CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: transporter

UMRAH & HAJI XIII, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH (HARAMAIN)

Close [Copy link]
ehem_ehem79 posted on 14-12-2012 09:23 AM
Alisya,

ehem pergi dgn andalusia tarikh yang dia bagi 4/2.

Klu kat mekah, suasananya lebih nyaman. Sejuk kt mekah ni bermaksud ada angin lalu, ada awan dan kekadang ada hujan..kalau musim panas, takdak angin, takdak awan (nampak langit biru) dan tak hujan..so, kt mekah, sejuk dia memang tak sampai la nak kena pakai baju tebal.

Tapi di Madinah, kalau sejuk, campur hujan lagi..memang sejuk jugak la..so, kena pakai baju banyak lapis atau jaket..hehehehe..tapi idak la pakai baju sejuk mcm kita pi UK atau Scotland time winter..hehehehe..

Tapi sebenarnya, klu sejuk kt mekah..lagi selesa, bila angin lalu..rasa je sejuk dingin tu mencengkam badan kita (mcm novel dah gayanya..hehehe..)

haji_one posted on 14-12-2012 09:30 AM
Klu kat mekah, suasananya lebih nyaman. Sejuk kt mekah ni bermaksud ada angin lalu, ada awan dan k ...

Haji one,

macam tu jugak info yang ehem dapat. ;)
macam terasa2 jerk angin dingin kat pp ...

masa tanya pada husband perlu ker kita standby baju tebal2?
dia kata tak perlu ... bukan tempat salji tapi tu la .. kita tak pernah sampai dan tak pernah rasa jadik perasaan tak tahu nak kata.

haji_one posted on 14-12-2012 08:41 AM
Wa'alaikumsalam wbr wbt missus_meow,

1. Seorang perempuan yang tiada mahram, boleh/ ...

terima kasih tn haji atas info di atas. Nanti sy share ngan kwn2

saya pergi umrah hujung bulan mac lepas.. masa tu bg saya cm dingin2 lagi tapi xde la bersweater. kawan saya pegi hujung february, dia kata sejuk lelagi kalo awal pagi & malam. dia cakap cukup bawak sweater/jacket sehelai. kalo sejuk gak, beli jer pashmina 10 riyal. hehehe!

ehem_ehem79 posted on 14-12-2012 09:35 AM
Haji one,

macam tu jugak info yang ehem dapat. ;)

hehehe..takpa, pi bawak jaket biasa je..kalau betul2 sejuk nanti beli je baju tambahan kat sana..saya pernah la rasa sejuk nyaman ni, memang best..tapi bibir cepat kering..hehehehe..then, pecah bibir..pastu makan sambal belacan, saya melompat mcm tok guru kungfu..hehehe..

So, nanti ehem2 boleh tengok wheather forecast utk 14 hari dr sekarang..kt mekah..low temp. pun dah 19 celcius dan max dept pun 27 celcius, so malam mesti sejuk la..hehehe..

klu tengok suhu semasa kat Madinah, sekarang ni 15 darjah celcius (sana pagi lagi)..dengan average max 23 darjah celcius dan low 9 darjah celcius..so, boleh nampak la mcmana keadaannya..hehehe..

Setahu saya, suhu masih drop lagi..taktau sampai bulan berapa sebelum ianya naik balik ke musim panas..hehehehe..
Last edited by haji_one on 14-12-2012 09:50 AM

missus_meow posted on 14-12-2012 09:37 AM
terima kasih tn haji atas info di atas. Nanti sy share ngan kwn2

Tak mengapa..small matter (bahasa orang kampung saya )..

Follow Us
fa_stellar posted on 14-12-2012 08:46 AM
kawan abah saya haritu ada yang amek pakej pergi dlm kurang 15 hari. Dia sampai Makkah xsilap saya ...

minggu lps saya g majlis perhimpunan persaudaraan hujjaj.majlis ni menghimpunkan haji n hajjah parlimen kawasan saya.ada ceramah bagaimana nak mengekalkan kemaburan haji.masa ucapan pengarah tbg haji negeri,beliau bgtau sehari sebelum wukuf pon ada flight haji lg dr mlysia.kira flight tambahan..kita kan wuquf hari 25hb okt khamis.flight last tu sampai jedaah 24hb okt rabu mlm...10 buah bas tggu kat airport jeddah.terus bawa jemaah ke arafah.sekali dgn bagasi2 mereka masuk khemah di arafah.maybe ade kuota tambahan kot...

