CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

Salam Terakhir- Pesakit Covid-19 Diminta Mengucap Syahadah, Buat Video Call Sebe

surfin_net82 replied at 3-6-2021 09:35 PM
Mungkin ada kesilapan, tgk data kkm.. xde teruk macam tu.. dorg ni info xtele ke apa?

data KKM mana satu kau maksudkan yg tak teruk tu ? Bagi link boleh ?

blastoff replied at 3-6-2021 09:38 PM
data KKM mana satu kau maksudkan yg tak teruk tu ? Bagi link boleh ?

Lps hang ckp 88 tu ada penyakit.. aku cross check telegram Majlis keselamatan negara vs FB kementerian kesihatan. Kat Telegram MKN tiada komorbiditi 88 org.. yang FB KKM sebaliknya..

So aku assume MKN salah edit grafik la kot

surfin_net82 replied at 3-6-2021 09:42 PM
Lps hang ckp 88 tu ada penyakit.. aku cross check telegram Majlis keselamatan negara vs FB kemen ...

dua info berbeza camtu mana boleh tahu dgn pasti yg mana betul yg mana idak maaa
88 orang yg sesak nafas lalu mati tak kiralah sakit apa sekalipun yg depa ada  .... yg patutnya di beri je spirometer ketika depa dok sihat2 ler kat rumahhh ....tapi instead di biarkan melarat penyakit hingga membawa maut kat spital  .....

Setiap hari puluh2 mati ....bukan pembunuhan beramai2 ke tuh ....hmmm

axl_bach replied at 3-6-2021 10:51 AM
Ni utk kes covid level 4-5 ni....ditidurkan utk diberi assisted ventilation lah maksudnya.....

...

Adakah mesin ventilator ni yg digunakan masa kita dibius penuh ketika dibedah?

Kadang2 kalau  tiub masuk agak dlm buatkan tekak jd sakit sgt lepas sedar. Seminggu gak nak sembuh. Sebab penah kena sekali, anak tekak terasa mcm besar dan panjang. Nak telan air liur sakit sgt. Seminggu juga baru ok.Doc kata  sakit tekak tu disebabkan tiub pernafasan tu.

blastoff replied at 3-6-2021 09:15 PM
Yg swasta bayar mahal sebab kayangan tuuu yg di beri pilihan utk hidup tu sebab boleh korek duit i ...

Kalau tak intubate, mati semulajadi. Kalau intubate, 50-50. Mana kau pilih? Semulajadi? Tanpa usaha? Itulah yg kau dok pungpang pungpang selamanya. Usaha takde pastu sibuk nak kejayaan

Ada pulak yang relatekan term “ditidurkan” dengan euthanasia. Adoiyai.

Ditidurkan dekat sini bermaksud “sedated” iaitu diberikan certain dos ubat tidur supaya pesakit boleh rehat dan fungsi pernafasan di bantu oleh ventilator (alat bantuan pernafasan). Jadi doktor boleh fokus untuk membaikpulih kondisi pesakit; contoh rawatan untuk kurangkan infeksi pada paru-paru.

Bayangkan kalau pesakit tengah sedar, dah lah dalam keadaan lemah dan sakit, tekanan darah kurang stabil, pernafasan pulak kurang cantik sebab tak selesa bernafas dengan alat bantuan pernafasan, kan ke susah doktor nak fokus kn rawatan. Sedangkan kene cucuk siket pun kite dah menjerit sakit dan jantung jadi kencang, inikan pulak pesakit di icu yang memang sah sah kurang stabil kondisinya.

Follow Us
Suchi replied at 3-6-2021 09:55 PM
Adakah mesin ventilator ni yg digunakan masa kita dibius penuh ketika dibedah?

Kadang2 kalau  t ...

Yup, under bius penuh atau dipanggil GA (General Anaesthesia) mmg pesakit akan diintubasi dan proses pernafasan dikawal oleh mesin ventilator

Tiub mmg akan dimasukkan melepasi kord vokal, so mmg akan melepasi tekak kita

blastoff replied at 3-6-2021 08:52 AM
infection tak di beri ubat yg mujarab kerana dok anggap TAK WUJUD UBAT langsung lalu biar bagi mel ...

apebende ko ni.. ditidurkan tu maksudnya intubate, utk slowkan pernafasan

makcik aku salah sorg yg kena intubate, 37 hari kat icu, alhamdulillah survive, walaupun skrg ni masih lemah, tp at least virus covid dah takde dlm badan dia

dlm masa intubation guna ventilator tu, segala ubat yg boleh diberi, doktor bagi.. antibiotik, ubat tekanan darah, etc

cousin aku update setiap hari apa yg doktor beritahu pasal mak dia dlm grup wasap kitorg..

prosedur tu mmg 50/50 tapi obviously bukan euthanasia..

