CariDotMy

Forgot password?
 Register

1234
Return to list New
Author: Lone_Ranger

Nuklier dan penggunaannya

Nuclear bom and nuclear reaktor

perbezaan antara nuclear bom dan nuclear reaktor adalah terletak pada isotop Uranium yg digunakan...

for bom.they use U-232
for reaktor U-235

ada perbeza antara kedua kedua nya. U-235 adalah dari NORM.mana kala U-232 adalah dari TENORM.itupun kalau aku tak salah.pendek kata U-235 adalah unsur semula jadi yg sedia ada .manakala U-232 pulak adalah unsur yg telah diperkayakan.

[color=Red]Unit radioaktif[/color]

untuk menilai aktiviti bahan radioaktif,unit yg digunakan adalah
S.I = Becquerel (Bq)
Non-S.I = Curie (Cu)

untuk menilai exposure bahan radioaktif pulak
S.I = Coulomb per kg
Non S.I = Roentgen (R)

Dose terserap (Absorbed dose)
S.I = Gray (Gy)
Non -S.I = Rad (Radiation Absorbed Dose)

Dosee equivalent (dose terserap pada tubuh manusia)
S.I = sievent (Sv)
Non- S.I = rem

lagi satu kadar dose yg trserap
Sv/hr

[b]blocking gamma rays[/b]

untuk menahaan atau membuat sheilding untuk sinar gamma, kita perlukan bahan yg mempunyai no.atom yg tinggi. ada nilai no atom minimum yg diperlukan, aku dah tak ingat.  dan Pb adalah salah satu bahan yg mempunyai no. atom yg tinggi. dan harga Pb pun mmg mahal. kalau nak guna bahan lain. yg lebih tinggi no atom nya. maka lebih mahal lah bahan tue.

sinar gamma macam sinar elektromegnet jugak. jadi ia adalah gelombang. sehebat manap pun sheilding yg ada, ia tetap akan dapat menembusi jugak. tapi telah dikuangkan kepada paras yg boleh diterima

Originally posted by mbhcsf at 7-8-2003 09:23 PM
salam and hi all...

adakan unit nak measure the amount of radiation we had/ exposed to?
Sv ker ...boleh tolong citer sikit?

Apa yg ada pada unsur /atom plumbum ( Pb)  yg menyebabkan ia boleh ...

cikgu fizik hang kata senang buat bom atom, suruh la dia buat satu,aku nak engok bolh ker tak:cak:

dari segi teori mmg la senang nak buat.asal kan bahan tersebut boleh buat chain reaction mmg dah boleh.
tapi kena ingat nak buat satu chain reaction unsur sesuatu unsur kita perlukan neutron dgn sejumlah tenaga menimum yang mencukupi untuk membuat chain reaction. dan yg menjadi masalah na adalah untuk mengetahui tenaga minimum tersebut.  dari Dr aku cakap. dalam semua jenis nuklid mmgelah diketahui nilai tenaga minimum tersebut tetapi untuk U-232 yg digunakan sebagai bom tu je yg diorg tak publishkan. so. kena pandai2 kiralah untuk mendapat nilai tersebut.

[quote]Originally posted by Tengku Anis at 7-8-2003 10:28 PM
Menarik

[quote]Originally posted by paparock at 8-8-2003 02:48 PM

Proses fusion pula tidak boleh dikawal kerana persekitaran suhu lampau tinggi yang diperlukan untuk menjananya. Yup, memang kita boleh kawal berapa banyak hidrogen dalam reaktor misalnya... Tapi bahan apakah yang boleh kita gunakan untuk membina reaktor yang perlu tahan dengan suhu 15 juta darjah C secara berterusan? Masalah suhu ini saja sudah membuatkan ahli sains nuklear balik makan nasik...:bg:

abong...aku konfius la sikti...proses fusion tak boleh dikawal:stp::stp::stp:..kalau proses fusion tak bleh dikawal maka akan terjadi apa yg dinamakan sebagai uncontrol fussion....kalau dah tak boleh kawal..tu dah masuk prinsip bom nuklear dah tue.dimana proses fusion mmg dibuat sepaya tidak terkawal untuk membebaskan tenaga yg banyak...kalau tak terkawal meletup la reaktor kat seluruh dunia nie.

proses fusion boleh dikawal dgn mengawal jumlah neutron yg dibebaskan.dgn mengunakan moderator,carbon tadi....ada istilah nya.aku tak ingat.Dr Amran tak ajar hang ka?

