaja, tapi dah konar ke fresh grad pulak...takpe la for the sake nak berdiskusi ye tak?

aku bagi senarai la di bawah:

1. malaysian fresh grad lulusan tempatan, power, bleh keje oversea, takde pengalaman keje...memang di akui tak ramai, but they are able to secure foreign jobs abroad

2. malaysian fresh grad lulusan overseas mcm Aussie, US, UK, NZ...memang depa ni bleh keje abroad...ramai pun, kalau tidak kerajaan tak buat talent corp nak suruh depa balik...

3. malaysian fresh grad lulusan tempatan...grad biasa2 je atau cukup2 makan...nak cari keje di malaysia pun susah...

4. malaysian fresh grad lulusan overseas...kena balik malaysia sebab grad dlm kategori biasa juga...peluang keje mungkin lebih cerah dari lulusan tempatan...tapi dunia sekarang ni lulusan overseas at par dgn grad tempatan...

tengok kesemua senario di atas...so the issue is, ramai forumer kata fresh grad susah nak cari keje di malaysia, apetah lagi di luar negara...semua memerlukan pengalaman keje...kalau takde experience keje, tak bleh keje abroad...adakah itu benar? perlukah ada experience dulu baru bleh keje abroad?

Reply 215# kelana36

hokeh terima kasih atas pencerahan itu

Reply  nexusys

itulah korang ni, hidup mcm katak,,,dok bawah tempurung...memandang rendah keupay ...
ifanonline Post at 4-7-2012 17:10

tooooo diaaaaaaa...... kena teng sket dah meroyan royan..... sentap kemain lagi..... tu baru sket tuh...  

takpa laaaa... dia jah dalam donia nan  fana nih tau selok belok donia... dia jah yg urbanites di alam semesta nih... dia jek lah yang moden-moden gajah laut... orang lain semua stok kata dok bawah tempurung tgk dia bergaya kulu kilir...

tooooo diaaaaaaa...... kena teng sket dah meroyan royan..... sentap kemain lagi..... tu baru ske ...
nexusys Post at 4-7-2012 19:21

jgn marah hah...nanti kena jual...

itu di panggil demokrasi terpimpin...

Reply 4# prettyuglybabe

yg kabel besar tu aku suka dgr...

biasa la..same mcm engineer and profesion laen..skang tiba masa nye giliran pilot pulak...byk sgt ipt,janji ade duit,xpandai pun boleh masuk...mcm flying school dah byk...sape mampu boleh la masuk...

Reply 22# cmf_rambutan

susah gak tu...pilot ade license je..xde degree..same je ngan budak ade spm..cuma bdk spm xde license aircraft je...

mcm ni lah, sebab thread ni berbentuk general, tapi menyentuh hal pilot sahaja, tapi dah konar k ...
ifanonline Post at 4-7-2012 18:59

skang ni dia pi kona ke GENERAL side rather than IT side.... taksat nih dia bersungguh sembang pasal IT, sebut lak negara2 best utk bekerja, mengharapkan fresh grad mudah dapat keja oberc. skalo lagi dia kona kata top fresh grad......

dia punya pusen2.....

takpa, kita bagi orang yang sudah berilmu nih BERILMU lagi.... tambahkan lagi knowledge dia. mana tau kot2 dia nak explain knowledge nih kat orang lain pulak...

Kalau in GENERAL? Yes..... mungkin boleh dapat kerja luar, tapi tak semudah seperti yang ko dok meroyan....  depending on demand.. bukan sesuka hati jek derang nak hire ko keja.... apa ko ingat ko ada skill merentas desa, ko ingat negara luar nak ke amik ko keja? derang amik kalau derang memerlukan jek... biar ler skill ko tuh tahap gavan mana pun.. kalo derang takmo ko.. mmg derang takmo...

Kalau in Oz, derang kalo nak hire orang luar, derang kena betul2 pilih... bukan main angkut fresh grad dari luar camtuh2 jek... kalo camtuh, fresh grad orang derang sendirik nak campak mana??? Bila derang amik orang luar masuk oz, derang kena sponsor visa derang nih.. cost money... salu yg kerja kat oz orang2 yang dah ada experience, derang sanggup sponsor, ada sesetengah siap sponsor rumah sewa bagai... sanggup tanggung kos pemindahan dari mesia ke oz....

macam skang ni demand utk oz market nak buruh2 yang ada skill utk kerja mining. Skang ni mmg permintaan tinggi... kalo ko nak ko try ler... gaji hampagas woooooo

fresh grad mmg cukup susah dapat keje sini.... melainkan ko stdy kat oz tu sendiri kat Uni derang dan qualification derang, cukup 2 tahun ko study, ko pass, then derang hantar ko training sekiranya ko mmg comitted nak kerja kat oz.  dan dari situ derang uji ko kaw kaw sampai ko meet their country standard and requirement...... ko fail, ko boleh berambus...

pahey dok nih?? ka nak suh aku tulih berjela2 lagi?