CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Naru

MisteRi?? - Kejadian2, Jenazah Ke Tanah Pkuburan

Citer aku lain lak, ni psl kejadian masa nak bawa jenazah ke kubur....
citer ni pakcik aku yg citer kt aku sbb masa kejadian dia ada dgn a few lg org2x kg., klu dingat2xkan
mmg seram la..masa tu dlm zaman lewat70an...nak masuk 80an...

jenazah ni (lelaki) meninggal kt Pahang.. x ingat sakit apa, dan dipendekkan cerita sampai ke rumah parents
dia tengah mlm..so nak atau x nak kena tanam mlm tu jgk sbb dah 1 hari jenazah tu meninggal..mana elok
biarkan jenazah lama2x kan. Korg bygkan la masa nak bawak jenazah tu ke kubur..tiba2x hari nak hujan, masa tu jenazah dorg angkat ramai2x utk pegi ke kawasan kubur , kawasan kubur tu pulak berbukit sikit..malam
tu mmg rasa lain mcm skit kata pakcik aku..imam adalah sorg ikut, sedara mara pun 2 3 kerat jela yg pegi..
tengah berjalan bawak jenazah tu tiba2x dorg terdengar suara pompuan mengilai2x sayup2x jer..

Pakcik aku dengarkan betul2x sbb masa tu bunyi angin kuat..nak hujan kan. Mmg sah bunyi pompuan
mengilai! Dorg suma mmg dengar jelas bunyi tu...tp cekalkan hati sbb nak sempurnakan jenazah tu mlm tu
jgk..sbb yg meninggal tu mmg anak jati kg. tu..tetiba bunyi mengilai tu senyap..eh! dah xder pulak bunyi
nyer..dorg pun cepat2x la angkat jenazah tu..masa tu pakcik aku ckp suma berkumpul setempat jer..sbb
takut punya psl..klu sapa ke depan suma ikut ke depan capat, klu ke kiri suma ke kiri..x nak berpisah. Tetiba mcm ada benda dari arah atas keranda jenazah tu henyak kuat keranda tu sampai dorg yg angkat nak
terjatuh..dorg terkejut sgt2x..! tp keranda tu x terlepas. Imam yg jln kt depan mulut x henti2x baca ayat
Al-Quran.

Salah sorg kawan pakcik aku yg ikut tu dia berani. Mmg berani giler! dia terus ckp dgn 'benda' tu jgn kacau
kami..pergi jauh! 'Benda' terus senyap, maybe dia tau kot yg kawan pakcik aku ni mmg berani dan x takut
kt dia..yg lain2x ni termasuk pompuan mana yg ikut tu suma dah menangis2s dek takut. Sampai2x je kt liang
lahad terus dorg kebumikan jenazah, talkin pun baca ala kadar..masa tu dah start hujan rintik2x dgn angin
kuat nyer..Tetiba 'benda' tu dtg balik mengilai..dan pakcik aku salah sorg nampak 'benda' tu atas pokok betul2x tengah2x kawasan kubur tu x jauh dr tempat dorg tu.

kawan pakcik aku yg berani td tu apalagi, terus pergi mengadap 'benda' tu, imam pun x kata apa..tp dia
baca jgk ayat2x yg patut..pakcik yg berani ni td maki 'benda' tu kaw2x punya..! pastu adalah dia buat apa
ntah, dia kepal tanah kubur tu skit baca ayat Kursi kuat2x dia baling kt 'benda' atas pokok tu..  imam tu pun
tolong sama. Terus benda tu menjerit panjang sangat bunyinya..pastu hilang..lepas tu dorg pun apalagi
berterabur lari balik ke rumah la..sebelum hujan and takut 'benda' tu mengikut balik..

Pakcik aku citer siap ada yg terkencing dlm seluar pun ada masa kejadian tu..pastu dia tanya dgn kawan dia
yg berani tu mcm mana rupa 'benda' tu, pakcik tu kata tu Langsuir..sbb bau busuk ya amat pastu muka dia
mcm tengkorak tp mata merah ke dalam rambut panjang..   dia dtg nak mengacau..lg pun tu kan
kawasan kubur..mcm2x ada kt situ. Sampai skrg ni pakcik aku x bole lupa kejadian tu..

klu la aku yg ada kt situ mmg confirm pengsan dah..  