Saya juga, Insyaallah akan kesana pd 21/2/2013 melalui Oman.
Mudah2an dipermudahkan  & diberkati Allah, ibadah saya di sini & di sana
Amin.

bittermelon posted on 14-12-2012 10:00 AM
minggu lps saya g majlis perhimpunan persaudaraan hujjaj.majlis ni menghimpunkan haji n hajjah par ...

Pengarah negeri cakap gitu ye..hehehe..memang ada kuota tambahan last minit..dan diberikan kepada syarikat swasta..hehehe..tu yg kalut skit tu..tapi tu la, kalau Allah swt dah jemput, sampai jugak kita kat sana..walau dlm keadaan yg tak disangka2..hehehe..(ni kata2 jemaah haji last minit tu la..hehehe..)

bittermelon posted on 14-12-2012 10:00 AM
minggu lps saya g majlis perhimpunan persaudaraan hujjaj.majlis ni menghimpunkan haji n hajjah par ...

dengarnya masa aritu ada 2K kot kuota tambahan. masa pagi 9 Zulhijjah tu lepas subuh ada satu group baru sampai ke kawasan maktab dari Jeddah.

Ada jugak saya dengar travel agent ni kalut last minute panggil jemaah yg standby. Ada tu bayar pon tak habis lagi (bayar duit muka je la kiranya baru, balik Msia nnt baru settle semua). Memang TA tu pon gamble jer la buat camtu, tapi ye la kan... orang nak pi Haji takkan nak menipu taknak bayar kan. Kalo menipu gak tatau le nak kata apa tuh.

fa_stellar posted on 14-12-2012 10:20 AM
dengarnya masa aritu ada 2K kot kuota tambahan. masa pagi 9 Zulhijjah tu lepas subuh ada satu grou ...

tu la..kuota ni memang dr arab saudi, tak boleh nak kata apa..mcm yg baru2 ni, dah habis KT (semua kapal terbang dh berlepas) baru nk bagi kuota..yg kalut tak kalut kita la..hehehehe..

haji_one posted on 14-12-2012 10:06 AM
Pengarah negeri cakap gitu ye..hehehe..memang ada kuota tambahan last minit..dan diberikan kepada  ...

betul haji ckp tu..kalau Allah nak jemput,tak kira la sape dan bila.mcm saya ni,tak sangka dpt g haji seawal ni.masa usia masih muda dan tegap.Alhamdulillah syukur sgt2

ayahjoe posted on 13-12-2012 11:00 AM
Klau tak salah saya lah, member saya penha pegi bualn february 2009, Madinah 10-18 C. Makkah shoul ...

Terima kasih atas pencerahan...

haji_one posted on 14-12-2012 09:30 AM
Klu kat mekah, suasananya lebih nyaman. Sejuk kt mekah ni bermaksud ada angin lalu, ada awan dan k ...

Tq Hj One..

sebagai persedian..saya bawak jugakla baju sejuk
seronok baca pengalaman forumer kat sini..buat saya tak sabar nak pegi
dan ada jugak rasa sedih sebab kena tinggalkan anak2 tg masih kecil

suami saya dok pujok kata ..."jangan difikirkan sangat...kita pergi nak beribadat bukan nak suka2"

ehem_ehem79 posted on 14-12-2012 09:23 AM
Alisya,

ehem pergi dgn andalusia tarikh yang dia bagi 4/2.

Alahamdulillah

ehem pegi dengan sapa?
pegi mekah dulu atau pergi Madinah dahulu?

ikut itenery,,saya akan ke Mekah dahulu...balik dari Madinah
sy amik kat Melaka...esok nak pi Kursus Umrah

alisya05 posted on 14-12-2012 11:03 AM
Tq Hj One..

sama-sama, no problems..hehehe..nanti, beberapa hari sebelum berangkat, alisya boleh tengok dulu kat internet on wheather forecast..dapatkan idea dulu berapa suhu kt sana..nanti senang nk standby..

