CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Claudia_Lestat

Perihal Anak Angkat - Contoh Surat Akuan di page 15 [MERGED]

saya ada seorang kawan dah 13 tahun kawin....mcm2 cara dia cuba utk dapat anak....2 tahun lepas dia mengandung tapi baby meninggal dalam perut masa umur 5 bulam.........

3 minggu lepas IVF yg dia buat fail.....dan diberitahu semua telurnaya cacat.....maksudnya kalau mengandung pun baby yg lahir akan cacat......

dalam kesedihan sangat2 tu....... 2 hari lepas tiba2 dia diberikan anak angkat yang sungguh comel dari hospital.......anak org alim pulak tu (mak & bapak budak tu dok kat pondok belajar agama)

Alhamdullillah.......saya pun sangat2 bersyukur dan gembira.......................

i pun ada anak angkat

i amik dia since two days born dan sekarang dah jadi anak dara sunti umur 7 tahun.. very sweet girl dan cute comel sebab anak i amik ni ayah dia mualaf cina

I nak nasihatkan pada yang nak amik anak angkat ni fikir masa masak dulu.. kena betul betul bersedia...

Bukan u dan hubby ajer perlu bersedia, keluarga kedua dua belah pihak jugak perlu bersedia menerima orang asing..

Jangan amik anak semata mata u nak puaskan hati u , otg lain ada ank, u pun ada anak..

anak angkat ni bukan benda tapi manusia, ada maruah, ada harga diri, ada hatid an perasaan..

Originally posted by salina4033 at 22-10-2008 02:31 PM
dah takde peminat upernya kat sini.... up skit!!

hi...cam ne ngan baby skarg? dah brape bulan eh? i pun nk gi kewaja gak...tp xpegi2 lg..

Balas #320 threelicious\ catat

hiii... baby saya dah 4 bulan dah.. skrg ni asyik dengan meniarap jer... tidor pun mcm tu... abih mama ngan papa dia terkehel dok bagi can dia berguling   pegi la kewaja kalau dok area KL... kalau jauh bleh pos jer dokumen yg patut...

napa lambat sangat cakap..maid aku baru balik indon masa raya hari tu..tah balik tah tidak..dia ngandung 7 1/2 bulan dah nak beranok dah awal bulan 12..tidak boleh aku pass kat hang..mix indon and bangla..baby boy lagi...

[ Last edited by  iddine at 23-10-2008 11:32 AM ]

Salam semua.... mel nk tny kl kita apply kt kewaja tu, agaknya
brp lama kita kena tggu utk dpt baby tu??

Follow Us
ada tak kat sini yang amik anak angkat tp suami tak setuju? macam kes saya...suami memang rejek bab anak angkat ni. i plak entah la. kadang rasa nak ambik sebab kita pun teringin anak sendiri. tp kadang2 terfikir...betul gak cakap hubby....saya nak amik anak angkat tu sebab cemburu tengok orang lain ada anak. nanti saya tak terjaga baby tuh

saya respek kawan2 kat sini yang dah berjaya menjadi ibu walau tak melahirkan. semoga anda semua menjadi ibu bapa yang baik & mendidik anak dengan baik
Amin

Originally posted by mmelonberries at 24-11-2008 01:50 PM
Salam semua.... mel nk tny kl kita apply kt kewaja tu, agaknya
brp lama kita kena tggu utk dpt baby tu??

jom kite sama2 apply kt kewaja...tringin nak baby...

masalah anak angkat lagi....

aku bebetul tak paham.. bile ader pasangan menetapkan syarat2 untuk mereka memilih anak angkat...nak gitu gini... lepas tu nak jadi ibubapa yang baik...

ade ke terlintas difikiran.. seandainya allah menganugerahkan anak kurang sifat.. adakah akan menyisihkan sebab tak memenuhi kehendak...

apa la salah budak kecik nih....siap pilih lagi.... kan boleh kita ikhlas diri kita... sesungguhnya fikirkan anak ini pembawa rezki... dan fikirkan jugak dgn keikhlasan kita menjaga dia allah tak lupekankan kite didunia dan akhirat..

