CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Claudia_Lestat

Perihal Anak Angkat - Contoh Surat Akuan di page 15 [MERGED]

o.k nti kak pm sab klu ada org nak bg bby lg..tp sab rajin2 masuk forum ni...nti senang la kak nak bgtau sab...

korang buat business baby ka?

Seingat I Bingka ni ada anak angkat ala2 version ni. Opst, dia yang cerita suatu masa dahulu di forum ni...Maybe dia tulis based on experience dia..
sarahmirza Post at 2-3-2010 10:14

mmg pung, kira2 10 thn yg lalu....... last 6 thn duluk aku tak sengaja terjumpa maknya dlm flight ke jepun.... bila dia tanya baby dia, aku kata semuanya OK, please jgn rosakkan pikiran dia ngan awak tetiba muncul dlm hidup dia....dia paham & aku bg dia tgk gambar budak tuhhh......la ni aku tak tau dah mana maknya but yg pastinya aku tau dia tau baby dia dibesarkan normal mcm budak2 yg ada family.......sib baik aku tak dok mesia, letih wooo dok kalu cikgu sekolah tanya naper birth cert awak takde nama ayah, naper bin lain, naper gituh gini.........org mesia kan busybody nak bukak aib org...

Post Last Edit by alissa_sofea at 4-3-2010 09:24

mmg ada sesetengahorang suka membuka aib orang...ini berdasarkan pengalaman saya sendiri, masa balik cuti baru2 ni..masa buat aqiqah utk bb saya...tetiba makcik saya tanya, anak saya tu dibinti kan apa...saya cakap ler binti ayah dia lah...dia macam tak puashati jer dengan jawapan saya....dia boleh tinggi suara pada saya dan kata "tau ler ayah dia...ayah dia nama tu apa..."(tu semua mmg nak buka aib orang ler)...macam ler dia tu bagus sangat....kalau bagus sangat...kenapa anak sendiri, sampai tua ada yg tak pernah pijak tikar sembahyang...mana ajaran mak ayah yg sebetul2 nya...laki makcik saya pun hari jumaat jer gi solat...tu pun nasih baik ada solat jumaat...kalau tak wujud solat jumaat...saya sendiri pun tak tahu nak cakap....nauzubillah dan dijauhkan utk anak saya dan keluarga saya...

415# alissa_sofea
Saya sokong awak habis habisan...
kita kat sini bukan lah nak bisnes bby...kekadang ada org yg pendek dan tak pandai nak fikir...kita nak tolong sesama manusia...
Ada orang yg tak cukup kemampuan untuk pelihara anak mereka kerana kesempitan hidup macam anak terlalu ramai atau..tak mampu sebab suami meninggal atau sebab suami dah sakit dan tak mampu nak mencari rezeki..
salah ke kita bantu dengan memelihara anak mereka..
Kenapa la ada manusia yg sempit pemikiran..ye..bila kita nak tolong org lain dikata kita nak bisnes bby pula...tak paham aku...
manusia ni....sebelum menilai org lain...nilai diri sendiri dulu...baik sangat ka diri kita ni...berjaya kah kita ni mendidik anak darah daging sendiri atau anak sendiri da macam tongkang pecah....

pahamlangsung...

Post Last Edit by alissa_sofea at 4-3-2010 15:13

kadang2 menyampah gak dengan orang yg suka jaga tepi kain...bukan apa...bila tahu jer saya bela anak angkat...mesti dorang tanya anak tu bin apa....bodoh betul soalan macam tu....kalau betul anak tu tak ada bin...apa dorang nak buat...dorang nak campak tepi longkang ker anak saya tu....salah ker saya bela anak orang...dosa ker saya ambik anak orang...lepas tu siap ceramah lagi...anak perempuan boleh kawin dengan hubby saya....tahu ker dia...saya dah menyusukan bb tu dengan family hubby saya. saya tak cakap kat orang pun saya dah selamatkan menyusukan anak saya tu  dan dari segi aurat tak ada masalah lagi..tak kan saya nak war-warkan pada semua orang bila saya selamat menyusukan bb saya....

