CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: humairaqadri

Musykil dengan caj perubatan Islam!

Reply 414# slippergombak

TAK SILAP PENDAFTARAN PERMULAAN SAHAJA( PERTAMA KALI DATANG)..LEPAS TU XDA..YUP BTL RM50 TU

...teringat....

arwah Bonda dulu merawat...kalau org tanya "berapa makcik"? ...Bonda su ...
dirisendiri Post at 1-11-2011 11:25

alamak!!! bos dtg...coowww

kejap2 bos datang.....heheheeh

hearts...bg clah, asalkan Allah tak diharamkan...
tetapkanlah brp pun harganya...cuma biar selari n ...
ciklahcute Post at 29-10-2011 19:48

Allah swt memang tak mengharamkan sbb takde dalil diberi, tapi Allah swt nak melihat keikhlasan hambanye.

Allah tak haram kan menetapkan harga, tapi Allah jugak tak mewajibkan meletakkan harge.

Allah mengharuskan menerima upah merawat, dan sebagai hamba ISLAM yg beriman, upah tulah Insyallah akan cober kos kos sewa pejabat dan lain lain. Menetapkan harge tu bole ke menjamin cober kos tanpe berkat dan izin Allah????

...teringat....

arwah Bonda dulu merawat...kalau org tanya "berapa makcik"? ...Bonda su ...
dirisendiri Post at 1-11-2011 11:25

inilah yg sepatutnya kita panggil " PERAWAT ISLAM". inilah maksud aku istilah perawat islam dari sudut pandangan islam tu sendiri. malangnye jenis perawat yg menetapkan harge macam taknak faham plok.. ramai yg bincangkn harge ni dari sudut pandangan perawat tu atau pesakit tu. dari sudut keperluan hidup dan harge mahal atau berpatutan. bukan itu yg jadi soalnye.... soalnya tanggungjawap kita menentukan istilah PERAWAT ISLAM MENGIKUT PERSPEKTIF ISLAM'.

terpulang kepada semer jike nak kate perawat islam yg sebenarnye PATUT charge harge TETAP.

aku tak pertikaian salah atau dosa menetapkan harge ok, aku cakap SEPATUTNYA TIDAK MENETAPKAN HARGA, TETAPI BOLEH MENERIMA UPAH. tak timbul laa 50sen ke 10 sen ke, sbb perawat islam merasakan itulah rezeki die hari tu, sbb bukan tujuan die nak carik untung melainkan nak cari redha Allah. inilah perawat ISLAM bagi aku la.

tapi yg lelain yg berugama islam tapi merawat untuk kerjaye full time dan rezeki, mesti lain laa pendapatnye. terpulang le. bagi aku ISLAM tu terlalu suci dan murni nilainya. baca ayat Al quran tuk merawat sepatutnya kerane Allah jek semate, kalau dah campur campur dgn RM RM RM..... terpulang le.

Allah swt memang tak mengharamkan sbb takde dalil diberi, tapi Allah swt nak melihat keikh ...
hearts Post at 1-11-2011 19:17

hearts, bkn perawat shj yg mesti ikhlas. pesakit pun perlu ikhlas...
ikhlas di sini bermakna dia mesti menerima bhawa sakit dia tu ditentukan oleh Allah..
kesembuhan ditentukan Allah..keikhlasan dirawat kerana Allah..

Allah jua mahu melihat sejauh mana ketaqwaan dia didlm menerima segala bntuk ujian..
sejauhmana dia sanggup berhabis kerana Allah...
bkn hanya dr segi wang ringgit, masa, usaha tapi juga diri dia sdri sebagai hamba...
berbuat apa sahaja utk mendekatkan diri kpd Allah..
kesakitan itu adalah sbagai satu jalan atau jambatan supaya kita lebih mengenal KHALIQ..
pesakit: buat solat istikharah untuk mengetahui samada berbaloi atau tidak dia dirawat oleh perawat berkenaan...  

bkn di tangan perawat2(yg mempunyai pejabat2 yg gah atau berada di darul2),
sembuhnya seseorg pesakit, namun masyarakat akan lebih banyak tertumpu ke sana..sb lebih meyakinkan...
ikhlas atau tidak seseorg itu dlm merawat pesakit mmg susah nak ditentukan...

