CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Acong

Edisi Merdeka Berdarah - Mat Indera

ni mesti lembu PKR ni... sikit2 superimpose

Reply 213# unekspekted_XII

dengan kata lain, ko takde bukti yg aku mintak.

Reply 213# unekspekted_XII

ketua-ketua gak...(citation needed here) kl setakat ketua divisyen tak guna jugak...lain la dia jeneral tertinggi komunis malaya..sbb ketua2 kecik ni subject to higher authority. (masih lagi terima arahan)

ikut style mahkamah la, "innocent until proven guilty"...pada aku mat sabu...eh, mat indera masih lg innocent.

pening pale otak aku daaa, xpe la lepas abis keja nie, makan jumpa anak bini tido bangun pagi esok keja lagi berulang2 life goes on~

Reply 222# thessailly

dude. bende remeh mcm ni tak payah laa ko suruh aku buat.

dah beratus2 creite klua.. siap gambar mat indra pakai uniform komunis pun ade.. tak payah laa nk tegakkan benang basah ckp mat indra bukan komunis

Follow Us
ikut style mahkamah la, "innocent until proven guilty"...pada aku mat sabu...eh, mat indera masih lg ...
thessailly Post at 12-9-2011 16:58

ketua-ketua gak...(citation needed here) kl setakat ketua divisyen tak guna jugak...lain la dia jeneral tertinggi komunis malaya..sbb ketua2 kecik ni subject to higher authority. (masih lagi terima arahan)

Ok la. - katekan lah Mat indra ni cume pangkat balaci... je.. keje tukang sapu :
Dia boleh kluar dari pasukan Komunis time tu.. or.. dia tembak ketua dia mase dorang tengah makan = tapi mat indra tak buaatttt...
dia seorang "Komunis" yang taat yang setia kepada kepimpinan Cine = jadik.. dia bukan ler alim sangat

ikut style mahkamah la, "innocent until proven guilty"...pada aku mat sabu...eh, mat indera masih lg ...
thessailly Post at 12-9-2011 16:58

ok la bro mat indera tak bersalah...mcam aku mentioned sebelum ni pun...kalau tanyaorang muor and batu pahat dorang still tengok mat indera sebagai pejuang walaupun dia komunis..
ada hearsay yang menyebut salah sorang anggota polis yang terselamat tu hampir dibunuh oleh anggota komunis tapi dilarang oleh mat indera..

maybe anggota polis yang lain dan anak salah seorang anggota polis yang dicampak hidup2 dalam api tu mat indera tak perasan kot..yer la masa perang kan, ko takkan boleh nak tengok semua benda yang anggota ko buat...

aku nak tulis panjang2, malas pulak..ni ha aku tepekkan pandangan srikandi (mistisfiles blog)..sama2 la kita baca..credit to srikandi

http://mistisfiles.blogspot.com/2011/09/jangan-masuk-mulut-buaya-sebab-nak-lari.html

unekspekted_XII Post at 12-9-2011 17:26

bro..ko ingat kalo pangkat balaci dalam komunis boleh senang2 nak keluar ke? silap2 kena tembak idup2..
masuk komunis bukan macam masuk parti PAS or UMNO yg senang2 kita nak keluar masuk...

Reply 226# unekspekted_XII

bila pulak aku kata dia bukan komunis??? komunis tu komfem lah...cuma adakah pangkat dia setinggi yg ko kata? mesti ada ranking2 dia jugak///

unekspekted_XII Post at 12-9-2011 17:26

serangan bukit kepong berlaku masa malaysia masih belum merdeka, masih di bwh british..

tujuan mat indera ni sertai komunis sebab nk lawan british or jepun..kan?

so pandangan aku mcm ni, walaupun dia mungkin kesal dengan kematian org2 polis tu, inggeris masih berkuasa, so matlamat utama perjuangan dia masih ada...kematian yg kecil ni boleh dianggap collateral damage. nk buat mcm mana? lgpun polis masa tu di bawah Inggeris. so...

cuba kalau mat indera ni tak ditangkap dan bebas sampai merdeka...aku rasa dia akan letak senjata...

sultan sir Ibrahim sendiri tak nak sign surat gantung dia...nampak pendirian dia????
ko pun respek ngn sultan ibrahim kan?

