CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: s1musafir

RUKUN, FARDU DAN HAKIKAT SYAHADAH

s1musafir posted on 2-9-2014 05:11 PM
maaflah ya, itu jawapan saudara, tak apalah
saya cuma mohon jawapan pada soalan soalan saya yg di ...

Dah ada jawapan sendiri?

Kenapa tanya?

Nanti kalau rajin saya rujuk buku Hakikat Insan. Mana tau soalan & jawapan tu boleh ditemui di sana. :-) Last edited by AwgSagi on 2-9-2014 07:50 PM

s1musafir posted on 2-9-2014 07:16 PM
Saya tengok pada kata2 kamu ini, sekiranya rasulullah maseh ada bersama kita, beranikah kamu berta ...

Saudara.

Saudara dah lupakah? Saya tahu matlamat Dia ciptakan saya. Kamu tahu ke kenapa Dia ciptakan kamu?

Yg kamu merepekkan ni aper ceriter?

Oic, kamu sedang mencari org yg lebih pandai dari kamu? Nu haa, kat mesir ada unibersiti. Gi ler tanya. Ada phd bahagian mcm2. Gi ler tanya. Saya sharekan apa yg saya faham. So, tak suka? Punya pasal kamu ler.

Lagipun perihal iman itu dengar dan taat. Dan saya TAK SURUH kamu taat pun dgn kata2 saya.

s1musafir posted on 2-9-2014 07:13 PM
Orang yg mengaji tapi tiada berguru mmg suka copy paste ayat orglain sebab tiada jati diri, saya p ...

Ek eleh. Bila masa saya copy paste? HP saya jem kalau copy paste.

Adakah manusia perlu tahu kerja buat Allah? Atau pun adakah manusia perlu tahu ciptaan Allah?

Dua soalan. Yg mana anda pilih?

Abangcute posted on 2-9-2014 08:06 PM
Saudara.

Saudara dah lupakah? Saya tahu matlamat Dia ciptakan saya. Kamu tahu ke kenapa Dia cip ...

Apa jenis penyakit pada diri kamu sampai merpek lari topik?
Inilah akibat bila tak berguru muryid, semua main sedap akal nafsu tnpa fahami landasan ilmu, nak mengaji ilmu quran pun ada susunan tertibnya

Takpernah lagi saya jumpa mana2 pengajian yg bila kita tanya bb sifat 20 pi buka asmaulhusna dan samakan rangkumi sama

Tu tanda tak faham sifat 20,bb sifat 20 ni perihal sifat wajib, sifat mustahil dan harus bagi Allah, sambegitulah juga sifat2 terpuji atas nabi
Asmaul husna tu bab nama, dah isu lain

Satu lagi nmpak benda yg tiada kena mngena, suka cakp diri kamu tu tahu, tahu matlamat Allah
Tahu tujuan Allah cipta diri kawan tu kasan ni
Setahu saya org yg suka perasan dan bergurukan batil saja suka bercakap hal2 sebegitu
Sebabtu wajib ada guru mursyid yg bersanad
ALLAH bila nak sesatkan manusia takperlu ubah satu huruf pun pada quran, cukup dgn hanya mnusia tu membaca quran dgn akal fikiran dan nafsunya, jadilah melencong taksama dgn apa yg nabi dan sahabat bawa, cemana nak dapat kebenaran sedangkan mujahadah takdibawa utk cuci karat hati dan perut dunia
Sedang syeikh abdul kadir jelani pun terang2 di atas jalan mujahadah selama 46tahun,
Takpenah lagilah jupa cakap2 kosong dlm kitab seperti diri saya tahu Allah itu ini, macamlah Allah tu boneka manusia yg taksedar diri
Itulah penykit2 hati yg bersarangnya jin dan syaitan
Berbalik pada soalan saya, ringkas saja
Apakah itu rukun syhadah
Apa pula fardu syahadah
Dan apakah hakikat syhadah?
S Last edited by s1musafir on 3-9-2014 07:40 AM

Follow Us
s1musafir posted on 2-9-2014 09:31 PM
Inilah akibat bila tak berguru muryi ...

1. Saya tak perlu ulangkan apa yg dinyatakan dan sudah diperincikan utk pengetahuan org awam dgn perkataan yg mudah.

2. Jika kamu nak maklumat yg membuatkan kambing bertukar jadi unta, gi ler cari guru lain.

3. Saya bukan guru mengajar ilmu tauhid. Apa yg saya nyatakan saya amalkan dan saya sampaikan berdasarkan kefahaman saya. Jika kamu ada selain dari yg saya nyatakan, dialu2kan selagi kamu tidak mengaku diri kamu tuhan.