tapi seseorg perawat: boleh mengerjakan solat istikharah untuk mengetahui samada
pesakit atau bakal pesakit itu mmg serasi atau tidak ngn rawatannya. kalu dia buat cara begini terlebih dulu,
dia insyallah akan dapat mengelakkan dari menganiaya pesakit/bakal pesakit secara x langsung..
kerana pesakit boleh terus pergi ke perawat2 lain..

kenapa perawat perlu ada pejabat untuk rawatan, kenapa x dibuat dirumah je?
mmg bahaya...brp banyak makhluk yg dibawa oleh seseorg pesakit...
walaupun ditangkap dan masuk dlm botol, namun, yg terlepas..tak kan x da langsung?

kalu hearts nak tahu, 20 minit merawat atau scan seperti 8 jam kerja...
begitulah kepenatannya...sb ia melibatkan rohani..rohani penat, jasmanipun penat...

Rate

1

bagi kalu.. kalau takat bukak pusat rawatan islam dengan jual agama, tapi mencekik darah pada keadaa ...
slippergombak Post at 31-10-2011 20:13

betol. sokong tuan.

Follow Us
Tu yg banyak kes sihir peringkat tinggi atau sihir yg disengajakan ni sakit hingga belasan tahun atau puluhan tahun tak kebah kebah walau puas berubat....banyak jin jin tu

kekadang tukang sihir dan yg mengupah tu dah matipun, tapi sihir tetap berterusan!!!!!
hantukiller Post at 1-11-2011 11:03

yang ni aku setuju bangat dongg....   

ada yang kata merawat menggunakan Qalamullah tuhh tak patut MENETAPKAN HARGA... laa nihh, guru ngaji atau pusat belajar mengaji yang mengajar IQRAK atau Tahfiz atau Tarannum (semua kategori Qalamullah tuhh ) menetapkan harga macamana pula... dulu aku belajar tarannum pun kena ada komitmen membayar... terang2 qalamullah... tapi bila perawat menetapkan harga hasil titik peluhnya pula dipertikaikan... aduhai donia akhir zaman.....

hearts, bkn perawat shj yg mesti ikhlas. pesakit pun perlu ikhlas...
ikhlas di sini bermakna dia mesti menerima bhawa sakit dia tu ditentukan oleh Allah..
kesembuhan ditentukan Allah..keikhlasan dirawat kerana Allah..

Allah jua mahu melihat sejauh mana ketaqwaan dia didlm menerima segala bntuk ujian..
sejauhmana dia sanggup berhabis kerana Allah...
bkn hanya dr segi wang ringgit, masa, usaha tapi juga diri dia sdri sebagai hamba...
berbuat apa sahaja utk mendekatkan diri kpd Allah..
kesakitan itu adalah sbagai satu jalan atau jambatan supaya kita lebih mengenal KHALIQ..
pesakit: buat solat istikharah untuk mengetahui samada berbaloi atau tidak dia dirawat oleh perawat berkenaan...  

bkn di tangan perawat2(yg mempunyai pejabat2 yg gah atau berada di darul2),
sembuhnya seseorg pesakit, namun masyarakat akan lebih banyak tertumpu ke sana..sb lebih meyakinkan...
ikhlas atau tidak seseorg itu dlm merawat pesakit mmg susah nak ditentukan...

tapi seseorg perawat: boleh mengerjakan solat istikharah untuk mengetahui samada
pesakit atau bakal pesakit itu mmg serasi atau tidak ngn rawatannya. kalu dia buat cara begini terlebih dulu,
dia insyallah akan dapat mengelakkan dari menganiaya pesakit/bakal pesakit secara x langsung..
kerana pesakit boleh terus pergi ke perawat2 lain..

kenapa perawat perlu ada pejabat untuk rawatan, kenapa x dibuat dirumah je?
mmg bahaya...brp banyak makhluk yg dibawa oleh seseorg pesakit...
walaupun ditangkap dan masuk dlm botol, namun, yg terlepas..tak kan x da langsung?