Reply #61 myakayina's post

seramnya

apsal langsuir tu nak kacau org nak kubur jenazah

kte pon tak tau time kye mati sok mcmne plak keadaan kan..wallahualam

Balas #62 zanna4eva\ catat

ntah la, klu ikut ckp pakcik aku tu, maybe 'benda' tu nak menyakat jer..yelah,
nak kebumi jenazah tengah2x mlm..dgn nak hujan lg...

Reply #61 myakayina's post

walopon citer kau ada lawak skit sampai buat aku tergelak tapi sebenarnya memang serammm

Balas #65 chichaque\ catat

mmg pun..aku dengar pakcik aku citer pun tang bab2x yg lawak tu kelakor gak.. ..cuma pakcik aku kata suara dia mengilai tu sampai skrg dia bole ingat mcm
mana..alahai...

Follow Us
  seramnye...

lawak pun ada citer kau ni tapi seram bangat seh kalau aku bukan terkencing siap terberak sekali agaknya

Originally posted by noni_nona at 20-6-2008 01:12 PM

oh same laa.. noni pon mase arwah atuk meninggal pon nampak gak arwah atuk menjelma.. mase tu macam tak boleh tido malam.. so bukak la mata.. tetibe ade kat satu penjuru tu nampak muka arwah  ...

Eh...pengalaman kita sama!

pada 30 April 2008 aritu, bonda intan meninggal dunia.masa tu, intan, suami, anak ada kat KL.Masa terima berita bonda penat payah bernafas tu, siap cakap, Ya Allah..izinkanlah aku berjumpa dengannya...nak pohon maaf dan peluk cium dia.Tapi dah ketentuan Allah, tak sempat gak...masa dia meninggal, yang ada mak long, mak jang, kakak.

Mak long kata, dia sempat buang air besar 2 kali, siap mandi, pastu ikut mak long ucap syahadah 6, 7 kali..sebelum tu dia suruh kak long call abah (kat kampung abah, tak jauh, abah kat sana sbb tuk wan tenat)..bila abah sampai, abah pangku dan ajar mengucap lagi...dia genggam erat slow2 terlerai.

Alhamdulillah, masa hari pengebumian, berjalan lancar..

malam tu, intan tertido awal, entah napa, terjaga kul 2.00 pagi.mata langsung tak ngantuk..dan asyik nak pandang kat tingkap kaca tu je.bila intan buat tak reti (paling sebelah kiri) mata asyik nak pandang sana gak.so, intan berani diri pandang je tempat tu.dalam berapa minit intan nampak mcm orang pakai telekung (jalan kibas2) pastu lenyap.tak seram.bila cite kat abah pagi tu dia senyum je.

Balik kl, malam tu mimpi lagi..jumpah arwah bonda.dia pakai telekung.berseri2 wajah dia,senyum pun manis sangat.terangguk2 pasut intan terjaga...terus nangis sambil sedekah surah Al Ikhlas, Fatihah buat dia...ilang rasa rindu...

Skg ni , abah selalu pesan mcm2....risau sangat cos doktor kata 'paling lama' 2,3 tahun je ayah ada masa.sakit paru2.(kesan santau)

Balas #61 myakayina\ catat

cerita pasal arwah ayah pobedah..meninggal waktu subuh after azan subuh.. time tu arwah ayah meninggal atas riba mak.

masa arwah pobedah meninggal tu..time tu tsunami 2004 berlaku...semua di sekitar kawasan tempat tinggal pobedah rase gegarannyer..tapi kita org yg kat dalam rumah tak terasa langsung...time tu jenazah ader lg br lepas dimandikan...

after tu..time nak antar jenazah ke kubur..cuaca tak panas pun..mendung jer tapi tak hujan...

after jenazah dikebumikan...kitaorg blk umah...dah sampai jer umah hujan pon turun...tapi tak lebat..renyai2..then nampak pelangi...

org yg angkat jenazah tu sume kata ringan jer mcm bw kotak kosong...n imam kat mesjid yg memandikan arwah ayah ckp muka die berseri jerk....selama die mandikan jenazah nie pertama kali die kata nampak jenaza muka berseri...

