CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: gdah

[Belanja] Berapa saving korang setiap bulan>

tak savinggg..sebab haku boros yang amat..ada aje benda nak beliiiiiii
farahanafarah Post at 9-8-2011 06:48

u better start now..better late than never

Ada duit jangan simpan dalam bentuk duit semata, invest beli emas fizikal misal kata 50g, 20g dan em ...
sarahmirza Post at 20-2-2011 17:26

tima kasih atas info ni...

Aku suker simpan asb.. Tiap bln wat potongn gaji.. Dpt bonus, mmg aku tetapkn at least 10k mesti simpan.. Belen baru leh enjoy.. Dividen asb pon aku x usik..  So, mmg cpt la asb nk penuh.. If dh penuh nnti camner ek? Mana lgi nk simpan?

Another method of saving, aku beli tanah kt kg.. 5 yrs ago aku beli dlm 30k jer.. Taun ni, aku cek ngn pej tanah dh naik almost 50k... Selain beli tnh org nk jual, blh gak apply tanah kt pej tanah.. Diorg jual murah.. Ni pon aku pnh dpt.. Byr 13k jer, now value dh 68.. Aku sellu mntk nasihat kasen aku perancang bndar utk tau potential location.. Umah aku ni, time beli 10yrs ago  250 jer.. Now market value dh 430..

Xpenses beli brg2 mahal cam peti sejuk, tv, perabot, mesen kain.. All yg 1k above, mmg aku cari yg credit card 0%.. amik duration paling lama.. N make sure always byr in full bil tiap bln..

Aku jugak beli gold... Tiap kali bday aku, aku beli utk diri sndiri.. 0% gak.. Aku beli awal taun aritu 155/gram.. Now dh naik alhamdulillh.. Brg kemas sumer simpan kt bank.. Mmg aku kumpul byk2.. Nk wat cam mak aku.. Biler anak msk u, blh jual 1-1.. Tu cara parents aku saving... Ni igt nk try arrahnu tu.. Nk cari emas yg paling ringan aa.. Maklum aa x pnh buat lgi.. Btw, agak2 yg arrahnu lelong tu murah x? Camner nk beli?

Aku suker simpan asb.. Tiap bln wat potongn gaji.. Dpt bonus, mmg aku tetapkn at least 10k mesti sim ...
nurryn Post at 20-8-2011 06:28

suka cara u invest..lengkap ngn aset cair dan beku...complete ngn smua benda penting untuk ke arah financial freedom...

Cash...hartanah dan Emas.

i pon ke arah tu gak...gaji bulanan je simpan ASB n maybank...agak2 ada byk sikit beli rumah atau emas...
tengah pelan2 kayuh...duit senang la simpan kan...investment hartanah ni bukan cam beli ikan kat pasar...ye x..?slow2 kayuh..
dapat 1 setahun kira orait la kan...

Bestnye dapat beli tanah yg ada potential..berbaloi sgt2 tu...

Nurryn...pasal Ar-rahnu emas tu kalau nk beli kna tinggalkan contact kat Bank rakyat..kalau ada lelong dia akan contact..tp biasanye cepat habes la....yer la murah dan jarang2 je org xmampu tebus balik...

Reply 304# llisamaisarah

I blajar frm my parents.. Slowly develop sket2..
I brbelanja pon ikot keperluan.. Once A while jer nk brmewah2.. Yg penting kualiti idop tu tetap kena ader so penat lelah brkerja tu dpt la rsa balasannyer.. now, alhamdulillah dh stabil sket..

Psal arrahnu tu, i pnh trdgr psal ader lelongan tu.. I rsa kt ctu the best if kiter nk beli emas utk investmen.. Nnti i nk try tanyer bank rakyat camner

Follow Us
aku simpan rm450,rm 300asb,150..tabung haji...

aku penah beli emas lelong arrahnu.

depends, kalau ramai bid, pastu jadi mahal...kitanyer bidding price tu tak dapatla..

wahhh--- teruja sungguh tengok uols berinvestment----nak ikut cara nurynn lahh---tapi sure tak dapat nak ikut cara nuryyn simpak 10K duit bonus --sebab goemn hanya dapar setengahbulan -- itu pun 3-4 tahun sekali ---

nurynn--- ajarlah cara2 mintaktanah kat pejabat tanah--pejabat tanah tu kat mana2 ke atau negeri kita bermastatutin sahaja?

