CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 32937|Reply: 17

sakit perut selepas pembedahan apendix

18 hari yang lalu saya buat pembedahan apendix kat hospital .. sepanjang dok kat kampung 2 minggu perut saya tak de lah sakit  .. tapi bila saya start masuk kerja semalam sakit perut saya berpanjangan hingga ke hari ni .. kenapa saya sakit perut balik? adakah kerana saya banyak naik-tangga turun tangga , drive keta .. sebab tu ke?? risau pulak saya .. saya tak nak lagi pergi hospital sebab tahun ni saya mc sampai 3 bulan dah .. apa yang perlu saya buat .??

Originally posted by inan at 5-12-2006 04:24 PM
18 hari yang lalu saya buat pembedahan apendix kat hospital .. sepanjang dok kat kampung 2 minggu perut saya tak de lah sakit  .. tapi bila saya start masuk kerja semalam sakit perut saya berpanjan ...

mgkn arr pasal naik tangga drive keta tu kot...aku pun pernah operate appendix nih masa form 4...pas opeartion aku termuntah dan kesannya angin masuk badan smp skang tak ilang2 dan selalu no aku sakit perut...pastu mudah penat sblm tuh siap leh exercise naik tangga turun tgga 12 tkt ...dah potong tu nak jalan pun kekadang tak larat...kalo jogging selalu aku tersangkut benti2...

jaga sikit appendix nih bleh sangkut paut ngan rahim gak...also will face sembelit kalo tak jaga...Ko better chk duktur balik tgk ada pa2 complications ka...bahya tau...menda usus ni kita tiap2 hari pakai so better watch out

[ Last edited by  kacang^soya at 5-12-2006 04:43 PM ]

Originally posted by kacang^soya at 5-12-2006 04:40 PM

mgkn arr pasal naik tangga drive keta tu kot...aku pun pernah operate appendix nih masa form 4...pas opeartion aku termuntah dan kesannya angin masuk badan smp skang tak ilang2 dan selalu no aku  ...

patutpun akhir-akhir ni .. perut saya rasa macam cepat masuk angin .. tang sembelit tu belum lagi ... yang dok risaunya boleh ke jahitan dalam perut tu terbuka balik .. atau bernanah????

selalunya kalau org lepas operate ni kena berpantang laa jgn buat keje berat2 takut gak yg kat dalam2 tu belum baik...
dulu saya pun kena gak operate sbb apendix.. kira tahap critical dah pecah dan doc advise mlm tu jugak operate kalau idak faham2 jer lee...
so lepas operate tu 2 minggu saya tak di jahit.. nurse hanya datang utk cuci 1 hari 2x sahaja sehingga betui2 baik baru jahit bahagian luar.. kira tutup balik laa lubang yg dah terbelah tu...
lepas tu saya pantang 3 bulan ma dan abah takkasi buat kerja berat dan naik basikal maklum laa masa kena tu form 6.
jaga betui...takut sakit balik...

tp ada masa tu kalau batuk kerr terasa macam tpt jahitan tu berpusing... sakit gakk ...

Originally posted by inan at 5-12-2006 04:48 PM

patutpun akhir-akhir ni .. perut saya rasa macam cepat masuk angin .. tang sembelit tu belum lagi ... yang dok risaunya boleh ke jahitan dalam perut tu terbuka balik .. atau bernanah????

bleh jadi gak...makan la ikan haruan banyak2 kasik luka dalam perut gripped sempurna...aku dulu asik kena paksa telan  polleney je pg ngan malam...tu blom bubur nasik ikan haruan lagik :geram:...tp ok 2 mggu dah buka jahitan...lg satu kalo nak parut tu invisble masa dah buka plaster tu nanti sapu cinnamon powder so takde lipan kat situ nanti...:nerd:

ada kesan lain gak terjadi kat aku pas operation tu few mths after aku kena penyakit ala2 bulimia...makan sikit kuar balik makan skit kuar balik...smp kuar air pahit ...tatau pesal..kurus kering gaklah aku masa tuh....kering kurang air...banyak telan pil tahan muntah tp lelama tu ok...mgkn pasal angin kot...dah pas case tuh bertambah berangin la badan aku...coz banyak masuk angin masa muntah2 tuh...

Baru aku tingat masa aku muntah tu nurse tu ader pesan dik jgn muntah pas operate bahya tau ...nak wat cene aku loya termantul situ gak...so nilah gaknya antara complications dia...anyway ko jgn riso tu hal lama aku yg tak berjaga2 sgt nih lepas operate...since ko baru operate jaga menda tu baik2...kalo exp something funny pi refer cepat2 kat sepital...jgn wat keja berat2 sangat at least 6 bulan

Originally posted by cats75 at 5-12-2006 05:23 PM
selalunya kalau org lepas operate ni kena berpantang laa jgn buat keje berat2 takut gak yg kat dalam2 tu belum baik...
dulu saya pun kena gak operate sbb apendix.. kira tahap critical dah pecah da ...