then esoknyer org yg angkat jenazah arwah ayah tu dapat mimpi..drg mimpi nampak arwah ayah naik 1 tgga nie tapi tangga nie tinggi menuju ke langit dgn wajah ceria n tersenyum sambil melambai ke arah drg.....

harap2 arwah ayah pobedah ditempatkan dgn org beriman...amin..

tringat cte kat astro tuh

Reply #51 ashna's post

kan iblis dan syaitan dah bersumpah akan menyesatkan anak cucu adam hingga ke nafas yg terakhir

bila nyawa dah hampir ke penghujung mereka akan dtg menemui bakal si mati. mereka akan menyeruupai saudara mara or ibu bapa si mati yg telah  meninggal..tujuannya? utk menghasut bakal si mati..marilah ikut kami..kami sekarang bahagia etc etc..marilah ikut ajaran nasrani/yahudi.....panjg lebarlah pujuk rayunya..mereka yg tidak beriman maka terpsonglah aqidahnya..

ada kisah seorang sahabat..diwaktu tidak sedarnya menjerit2 yg keluar la'.....la'..in arabic la' ni means tidak...sedangkan org kelilingnya dok ajar mengucap..sebut la' juga...bila sedar di tanya sahabat kenapa yg sebut la' tadi..dia pun creita saudaranya yg telah lama meninggal dtg visit ajak dia masuk agama majusi...da pun katalah la'...la'

sbb tu org dah dkt nak nazak ni eloklah dibacakan yassin

Nizz pun teringat arwah nenek nizz ms dia meninggal dulu... Slps org siap mandi & kafankan...sblm tutup muka, diaorang panggil anak cucu tengok buat kali terakhir... Ms tu Nizz dpt tgk muka arwah nenek cntik sngt...mcm org tdo... mcm tenang sngt ms tgk muka arwah... Semoga arwah nenek nizz dtmptkan dikalangan ahli2 syurga..insyaAllah.. Al Fatihah utk nenek...

kalau mak saya jumpa forum ni sure dia mengadap dan khatam semua cerita2 seram ni..dia memang minat lah dgn cite2 seram ni walau pun tinggal sorang...saya ni saja jengah kat sini biasa kat thread lain..
kawan saya pernah buat experiment kat tanah perkuburan..kan ustad2 kata 3 langkah ke 7 ? tak ingat dah..orang2 meninggalkan kubur mungkar nangkir akan datang utk sesi soal siasat dgn si mati..
di belah utara kubur2 nya dekat dgn kawasan perumahan..ada tu kubur persendirian tanam kat halaman rumah..nak masuk rumah kena lalu lah kubur2 ni dulu..tapi dah biasa tak ada apa2 lah
so one day ada org meninggal..so kawan saya ni dgn a few kawan saja lah tunggu sampai habis talqin dan orang2 beredar..depa siap bilang langkah orang2 tu..masa tu ayam2 ada lah jugak berkeliaran patuk2 cacing ke ulat kat kat area kubur tu..katanya tiba2 aja ayam2 semua tu mencanak lari lintang pukang macam kena kejar ....mesti binatang2 ni dengar suara malaikat dlm kubur tu sampai begitu sekali lintang pukang langkah seribu...

m'ingsafkan ...

smoga rasa insaf ni  akn mbuatkan kita lbh briman dan mngerjakan sgala suruhan NYA...

SJ001: Benarkah Ruh orang yang telah meninggal dunia boleh menziarahi anggota keluarganya, menziarahi rumahnya atau kampung halamannya?

Soalan
Ustaz, suami saya telah kembali ke rahmatullah kira-kira tiga bulan yang lalu. Bagaimanapun sejak akhir-akhir ini ada sesuatu yang pelik berlaku pada diri saya, iaitu pada setiap malam arwah mendatangi dan bergaul dengan saya. Kemusykilan saya ;

i) Bolehkah suami yang telah kembali ke rahmatullah, mendatangi semula dan bergaul, sepertimana mereka hidup pada malam-malam hari sebelum kematiannya?

ii) Bolehkah ruh suami saya menziarahi anggota keluarganya, menziarahi rumah atau kampung halamannya?

iii) Apakah benar ruh orang yang sudah meninggal, boleh balik memasuki tubuh anggota keluarganya, seolah-olahnya boleh berinteraksi dengan orang hidup.