memang berat tanggungjawab.. tapi manusia sering alpa.. kalo sentiasa sihat dan gembira serta senang... kerap kali terlalai dan sambil lewa mengingati ALLAH...sekurang2nya.. dgn anak angkat yang mungkin kurang sihat atau kurang sifat... dapat membantu kita mendekatkan diri pada ALLAH... itu juga satu rahmat yang dibawa anak kecil yang tak berdosa tu

wallahualam

alhamdulillah ramai yang dah terima anak angkat.. mungkin kita boleh buat satu perjumpaan atau clan kot ...kite temukan anak kite... supaya ramai kawan die

jgn jadi kisah sebab tau die anak angkat die terasa kecik ati... kalau dari kecil kita asuh dan maklumkan pada die.. insyallah mental die takkan tertekan.. malah makin menghargai...

Reply #326 threelicious's post

hang dh tepon ke kewaja tu?

Originally posted by zacko_inc at 25-11-2008 09:51 AM
masalah anak angkat lagi....

aku bebetul tak paham.. bile ader pasangan menetapkan syarat2 untuk mereka memilih anak angkat...nak gitu gini... lepas tu nak jadi ibubapa yang baik...

ade ke  ...

asslamualaikum semua...

Disebabkan penyataan aku.. ader org telah menyerang aku bahawa menyerang peribadi dia..dan menyatakan aku tak ader dalam situasi org tersebut..terima kasih atas pernyataan itu...

aku penah lalui org memandang hina anak aku...aku pernah lalui org tarik anak die sedang anak aku bermain dgn anak dia...org pernah bertanya kepada org nak tak kalo amik anak angkat seperti anak aku apa jawapannnya " Kalo boleh tak nak la, kita nak tau la sape mak bapak die.. kadang ader anak nih ikut perangai mak bapak die" Astaga dah jatuh hukum pada anak yang suci nih.." Tak sanggup nak jaga anak yang sakit.

Anak aku tak pernah di hukum org tua di jahat... aku tak pernah ajar die jauhi keluarga die yang asal... malaha aku suami isteri ajar die.. "sayang... bile setiap kali solat.. atau adik duduk2 tuh.. adik bacakan la fatihah utk arwah ibu yer..ibu mesti suka" umur dia baru 3 tahun setengah.. walaupun die tak lengkap baca fatiha.. alhamdulillah..di ikut ajaran yang kita asuh...

tak pernah aku keluar kenyataan... ibu bapa yang serah kan anak die untuk anak angkat sebagai jahat...walau sejahat mana pun die.. itu urusan die dgn allah... aku malahan ajak anak kita jumpe bersama jadi kawan... takde penyisihan tanpa pikirkan asal nyer... paras nyer .. agamanyer .. bangsanya...

Sehingga ini aku berterusan berusaha mencari ubat bagi sakit anak aku... pelbagai cara aku usahakan...alhamdulillah dalam pencarian berjumpa juga usaha yang baik...

Buat ibu2 yang berhasrat menyerahkan anak angkat... saya tak menyatakan puan jahat dan tak berhati perut...malahan saya mengucapkan terima kasih kerana menyampai kan hajat org yang ingin mempunya anak dan mungkin belum diizinkan Allah...seandainya kata2 saya disini menyinggung perasaan puan saya amat memohon maaf...harap puan dapat meneruskan hasrat murni puan...

Ader yang menyatakan bahwa sakit yang anak aku tanggung nih.. nyawa singkat... bayangkan dari umur beberapa minggu sehingga ke hari nih aku jaga bersama pasangan aku dan ahli keluarga yang lain...sampai masa nanti die akan meninggal kerana sakit nya... segala kemanisan kami semua menjaga die akan hilang.. kami cube bersedia untuk hari itu... namun ta pasti mampu melalui nye...namun aku berjanji dgn diri aku.. selagi ada hayat die aku akan berusaha sepenuhnya.. membahagiakn dia... ajal maut di tangan Allah biar la die yang menentukan...

dan siapa yang sanggup menerima anak seperti yang masih ramai diluar sana yang dibiarkan, dibuang, disisih, sikeji dihina dan dihukum atas kesilapa ibubapa mereka sila maklumkan pada aku. insyallah ada la peluang untuk medapat manis menjaga anak.

