CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

[Tempatan] (VIDEO) Hello, Kenapa Nak Pilih Menantu 'Gomen' Sahaja, Ingat Kerja Swasta Lekeh

betul ke kecoh di laman sosial? tak pernah pulak aku tengok isu parents prefer keje gomen dari swasta kat fesbuk. Wartawan cari saja bikin isu ke apa?

white_musk replied at 28-12-2016 12:17 PM
Nak buat macam mana dik, akak ko ni ada pengalaman direject bekas-bakal-keluarga-mertua suatu keti ...

hhuuhh...sadisnya pengalaman hakak....pelik kan mertua ni..yg nak hidup bersama ialah anak dgn isteri/suami tp mertua plak yg lebih2...apa nak tumpang semangkuk ke gaji gomen menantu..

EncikRhoma replied at 29-12-2016 09:09 AM
betul ke kecoh di laman sosial? tak pernah pulak aku tengok isu parents prefer keje gomen dari swast ...

Aku pun rasa camtu

kan makcik..kalau 80-an, 90-an dulu ye la memang mak pak prefer menantu keje gomen. Sekarang dah nak masuk tahun 2017 kot. Mana ada dah isu macam ni. Berangan betul la wartawan cari ni bila bukak thread.

WawaRaRa replied at 23-12-2016 07:42 AM
babe... biasanya diorg nak menantu pompuan yg keje gomen.... senang tolong anak laki diorg buat lo ...

bg aku bodoh la ppuan tu buat personal loan semata2 nk bg kat laki...cuma kadg2 kesian tgk laki aku...klu dia nk gj byk..dia kne lompat2 mcm katak...sblm ni dia setia dgn 1 company jepun tu..keje 10 thn bru nk lompat..dpt la increment rm1k kat company america...tp skrg nk lompat lg payah...company nak experience bertahun2 dan expert...tp gj nk bg ciput ..so dia hold dulu nk lompat...mmg aku akui keje gomen zaman skrg agak ok berbanding pekerja swasta...ni aku bandingkan aku dgn laki aku la...org lain aku xtahu...

kawan aku nih keje gomen, kat kg dia ada satu makcik nih berkenan la nak buat dia menantu.
masa sesi menziarah tu, lelaki tu langsung takmo pandang muka kawan aku nih, siap buat muka menyampah lagi.
kesian kawan aku tu, memang la makcik pakcik suka orang gomen nih buat menantu, tapi dah anak2 dorang memilih nak yang comel, putih, kurus, gebu.
sudahnya membujang kawan aku tu, umur pon nak masuk 40.

Follow Us
salam mau nanya kawanku sominya askar.. baru2 ini sominya udah meninggal jadi kawanku ini dapat duit setiap bulan dari syarikat sominya kerja ini..dia punya sorang anak dan punya anak2 tiri tapi mantan istri sominya yang jaga anak tiri..katanya dia akan dapat duit bulanan dari syarikat sominya sampe dia meninggal dunia..cuma dia khuatir kalo dia kahwin lain adakah dia ga akan dapat duit dari syarikat sominya itu kerna dia sudah dipinang seseorang n mau nikah lagi cuma dia khuatir kalo dia udah nikah lain dia ga akan dapat duit syarikat sominya seperti dulu kerna mau menyara anaknya.. adik sominya mengungut kalo dia nikah lain dia ga akan dapat duit dari syarikat sominya itu.. sekadar bertanya..

menantu keja gomen, dipandang molia oleh mertua
malah mertua takot/ segan nak tegur2 menantu.

#kisahbener.

trisnalovezul replied at 29-12-2016 04:17 PM
salam mau nanya kawanku sominya askar.. baru2 ini sominya udah meninggal jadi kawanku ini dapat duit ...

indon kawen dgn askarke?

Edited by exclusive_vvip at 29-12-2016 06:01 PM
EncikRhoma replied at 29-12-2016 09:09 AM
betul ke kecoh di laman sosial? tak pernah pulak aku tengok isu parents prefer keje gomen dari swast ...