kalu hearts nak tahu, 20 minit merawat atau scan seperti 8 jam kerja...
begitulah kepenatannya...sb ia melibatkan rohani..rohani penat, jasmanipun penat...
ciklahcute Post at 1-11-2011 21:14

persoalannye apakah tujuan perawat mengubat? untuk mencari rezeki dan letakkan harge, kalau tak mampu tak dptlah nak merawat sbb perawat nak cober kos sewa , kos diserang dan lain lain? adakah ini dikatakan ikhlas dari perawat islam? heran betol, kenapa plak pesakit yg mesti ditekankan supaya bayar aje dgn ikhlas walaupon ditetapkn harge. bagaimana plok perawat islam yg menetapkn harge tu dikire ikhlas plok.

laa ni perawat nak bantu pesakit ka atau pesakit bantu bisnes perawat?  

kita fokus kepada perawat islam yer, bukan perawat alternatif atau tokmoh.

kalau ciklah hanye tujukan kepade pesakit dimane Allah nak melihat sejauhmane keikhlasan pesakit menerima ujian termasuk bayar harge kos kos tinggi ini, bole juge la aku kate yg same bahawa Allah juge melihat sejauhmane perawat ikhlas membantu pesakit dgn upah yg diberi mengikut kemampuan pesakit bukan yg ditetapkan.

tawakal plok mcm mane? pesakit aje kena tawakal dgn bayar aje berape perawat mintak? kenape plok kite taknak kate perawat pon kena tawakal dgn berape saje yg pesakit mampu, itulah rezekinye yg ditentukan Allah.

aku tgk komen ciklah terlalu "bias" kepade perawat dlm hal nie. macam aku katekan sebelum nie, aku bkn nak bincang pasal kepentingan perawat islam dan kemampuan pesakit, bukan pasal mahal ke atau berpatutan.

aku bincangkan dari sudut ISLAM tu sendiri tanpe merujuk kepade perawat atau pesakit. tanpe merujuk kepade kemapuan pesakit atau kos kos sewa pejabat dll.

sudah le, terpulanglah pade masing masing. ini semer bergantung kepade niat perawat tu sendiri untuk ape dia merawat, sebagai kerjaye , sebagai bisnes atau sebagai satu usaha mencari redha Allah dan percayekan rezeki dtg dari Allah swt. jadi kalau begitu masing masing akn ade pendapat masing masing.

aku cume pertahankan bahawe perawat islam yg paling mulia dan dikasihi Allah swt adalah perawat yg menjadikan usaha merawat ni sebagai amaf makruf nafi mungkar dan usaha ni mencari keredaan Allah, hamba Allah yg tinggi tawakalnye bergantung kepada rezeki Allah swt dgn usahanye tanpe perlu menetapkan harge. ini pandangan aku tanpa melibatkan sudut individual samade pesakit ataupun perawat.

aku dah jawab dahh kat atas tuhh...

Post Last Edit by kismis at 1-11-2011 23:47

semuanya berbalik pada nawaitu perawat tu merawat pesakit dia..

1) merawat tanpa syarat, ikhlas semata kerana mencari redha Ilahi
2) bersyarat, merawat dengan bayaran.

salah ke caj tetap? Of course TAK.

Habis tu apsal kecoh2 pasal bayaran ni?

Sebab ada sesetengah perawat yg menggunakan nama Islam dan kepandaian dari ilmu yg Allah kurniakan caj over mengarut2... dan ada pulak yg bila ada rasa berkira dgn penat lelah merawat tak setimpal dgn bayaran ni..  in the end, kalau dah berkira macam ni, jatuh no berapa ikhlas merawat kerana mencari redha Allah, atas nama perjuangan dalam Islam tu sendiri (dah kata perawat Islam). Lebih pada nak balasan/bayaran? Tak salah jugak pun.. dia pun nak makan jugak, nak sara hidup.. ini susahnya bila rawatan islam ni di komersialkan.. buat full time... takut macam nilah.. hati perawat akan penuh dengan issue duit.. eh aku kena cover kos sekian sekian.. aku kena ada duit nak bagi anak bini makan...
kat sinilah takut perawat tu nanti jadi money oriented, caj itu ini... lebih dari nawaitu asal yg nak memartabatkan rawatan secara Islamiaht utk membanteras tok moh yg batil... sebab2 duniawi ni, telah membataskan keikhlasan dalam merawat. Ini contoh ye.. jgn generalize perawat full time yg ada darul darul seme cam ni. Tapi mmg ADA sesetengah cam ni pun...