Aku pun sama dah nak hampir pecah...sblm berangkat ke sepital malam tu aku rebah tak leh bangun...sakit yg amat

Follow Us
Possible diagnoses:

1. Late infection--very unlikely since u did't mentioned any symptoms like chills, fever.
2.Foreign body/bodies at the op site-possible, such as gauze or even surgical instruments.
3.Early adhesion colic--most probably if the pain recurring, on & off. Many patients develop adhesion colic, especially after the abdominal surgery.
                                     If I'm your surgeon and u keep complaining on & off colicky type of pain, adhesion colic is in my top list. Surgical release of adhesion is needed.
                                     Coz appendix is actually part of your colon(many people don't know this), so the adhesion may developagainst the surrounding fatty tissue, against the ascending or
                                     transverse colon, and if u a women, possiblity of gynaecological adhesion(usually right tube) is possible.

U are in early recovery, recuperating post surgical state(18 days). The vague pain maybe normal.
If the pain persistent or increase in severity, or u have any symptoms suggesting of latent infection/adhesion colic---see ur surgeon ASAP.

Originally posted by cats75 at 5-12-2006 05:23 PM
dulu saya pun kena gak operate sbb apendix.. kira tahap critical dah pecah dan doc advise mlm tu jugak operate kalau idak faham2 jer lee...
so lepas operate tu 2 minggu saya tak di jahit.. nurse hanya datang utk cuci 1 hari 2x sahaja sehingga betui2 baik baru jahit bahagian luar.. kira tutup balik laa lubang yg dah terbelah tu...
lepas tu saya pantang 3 bulan ma dan abah takkasi buat kerja berat dan naik basikal maklum laa masa kena tu form 6.
jaga betui...takut sakit balik...

tp ada masa tu kalau batuk kerr terasa macam tpt jahitan tu berpusing... sakit gakk ...

eeee... tak sakit ke? tak terkeluar ke isi perut? tak kene infection ke? kenape doc tak terus tutup  jer. ngeri lak rase...

Originally posted by kacang^soya at 5-12-2006 05:57 PM

Aku pun sama dah nak hampir pecah...sblm berangkat ke sepital malam tu aku rebah tak leh bangun...sakit yg amat

saya dok tahan 2 hari kesakitan.. pada malam pertama tu saya sakit perut dah tu malam muntah2... ingat sbb tak makan.. pg tu bangun nak g toilet terus cram.. takleh bangun apa lagi mak terus panggil ambulan ..
dah tu sampai hotpital doktor lak tak der.. dia kata sakit biasa biar kan saya dok menahan dakit sampai laa mak mintak tranfer g hospital KB la.. masa tu laa dia org buat xray check itu ini dan baru dapat kesan .. kul 12 mlm terus paksa operate..... masa tu sempat lagi cakap boleh tak operate esok.. dok teringat arwah sepupu makcik meninggal dunia tgh mlm lepas operate gakkk
alhamdulliah saya selamat ... sihat walafiat lagi

Originally posted by jagung_manis at 6-12-2006 12:27 AM

eeee... tak sakit ke? tak terkeluar ke isi perut? tak kene infection ke? kenape doc tak terus tutup  jer. ngeri lak rase...

Tak laa awak jumpa geli cikit masa dia dok cuci tu.. dia tutup dgn kapas jerr... pernah saya mintak nak tgk perut saya tu dia org kasi .. ambil cermin lagi.. nampak laa lemak2 kat dalam perut kita yg berlapis2.. nii oo macma ni laa rupa isi perut manusia..

takut gak mula2 tu tp sbb diaorg tutup kan so tak de laa sangat.. saya pun banyak rehat bergerak kurang laa.. dok hospital nak g mana sangat
tp masa jahit tu aduss yg amat sakitnya.. jahit hidupp.. terasa.. benang tuuuu .....
tu yg kalau beranak nak jahit tut tut.. takutt geri masa jahit beberapa belas thn..

Originally posted by cats75 at 6-12-2006 11:33 AM

Tak laa awak jumpa geli cikit masa dia dok cuci tu.. dia tutup dgn kapas jerr... pernah saya mintak nak tgk perut saya tu dia org kasi .. ambil cermin lagi.. nampak laa lemak2 kat dalam perut k ...