Yup..i pun saspek wartawan cari saja create isu..kan biasa staf swasta n staf gomen x berlaga angin dlam forum  ni...agaknya dia dpt idea dari situ la

ok je keje mana2...yg penting dpt keje..

tp kalau dpt keje gomen tu kira beruntunglar ...bukan mudah nak masuk gomen ni..kekosongan dlm 5 je tapi yg minta dalam 5000 malah ada yg lebih...so kat sini dah nampak kenapa org nak sgt masuk gomen..

so kpd pekerja gomen, dpt keje elok2 sbb bukan mudah nak masuk keje gomen.

keje gomen ni nak kaya sangat tu takdelar...cuma bolehlah hidup sederhana..

tak semestinya.

org keja government pun mula dgn jadi staf kontrak. Kalau ada rezeki bole jadi staf tetap itu pun kalau ada peluang yg sangat tipis.
Lepas tu jadi staf kontrak ni pun tak secure sebenarnya. Bila2 ja jabatan tu boleh nak terminate hg, atau tak sambung kontrak.

tengok je la yg mcm keja kat IPTA tu mcm UUM, UM, etc: staf2 kontrak semua hidup tak tenang, tunggu masa kena terminate kontrak. Dengar kata UUM nak buang staf kontrak 2nd round pulak tahun ni.

so aku rasa staf gov vs staf swasta in terms of job security dalam zaman mencabar skrg ni dah tak relevan. dua dua pun sama.

SitiRopeah replied at 27-12-2016 05:26 AM
Lupa lak, cuba baca Perkara 2.

MAKLUMAT  TAMBAHAN

kat mana yang kak peah baca pasal pencen terbitan dapat 20 tahun je untuk balu/duda?? aku dah belek link tu xde tulis pun. Apa yang aku tau, kalau kahwin selepas bersara, baru pencen terbitan tu ada limit. Itu pun limitnya cuma 12 1/2 tahun selepas kematian pesara. Kalau kawin sebelum bersara, balu/duda tu akan dapat seumur hidup pencen terbitan

trisnalovezul replied at 29-12-2016 08:17 AM
salam mau nanya kawanku sominya askar.. baru2 ini sominya udah meninggal jadi kawanku ini dapat duit ...

ko ni maksudkan keje gomen atau swasta? Kata askar tapi sebut keje syarikat pulak..konpius la

trisnalovezul replied at 29-12-2016 08:17 AM

anak akan dapat macam biasa.
tapi dia mungkin tak dapat.
Pergilah tanya syarikat laki dia tu..

Edited by SitiRopeah at 30-12-2016 02:31 AM
EncikRhoma replied at 30-12-2016 12:54 AM
kat mana yang kak peah baca pasal pencen terbitan dapat 20 tahun je untuk balu/duda?? aku dah bele ...

tu perkara 2 tu dia tulis 20 tahun lepas pencen.
dan memang mak mertua aku dapat sampai 20 tahun je,
berakhir tahun 2018.
pak mertua aku baru meninggal tahun lepas.
and yes, dia kahwin lain (mak mertua aku) lepas pencen
and lepas wife dia(mak husband aku) meninggal.

Yg sibuk nak menantu gomen ni mak bapak tu keje gomen ke?parents aku yg keje gomen pon tak kesah anak gomen ke swasta. Adik beradik aku ada gomen ada swasta. Semua uni grads. Menantu pun setakat ni semua swasta. Takde hal kot.

Dapat masuk gomen ibarat masuk syurga..
Kerja swasta = ahli neraka ...

SitiRopeah replied at 30-12-2016 02:30 AM
tu perkara 2 tu dia tulis 20 tahun lepas pencen.
dan memang mak mertua aku dapat sampai 20 tahun  ...

konpius kejap..dekat link ni dia kata 12 1/2 tahun http://www.jpapencen.gov.my/skim_syarat_pembayaran.html

tapi rasanya betul la kot yg kak kiah cakap tu pencen terbitan sampai 20 tahun lepas bersara kalau pesara meninggal sebab based pada pengalaman kak kiah sendiri kan.

Yang pastinya pencen terbitan yg 20 tahun tu untuk balu/duda kakitangan gomen yg kawen lepas bersara. Kalau kawen sebelum bersara, balu/dudanya akan dapat seumur hidup pencen terbitan walaupun balu/duda tu dah berkahwin lain  

EncikRhoma replied at 30-12-2016 03:01 AM
konpius kejap..dekat link ni dia kata 12 1/2 tahun http://www.jpapencen.gov.my/skim_syarat_pembaya ...

mungkin ada kiraan dia kot nah..
lagipun setiap kes tu berbeza..
anyway,
urusan claim pencen gemulah ni makan masa dalam dua bulan.
tapi jangan risau atau gelabah,
duit yang tertunggak dalam 2 bulan tu akan dimasukkan ke dalam akaun sekali lepas semuanya setel.
and then penerima pencen terbitan ini can seat back and relax, teruskan hidup saperti biasa, duit akan masuk bulan2.

cuma pesan saya, beringatlah time senang dengan duit orang yang kita dapat tu.
kita tak tahu bila masa kita akan ditimpa musibah..
plan your future, lagi bagus kalau ada duit sendiri.
jangan nak harap duit orang lain je..
sekian ceramah bijak kewangan kak peah vavas..