cuma macam yg kita sedia maklum ALlah lebih mengetahui, apa jua kita buat, kebaikan, sebesar zarah pun di ambik kira. So perawat, nak caj silakan.. tepuk dada tanya akal, hati dan iman... jgn caj membebankan pesakit aku rasa ok la utk yg buat full time tu...

atas sbb di atas, aku masih prefer perawat yg tak menetapkan bayaran tetap.

sebelum tu x de niat nak menyelar mana2 perawat pun.. ini pendapat 5 sen saya jer.. kita diskusi elok2...

semuanya berbalik pada nawaitu perawat tu merawat pesakit dia..

1) merawat tanpa syarat, ikhlas  ...
kismis Post at 1-11-2011 23:28

yes, inilah maksudnye sebenar. nampaknye ade jugak yg dpt melihat ape yg dimaksudkn.

syabas kismis.

Post Last Edit by hearts at 1-11-2011 23:57
ada yang kata merawat menggunakan Qalamullah tuhh tak patut MENETAPKAN HARGA... laa nihh, guru ngaji ...
edy137 Post at 1-11-2011 22:41

yer , aku laa yang kata tu. " hearts yang kate". tp kamu faham tak maksud aku tu? SALAH ATAU TIDAK, PATUT ATAU TIDAK. aku takde kate SALAH KAN? ia antara PATUT ATAU TIDAK, ANTARA MANA LEBIH MULIA DISISI AJARAN ISLAM.   aku tak bincangkn uztaz buat bole, guru tahfiz buat bole....aku tk bincangkn berdasarkn ape orang buat.

scroll balik bace betol betol dulu. tak perlu emo sadare. peace..!!

Reply 429# edy137

Fuyo kau blj taranum edy   leh aah bawak lagu sikah sekali.

persoalannye apakah tujuan perawat mengubat? untuk mencari rezeki dan letakkan harge, kalau tak ...
hearts Post at 1-11-2011 22:42

clah masih jadi pesakit dan masih jadi perawat...
bias? terpulang kpd penilaian sndiri...
spt yg aku sebut..ikhlas atau tak adalah subjektif...
walaupun aku x kenakan bayaran walau sesenpun krn aku x dibenarkan berbuat demikian..
ini syarat untuk aku...

aku tidak menentang perawat yg menetapkan bayaran
-selagi ia selari ngn Islam dan
-selagi tidak membebankan pesakit...
-untuk menyenangkan kedua2 pihak...

rawatan Islam tidak sempit hanya kepada penggunaan rukyah semata2...
bahan alam pun boleh digunakan selagi tidak bercanggah ngn Islam samada bahannya atau cara penggunaaannya...

yes, inilah maksudnye sebenar. nampaknye ade jugak yg dpt melihat ape yg dimaksudkn.

sy ...
hearts Post at 1-11-2011 23:53

hearts, kira samalah pandangan kita.. mmg dari awal lg aku berpendapat macam ni, sebab tu aku cari perawat yg tak tetapkan perawat khusus.. .. dan Alhamdulillah Allah temukan, dan aku rasi dgn perawat ni.

saja nak tambah sikit pendapat aku yg tak seberapa ni.. utk tatapan semua.. aku nak bebel pagi2 ni.... x pela bkn selalu aku membebel hehehe

Sebenarnya walau aku prefer perawat yang tak tetapkan caj tetap ni, aku tetap tak menolak perawat yg tetapkan harga berpatutan, atas sebab yg valid saja, misal kata yg full time, yg ada premis nak diselenggara, dll. Tapi kalau dah melampau contoh misal kata, sampai beribu-ribu cajnya, hmm akan ada big question mark kat situ bagi aku. Berniaga kah, atau ikhlas menolong.

