CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: transporter

UMRAH & HAJI XIII, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH (HARAMAIN)

Close [Copy link]
auntie_girl posted on 10-12-2012 10:11 AM
gitu kisahnya...

anyway,thanks...my friend pon berpikiran begitu juga..

Kalau tak mahu pergi Istanbul, boleh tukar mana-mana pakej yang sesuai dan yang disukai - kalau masih ada seat la. Setahu saya Andalusia fleksibel dan tak banyak karenah. Kalau nak nyesal atau tidak nak menyesal terpilih pakej Istanbul - itu kena tanya diri sendiri ler. Bagi saya no harm what kalau pergi Istanbul dulu sebab boleh pegi Istana TopKapi tenguk khazanah peninggalan Rasulullah SAW spt pedang, serban, rambut baginda dsb. Di samping itu boleh jerit "Istanbul, aku datang!" Ha ha ha.

Sambung ...

Jangan buat gangnam style udah ler. Hehehe

Voucher posted on 1-12-2012 11:45 PM
insya allah sy pergi tahun depan. ambik ngan rayhar sebab parents pun pergi haji ngan rayhar. dior ...

semasa mabit di muzdhalifah, penempatan saya (andalusia) dekat je dengan rayhar. pengurusan rayhar nampak lebih tersusun dan kemas sampailah kat mina. ustaznya pun boleh tahan best juga. yg lain2 tak tahu camana. insyaAllah semuanya ok.

kuncisaya posted on 9-12-2012 11:26 PM
terima kasih atas semua feedback tentang Rayhar.. nampaknya semua positif belaka.

sebenarnya saya ...

runsing?? solat istikharah la jalan yang terbaik....  

msaadhamid posted on 10-12-2012 11:37 PM
Sambung ...

Jangan buat gangnam style udah ler. Hehehe

Tn Haji

kakct posted on 5-12-2012 02:40 PM
assallamuailaikum...lama tak masuk cari ...alhamdulillah baru je balik haji kamis lepas...nak sh ...

Alhamdullilah kakct dah selamat sampai ke tanahair

Mak dan bapa sedara saya pun pegi haji lepas denga Rayhal
diorang puas hati sangat2..

Follow Us
alisya05 posted on 11-12-2012 01:28 PM
Alhamdullilah kakct dah selamat sampai ke tanahair

Mak dan bapa sedara saya pun pegi haji lepas ...

hehehe..selamat kembali kepada yang baru sahaja pulang dr tanah suci..semoga mendapat haji yg mabrur..amin.

Nak cerita skit bab timbang barang masa nak balik ke Malaysia di Jeddah ni, sebab ada perubahan skit berbanding tahun2 sebelumnya..

Well, sebelum ni..bagi yang balik haji, jemaah haji di Madinatulhujjaz sebelum ni akan timbang barang, dimana 30kg pertama adalah free dan lebihan dr tu kena charge dengan certain bayaran.

So, untuk makluman, bermula dari tahun ni..kaedah timbang barang di Madinatulhujjaz dah berbeza dimana jemaah haji akan timbang barang untuk 30kg dan kebawah sahaja. Lebihan dr barang tersebut, tak kira la berapa kilo..tidak lagi boleh dibawa dlm penerbangan, sebaliknya perlu dipos ke Malaysia. So, hanya fix 30kg sahaja..kalau masa timbang tu lebih dr 30kg, kena bukak beg dan pos di kaunter pos yang dibuka (tak pasti samada Pos Malaysia atau nationwide, not sure)..rulenya memang hanya 30kg je yg boleh.

Untuk kemudahan jemaah haji, pihak pengurusan madinatulhujjaz akan letakkan penimbang utk jemaah haji timbang dulu beg sebelum melalui proses timbangan Saudi (SV) mahupun MAS (MH).

Tu untuk SV la, kalau yg MAS, pihak Mas hanya membenarkan lebihan sebanyak 5 kg, dimana 30kg pertama adalah percuma, 5 kilo seterusnya perlu dibayar dan lebih daripada 35kg (30kg free dan 5kg berbayar) perlu diposkan sama mcm penerbangan saudi..

Agak menyusahkan tapi tu adalah arahan pihak penerbangan atas faktor keselamatan dan few other reason.. Last edited by haji_one on 11-12-2012 03:24 PM

transporter posted on 7-12-2012 11:10 AM
Salam
DSLR di luar pekarangan Masjid Nabawi & Masjidil Haram, inshaAllah kurang masaalah. Walauba ...

tq for ur info so kalau nak bergambar waktu ziarah jer la boleh bergambar guna dslr yer.

fa_stellar posted on 10-12-2012 10:26 AM
salam!

kalau kat masjid nabawi, camera2 ni memang tak boleh bawak masuk. Pengalaman saya, terb ...

mcm mana pulak kalau nak bawa Ipad....boleh ker bawa masuk dlm kawasan masjid....

haji_one posted on 11-12-2012 03:23 PM
hehehe..selamat kembali kepada yang baru sahaja pulang dr tanah suci..semoga mendapat haji yg mabr ...

