CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Claudia_Lestat

Perihal Anak Angkat - Contoh Surat Akuan di page 15 [MERGED]

Reply 1388# c4talina

mmg betul tu... tp, kalo anak tu nk tgk surat beranak dia camne plak kan... riso gak kalo rahsia tu terbongkar... takut anak tu memberontak jerk kan... huhuhuhu.. pening-2.... kesian kat anak tu...

ada orang indo nak kasi baby ...dia suruh saya carikan ..sekarang mengandung 6 bln ..dah scan perempuan ...sesiapa berminat pm saya ...bukan orang tengah ye..cuma nak tolong je.bulan lepas pun dah tolong orang tu dapat baby boy .semua urusan sendiri buat dengan si ibu...

Reply 1390# notiey

Pls gv me e details, thks

(posted by mobile)

Salam

Sy ada anak angkat boy, umo 4 tahun ++.  Di ambil dr kewaja.  Skrg ni Alhamdulillah, tgh mengandung - zuriat sendiri.  Tp sy dlm dilema skrg ni, nak daftarkan anak sekolah.  Mcm2 perasaan dtg kat sy.  Mcm mana penerimaan, kengkawan, cikgu dll dia kat sekolah.  

Nak minta pendapat, kenkawan forum yg ada pengalaman hanta anak2 senasib dgn anak sy ke sekolah.  Mcm mana nk handle situation.

maaf mencelah.kay pn ade masalah sikit pasal anak x sah taraf ni. kay ade bela anak exbf.tapi kay xde jodoh ngan exbf.tapi anak dier masih kay bela sbb wife exbf kay xnak budak tu.so kay bela hingga ke hari ini.mase kay ambik anak tu umur 2 thn.now shes almost 10.tapi yg masalah kay now is. kay nak gi company trip overseas. tapi anak ni kay x leh buatkan passport sbb kay xde legal document mengatakan shes my adopted dotter.exbf kay plak xde nama lam birth cert. si ibu budak ni plak kay x tahu kat mane. so what shall i do...

Reply 1393# kayrizal

ada kawan saya ambil anak indonesia nak bawa pergi trip cina ..,memang susah merata dia pergi imegresen dari putra jaya hingga shah alam ..rasanya 2+++ juga lah habis ..akhirnya dapat kebenaran dari shah alam .susah sebab masa tu umur 7 thn masih belum ditentukan warganegara.tapi tahun lepas dah dapat warganegara.

Follow Us
Reply 1394# notiey

masallah problemnye i cuma nak buatkan passport utk my dotter ni. my dotter ni memang warganegara Malaysia pun. cuma i tak ade legal documents sebagai ibu angkat. I ada tanya kat JPN. tapi kes macam i ni. i kena rujuk kat JKM. tapi bila i bertanya kat JKM, pihak JKM kata my dotter ni kena stay kat rumah perlindungan JKM dulu till my problem to adopt her is solve. I tak sampai hati nak letak my dotter kat umah anak2 yatim la.

Reply  notiey

masallah problemnye i cuma nak buatkan passport utk my dotter ni. my dotter  ...
kayrizal Post at 20-9-2011 13:27

nak sampuk jugak.  ni JKM mana ckp mcm nie.  kalo u boleh buktikan yg anak tu dah dok with u since she was 2yrs old apasal nak soh dok JKM lagi.

i have a personal experience hereh. buat passport anak pun alhamdulillah i have no prob.  i tawakkal tullah jer.  u pergi jkm n jumpa the BIG BOSS.  dulu i sampai orang nak charge ribu riban but i do it myself lah.  bukan tak mampu tapi i feel something is not right n i know my problem will not be solved.

i dulu anak angkat bawak g england since umor 3 bulan.  boleh dpt passport bagai but u have to follow instructions dari BIG BOSS, JKM, immigresen sumer. jangan lah jumpa pegawai rendah nie sumer.  sori lah dia orang actually tak tau nak deal perkara yg sebenornya tak rumit nie.

i wish u all the best, takder masaalah yg rumit pun, u jangan dengor cakap orang ketiga keempat or keberapa pun.  u nak deal dgn JKM u go n see big boss, kalo nak deal dgn immigresen go n see the BIG BOSS. be honest n frank n sought their advices.

i dulu pun tak tau but i bertanya bukan pada kerani, junior officer etc.  i go direct jumpa boss besor terus!  i tak mau dengor ckp2 orang selain BIB BOSS!

Rate

1

nak sampuk jugak.  ni JKM mana ckp mcm nie.  kalo u boleh buktikan yg anak tu dah dok with u sin ...
minahsaudi Post at 20-9-2011 14:53

Saya pun pernah "kena" dengan JPN cawangan yg berhampiran saya. Masa tu saya nak buat pindaan pada nama anak dan binnya. JPN cawangan  kata "TAK BOLEH" dengan alasan dah pernah  sekali buat pindaan sebelum ni.