blastoff replied at 3-6-2021 05:22 PM
Meh aku nak dedahkan bukti sahih nyata yg pembunuhan memang berlaku dalam ICU di malaysia for the  ...

ada je alat tu hosp msia tu..ayah aku elok je doc bg alat tu..mmg alat tu elok utk kuatkan paru2..ayah aku nk naik 1 bola tu pun struggle..bt berapa kali dh letih..org fisio pun selalu dtg ajar exercise pernafasan depend pada condition ayah aku.aku tak rasa doc2 kt msia ni sesuka hati lepas tgn mcm tu je..diorg akan bt selagi boleh n segala tok nenek pakar2 akan turun tgok pesakit..tak ada pun hauk sistem kesihatan kt msia ni

Edited by blastoff at 3-6-2021 11:48 PM
Purina replied at 3-6-2021 11:12 PM
ada je alat tu hosp msia tu..ayah aku elok je doc bg alat tu..mmg alat tu elok utk kuatkan paru2.. ...

awat KKM tak pernah war war kan pada semua utk dapatkan alat tu ? Pelikkan , kat jepun yg hospital canggih manggih tak di beri alat tu pada pesakit , DG tak pernah sebut sekalipun mengenai alat tu ...yg dalam nih dok bertekak itu ini pun tak sebut alat tuh hingga aku terpaksa bagi tahu mengenainya  tup tup kau kata ia diguna sokmo kat spital ? ......
Kenapa bersungut tak cukup ICU segala padahal kalau ada alat tu tak timbulah ICU tak cukup kan ?

Soalan cepumas : kenapa DG membisu tak sarankan pada seluruh rakyat malaysia utk dapatkan aje alat tu ? Patutnya awal pandemik dah perlu semua ada alat tu ler

yuki0307 replied at 3-6-2021 10:37 PM
Ada pulak yang relatekan term “ditidurkan” dengan euthanasia. Adoiyai.

Ditidurkan dekat sini b ...

betul tu..dalam kata mudahnya, intubation/sedation/on ventilator nak bagi patient berehat dengan sebenar2 rehat aje.. yela dah kita kena bius, tido lena tak sedar apa2, otak dan fizikal semua dalam keadaan betul2 tenang dan tiada kesakitan dirasai.. sementara itu doktor/nurse beri rawatan sebaik2nya untuk patient tersebut.. apa la susah sangat nak paham.. dah la sendiri tak paham, lepastu nak confusekan orang lain pulak

blastoff replied at 3-6-2021 10:45 PM
awat KKM tak pernah war war kan pada semua utk dapatkan alat tu ? Pelikkan , kat jepun yg hospital ...

Can you be more stupid than this?

Meninggal 2 jun....positif pada 26 May
Antara kaedah ditidurkan pada 1jun untuk tujuan pengubatan kerana paru2 lemah

Sedihnye ...doctor2 n nurses dah tak mampu nak focus selamatkan setiap orang. Terlalu ramai dah yg tengah critical skrg...

noor2 replied at 3-6-2021 12:41 PM
Alhamdulillah...

Dia mmg ada history of asthma. Before dia intubated tu dia dah stage 4.

adeqbun replied at 3-6-2021 09:04 PM
About to say the same..tq sis tlg luahkan..baik doc tekup muke oatient ngan bantal je ye dok..bazi ...

Logikkan buat apa nak buang masa berdrama intubate semata2 nak bunuh org. Buang duit je bazir duit bius current bagai kalau nk bunuh pki intubate

JunkMail replied at 3-6-2021 08:42 PM
Serius lah korang rajin layan makcik bodohoff tu  
Memang sejenis kental korang melayan.  ...

Tahun lepas aku ingat lagi statement die makan ubat cacing boleh bunuh virus covid. Ni masa covid mula2 naik la. Ya ampun menampakkan kebodohan diri sendiri je

https://www.instagram.com/p/CPVZXj3jNAF/?utm_medium=copy_link

Post ni lalu kat ig iols tadi. Sedih lak dengar. Rupanya nenek yg dicall ni sedang bertarung nyawa kat ICU.

Gambar mula dia pakai oxygen mask je kat ward biasa.

Ni kalau dah macam ni belastop nak suruh bawa balik dan sedut bola ke?

Ditidurkan atau dibunuh.....Ayat nak sedap ditidurkannn....lagi manja didodoikan...haaaa gituhh

Aduihh.. Dah setahun lebih covid ni ada jgk yg tak tau apa maksud nya ditidurkan.. Bila lungs dah collapse,  patients tu dah takleh bernafas.  Kena intubated.. Masukkan dlm mulut dia all the way down sampai paru2.   Ingat tak sakit kaa.  Katanya punya sakit mmg org takkan tahan punya.  Sbb tu doc advise suruh ditidurkan sebelum start the procedure.  Possibility nk lungs tu kuat semula selalu almost very low.  Sbb tu suruh mengucap siap2.