Ramai manusia saya pernah jumpa. Majoriti bercakap ilmu tauhid. Di akhir kata mereka berkata diri mereka tuhan dan tiada tuhan. Maka bertepatan dgn dalil dari surah Anbiya ayat ke 47.

So, jika kamu sudah tahu, silalah bicara.

s1musafir posted on 2-9-2014 09:31 PM
Inilah akibat bila tak berguru muryi ...

Saya ulangkan apa itu Rukun Syahadah:
1. Lafaz
2. Niat

Syahadah bermaksud penyaksian. Maka rukun penyaksian merujuk kpd lafaz dan niat. Jika penyaksian dgn mata, sila jelaskan jika ada. Jika penyaksian dgn telinga, sila jelaskan jika ada. Org bisu, dan org pekak tetap menggunakan lafaz dan niat. Jika tak mampu bersuara, gunakan bahasa yg sesuai (tangan dan seumpama dgnnya)

Lafaz tak tertakluk kpd bicara mulut. Boleh jadi lafaz dihati jika tidak MAMPU. Bukankah agama Islam itu mudah?

Niat, apa yg diniatkan semestinya dihati. Maka jika sekadar diniatkan tanpa lafaz, penyaksian tidak sempurna.

Apakah itu makrifat syahadah?
Kesaksian ciptaan

Apakah itu hakikat syahadah.
Kesaksian makhluk

Apakah itu toriqat Syahadah.
Kesaksian pilihan (ilmu)

Apakah itu syariat Syahadah.
Kesaksian amal

Ini kefahaman saya. Jika salah, SILA PERBETULKAN KERANA MENTAATI PERINTAH ALLAH k?

Ilmu lafaz dan niat ada di dada. Bersesuaian dgn apa yg pernah Baginda Rasullullah saw sabdakan selama ini. So, tiap rukun penyaksian selain dari pandangan dan kefahaman saya, SAYA NO KOMEN.

Jika nak pertikai, sila ler ajar saya. Saya BUKAN PANDAI MCM KAMU SEMUA. Lagipun saya hanyalah antara ciptaan Allah

Off topik : Saya nak tanya korang semua yg BIJAK-PANDAI. Org bisu jika membaca Alquran guna suara atau lafaz?

Abangcute posted on 3-9-2014 12:15 AM
1. Lafaz
2. Niat

1. Lafaz
2. Niat
di sinilah pentingnya mencari guru mursyid yg bersanad, kerna kefahamanan diri kita bila tak bersamaan dgn para ulam2 yg haq (warisatul anbiya'), maka tidaklah tepat dan selamat iktiqad dan pegangan serta landasan diri manusia itu.
Di sini secara ringkas apa itu rukun syahadah;

Adapun rukun Syahadat itu ada 4 perkara :
  • Meng- ITSBAT-kan Dzat ALLAH
  • Meng- ITSBAT-kan Sifat ALLAH
  • Meng- ITSBAT-kan Af'al ALLAH
  • Meng- ITSBAT-kan kebenaran Rasulullah
adapun fardu syahadah itu adalah:
Adapun Fardhu Syahadat itu ada 2 perkara :
  • Diikrarkan dengan lidah
  • Ditasdiq kan dengan hati

nampak tak betapa terbaliknya kefahaman kamu dengan pembelajaran secara guru bersanad, apabila rukun jadi fardhu, fardhu jadi rukun, di mana nak tepat dan benar kefahaman dalam perjalanan kerohanian yang sebenar benar?

sudahkah sedar wahai manusia????ini kes berat kerna melibatkan syahadah yg diguna pakai selama bersolat dan beriman...agak2 kena tak cari guru murobbi?memang wajib sekali, semudah mudah agama janganlah sampai memutar belitkan kebenaran ilmu dan faham. Kerna itu bila berbicara bab agama, memang wajib berguru, tidak boleh dan tidak wajib memahami sewenang wenang, jika benar sesuatu ilmu dan ilham dari Allah, takkanlah tersalah sifir kali kali pengajian secars langsung dari Allah di mana rukun jadi benda fardu, fardu pula isi kupasan terbalik......berhati hati wahai manusia....

s1musafir posted on 3-9-2014 07:37 AM
di sinilah pentingnya mencari guru mursyid yg bersanad, kerna kefahamanan diri kita bila tak ber ...

Ya ka?

Adakah pasal tok guru tu wali? Itu tak bermaksud seseorg mursyid itu murobbin.

Seorg guru mursyid murobbin TAK AKAN pecah perintah Allah. Jika itu terjadi, sebelum meninggal PASTI terdpt lafaz pengakuan mengaku Tuhan dihadapan anak muridnya.