semua tu allah telah permudahkan jalan utk saya sekeluarga....tak kan saya nak cerita satu2 benda2 macam tu...saya yg bela anak tu...pandai2 lah saya nak buat macam mana...macamlah dorang tahu sangat pasal agama...dan mereka anggap saya ni tak tahu langsung pasal agama dan tahu bela anak angkat jer... sebelum saya ambik anak angkat ni..saya dah lama buat solat hajat...bukan saya ambik sebab takut pada kata2 orang sekeliling....dalam doa saya pun saya ada sebut kalau betullah anak angkat ni boleh jadi pengubat suka duka saya dan boleh membuatkan saya lagi dekat dengan allah...saya harap allah permudahkan segala urusan..sebab saya tahu saya tak berdaya jika tanpa pertolongan dari allah...dan saya redha (tak memilih) jika anak angkat ni lelaki atau permpuan...dan saya sentiasa berdoa supaya anak angkat saya sentiasa sihat...

kadang2 sedara mara macam ni yg buat hati malas nak menziarahi bila balik ke kpg...adik beradik kita serta family kita tak ada yg menyibuk..tp sedara mara asyuik bertanya itu ini...geram ooooiiii

Follow Us
417# alissa_sofea Betul apa yg awak cakap tu..mmg ramai yg suka jaga tepi kain org skg ni...sibuk hal org tp hal sendiri belum tau lg betul...
yang penting kita buat apa yg sepatutnya kita buat untuk anak angkat kita...betul tak..
Bukannya duit meka yg habis nak belanja buat besarkan anak tu...tp kita...
Saya pun bakal mendapat anak angkat juga...berdebar juga...berdebar sebab dah 15 tahun tak pegang bby...gembira sgt...
saya pun sentiasa berdoa masa solat minta petunjuk dengan jalan yang kami pilih ni...niat kita ikhlas dan jujur untuk anak ni..walaupun dia bukan darah daging kita..
semoga kita berjaya dengan usaha kita ni...ye..amin..sama2 lah kita luahkan pendapat dan selesai kan bersama...

Oh ya dah berapa lama dah pelihara bby tu...boy or girl...

bb saya dah 13 bulan..saya ambik sejak umur bb tu 6 hari...bb girl ...saya dan suami yg pilih nama. ARISSA NADIA

419# alissa_sofea Dah terlanjur jumpa u dalam forum ni dan u pun dah berpengalaman dalam anak angkat ni...i ni bakal dapat bby gurl end april ni..
Ibunya nak minta saya ambil bby tu lepas je dia kuar dari hospital selepas bersalin..jadi u tau tak apa yg harus i buat..i kena pergi ke  JPN terus ke atau buat surat sumpah untuk penyerahan bby tu...tp ibunya kan masih sakit lg.. xsmpi hati..
dah call JKM katanya bila bby da ada dlm tgn kena pergi ke JPN ambil borang pastu pergi ke JKM daftar...
U masa u ambil bby tu macamana ek...lg 1 masalah ibunya tak kawen lg...ramai jg kawan yng larang i amek bby tu...tp i dan hubby nekad juga nak bby tu...katanya x payah la kita persoalkan status bby tu...bby tu tak minta dia di lahir kan ke dunia dalam keadaan status ni...

You boleh tolong i tak...harap you yg da ada pengalaman ni dalam soal anak angkat ni boleh tolong i...
Dalam soal nama pulak nak binti kan Abdullah kan...
Tolong saya ye..