Pasal bebudak yg kena tinggal ni, takpa la, sekali dlm seumur hidup ni, biarlah kita belajar bertawakkal pada Allah swt (ni adalah satu bentuk ujian dan latihan), insyaAllah, Allah swt akan 'jaga' anak2 alisya berkat usaha dan niat baik alisya dan suami yg pergi utk beribadah..

Sebenarnya, kita selalu sebut bab 'tawwakal' ni..senang je nak keluar dr lidah mulut kita, tapi kali ni, bila pi umrah/haji, dan kita tinggalkan anak2 yg kita kasihi pada jagaan orang lain, dgn pelbagai kerisauan yg datang dlm fikiran kita..dan last sekali,kita hanya mampu berserah pada Allah swt, so, itulah sebenar2 tawakkal dimana kita tak berpaling dr niat dan pendirian kita (biarpun dtg hasutan dr syaitan yg sengaja menanamkan bibit kerisauan dlm diri kita..).

Saya masa pi first bertugas, tinggalkan wife yg masih dlm pantang, anak yg masih kecik (baby..baru berapa hari je..), utk tempoh yg lama (2-3 bulan), perasaan saya sangat bercampur baur..last2 sekali saya pasrah pada Allah swt, dlm hati saya, saya selalu iktikadkan.."Ya Allah, aku pergi meninggalkan keluargaku semata-mata utk melayani tetamu Mu, maka Kau peliharalah keluargaku..".

Bila kita menyakini tindakan kita, tekadkan hati dan terus mara tanpa banyak sangat alasan..hehehehe..insyaAllah, Allah swt sentiasa bersama dengan kita..

haji_one posted on 14-12-2012 11:12 AM
sama-sama, no problems..hehehe..nanti, beberapa hari sebelum berangkat, alisya boleh tengok dulu k ...

InsyaAllah Hj...

sejuk hati baca coretan Hj...

macam suami sy cakapla..."kita pergi nak mengadap Kaabah..menziarahi Makam Nabi Muhammad SAW ...anak2 jangan risau..Allah akan jaga"

masa sy gi cucuk kat klinik..Dr tu tanyalah pasal anak2 ni...sapa yg jaga ...sy cakapla risau jugak tinggalkan anak2...Dr tu cakap gini " masa nak pegi jer ingat..bila dah sampai sana kita akan ingat nak beribadat jer...jangan risaula"

alisya05 posted on 14-12-2012 11:03 AM
Tq Hj One..

Insya'allah kat sana hati akan rasa tenang sangat..
Saya pergi Jun lepas dengan suami dan anak sulung, yang lagi 2 tinggal dengan mak..
Selalu kalau outstat mesti asyik teringat, tapi kat sana teringat juga tapi xlah macam masa outstat..

alisya05 posted on 14-12-2012 11:11 AM
Alahamdulillah

ehem pegi dengan sapa?

Alisya,

pergi berdua dengan husband jugak ... ;)
kali ni tega meninggalkan anak-anak kecil jugak.
Insyaallah kami terus ke Madinah dahulu kalau tak silap la ... ;)

Sudah 2tahun husband tanya nak pergi tak? Alhamdulillah kali ni dia tanya saya terus jawab NAK, dan terima kasih jugak pada dia sbb sanggup tunggu dan bawa saya skalik. Anak2 masih kecil 4,5tahun .. tinggalkan dengan mak jerk nanti.

alisya05 posted on 14-12-2012 11:21 AM
InsyaAllah Hj...

sejuk hati baca coretan Hj...

sama macam doc panel saya cakap ..
sampai sana tak ingat nanti ... banyak sgt nak kena kejar.
kat sana mmg tak ingat hal duniawi ...

masa nak berlepas pun nanti kalau boleh kami nak pergi sendiri berdua.
Tak nak sapa2 hantar, takut anak2 ekut hantar ... nanti sedih pulak nak tinggalkan si kecik ... nak tinggalkan dia dalam keadaana yang gembira bersama atuk & nenek. ;) skrg ni pun dah psyko dia bagitahu nak pergi UMRAH, derang dah paham sbb tengok cerita adam & hawa ... soo sikit sebanyak dah nampak kat mana ibu dia nak pergi .. ;) hihihi

Last edited by ehem_ehem79 on 14-12-2012 04:03 PM