Follow Us
Originally posted by mbhcsf at 9-8-2003 09:32 PM

so what happened to the fishes that you 've consumed  and going  to consume , dear????would you , SIRE cares to elaborate, please????

kalau sisa radioaktif dibuang ke laut ..tengok jenis sisa apa, Uranium? thorium?Plutonium?Co-60,?Sesium 139?, Iodin,  Boron, Toron,huh..banyak tue,yg mana satu nak?

semua bahan radioaktif mempunyai sinaran dan half life.

Originally posted by valkries at 9-8-2003 12:18 PM
ok..ini ada link tentang survivor masa letupan tu...betullah..orang Malaysia..Hj Razak namanya...

http://www.prn2.usm.my/mainsite/abomb/hiroshi5.html

[ Last edited by valkries on 9-8 ...

aku pun pernah dengar citer pasal org yg terselamat dalam bom nuklear....
aku ingat pasal dia terjun dalam air...perlu diingat org yg mati masa nagasaki dan hiroshima adalah yg pertama sekali datang dari haba letupan bom tersebut, yg kedua baru lah datang dari kesan2 sbb radioaktif

sifat2 sinaran yg terhasil dari letupan bom atom...huh....air adalah salah satu jenis moderator yg terbaik didunia. tapi air D2o.iaitu air berat. mungkin sbb dia terselamat  sbb tue

ahah ..salam semua,

baru saya teringat bila browse my dearest friend punya thread ni - where is He at the moment ...bless him..

okaylah kalau ada peluang ni cuba baca newscientsi magazines bulan berapa i takingat - ada personal account seorang  engineer yg berada kat Chernobyl bila letupan itu berlaku- dia terselamat - dan masihingat lagi bila beliau menceritakan bagaimana beliau terlihat cahaya biru yg direct darii reactor  yg pecah itu ke arah langait- itu adalah kesan  pengionan - AIR IONISATION - by the radiocative wave- dan belaiu sempat ditarik bahu dan kawannya berkata" are you mad? it's full of radioactive" RUN....lepas tu dai mula loya, badan rasa panas ....

iyer ke idup, sedangkan bomba yg mula2 sampai padam kebakaran tue pun semua mati tak lama lepas tue,bomba tue siap naik helikopter tue ygpadamkan api.
rasa aku tak de sapa pun idup,either mati direct sbb kena heat atau mati 2 -3 minggu lepas tue sbb kesan drpd radiation.
mungkin dia dok jauh2 kot masa letupan tue

tulah yek?

i tak terfikir pulak-  but please refer kat newscientist about chernobyl tu.

Thread ni agak lama dah but iam glad that you are able to answer those question...

nak ingatkan chain reaction ni pun i dah lupa-  tapi kan ni sekadar bertanya yer - nak tahu tenaga minimum tu ada masalah as you said earlier but...tak akan jadi hal kjalaukita ada cara untuk kawal the chain reaction? kan? yg depa guna  rod grafit tu macam mana pulak depa tau?

lagi satu uranium ni dia dilombanong i think - dan kalau dalam alam semula jadi uranium ni selalu wujud dalam sebatian  garam apa?

dan bagaimana tumbuhan boleh hidup on the surface of the highly radiocative  site?

i mean  boleh you terangkan - iam  interested .
bless you for the info.

i hope tuan punay thread ni stillllllll aderrrrrrrrrrrrrrrrr.....honest he would be glad to join the discussion - iam sure.

eh

pernah tengok citer the SAINT - elisabeth Shoe and encik Kilmer?

yg cold fusion tu aper [pulak?

yg aku boleh jawap untuk mengawal chain reaction dari kiraan matematik jerk.kalau ada tengok citer numb3r tue lebih kurang macam true la.

pokok hidup kat area beradioaktif. .......  klu tak silap aku, pokok kan ada proses fotosentisis, klu kita potong salah satu element yg diperlukan oleh pokok untuk proses fotosentisis tue, maka tak boleh idup lakan. tapi pokok tue still absorb mineral radioaktif tersebut sama ada pokok tue ada kat kawasan beradio aktif ataupon tidak.

uranium wujud dalam sebatian apa tue aku tak pasti.aku tak mahir dalam kimia. tapi untuk pengetahui, ada satu istilah digunakan iaitu NORM, iaitu Natural Occuring radioaktif material.   maknanya bahan radioaktif yg sedia ada dalam alam sekitar.untuk uranium (Aku dah tak ingat uranium brapa),wujud dalam air dalam unit part per bilion.

kemudian ada TENORM,technology enhanced NORM, maknanya kita perbanyakkan kuantiti NORM tersebut.

kalau sape ade dlm mushroom ape jadi?