Post Last Edit by sarahmirza at 5-3-2010 10:06
bb saya dah 13 bulan..saya ambik sejak umur bb tu 6 hari...bb girl ...saya dan suami yg pilih nama. ARISSA NADIA
alissa_sofea Post at 5-3-2010 07:35

Sorry, I tak baca dari mula psl you... My friend ambil anak angkat dari JKM with nama yang di beri oleh JKM. After 2 years baru boleh tukar nama baby tu kat birth cert.. You ambil dari orang terus ke?

masa saya ambik bb tu..semua family bb tu dah uruskan segala dokumen...saya hanya pergi ambik jer..lepas ambik bb tu saya gi angkat sumpah..ajak ibu bb tu...ok jer...seabb bawa ibu bb tu dengan kereta...pergi kat suruhanjaya bayar RM4.00 jer...lepas tu sign kat situ...lepas tu hantar ibu bb balik rumah dia...semua settle...saya jadi dipermudahkan sebab segala urusan family dia dah uruskan awal2...lagi pun saya ambik bb masa umur 6 hari...saya bg saguhati kat dia RM500...tu pun dia tak nak...saya dah tanya org JPN...dia kata tak payah report kat JKM...sebab bb tu dah ada kat tgn awak...lagi pun awak dah ada surt sumpah...itu kata pegawai JPN...nanti lepas 2 thn..awak datang JPN bawa surat sumpah dan sijil lahir bb..buat interview...lepas tu dapat surat pengangkatan...tu kata pegawai JPN...skg saya ada surat sumpah yg lawyer buat dulu...Lain2 saya rasa awak kena tanya dengan forumer yg ambik bb melalui JKM...

Rate

1

saya teringin nak amik ank angkat...

tapi sy belum kawen lg or punya calon....umur sy 28...

tapi family tak setuju...mereka suruh sy sabar cari jodoh n dpt anak sendiri dulu...

huhuh....sy suke sgt baby...

ada 9 anak buah dah....ada sorg baru lahir....bile sy balik kg je, jumpa baby tu...

bile dh blk keje...rindunyeee......

teringin nak peluk baby sendiri...

sy bcadang lagi 2 thn nak amik anak angkat....bile kewangan dh stabil skit... n family n kwn2 myokong...

taknak la amik anak angkat tp family n adik beradik kite tak penah anggap die mcm cucu/anak sedara sendiri....

422# alissa_sofea Ye ke..td saya pergi JPN dia pun ckap mcm tu jgk..takde pulak dia suh sya pergi ke JKM..tp JKM cakap lepas dari JPN kena piu JKM pulak...
ibu budak ni pun tak minta ape2 just minta tolong bayarkan klinik dan hospital bersalin die je..yg lain dia tak nak..ni pun saya bwa dia pi private klinik untuk buat check up..lg 2 minggu saya kena ambil dia kat umah tuk bwa pi check up lg pastu selang seminggu sya kena ambil dia..sehingga dia selamat bersalin..setiap kali balik dr check up tu i bagi dia duit sikit tuk dia bli apa-apa la yg dia rasa nak makan..tak smpai hati rasanya tengok dia sarat mcm tu..terasa juga masa sya pregnant dlu..
Hubby pun cakap nak bagi dia saguhati lepas dia bersalin nti..walaupun dia tak nak kita akan paksa juga dia terima..kesian..
Saguhati yg kita beri ni belum tentu cukup berbanding dia yang mengandung dan melahirkan bby tu..
Tak tau la sya ni jenis yang tak sampai hati..cepat sedih tengok org..sya ada ajak dia duduk umah lepas dia bersalin waktu pantang nti..tp dia tak nak..dia tak pun nak tau rumah saya kat mana..sya pun tak nak putuskan hubungan dia ngn anak tu..lambat laun anak tu akan tnya juga mak nya bila dia tau keadaan yg sebenar..