Seorg mukmin yg bertakwa belajar dan mengajar ilmu tauhid yg PALING SIMPLE iaitu menyembah Allah (mendengar dan mentaati).

Mentakwil tanpa kebijaksanaan itu suatu bentuk yg membentuk 73 jenis golongan yg berbeza kefahaman.

Maka kepada yg diberikan jalan yg lurus, merek akan menjauhi perkara takwil.

Utk mengajar org yg dikatakan MURSYID HANYA melalui org2 yg MURSYID BERSERTA MURROBBIN. Dan MAJORITI MURSYID  yg bertembung MURSYID MUROBBIN, terpaksa berpindah jika tak mahu kembali kepada makna MURSYID MURROBBIN atau lebih mudah Alquran dan Sunnah.

Selalunya ilmu pecah perintah dtg dari IBLIS. Kenapa saya kata IBLIS? IBLIS telah lama Allah izinkan utk mengilhamkan sesuatu ilmu dlm bentuk kebatilan.

Majoriti ulama walaupun haq terkadang diilhamkan ilmu dari IBLIS. Cuma saya lebih suka kata gini, kembali kpd Alquran dan Sunnah itu HANYA mendengar dan taat sahaja. Memahami adalah dgn kaedah beriman dgn hikmah (bukan takwil).

Jika kita beriman kpd Rukun Iman, Rukun Islam, Ihsan... Kenapa MASIH ADA GURU MENYANGGAH 3 asas utama pembentukkan jiwa yg Allah kehendaki

Memang ler ada MURSYID yg diperintahkan solat 3 waktu. Dan kita kena fikir adakah itu perintah Allah kepada kita?

Jika kamu just nak cari pasal dgn para MURSYID dgn memanggil bantuan MURROBBIN, kamu akan Allah susahkan jika kamu bukan MURSYID MUROBBIN. Kerana Mursyid Murobbin itu Mukmin yg bertaqwa yg tidak boleh dibeli dgn harta dunia.

Masaalah kenapa umat Islam terpecah kerana tidak kembali segala urusan kpd Allah SAMBIL menjadi penyembah taghut atau pengikut taghut.

Dan saya ingatkan, saya menjelaskan ilmu yg mudah dan bukan menjelaskan sambil mentakwil ilmu semberono. Jika anda nak pilih mana2 guru mursyid yg kamu suka, silakan. Tiadalah daya seorg manusia mengubah manusia melainkan diberikan petunjuk olehNya.

Saya ulangkan
Apa itu Rukun Islam?
Apa itu Rukun Iman?
Apa itu Rukun Nikah?

Rukun merujuk kepada perintah yg merupakan asas kpd apa yg dimaksudkan. Sekarang kita nak kenal apa itu Rukun Syahadah gitu? Takkan ler rukun syahadah merujuk kepada PECAH PERINTAH SYAHADAH?

Allah swt beri akal. Bukankah menggunakan maksud PERINTAH berbeza dgn MENTAKWIL PERINTAH?

So sekarang, siapa yg nak saya kata baghal, jgn marah, kerana AMAT JELAS rukun yg bermaksud pecah perintah dtg dari siapa?

Andaikata, anda semua berkehendak rukun disamakan dgn pecah perintah, maka anda semua BERTANGGUNGJAWAB bila disoal olehNya.

Luku kepala dgn luku pecah kepala sama ke maknanya? Saya tak mau ambil tahu jika itu apa yg kamu belajar dari guru kamu. Nasihat saya, gi ler tanya guru yg ajar ilmu tu, sama ke makna luku kepala berbading luku pecah kepala. Nanti guru kamu jawab ler. Last edited by Abangcute on 3-9-2014 09:44 AM

Pada pendapat saya musafir1, AbgCute miut ni ok.. tak perlu dipermusuhkan, saya bacapun banyak faedah yang saya dapat, apa yg saya nampak abgciut ni ada kefahaman ilmu walaupun tulisannya banyak yang cacamerba. Jika musafir1 ada perkara2 yang baik, sampaikanlah disini...tidak salah kita berkongsi. Niat yang baik tu akan dinilai, namun hati-hati perlu, jangan pahala niat baik tu hapus kerana kekasaran bahasa.

zamkumis posted on 3-9-2014 09:25 AM
Pada pendapat saya musafir1, AbgCute miut ni ok.. tak perlu dipermusuhkan, saya bacapun banyak faeda ...