Reply  adidas2010

Hahahahahahaaa
gambar siap pakai uniform komunis dikatekan superimpose ...
unekspekted_XII Post at 12-9-2011 16:24

okeyla..kau dgn gambar sbg bukti..

aku plak ada sisipan ni...hehe

Satu kajian yang dilakukan oleh Ayub @ Uiop Kassim pada tahun 1973 menyimpulkan Mat Indera bukan berfahaman komunis.

Kajian tersebut latihan ilmiah untuk keperluan pengijazahan Sarjana Muda Sastera di Jabatan Sejarah, Universiti Malaya, bertajukPeristiwa Berdarah Tahun 1950 di Bukit Kepong, Muar: Satu Post-Mortem.

Tujuan tulisan itu untuk mengkaji keterlibatan golongan elit agama di Muar dalam perjuangan gerila bersenjata menentang penjajah dengan tumpuan khusus terhadap Mat Indera dan peristiwa berdarah Bukit Kepong.

Meskipun kajian tersebut dilakukan di peringkat ijazah pertama, pengkaji berjaya melakukan wawancara dengan mereka yang terlibat langsung dengan peristiwa tersebut, termasuklah Nawi Idrus, ketua pengawal kampung (home guard) dan rakan-rakan Mat Indera (kiri) yang menyertainya masuk ke hutan.

Kaedah wawancara ini paling sesuai bagi mendapat maklumat sebenar disebabkan kebanyakan maklumat rasmi berkaitan dengan peristiwa Bukit Kepong disediakan oleh penjajah British melalui perisikan mereka.

Pemberontakan bersenjata

Sebagaimana yang pernah dinukilkan oleh veteran Umno sendiri, Tan Sri Abdul Samad Idris dalam bukunya 25 Tahun Merdeka, pada muka surat 357-358:

"Kita melihat beberapa orang Melayu terlibat dalam gerakan Komunis selepas pengisytiharan Darurat tahun 1948. Adakah mereka ini komunis atau didorong oleh semangat nasionalisme yang meluap-luap?"

Perkara inilah menjadi teka-teki kepada kebanyakan pengkaji sejarah kita.

Kalau kita mahu menganggap mereka berfahaman komunis disebabkan terlibat secara langsung dalam pemberontakan bersenjata komunis, bagaimanakah kita mahu memberi penilaian kepada tokoh-tokoh seperti Datuk Bahaman, Mat Kilau dan Tok Gajah Imam Rasu?

Atau kepada perjuangan Datuk Dol Said di Naning, Datuk Maharajalela di Pasir Salak, Tok Janggut di Pasir Puteh dan Rosli Dhobi di Sarawak?

Mereka juga melakukan pemberontakan bersenjata menentang Inggeris yang menjadi kerajaan di Tanah Melayu.

ini semua pendapat cendikiawan, sejarahwan...so as a new generation...what do we expect?

Post Last Edit by billionman78 at 13-9-2011 08:45
okeyla..kau dgn gambar sbg bukti..

ini semua pendap ...
adidas2010 Post at 13-9-2011 02:42

senang aje jawapan kepada persoalan ko ni...ko tengok jawapan aku kat atas, masa mula2 topik ni disebut..org2 muor and batu pahat tak anggap pun mat indera ni petualang bangsa..dia ada cara sendiri nak bebas dari british tapi join kumpulan yang salah, iaitu komunis..

dia ada perjuangan sendiri, komunis pun ada perjuangan sendiri...tak salah kalau mat sabu nak angkat mat indera sebagai hero..tapi aku takkan suka kalau mat sabu nak angkat komunis sebagai hero..