Wallahualam

anak u sakit aper??? sbenarnya tak berapa nak paham la cerita u... leh cerita dari awal tak??

Originally posted by nieza at 1-12-2008 08:46 PM
anak u sakit aper??? sbenarnya tak berapa nak paham la cerita u... leh cerita dari awal tak??

memang le tak paham sebab salah faham berlaku dgn penghantaran pm.. rase tak perlu la didedahkan.. penghantar pm tuh dah menyepikan diri..

335# nurris

saya dah ada sorang anak angkat perempuan  umo 3 tahun + ...sekiranya ada sesiapa yang nak memberi lagi saya terima...saya lebih kepada mengambil anak angkat secara terbuka ( yang sekarang pun saya bawa jumpa nenek/atuk dia setiap raya) dan mak dia anytime boleh tengok sebab saya dari dia kecik tak sembunyikan siapa dia sebab saya tak mahu dia rasa tertipu kalau tak dibagitau siapa dia sebenarnya....kalau ada yang hendak memberi..sila pm saya sebab saya rasa anak saya mesti suka kalau dia adik beradik ( saya tak ada anak lain)

salaam....
hi kita pun sama.daniaa pun tgh c bb girl jkm lmbt lah beri jwpn... dh 2 thn daniaa tgu.klu sapa2 blh tlg daniaa pls pm me tq...

menarik topik ne, cerita pasa ambil anak angkat ne aku ada satu cerita atau maybe pengalaman.  aku dah kawen dan mempunyai anak seorg perempuan, masa kejadian tu anak aku ne berusia 14 tahun ada satu kawan hubby kata ada sorg perempuan ne nak cari keluarga angkat tuk anak dia (berusia 6 tahun) sebab tak mampu nak membiayai persekolahan, so kawan hubby n hubby pun pegilah tengok masa tu aku tak ikut sebab mengejut, malam tu dia org berjumpa tu mak budak tu setujulah nak bagi, buak tu pun dah macam suke je.  dua tiga hari lepas tu aku cakap dgn hubby aku pun nak tengok gak budak tu,  kami pun buat perjumpaan nak tahu mak budak tu bley tanya hubby aku, aku ne siapa, dgn panangan sinis. ish hati aku dah cuak dah tp cool lagi. rupa2 nya dia ingat aku ne dah tua (maybe sebab suami aku ne nampak lebih berusia n matang kot, padahal tak jauh beza pun umur kita org) bincang punya bincang mak budak tu bagi syarat tiap2 bulan dia nak pegi umah kita org nak tido dgn anak dia, ishh ne dah melampau (aku tengok mak budak ne pun sosial dgn telinga bertindik dua tiga, dengan rambut berwarna, degan pakaian yg sedikit menjolok mata) yg tak bley tahan tu kawan dia leh cakap dgn hubby senang2 ko amik je lah mak dia sekali, depan aku tu hanging satu badan aku ne tp aku masih contorol bila balik umah je aku pun apa lagi luahkan lah ketidak puasan hati aku ne sambil nangis2.  hubby aku pun dgn automatik terus tak jd nak amik budak tu.  tp sebelum aku amik keputusan amik anak angkat ne aku selalu  berdoa bagi pertunjuk alhamdulilah Allah tak izinkan aku amik.  so kalau nak ambil anak angkat kena berhati2lah. takut2 nanti suami kite pulak diangkat.  heheheh ..  cerita ne bukan apa2 atau nak mengaibkan sesiapa cuba nak berkongsi pengalaman dgn kekawan.

bagi pendapat saya, bb yg dilahirkan suci kita sebagai mak/ayah yg mencorakkan mereka...tak perlulah menyerang peribadi bb tersebut, dia tak mengerti apa-apa ...

kadang2 masyarakat kita ni perangai minda kelas 3...bila jer kita pelihara anak angkat, ada jer mulut2 jahat bertanyakan bin/binti anak tu...(tu trip nak tahu rahsia ler tu, samada anak tu sah taraf atau tak sah taraf)....habis kalau anak tu tak sah taraf..apa dia nak buat...nak hukum baby tu jahat ker....menyampah tul dengan org macam ni...sebelum nak menghukum bb yg baru lahir ke dunia...nilai diri sendiri disisi allah, samada semua perkara yg dibuat setiap hari diterima oleh allah atau tidak. Jangan nak memandai menghukum bb yg lahir kedunia yg tak sah taraf tu berdosa...yg berdosa mak bb tu dengan allah...itu hak dia, kalau dia bertaubat dan sebagainya...mungkin dia lebih baik dari kita disisi allah...bb yg dilahirkan tetap suci...