bagi saya bukanlah salah erkongsi ilmu, tapi hakikat berilmu wajib berguru, itu sangat penting
dari segi terkasar bahasa, bukanlah saya yg menguna pakai bahasa2 yg kasar seperti baghal atau apa
di situ kita dapat lihat manusia yg mengaji tapi tiada berguru , tiada adab akhlak ikhlas , tidak nyatalah tasawufnya akan diri seseorang, tak begitu?
bab mengaji memang wajib ditekankan dan diperhalusi

lagipun, ilmu yg tidak berdasarkan landasan sanad, masih belum hampir pada kebenaran itu sendiri....
tak dinafikan ada manfaat pada tulisan2 manusia, tapi siapa yang nak membenarkan atas diri kita setiap ilmu kebenaran itu?
melainkan yg berguru mursyid atau guru2 murobbi lah...

apa yg sana nak pesan sampaikan saya dah sampaikan
tapi janganlah sampai seseorang manusia itu sampai tiada bekerja atau berhenti kerja hanya semata mencuri masa atau ketagihan berforum
itu dah bukan sunna nabi baik sahabat atau para solehin.....

Abangcute posted on 3-9-2014 09:09 AM
Saya ulangkan
Apa itu Rukun Islam?
Apa itu Rukun Iman?

buat apa nak berpusing pusing fahaman dan cakap?
sedangkan soalan saya dah terang jelas kasi
lain kali cakap janganlah berbelit.....ikut soalan kalau nak jawab pun
dan buang sikap2 mazmumah itu yg wujud dalam diri kamu sendiri, yang mana suka keluar cakap ayat, hukum orang sana sini...
dan tubuh jasad kamu itu suka keluar dari kawalan emosi...
seseorang diri yg menuntut ilmu, sepatutnya tahu perjalanan di mana
masihkah ada karat hati perut itu?sudah lepas bebas atau belum?

sekian saya saya nak berpesan, lepas ni nak berforum 24jam pun takpa....

s1musafir posted on 3-9-2014 10:12 AM
buat apa nak berpusing pusing fahaman dan cakap?
sedangkan soalan saya dah terang jelas kasi
lai ...

Ilmu yg anda jelaskan dari tok2 guru itu dinamakan ilmu takwil. Saya dah tahu dan faham ilmu itu. Cuma kita tak pernah cari guru yg sebenar menerangkan ilmu tafsir.

Ilmu tafsir itu ilmu yg diambil berdasarkan petunjuk bersumberkan Alquran dan Sunnah dan diterangkan seadanya TANPA ada takwil. Maka 100% nampak biasa akan tetapi sebenarnya LUAR BIASA. Jika anda mahu mahu takwil dari saya, saya khuatir kamu tenggelam dalam satu sudut yg bercabang2 aliran. Kerana kita kena faham makna terang dan samar2 barulah kita nampak dlm makna makhluk yg akhirnya terkeluar dari akidah yg Allah swt tetapkan.

Kerana itu, jika guru kamu kata syahadah tauhid ada 41, dan saya kata 100, maka saya nak tahu, 41 atau 100 yg akan kamu pilih? Bolehkah org2 yg mengaku beriman mengetahui perkara yg baik utk kebaikkan sedangkan makna kebaikkan dan keburukkan itu adalah kebaikkan dlm beragama.

Seorg yg faham apa yg saya katakan, amat selamber mengamalkan ilmuNya tanpa menyinggung perasaan orang lain di dunia nyata.

Saya bagi contoh (menerangkan ilmu dgn hikmah kebijaksanaan yg diilhamkan olehNya : kisah benar semalam). Saya ternampak seorg remaja mahu menunggang motorsikal. Lalu saya menyapa, "adik, busy nampak?" ketika itu apa yg saya nyatakan kerana Allah. Maka adik itu menjawab "Pinjam motor kawan jap, ada keje". Seraya dgn izin Allah saya berkata "ingat ke makan angin?" Remaja tu menjawab "lebih kurang kot?". Akhirnya saya berkata "Tak pe, angin free aje Allah beri".

Perkara yg informal menerangkan ilmu makrifatullah, hakikatullah, syariatullah dan toroqatullah jika tak sempurna, takkan mampu menyatakan sesuatu agar TIDAK MENYINGGUNG HATI org lain.

Contoh lain (semalam), memandangkan bro ni saya dah kenal, so saya bertanya kpdnya "abang tahu tak zaman ni ramai org gila?" Yg saya maksudkan cinta dunia (wahan). Maka dia mula2 senyum ingat saya melawak. So saya katakan "mcm mana tak gila, kalau beli kereta, lama kelamaan harga turun. Beli rumah, lama2 harga naik? Bukankah rumah pun ada usia mereput, merekah, rosak sana rosak sinih? Logik ke beli rumah kemudian jual semula dgn harga yg lebih tinggi? Saya nak tanya abang, saya gila atau apa yg saya maksudkan itu gila?". Abang itu berkata "betul jugak!" (sebab terkena diri sendiri sambil mukanya serius memikirkan betapa gila org zaman ini.). Baru dari sebahagian kisah.