komunis tu paksinya lain..yes memang komunis berperang dengan british kononnya nak hapuskan "penjajahan" di tanah melayu..tapi adakah mereka jujur nak bebaskan tanah melayu dari british? adakah mereka betul2 jujur nak tolong orang melayu, india dan lain2 dari bebas dari cengkaman british?

sila google sendiri tengok apa perjuangan komunis yang sebenarnya...adakah ko pasti kalau kita dapat usir british dari tanah melayu masa tu, negara kita akan aman? sila baca balik buku sejarah...apa yang berlaku kat tanah melayu ketika jepun menyerah kalah? dalam tempoh 2 minggu sebelum british datang semula ke tanah melayu, ramai orang melayu yang disembelih oleh pihak komunis masa tu yang tak puas hati sebab katanya masa zaman jepun, orang melayu mendapat layanan lebih baik berbanding orang cina yang umumnya mengetahui china dan jepun berperang?atau nanti tanah melayu ditadbir oleh kerajaan bersenjata a.k.a komunis? adakah mat indera akan dapat jadi pemimpin terbesar tanah melayu masa tu? or adakah chin peng dan kuncu2nya yang mentadbir negara?

ko baca la blog srikandi ni... http://mistisfiles.blogspot.com/

aku suruh baca aje sebagai maklumat tambahan kita..ko sebagai seorang yang terpelajar mesti tengok politik dari 2 bahagian..berhaluan kanan pun kita baca, berhaluan kiri pun kita baca..jangan semata2 kita berhaluan kiri, kita telan bulat2 apa pemimpin berhaluan kiri cakap..

sama gak berhaluan kanan...tak semua perkara yang berhaluan kanan buat tu salah..ada gak betulnya kan..

Reply  unekspekted_XII

bila pulak aku kata dia bukan komunis??? komunis tu komfem lah...cuma ada ...
thessailly Post at 12-9-2011 18:11

okeyla..kau dgn gambar sbgbukti..

ini semua pendap ...
adidas2010 Post at 13-9-2011 02:42

itu jeeeee bukti???? hahahahahahaaaaaa

dulu.. dalam BOD ni pun ade....

-  juak2 pas pis pus pun ade kate = nik najiss keturunan raja jembal, kerabat Nabi

-  org kelantan pun ade kate  = hang tuah orang kelantan

So... sesape je boleh 'kate' ape2 jeee.. daripade penjual sayur, hinggalah ke propesor universiti but in the end... picture speaks thousand words

Reply 230# billionman78

bro..ko ingat kalo pangkat balaci dalam komunis boleh senang2 nak keluar ke? silap2 kena tembak idup2..

aku gelak tengok jawapan ko.. aku expect yg terbaik.. tak sangka pulak akal ko singkat

1st.. ko claim.. si mat indra ni.. ;

- guru agame
- alim
- pejuang

now... guru agame yang alim dan pejuang tegar = takut mati utk menegakkan kebenaran??????   sebab tu dia tak keluar dari komunis lepas peristiwa bukit kepung - sebab dia takut kene tembak???

hahahahahahaaaa

Reply  billionman78

aku gelak tengok jawapan ko.. aku expect yg terbaik.. tak sangka pulak aka ...
unekspekted_XII Post at 13-9-2011 09:27

sbb tu aku cakap dia menegakkan kebenaran tapi berada dalam kumpulan yang salah..dah british carik dia and sanggup keluarkan reward yang banyak untuk orang tangkap dia...kalau dia keluar komunis pun nanti komunis carik dia jugak..

aku rasa ko pun tak seberani tu nak lari dari dua2 pihak..better join salah satu pihak and dia pilih komunis..

Reply 238# billionman78

kalau aku???

aku tembak dua2 skali.. - sebab, selaku 'orang kuat agame'.. aku pecaye, ajal maut di tangan tuhan.. tak kire brape banyak musuh.. ni kan pulak cume 2

Reply 235# unekspekted_XII

pebenda ko nih? kat mana aku kata dia bukan komunis? quote sikit?