CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: LostSoul

How do we cope with deaths and critical illnesses in a family?

Balas #220 wiraduka\ catat

Bersyukurlah, walaupun ada parent yang terlantar, walau susah macam mana pun jaga, at least dia masih ada..

dulu2 pernah sorang kawan saya cakap pasal arwah mak dia, "bila mak tak ada memang beza sangat. Dulu2 walaupun sakit terlantar, at least dia ada.." Byk kali dia cakap gitu. Masa tu saya tak faham.

Tapi bila my own mom passed away, baru saya faham. Kebiasaan saya,  walaupun keje jauh, saya akan pastikan paling2 tidak sebulan sekali mesti balik kg -utk menunaikan tanggungjawab birr al-walidayn(berbuat baik kepada ibubapa).
Apabila saya dah stressed sgt ngan keje, biasanya saya akan amik cuti dan  balik kg. Walaupun kat kg tak dok diam, buat itu dan ini, bila balik semula keje rasa tak penat, macam dah revitalized.. Macam dapat energi dan semangat baru.. Selama ni saya ingatkan sebab 'balik kg' yang recharge saya punya energy dan semangat.

Tapi bila saya balik kg again after my mom passed away, saya tak dapat rasakan level revitalisasi seperti mana yg saya dapat sebelum tu. Masa tu baru saya sedar rupanya, sumbernya adalah my mom. Even though dia cuma terbaring, saya dah dapat ketenangan dan semangat baru..

Balas #221 aaz\ catat

tq sebab bagi kata2 inspirasi...

yes wiraduka...betul kata aaz, walaupun dia sakit, at least dia masih ada lagi. masih lagi boleh ko bermanja, bergurau walaupun mungkin tiada respon dari dia.  kadang2 aku pikir, aku lagi sanggup if ayah aku sakit terlantar camne pun, aku sanggup jaga dia, as long as dia masih ada di alam nih...but bila fikir rasional, inilah takdir Allah..takde sape boleh menolak dan pandai2 nak mengubahnya.

Balas #223 Vvenus\ catat

sebagai manusia biasa adakala kita tak tahu nk bersyukur apa yg kita dapat sebenarnya. adakala hati kecil aku berkata ada baiknya ayah aku meninggal satu sebab aku tak sanggup tgk dia tersiksa. yg kedua aku rasa 6 tahun dah cukup tersiksa dan terlalu lama bagi dia. Tapi itulah aku tak tahu apa hikmah disebaliknya. sebab bila ayah aku terlantar dia bukan shj melibatkan diri dia sahaja tapi emlibatkan ramai org..paling aku kesian mak akulah. dlm usia emas 70 tahun masih kena berkejar2 . aku hanya dpt tolong setakat apa yg aku mampu. sebab kau pun dah berkeluarga syukur suami aku memahami dia tak byk cakap tapi yelah kita tak boleh take things easy. aku doa yg terbaiklah buat semua. inilah dugaan allah pada aku an family yg harus aku tempuhi.

Originally posted by LostSoul at 4-2-2009 09:44 AM
salam glump... sorry to hear about your bro. grief will pass eventually. when i lost my grandpa, i felt so down.. everyday, i cried silently.. it was the most important year in high school, yet i ...

grief for the death of someone u loved,  doesn't pass away u know... it stays with u day in and day out... like cancer, it eats u from ur inside greedily, until nothing left in u,  but a never ending  regrets for lost  

Originally posted by Az_ at 14-2-2009 07:08 PM

grief for the death of someone u loved,  doesn't pass away u know... it stays with u day in and day out... like cancer, it eats u from ur inside greedily, until nothing left in u,  but a neve ...

totally agree with this

Follow Us
harini aku sedih. menangis lagi depan laptop. sedih mengenangkan arwah baby Zulaiqha. sedih mengenangkan kepayahan yg mak arwah rasa. sedih sebab aku ingat lagi camna happynya-go-luckynya deejah (mama ...
nurulcomfykid Post at 9-2-2009 12:51

dulu aku ikuti cerita bb zulaika ni but suddently blog tu close utk public..so smpi skang tak tau citer dia..so apa citer pengasuh dia?