423# idrina73

klu amik thru JKM memang u kena pegi report tp klu u cari sendiri x perlu i rasa..
klu dah report kat JKM nnt jadi masalah gak..JKM mungkin akan pantau..sebab
i pernah tanya fren yg keje dkt WAO..dia ckp just pegi amik borang kat JPN..pastu
angkat sumpah dan daftarkan surat beranak..lps 2 thn kena pegi JPN balik.

bestnye dgr citer org dpt bby,Sy pun klau xda halangan apa mgkin awl bln dpn sy dpt bby kut.
coz mak bby tu bgtau yg dia dh rsa lain mcm.kaki pun dah bengkak.
brdbar2 rasanya....hrp2 diprmudahkan jln olehnya...

Post Last Edit by Risma at 5-3-2010 23:24
1.kena ada surat doktor yg menyatakan -bila dilahirkan,berat ,length,normal  ke operate..detail mcm org bersalin biasa dan ditandatangani oleh doktor
2.bawa surat ke JPN ,mintak borang pengambilan an ...
cempakawangi Post at 20-7-2006 10:57

ye ke boleh terus register kat JPN bila kita mengambil anak angkat nihh............ sebab ris baru berurusan dengan JPN pasal anak angkat yang ris baru ambil masa ris pergi dapatkan sijil kelahiran dia................ masa ris ambil borang anak angkat tuhh, pihak JPN kata isi borang tuhh then gi ke pesuruh jaya sumpah untuk mengesahkan yang kita dah ambil anak tuhh sebagai anak angkat, kemudian selepas 2 tahun baru gi balik ke JPN untuk daftarkan yang anak tuhh sebagai anak angkat kita, baru dia bagi no pendaftaran untuk anak angkat kita, bila dah ada no tuhh kira dah sahlah kita telah mengambil dia sebagai anak angkat, anak tuh kiranya mempunyai hak2 sebagai anak kandung katanya......

Rate

1

salam,

nk tnya la, mcm mana nk dptkan baby utk kwn sy ni...die janda memg xda zuriat, diceraikan sbb xle pregnant gaks...jd die pilih utk tidak berkahwin tp nk anak....
kalu leh nk yg org bg la, xpyh melalui JKM..
lg satu, nk tau mcm mane plak kes2 yg buang bayi, kita jumpa dan nk bela kan...kalu nk daftar sijil lahir cmner?

sy plan nk jaga baby sesama ngn die memandangkan die ni jiran sy gak...leh la bwk baby tu tidur gilir2.... huhuh

tq!

Kiter dah dapat green light dari hubby. Alhamdulillah... kalau ada sesapa yang tahu atau ada maklumat tentang orang yang nak berikan baby ni sila maklumkan pada kiter yer.. Kiter nak try kat sini and dalam masa yg sama dah contact kawan yg kerje hospital.. kalau sesiapa yg ada maklumat pm kiter tau.. thanks..

kawan2 baca tak paper Utusan malaysia (mega) hari ini...kalau lah itu berlaku kat saya.....apa pendapat semua...bacalah key...

Melati... sab dah baca dah.. sedih... tak sangka bergenang air mata  ni.. control je sebab tengah course ni.. curik2 baca utusan..... tak sabar nya nak ada baby.. takde ke sesapa yang nak bagi kat sab erk.. kalaulah balik kerje tiba2 ada  baby depan pintu umah.. mahu pengsan sab sekejap.. pengsan sebab gembira.. bleh tak? hik hik hik.. ..
Lepas dpt pujuk hubby ni rasa excited yg teramat.. nak gi vacation ke Gold Coast next week pun tak rasa excited macam ni.. excited sebab finally hubby bagi green light sedangkan baru minggu lepas sab tanya dari hati ke hati but he answered 'NO'. Tiba2 semalam Sab tanya lagik, dia kata OK.. happy giler.. siap dah plan nak letak katil dan almari baby kat mana.. macam2 plan lagik ler sampaikan hubby kata.. 'tak yah ler plan itu ini.. baby nya mana?'.. huhuhu.. baru tersedar kejap... hehehe..