I got this email from Kewaja...info utk kawan2...

SYARAT-SYARAT UNTUK MEMOHON MENDAPATKAN
ANAK ANGKAT DI KEWAJA

1.        Pasangan suami isteri Warganegara Malaysia yang beragama Islam dan menetap ATAU tinggal tetap didalam Negara.

2.        Telah berkahwin lebih daripada 5 Tahun dan tiada mempunyai zuriat atau anak sendiri walaupun anak angkat.

3.        Pasangan suami isteri yang layak mestilah berumur tidak melebihi 45 Tahun dan sihat tubuh badan serta mempunyai asas ekonomi yang kukuh.

4.        Jika perkahwinan kali kedua atau kali yang seterusnya, keutamaan hanya kepada isteri yang tidak pernah hamil ATAU tiada anak kandung sendiri.

5.        Kepada pasangan yang belum cukup 5 Tahun, mereka mestilah menyediakan lapuran atau pengesahan doktor yang mengesahkan mereka sukar untuk dapat anak ATAU berkemungkinan tidak boleh mengandung.

6.        Pasangan yang layak hendaklah bersedia menjadi penaja demi menanggung segala kos yang berkaitan dengan Ibu Kandung bayi ( anak angkat ) disepanjang Ibu tersebut berada di Kewaja termasuk kos perubatan dan pengurusan kerana Kewaja tiada mendapat bantuan dari sesiapa.

7.        Pasangan yang layak dikehendaki menyediakan dokumen-dokumen berikut;

7.1.        Salinan Mykad suami isteri.
7.2.        Salinan Sijil Perkahwinan.
7.3.        Salinan Slip Gaji atau bukti pendapatan bulanan ATAU perkerjaan.
7.4.        Maklumat dua orang kenalan yang tiada pertalian keluarga ATAU persaudaraan untuk rujukan.
7.5.        Surat sokongan atau pengesahan (Rujuk No.5) untuk kes tertentu ATAU jika perlu sahaja.

8.        Proses permohonan dibuat pada minggu pertama setiap bulan. Pemohon di kehendaki menghubungi Kewaja untuk mengetahui tarikh dan masa. INGAT, hanya sehari pada setiap bulan dari Jam 9.00 pagi hingga 4.00 petang.

9.        Untuk maklumat lanjut, sila hubungi 013-3384868 atau 012-2966884.

Disediakan oleh;
Pengarah Urusan
Kem Modal Insan Kewaja

Akuan Saksi Penyerahan & Penerimaan...

SURAT AKUAN

Saya, ……………………………………………………. No.K/P:………………………………..
Dengan sesungguh dan sebenarnya mengaku bahawa saya adalah saksi kepada penyerahan serta pemberian bayi laki-laki/perempuan bernama …………………………………………………….
Sijil Kelahiran Bil………………………….. oleh Ibu/Bapa/Ibu dan Bapa kandungnya
…………………………………………………………… No.K/P: ……………………………….
dan  ……………………………………………………… No.K/P:………………………………..
atas rela hatinya dengan tiada paksaan sesiapa pun kepada kedua pasangan suami isteri;
…………………………………………………………… No.K/P: ……………………………….
dan ……………………………………………………… No.K/P:………………………………..
pada tarikh ……………… untuk di ambil sebagi anak angkat.

Dan saya membuat surat akuan ini dengan kepercayaan bahawa apa-apa yang tersebut di dalamnya adalah benar, serta menurut Undang-Undang Surat Akuan, 1960.

Diperbuat dan dengan sebenar-sebenarnya )
diakui oleh yang tersebut namanya diatas  )
…………………………………………… )
…………………………………………… )
di ………………………………………… )
di Negeri ………………………………… )
pada tarikh ………………………………. )

Dihadapan saya;

………………………………………………
                                                Majisteret / Pesuruhjaya Sumpah.