Jawapan
Puan,

Menjawab soalan pertama, di sini ada dua episod daripada soalan ini, pertamanya, mendatangi isteri setelah suaminya meninggal iaitu 'tidur bersama', mungkin berlaku sebagai suatu mimpi indah atau keduanya, benar-benar berlaku dalam keadaan sedar dan yakin bahawa itu adalah suaminya yang terdahulu.

Kalau berlaku itu atas nama mimpi, memanglah ia sesuatu yang mungkin, lebih-lebih lagi berlaku kepada isteri yang amat menyayangi suaminya yang telah pergi menemui Allah lebih dahulu daripadanya.

Adapun mendatangi isteri dalam maksud ia benar-benar sedar dan yakin  bahawa itu adalah suaminya maka ini adalah tidak mungkin dan tidak boleh berlaku kerana orang yang telah meninggal telah berpindah ke alam baqa' - alamul khulud - yang bermula daripada kubur.

Hadis Nabi s.a.w menyebut (yang bermaksud),"Alam kubur itu adalah suatu tempat tinggal sementara, tempat berhenti daripada tempat-tempat yang akan dilalui, menuju ke alam Akhirat, alam kubur adalah sebahagian daripada alam barzakh, maka yang telah dimasukkan ke alam kubur akan berada di dalamnya sehingga hari Kiamat yang tidak mungkin boleh kembali ke alam dunia."

Adapun yang berlaku setelah yang didakwa oleh banyak orang, khasnya kepada saya, puan mesti yakin bahawa itu bukanlah suami yang sebenar.

Kalaupun berlaku sungguh, ia akan berlaku, tetapi bukan daripada suami. Tetapi ia dilakukan oleh makhluk lain yang bernama Qareen. Qareen ini memang wujud, dalam al-Qurannul Karim, terdapat istilah Qareen ini sebanyak 12 kali. Misalnya kita merujuk kepada Surah as-Shaffaat, ayat 51; yang bermaksud, salah seorang daripada yang telah meninggal yang menghadapi balasan Allah S.W.T, mengakui dengan mengatakan bahawasanya, adalah pada diri saya dahulunya ada Qareen.

Qareen dalam tafsir seperti al-Qurtubi dan al-Maraghi, disebut sebagai kawan atau teman yang begitu rapat. Ertinya, insan yang menjadikan Qareen sebagai teman rapatnya maka dia telah mendapat sejahat-jahat teman. Qareen adalah satu jenis daripada jenis-jenis Jin ataupun Syaitan.

Pada umumnya, apabila manusia bersahabat dengan syaitan serta meminta tolong daripadanya dan berbagai-bagai lagi, maka jadilah dia Qareen. Oleh itu, selepas daripada kematian manusia, Qareen ini akan melakukan berbagai-bagai perkara yang tidak baik termasuklah dia boleh menganggu keluarga si mati dan mendatangi isterinya sebagaimana rupa suami terdahulu.

Oleh sebab itu puan tidak seharusnya mempercayai bahawa 'dia' adalah suami puan, kerana suami puan yang sebenarnya telah kembali ke rahmatullah.

Mengenai soalan kedua, orang yang telah meninggal dunia, ruhnya kembali kepada Allah S.W.T yang diistilahkan berada dalam alam Barzakh, ianya adalah alam Akhirat. Justeru insan yang telah pergi kepada-Nya tidak mungkin dan tidak boleh kembali ke alam dunia kerana Barzakh itu bermaksud pemisah atau penghalang. Ia seumpama sebuah tembok yang kukuh memisahkan di antara dua alam.

Maka orang yang telah kembali kerahmatullah atau kembali ke alam Barzakh ini, dia tidak boleh kembali. Dalam Surah az-Zumar, ayat 42; yang bermaksud, "Allahlah yang memisahkan nyawa dengan mati daripada makhluk-Nya dan memegang yang telah pasti mati ini dengan tidak membenarkannya kembali ke dunia."

Ayat al-Quran lain ada menyebut,"Bahawa selepas kematian, mereka akan kembali ke alam Barzakh sehinggalah kepada hari Kiamat."