Kalau berniaga tak salah, semua pun ilmu Allah. Tp dengan memperdagangkan ilmu Allah atas nama Islam ni ... di mana keikhlasan kita membatu. Itu saja. Sebab aku assume orang yg tahu merawat secara Islam bukan sikit ilmu agama di dadanya. Dia lebih berilmu dari kita orang kebanyakan ni. Jadi dia tahu kalau ikhlas hatinya menolong, ganjarannya apa. Kebergantungan pada ALlah akan rezeki tu ketetapan dari Alalh tu tahap mana. Bukan bermaksud tak berusaha duduk diam bertafakur doa duit turun dari langit tapi bagi aku seribu satu cara nak cari rejeki kat bumi ALlah ni, kenapa perlu bebankan orang yg dalam kesusahan dgn caj yang tak masuk akal... Itu saja.

Sama je dgn konsep orang mengajar Al-quran foc, atau ada caj. Bagi aku kalau ada premis, it's ok dia nak caj. Valid. Sebab bukan ada dana kerajaan ke atau dari mana dia nak cekau duit nak bayar rental fees dsb. Kalau setakat part time, nak caj juga.. hmm aku bagi question mark besar la kat ustaz tu. Itu saja..

Iman atau ikhlas bukan kita dapat tentukan. hanya Allah yang layak menilai. Cuma ciri-ciri orang yg beriman dan ikhlas tu kita boleh tengok. Pegi surau, hadiri majlis ilmu, bersopan dalam percakapan, naik haji.. semua tu ciri-ciri orang beriman tapi sejauh mana atua setebal mana iman dia pada Allah kita tak dapat nak tahu dan tentukan. Itu semua hak Allah untuk tentukan. Sama jugak dengan keikhlasan. Ciri-ciri perawat yg ikhlas antaranya aku rasa tak menitikberatkan soal bayaran, berapa pun terima janji dapat bantu orang, tapi ikhlas kah dia sebenar-benarnya tu.. kita tak tau.. mungkin tak harap bayaran tp sebenarnya yg di cari adalah pujian? kepuasan? Wallhualam, itu semua bukan hak kita untuk menilai tapi hak Allah jua. Dia akan bagi pahala setimpal amal dan nawaitu, seperti kita semua sedia maklum.

Apapun yg penting, perawat yg ada ni semua aku harap la niat nak membanteras yg batil. utk memperkasakan umat islam, dan membebaskan pesakit dari gangguan jin, Lillahi Taala.

Wah...ni kalau LHDN tau ni masak.....  LHDN akan tunggu kat situ kira berapa orang datang d ...
jazaa Post at 1-11-2011 10:51

syyy..... {:3_84:}
diam2.. kat sini ramai mata2  LHDN ni..nnti kang kena tax audit... umah tergadai ooo.. {:4_241:}

hearts, kira samalah pandangan kita.. mmg dari awal lg aku berpendapat macam ni, sebab tu aku ca ...
kismis Post at 2-11-2011 09:31

haaa betol betol..same je kite. aku pon fikir mcm tu. walaupon pade aku perawat ISLAM seharusnye tidak menetapkan harge demi membawa imej ISLAM dan kesucian Islam. namun aku tak kata salah jike menetapkan harge. yg aku tekankan adalah lebih mulia disisi Tuhan dan Agama jika perawat ISLAM tak letakkan harga. bangsa lain tgk pun molek. perbandingannye mudah begini :

mane lebih mendekati redha Allah, perawat yg merawat semate mencari redha Allah dgn menerima upah seikhlas dan semampu pesakit dibandingkn dgn perawat yg menetapkan harge sekian sekian. itu saje. tak mungkin dua dua same pada pandangan Allah swt. walaupon dua dua tak salah.

jike nak tetapkan harge bagi aku sememangnya tak salah sbb takde dalil, begitu juga takde dalil mewajipkan letak harga, jadi sini ia adalah "harus" bukan sunat pun. namun jike adalah perawat ISLAM yg nak letak harga contoh sekor jin RM50 (bergantung berape ekor dlm badan). hak ni terpulang kepade org ramai nk gunakan khidmatnye atau tidk.

kismis, PM la perawat mane tu yg kismis berubat. aku tgh mencari juge.

syyy.....
diam2.. kat sini ramai mata2  LHDN ni..nnti kang kena tax audit... umah ...
safamm Post at 2-11-2011 10:40

hahaha safamm... mengubat org kena TAX ke? kalau camtu kena buat invoice le setiap kali mengubat....