as for now --- cara kaklid simpan duit ---- kaklid buat pinjaamn ASB 100K ---bayar bulanan rm1100 selama 10 tahun ---biasanya 2-3 tahun dah jual balik (macam rugi jek) ---dapat cash and masukkan baik dlam ASB dan buat loan semula (actually rugi sebab bila jual and pinjam balik jumlah interest bulanan naik balik) --- tapi still ada untung--

now ni--semenjak buat biz online --kaklid make sure setiap 2-3 bulan masukkan duit untung niaga dalam ASB (ingat lepas ni tukar nak beli emas pulak) --- nak masukkan tiap bulan malas nak pergi bank -- nak amsuk melalui maybank2u tak tahu cara ----

potong tabung haji --bulanan --- bila dapat duit kutu juga masukkan dalam tabung haji --- lebih dari cukup dah untukpergi haji bila ada rezeki utk pergi nanti ---

emas >>> baru  belajar membeli emas utk invest ---baru ada seketul emas 50g ---hehe --jadilah buat ibu dia --- >>>nak kena belajar dengan melahjanda

tanah >>> langsung tak ada --- nak kena belajar dengan nuryyn --

suka dengan uolss yang berwawasan ni ---

wahhh--- teruja sungguh tengok uols berinvestment----nak ikut cara nurynn lahh---tapi sure tak dapat ...
sayawifenikmie Post at 22-8-2011 09:08

oh ye pasal tanah kan

baru 2-3 minggu lepas balik kampung pi apply tanah.dalam 1-2 tahun dapat result.

macam ni, akak kena tahu kat area mana tanah kosong yg pasti takde tuan. macam aku, ada geng ngan ADO dan SO pejabat tanah tu..lagipun my father tahu tanah tu kosong sebab sebelah tanah dia.

da confirm tanah tu, bawak geran tanah yg bersebelahan (my father's) nak tengok lot kg mukim dsb

pastu kat pejabat tanah derang bawak kuar pelan besar haram aku tatau baca. ayah aku tau la baca dia

cari punya cari, dapat tanah tu...pastu isi borang permohonan tanah bagi copy ic laki bini bayar hasil (baper hengget je).

dalam pada masa sama aku mohon juga tanah TOL (milik sementara) nak tanam sawit kat kampung jugak ni.

dalam setahun dua katanya dapat result. aku harap dapat result awal senang..

oh ye pasal tanah kan

baru 2-3 minggu lepas balik kampung pi apply tanah.dalam 1-2 tahu ...
MelahJanda Post at 22-8-2011 09:18

habis-----kaklid yang tak ada kenal sesiapa kat pejabat tanah macam mana nak tahu tanah mana kosong?  

yang emas tu macam mana pulak melah?

habis-----kaklid yang tak ada kenal sesiapa kat pejabat tanah macam mana nak tahu tanah mana kos ...
sayawifenikmie Post at 22-8-2011 09:54

tanylah ayah ke..mebbi dia tawu tanah mana kosong.

skang ni masa sesuai nak gi pejabat tanah bulan posa.

esok da lepas raya pejabat tanah penuh. yg datang seme adik beradik sepupu sepapat bergaduh2 bagai (sebab dah gaduh time raya kot)

ni org pejabat tanah bagitau.hahaha

yg penting memang kena tawu tanah mana yg kosong dulu. org pejabat tanah tu tak ingat tanah mana kosong belum dianugerah.

tanylah ayah ke..mebbi dia tawu tanah mana kosong.

skang ni masa sesuai nak gi pejabat  ...
MelahJanda Post at 22-8-2011 10:12

huhuuu---abah dah tak ada ----- takper--kak lid akan gigihkan diri mengontek pejabat tanah  terdekat ----;)

jgn lupa sher pasal jual beli gold bar tu ek ---

huhuuu---abah dah tak ada ----- takper--kak lid akan gigihkan diri mengontek pejabat tanah  te ...
sayawifenikmie Post at 22-8-2011 10:50

oo sal gold bar ye? ok boleh je.

skang ni rajin nak beli dinar emas kelantan. best beli ni tau. harga pun takle mahal sangat dalam RM1k ke 3k aje

skang ni rajin nak beli dinar emas kelantan. best beli ...
MelahJanda Post at 22-8-2011 10:56

berapa berat dia melah?

Reply 310# MelahJanda

bapak aku mohon tanah kosong (tanah tersepit sblh tanah arwah mak aku) 1 ekar, dah berapa tahun x tau apa result. dulu ada pi tanya.... dia kata tinggal nak lulus ajek...

rasanya.... kalau bg duit kopi..... kejab je kot lulusnya

biasa la.. org pejabat tanah. mcm polis jugak suka amik duit kopi...

skang ni rajin nak beli dinar emas kelantan. best beli ...
MelahJanda Post at 22-8-2011 10:56

apa kelebihan dinar emas kelantan ni? apa beza dgn yang lain2 tu? purity?

kaklid tengah gigih menghubungi pejabat tanah ni----

Pasal tanah apply dr pejabat tanah ni memenag bole mohon dari tempat asal kita je kan...tu pon lom tentu dapat..tipis...tipis..

Kak Lid...dinar kelantan tu sama je ngn emas 916 lain...tp biasa ada yg jual murah dari psrn emas semasa sikit...bezanye pengeluar jer...

Aku suker simpan asb.. Tiap bln wat potongn gaji.. Dpt bonus, mmg aku tetapkn at least 10k mesti sim ...
nurryn Post at 20-8-2011 06:28

wahh..hebat betul..

aku baru nak start pasal emas.
kalau nak pelaburan emas, koman2 kena beli emas berapa RM ek? RM5 ke?