Banyak ayat al-Quran dan al-Hadis yang menunjukkan bahawa ruh si mati berada dalam suatu kepungan Barzakh yang tidak mungkin boleh kembali ke alam dunia. Sebagaimana kita ke alam dunia tidak boleh masuk ke alam Barzakh (tanpa ada sebab).

Logiknya kita lihat, kalaulah ruh orang yang telah mati itu boleh kembali ke dunia, boleh melakukan berbagai-bagai perkara, sudah tentu orang-orang yang telah meninggal itu seolah-olahnya tiada seksa kubur, tiada balasan dan seolah-olahnya mereka bebas ke sana ke mari.

Oleh itu, kita harus yakin bahawa ruh si mati tidak boleh kembali untuk menziarahi keluarganya, rumahnya atau sebagainya.

Kepada soalan ketiga, pada saya orang yang telah meninggal tidak boleh kembali ke dunia. Peninggalannya adalah peninggalan yang terakhir, sebab itu ia disebut kembali ke rahmatullah. Sama ada dia (si mati) berada dalam keadaan penuh dengan nikmat alam Barzakh yang bermula dari alam kubur, atau bermula dengan seksa kubur seperti yang sabit dalam nas-nas al-Quran dan as-Sunnah yang wajib diimani adanya azab kubur.

Dalam kedua-dua keadaan ini, si mati sudah tidak mungkin akan kembali ke dunia ini kerana dia berada dalam alam Barzakh.

Akan tetapi berlaku dalam dunia ini, orang mengatakan ruh orang mati, kembali ke dunia dan meminjam jasad-jasad yang tertentu yang jadi seperti orang kehilangan akal, bercakap dengan nada, irama dan kelakuan orang yang telah mati.

Daripada pengalaman saya, ada juga yang medakwa dirinya Nabi Khidir, Sheikh Abdul Qadir Jailani, Wali Songo dan sebagainya. Ada juga pihak tertentu yang mengubat orang, yang mengajar ilmu-ilmu yang didakwa kununnya diambil daripada orang yang telah mati.

Semuanya ini adalah tidak benar dan ditolak oleh Islam.

Seolah-olah wujudnya fahaman mengembalikan ruh, dalam istilah Arabnya disebut tanasuthil arwah - reincarnation -. Fahaman ini ada dalam fahaman Buddha, Hindu dan fahaman purba. Islam bersih daripada semua fahaman ini.

Umat Islam mesti beriman bahawa ruh adalah untuk dirinya sahaja dan tidak boleh masuk dalam diri orang lain. Satu jasad satu ruh, apabila dipisahkan, jasad akan tinggal di alam dunia, ruh kembali ke alam Barzakh.

Apabila tibanya nanti di hari Qiamat, jasad akan dijadikan semula dan ruh akan mencarinya untuk dihisabkan oleh Allah S.W.T. Alam Barzakh adalah suatu alam yang ditutup rapat.
Oleh kerana itu pada pandangan saya tidak timbul sama sekali manusia yang telah mati, ruhnya boleh menganggu atau menyakiti manusia. Waallahu'alam.

-Darussyifa.org

arwah ayah aku meninggal bulan julai lepas..
tengah bersembang sambil duduk kat favourite spot dia tiba2 je dia rebah..
arwah ni seorang yg x byk ckp, tp 2 bulan sebelum dia meninggal, dia jadi seorang yg byk ckp dan berpesan pada kami semua... macam2 la...
dan pada semua meeting yang dia hadir dia ckp ini mungkin kali terakhir dia berjumpa dgn semua yang hadir tu..

sehari sebelum dia meninggal, dia bercukur kepala yg mmg sedia botak, trim misai...
berborak sorg2 dgn isteri dan anak2 meninggalkan pesan...
kemas almari baju dia sbb sng katanya kalau jadi apa2...
arwah ayah aku dinaikkan pangkat dan akan pindah bilik ke tingkat 10 masa bulan 9, tp bulan 7 dah siap masuk brg dlm kotak...
email dlm laptop semua telah dipadamkan...

beberapa minit sblm meninggal, dia dah siap mandi dan buang air serta solat zuhur...
seakan resah menunggu sesuatu smbl tgk jam dan kaup muka berkali2...
sambil tu ckp "ayah dah senang hati anak2 ayah dah boleh berdikari.. ayah takde nnt senang.."