masa haji yang lepas, saya dan parents (bertiga) punya berat beg dah over excess dlm 10 kg cmtu (combined 3 orang sekali masa timbang. 30kg x 3 = 90kg). Alhamdulillah hehehe lepas tanpa kena bayar. Naik SV tak silap dia state 20SR per kilo... kalo MH 25SR - atau v.v tak ingat... tapi dalam rate tu lah. kalo pos parcel ke Malaysia, semua 4 syarikat yg dilantik TH (termasuk Pos Malaysia) charged 14SR per kg. Kat Maditulhujjaj, masa time saya tu yg bukak kaunter Nationwide Express.Rasanya yang sama KT dgn saya masa tu rata2 takde yg kena bayar utk excess luggage. Selamat belaka beg2 beso tu sampai Msia. Alhamdulillah!

akak89 posted on 12-12-2012 01:28 PM
mcm mana pulak kalau nak bawa Ipad....boleh ker bawa masuk dlm kawasan masjid....

kalo masjidil haram okay kot memandangkan polisnye tak strict sgt atau kekadang xde polis jaga pon. kat masjid nabawi... saya rasa baik tayah kot. huhuhu!

fa_stellar posted on 12-12-2012 02:23 PM
masa haji yang lepas, saya dan parents (bertiga) punya berat beg dah over excess dlm 10 kg cmtu (c ...

hehehe..kawan sepejabat saya duty di jeddah tahun ni, kata dia memang ada yang lepas..ikut rezeki memasing. Cuma dr segi peraturan tu mcm tu la..hehehe..peraturan tu start tahun ni..sebelum ni tak pernah lagi peraturan mcmni..kalau dedulu,lebihan berat kena bayar..cuma start tahun ni, yg lebihan kena terus pos..tak boleh bawak masuk kapal terbang..kalau yang MAS, boleh extra 5kg je per person, tu pun bayar ikut kg..heheehe..

Syok tak pi haji fa_stellar? pi dgn muassasah ka pi ngan pakej?

salam,

nak tanya sikit, pernah terbaca ada kt thread ni beli vacuum storage..beli kt mana yer...

fhanem posted on 12-12-2012 05:30 PM
salam,

nak tanya sikit, pernah terbaca ada kt thread ni beli vacuum storage..beli kt mana yer...
...

Daiso ada rega RM5 je

aily posted on 12-12-2012 08:57 PM
Daiso ada rega RM5 je

oo..tq eh

haji_one posted on 12-12-2012 04:46 PM
hehehe..kawan sepejabat saya duty di jeddah tahun ni, kata dia memang ada yang lepas..ikut rezeki  ...

oic..! kira bernasib baik jugak la kitaorg aritu eh. siap dah kira aritu bajet2 nak kena bayar berapa!

mestilah SERONOK - wpon sepanjang dr hari wukuf ke hari terakhir di Mina demam (last demam mcm ni masa umur 14 tahun) -- hehe! hari ni cukup sebulan balik ke tanah air saya pergi ikut muassasah. InshaAllah ada rezeki nanti nak pergi ikut pakej pulak - target 20 tahun dr skang

haji_one posted on 11-12-2012 03:23 PM
hehehe..selamat kembali kepada yang baru sahaja pulang dr tanah suci..semoga mendapat haji yg mabr ...

Hj 1...

nak tanya skit pasal cuaca di tanah suci
InsyaAllah sy akan kesana bersama suami, ayah dan abang pada 8/2/12
ambik pakej dengan Andalusia
bulan 2 tu musin sejuk kan?
sejuk yang macam mana tu?

alisya05 posted on 13-12-2012 10:32 AM
Hj 1...

Klau tak salah saya lah, member saya penha pegi bualn february 2009, Madinah 10-18 C. Makkah should be 18-35 rasernya. Mohon sesiapa tolong pencerahan.

Salam to all,
insyaallah klo tak dek halangan, kami sekeluarga berlima akan menunaik umrah pada 23 jan (ziarah oman) melalui TA andalusia
ada sesapa tak pergi waktu ni juga?

alisya05 posted on 13-12-2012 10:32 AM
Hj 1...

Hmm..tak pasti la alisya, tapi seperti yg dikhabarkan oleh petugas haji yang baru balik ni, selepas wukuf, suhu start drop..so, saya rasa pada bulan Feb nanti memang dah capai lower suhunya. Sebagai indicator, nanti alisya boleh tengok, ada 3 tempat kat Arab Saudi ni, iaitu Jeddah, Madinah dan Mekah. So, tempat yang paling sejuk adalah Jeddah, kalau Jeddah dah terlalu sejuk, so Madinah lagi kurang sejuk dr jeddah, tapi lebih sejuk dr Mekah..so, kalau Mekah dah sejuk, memang boleh agak la mcmana keadaan kat Madinah dan Jeddah.

So, be prepare klu pi umrah time tu.. Apa2 pun, tak susah nak beli baju sejuk kat Madinah..banyak dijual..hehehe..

Alisya pun boleh tanya TA yg uruskan umrah Alisya, depa mesti alert mengenai wheather forecast (yg sudah tentu ada suhu)..

Sebut bab sejuk ni, ingat lagi lepas wukuf tahun 2009 dimana Madinah sangat sejuk, sampai jemaah haji pakai stokin 3 lapis pun masih terasa sejuknya tu..hehehe..