Saya tak puas hati... saya terus hantar email ke Timb. Pengarah Bahagian Anak Angkat di Putrajaya. Dalam masa 24 jam, dapat balasan email tu dan terus saya print dan bawak ke JPN cawangan dan bayar RM3 untuk dapatkan dokumen pengangkatan yang baru. . Alhamdullilah, dalam masa 3 minggu dokumen  siap.

Rate

1

Reply 1396# minahsaudi

thanks for the advice. really appreciate. but will the orang bawahan bagi i jumpa the JKM big boss ke??? For example la kan. i ada bertanya kat Imigresen. i tanyer the counter people. so this counter people kata.. memang tak boleh. then i kata.boleh tak i jumpa officer u and merayu. this counter people ckap kat i.. i am the officer too. and dier tak bagi i jumpa the officer.

Reply 1395# kayrizal

cuba call putrajaya minta pendapat

Reply 1399# notiey

tq, insyaAllah i will try.thanks for all the advice frens

kay...maaf nk bertanya, masa amik baby dahulu kay tak buat akuan sumpah & dftar kat JKM ke? lps 2 thn baru blh dftar utk pengangkatan, lpas tu baru JPN keluarkan sijil pengangkatan dan surat beranak yg baru..jika dah ada semua dokumen tu...rasanya tak ada msalah kita nak buat passpot anak..nak bwa keluar pun takde msalah..

Reply 1401# asfa

Seperti yg kay kata earlier, mase i bela my dotter tu i couple with her father. tapi kami tak ada jodoh. her father kawin lain tapi wife dier now tak nak anak tiri. itu sbb kay masih bela his dotter and i luv her like my own. cuma masalah problem jugak her father's name tak ada stated kat birth cert. itu sbb kay perlu ibu my dotter signature for the adoption. tapi i dont know mane ibu my dotter.

Reply 1# Claudia_Lestat

kakak aku amik anak angkat jugak.. cambodian.. mak pak budak tu nak divorce and balik sana. so tanak baby tu.. rahmat bila kitorang dapat my nephew tu.. gelak dia, ketawa dia, keletah dia.. comey lak tu.. ayah aku sampai tetiap minggu turun umah kakak aku.. first cucu la katakan.. aku terus declare diri jadi wiken nanny.. bila penat2 keje for the whole week, hilang seme tension bila dapat peluk dia masa dia dia tido.. cium2 pipi gebu dia.. aduh.. dah 6 tahun dah nephew aku tu.. dok tingat lagi his first step .. kul 3am masa tu.. my sis tipon kata anak dah tatih, terus aku balik sana.. tunggu sampai pagi.. @ 3am dia sibuk bejalan satu bilik.. org baru dapat kaki la katakan.. mmg susah actually at first, esp bila nak dapat citizenship.. bape kali kakak aku turun putrajaya nun wat rayuan, gi interview.. alhamdulllah, now dah dapat.. rezeki akak aku pun bertambah lepas amik dia.. yang penting, rumah tu, hidup family kitorang sangatt happy.. everything is for the him.. kalau tanya dia kua dari mana kan, cepat je dia tunjuk "tu, perut mummy la.. situ la saya datang.."..

Reply 1403# wi_haryati

soooo sweet...

Reply 1242# villossa_blue

yup.. the sweetest .. he made me and my dad promise him that we will be there during his first day at school.. that will be next year! and i cant wait.. rasa cam anto anak sendiri masuk skolah for the first time..

Reply 1235# Surfinah

Salam...bole PM sy no email pengarah tu sy pun nk cuba apply gak..bole ke isi bin nama suami kita di Mykad. tq

Reply  asfa

Seperti yg kay kata earlier, mase i bela my dotter tu i couple with her father. ta ...
kayrizal Post at 23-9-2011 15:43

akak nak tanya lah, anak u tu ada surat beranak tak?  sure nama ibu dia ada tertera kat surat beranak kan?  ic pun ada jugak tak silap akak.

try to trace her whereabouts melalui no ic tu n then u call dia n terangkan keadaan kalo dah dpt jumpa.  dont make it too public cos dia tentu tak mau orang tau kisah dia.

perkara nie tak susah sangat kalo u sungguh nak daftarkan anak itu sebagai anak angkat u.  insyaallah Allah tidak akan membebankan u kalo niat u baik n ikhlas.

akak doakan semoga kay berjaya trace the mum.

Reply  minahsaudi

thanks for the advice. really appreciate. but will the orang bawahan bagi i  ...
kayrizal Post at 20-9-2011 17:35

jangan banyak kalau lah kay, orang2 ni sumer pun makan gaji gerk n then u pun bukan tak bayor cukai.  cakap dgn tenang n jangan gabra lah.

kalo tak jalan jugak nko nangis lah kat counter tu   biar depa huru hara cket!  hahaha