masa meninggal pukul 2.30 ptg...
ramai yg berziarah...
arwah ayah aku ni mmg baik, selalu tolong org tp x pnah harapkan balasan..
perjalanan nak kebumi sgt lancar..
lepas dimandi dan kafan, bawak ke surau sbb terlampau ramai org dan x muat rumah... hujan start turun rintik2...
surau sgt penuh... lelaki dan perempuan... perjalanan ke kubur pun macam tu... hujan rintik2 lagi dan angin sepoi2 bahasa...

ramai yg terkejut tgk kami semua kuat... x menangis teruk2 start dr doktor sahkan meninggal di rumah sampai la pengkebumian..
arwah penah pesan jgn meratap, so kami semua pegang kata2 dia tu...
malam tu satu rumah x tido... terasa macam dia ada... alhamdulillah, org yg mandikan ckp jenazah lembut dan tidak bernajis sbb dia dah buang semua b4 tu dan x makan apa2 lepas tu...

baru2 ni mak aku cerita kisah yg kami x pnah dgr sblm ni.. kisah ni terjadi masa arwah ayah aku ngan mak aku gi haji semasa tsunami berlaku di thailand.. 4 thn lepas la kiranya... mak ngan ayah aku gi pakej 1 bilik 2 org.. dgn psgn la... aku x ingat berlaku di mana peristiwa ni tp mak aku merajuk sbb arwah ayah aku asyik xde je lepas menjalankan ibadat.. mak aku jeles la org lain jumpa suami masing2..

arwah ayah aku kata jgnlah marah... dia bukannya buat benda x elok.. dia ckp lagi kita kena bersyukur pegi pakej, selesa... org2 muassasah tu kesian banjir khemah diorg.. rupa-rupanya di pegi tolong org2 muassasah ni...
lepas2 tu jugak arwah ayah aku ada ckp satu benda yang buat org kata dia buat cerita dan gelak-gelakkan dia masa di tanah suci tu...
dia tanya mak aku, " (nama mak aku) nampak tak langit bercahaya.. siap ada tulisan Allah Muhammad lagi"..
mak aku ckp mana nampak bang.. tp rasa tenang sgt... lepas tu arwah terus diam je...

mmg susah org nak percaya... sbb mereka x nmpk sendiri.. tp di tanah suci ni tiada yg mustahil sbb Allah tunjukkan segala-galanya...

lagi meruntun hati, terjumpa nota arwah kat bilik ofis masa kemas2 brg dia.. nota tu ada tulis, kalau umur pendek, gunakanlah ini untuk keluargaku.. tersenarai semua aset dan pin number bank skali... dan dia tulis ni 2 minggu sblm dia meninggal sbb aku perasan letter head hotel yg dia ada kursus tu..

dia pernah berpesan kat mak aku, kalau dia meninggal, insyaAllah dia xkan akan kemana-mana dan ada di rumah, lepas tu xde selera makan... kedua-dua benda ni mmg jadi sbb kalau tak dia ada kejohanan golf yg mmg dia minat sgt.. tp dia xde nafsu nak pegi sedangkan dia ajk alumni...

byk lagi kalau aku nak tulis peristiwa2 sblm dia meninggal... byk sgt tanda-tanda tp kami x sedar...

Al-fatihah

saya ada relative sorang ni, dia kalau ada sedara mara yang masa dah tak lama dah, dia akan mimpi that person borak2 dgn arwah sedara mara yg lain. dulu sebelum arwah nenek saya meninggal, sehari sebelum tu dia cakap, dia mimpi arwah nenek saya duduk semeja dengan sedara mara kitorang yang lain yang dah meninggal, borak2 happy. memang setiap kali ada relative kitorg nak meninggal, dia memang mimpi mende yg sama......

ustazah merak ada citer ms merak sekolah dulu. dia citer saat mak dia nk meninggal. mak dia sakit ms tu so semua anak2 ada kt rmh. satu hr tu tetiba mak dia kata buka pintu ada org nk masuk. pastu mak dia srh semua anak2 berdiri, mak dia kata bangun, x nampak ke org ramai tgh marhaban ni? hr tu gak mak ustazah merak meninggal...al-fatihah