Lepas operate tu siksa kan....nak kencing pun kena angkat punggung tadah mangkuk...nak2 aku tgh period plak masa tuh...batuk tak leh...aku ingat lg sbb geli nak kencing cara camtuh aku angkut sekali air yg cucuk kat tgn tu masuk toilet ...pastu darah dari tgn masuk kat tiub air tu...pe lagi menjerit la aku takut...pastu kena marah ngan nurse..pepandai gi sendiri...nak bangun turun katil seksa lak tuh...sakit

ha'ahh bab kencing tu yg seksa sampai kan mak terpaksa beli pampers.. nak kencing kat mangkuk tu puntak leh sbb tak leh turun katil.. tp tak terkuar gak kencing .. nak g toilet gak...
tp risau nya turun katil tu sbb rasa pitam lagi.. darah kat tangan tu jgn cakap laa..
kalau di ingat balik bab2 ni takut nyaa kalau sakit susah betui dibuat nya

Originally posted by cats75 at 6-12-2006 02:24 PM
ha'ahh bab kencing tu yg seksa sampai kan mak terpaksa beli pampers.. nak kencing kat mangkuk tu puntak leh sbb tak leh turun katil.. tp tak terkuar gak kencing .. nak g toilet gak...
tp risau nya ...

wau pengalaman korang ngeri-ngeri le .. saya ni operate sikit je (1 inci) .. sehari je tak boleh bangun .. lepas tu boleh le jalan-jalan sikit macam orang lepas bersalin tu .. tak de pulak termuntah-muntah lepas operate tu .. kiranya semua berjalan lancar .. cuma selepas 2 minggu sakit perut tu datang balik .. hari ni dah reda sikit .. tengok le kalau malam ni sakit lagi mungkin saya pergi hospital tu balik ...yang takut nak gi hospital tu bukan apa.. takut kena dok hospital lagi .. dah jemu dah dok berulang ke hospital ni .. tahun ni dah dekat 3 bulan saya mc .. malu pulak dekat bos .. asyik cuti je ..

wau pengalaman korang ngeri-ngeri le .. saya ni operate sikit je (1 inci) .. sehari je tak boleh bangun .. lepas tu boleh le jalan-jalan sikit macam orang lepas bersalin tu .. tak de pulak termuntah-muntah lepas operate tu .. kiranya semua berjalan lancar .. cuma selepas 2 minggu sakit perut tu datang balik .. hari ni dah reda sikit .. tengok le kalau malam ni sakit lagi mungkin saya pergi hospital tu balik ...yang takut nak gi hospital tu bukan apa.. takut kena dok hospital lagi .. dah jemu dah dok berulang ke hospital ni .. tahun ni dah dekat 3 bulan saya mc .. malu pulak dekat bos .. asyik cuti je ..

tu laa pengalaman pahit yg tak sanggup di terima ... ooo iyer ker.. ok laa mungkin awak belum teruk lagi...
tapi elok laa kalau tak muntah dan batuk.. sbb kalau ada 2-2 tu teruk gak... bukanteruk apa nya.. batuk tu mungkin boleh buat jahitan tu terbukak...
bagus laa... tp kalau sakit baik g hospital balik biar dia org check.. hospital tak tanan nyaa tu.. tp ingat lepas operate tu jgn bukan kerja berat2 tau... aktiviti sukan pun jgn buat lagi.. sampai betui2 baik..

Originally posted by cats75 at 7-12-2006 11:47 AM

tu laa pengalaman pahit yg tak sanggup di terima ... ooo iyer ker.. ok laa mungkin awak belum teruk lagi...
tapi elok laa kalau tak muntah dan batuk.. sbb kalau ada 2-2 tu teruk gak... bukant ...

cats operate ms dah terpecah ker?sib baik sempat ek....Alhamdulillah...
mak kite pun ada citer time dia jg arwah stepdad saya dulu kat spital ada sorang bdk nih operate apendiks kat johor...then balik kg dia dok sakit jek...g klinik nsb le dr yg locum tuh pun keje kat spital daerah tuh refer to spital trus..cek rupanyer mcm ada pendarahan ke haper ntah...dr yg rawat tuh ckp ms operate maybe ader kuar darah ke haper..but dr yg operate previously tuh agaknyer tak sedut betul kot..cian dak tuh..

Originally posted by RedDevils at 5-12-2006 06:37 PM
Possible diagnoses:

1. Late infection--very unlikely since u did't mentioned any symptoms like chills, fever.
2.Foreign body/bodies at the op site-possible, such as gauze or even surgical instr ...

saya nak tanya betul ke... appendix yg telah pecah blh menyebabkan masalah infertility....?

Originally posted by durability at 8-12-2006 07:41 AM

saya nak tanya betul ke... appendix yg telah pecah blh menyebabkan masalah infertility....?

ha ah sbb aku pernah dgr dari seorang dr O&G - nanah dan darah pecah dan mengalir ke rahim

A ruptured, infllammed appedix will lead to Peritonitis, and subsequently infection to the surrounding structures.
So, in women, yes, there's chances of spreading of infection to the uterus, tube, etc etc.which possibly increases the chances of infertility.
So, to answer your question, the infertility risk is higher, but not necessarily so.