Wahai bro2 sekelian. Guru2 bro belum boleh link byk perkara dlm kehidupan. Rasullullah berakhlak dgn penuh hikmah. Saya nak tahu, dlm seminggu berapa kali bro2 dan sis2 cerita kpd org bab tauhid TANPA menyinggung perasaan dalam keadaan SELAMBER?

Jika kamu tanya benda2 TT yg ini, yg simple pun tak faham, mcm2 kamu semua nak berhadapan dengan masyarakat yg jahil agama? Nak harap ilmu ceramah? Nal harap dari saya? Atau nak harap dari Allah?

Dunia kpd mukmin bukanlah penjara. Akan tetapi manusialah yg memenjarakan mukmin kerana byk sgt belajar takwil dari tafsir.

So kamu rasa ilmu yg kamu sampaikan luar biasa? Ahakz. Bagi saya AMAT BIASA.

Jika ada nak kata saya riak, sila beri dalil dari Alquran dan Sunnah. Dan jika kamu kata saya sombong, ketahuilah kamu sebenarnya BELUM berakhlak.

Jika dlm diri kamu mengharapkan

Cedik tapi gemar ampu mengampu, itulah makna Baghal yg Allah maksudkan. Saya kata baghal agar kamu cari perkataan keldai dlm Alquran dan perbetulkan ikut petunjukNya. Jika tak mahu, lantak kamu ler. hehehee.

musafir1..

Bagus kamu dapat belajar dengan guru mursyid, tetapi menghukum supaya semua orang supaya belajar dgn GM sesuatu yang mengelirukan, sebab bilangan guru Mursyid amat kurang dan sukar ditemui. Banyak yang mengaku GMursyid tapi umpama musang berbulu ayam, Ayah Pin pun ngaku guru mursyid. Sehingga Iman Al-Ghazali rah. menggariskan tanda2 GM supaya umat akhir zaman tak tertipu dengan GM yang menyamar.

Kepentingan GM seperti wajib jika mahu menceburkan diri dalam ilmu tasawwur dan kesufian(penyucian diri), lalu tarikat zikir diambil(biah), kemudian GM akan memimpin, memantau, mentarbiah murid bagi mengelakan kesilapan yang boleh menggagalkan proses. Terlebih dahulu GM mestilah telah sampai ke Maqam Mutmainnah. Banyak sebab kene berguru, antaranya mahukan keberkatan, terpimpin dari gangguan syaitan dan nafsu. Wallahuaklam.

Namun terdapat juga orang-orang yang sikit ilmunya tetapi mendapat pimpinan(pentunjuk) dari Allah swt, mereka ini terdiri dari pendakwah2 yang ikhlas walaupun ilmu mereka kurang, tetapi mereka terpimpin. Wallahuaklam.

Abangcute posted on 3-9-2014 08:49 AM
Ya ka?

Adakah pasal tok guru tu wali? Itu tak bermaksud seseorg mursyid itu murobbin.
Selalunya ilmu pecah perintah dtg dari IBLIS. Kenapa saya kata IBLIS? IBLIS telah lama Allah izinkan utk mengilhamkan sesuatu ilmu dlm bentuk kebatilan.

Majoriti ulama walaupun haq terkadang diilhamkan ilmu dari IBLIS. Cuma saya lebih suka kata gini, kembali kpd Alquran dan Sunnah itu HANYA mendengar dan taat sahaja. Memahami adalah dgn kaedah beriman dgn hikmah (bukan takwil).

takkan kamu nak samakan sifat 20 dengan ilmu pecah perintah yg datang dari fahaman kamu?mana dalil dan nas?jangan mudah2 keluar kata

ambil contoh dalil sifat wujud Allah dari pecahan sifat 20;

Allah Tuhan yang menciptakan langit dan bumi serta segala yang ada di antara keduanya dalam enam masa, kemudian Ia bersemayam di atas Arasy; kamu tidak akan beroleh sebarang penolong dan pemberi syafaat selain dari Allah; oleh itu tidakkah kamu mahu insaf dan mengambil iktibar (untuk mencapai keredaanNya)?
(As-Sajdah 32:4) |

benarke kamu faham sebenar benar faham sifat 20 yg kamu kata kamu dah baca faham sepenuh penuhnya itu?