CariDotMy

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: alasala

ILMU MAKRIFAT dan permasaalahannya

Close [Copy link]
kucing_2016 replied at 17-6-2016 05:57 AM
Salam.....dari sudut pengamatan kami......si BUYA ni BETUL dari cara penampilannya....Sungguhpun d ...

......si BUYA ni BETUL dari cara penampilannya....Sungguhpun dia tidak berjanggut......bukan bermaksud dia tidak menuruti sunnah RASUL......Mungkin dia sendiri TAHU belum MASAnya dia /belum LAYAKnya dia untuk memakai JANGGUT........
Memakai misai dan janggut ada RAHSIAnya yang tersendiri...bukan main ikut-ikut,kerana itu disebut sunnah......Mengapa ada sunnah untuk bercukur.....(bulu ketiak,bulu ari-ari etc)......?

Wasalam
yg seawalnya - takde perkataan aku kata yg dia betul atau tak kan?
dan aku minta tanya dia dulu pasal apa dia tak berjanggut kan

sedara ada baca riwayat ttg hal ini tak?
kenapa Nabi menggalakkan (HADITHNYA) agar org2 islam simpan janggut
supaya dapat membezakan antara org islam dan yahudi, di madinah tu kan....betul kan

sama juga lah sampai sekarang pun.......takkan nak ikut budaya barat je, kasi licin abis manjang kan
jadilah Umatnya sama, walau sikit walau SUNNAH yg paling simple kan

atau, aku ada gak terjumpa satu golongan yg tidak berjanggut
lalu bila ditanya kenapa, ini jawabnya........ tiap janggut bergantungnya satu setan
sedara faham kot!!!

monyet_2015 replied at 18-6-2016 08:32 AM
Yang kami tahu NABI tak bawa AGAMA la Nyet......

Kamu betul agama adalah salah, orang hakikat d ...

......islam yg ada sekareang telah di seleweng kerana ulama terdahulu mereka- reka ritual

aku ambil ayat yg ni je ye
oklah kalau islam sekarang dah diseleweng
jadi yg dirikan solat dan haji di mekah tu - seleweng gak ke???
AL QURAN yg 30 juz tu ada seleweng gak ke?? kat mana ayatnya tu?
ada lagi ke yg lebih dr 30 juz tu?
silakanlah
tq

Edited by alasala at 18-6-2016 09:56 PM

Kepada ahli yg mencari ilmu, mereka akan menyelidiki latar belakang gurunya, ilmu yg gurunya sampaikan itu "memenuhi" syariat yg Allah tetapkan tanpa melampaui batas.

Utk pengetahuan semua, Buya Yahya seorg Mursyid Lagi Murobbin. Majoriti ilmu yg disampaikan berdasarkan Alquran dan Sunnah.

Suka saya nyatakan disini, apa yg saya letakkan "video klip" Buya Yahya ini yg terbaik utk tatapan org awam. Membantah ilmu yg disampaikan Buya Yahya sama maksudnya meruntuhkan agama Islam yg diperintahkanNya utk ditegakkan.

Buya Yahya pernah dijemput diserata negara termasuklah Hong Kong, Singapore, Malaysia dan beberapa negara lain melalui NGO2 Ahlul Sunnah Wal Jamaah.

Buya Yahya sememangnya tak berjanggut. Allah ciptakan sedemikian rupa utk menguji dirinya dan kita utk beramal soleh pada makna taqwa. Apakah sama keadaannya seseorg dgn seseorg yg lain? Adakah org yg kaya sama dgn org yg miskin ketika diadili dihari akhirat kelak?

Antara Wali yg mengenali keberadaan para Wali termasuklah Tuan Guru Buya Yahya. Dan Wali yg merangkumi wilayah asia itu merujuk kpd Buya Yahya. Ini menurut "permintaan" mereka2 yg mahukan guru ini berada di Masjid mereka atas faktor "perlindungan Allah" ke atas guru yg bertaqwa.

Semoga pencerahan ini tidak menjadikan kita jauh dari perlindungan Allah.

orangbesi replied at 18-6-2016 02:46 PM
......si BUYA ni BETUL dari cara penampilannya....Sungguhpun dia tidak berjanggut......bukan berma ...

Salam.....memang benar saudara tidak menyebut tentang betul atau salah.....HANYA dari sudut pandangan KAMI......
Mengapa Si Buya ini TIDAK menyimpan janggut?
Sebagai satu contoh yang boleh difahami:
Budak-budak (anak-anak kecil lelaki) ada tumbuh janggut tak?
Jawapannya : Pasti tidak ada janggut
Jika anak-anak ini meminta sesuatu dari Mak Ayah...contoh: mahukan ais krim,alat-alat permainan,nak singgit,nak ke rumah nenek,nak makan kfc...
Biasanya mak ayah tunaikan tak permintaan si anak tadi???????Bagaimana dengan saudara,jika cucu umur 10 tahun ajak makan pizza,agak-agak tunaikan tak?
Maksudnya tidak menyimpan misai janggut ini...diri dewasa masih lagi 'budak' tetapi bukan berperangai seperti budak-budak.
Maksud 'budak' bagi orang dewasa...jika hendak minta sesuatu,nak minta dengan siapa?
Mestilah MINTA dengan MAHA PENCIPTA YANG MAHA AGUNG......
Jika jadi 'BUDAK'(bagi orang dewasa) jika minta nak jadi penceramah agama,nak kaya,nak ilmu,nak akhlak baik,nak syurga,nak isteri cantik.....MINTA DENGAN MAHA PENCIPTA DAPAT TAK?????Bila di SUNNAH KAN MENYIMPAN/MEMBELA JANGGUT???
APABILA DIRI DEWASA SEBENAR-BENAR TUA. ORANG TUA DAH TAK MINTA APA-APA,CUMA REDHA AJE.
SEBENAR-BENAR DIRI YANG TUA ADALAH DIRI YANG MEMAHAMI BUMI DAN ISINYA SEHINGGA KE ASALNYA. BARU LAH DIPANGGIL LEBIH TUA DARI BUMI. DI WAKTU ITULAH YANG PALING SESUAI UNTUK MEMAKAI JANGGUT.
Nabi umur 25 tahun simpan janggut tak?
Nabi umur 40 tahun simpan janggut tak?
Nabi umur 50 tahun simpan janggut tak?
Waktu bila pula disunnahkan menyimpan MISAI?????

kucing_2016 replied at 20-6-2016 12:49 AM
Salam.....memang benar saudara tidak menyebut tentang betul atau salah.....HANYA dari sudut pandan ...

Wasalam

ke situ pula jawapan kamu yeeedewasa ke budak2 ke - tak penting sikit pun
yg penting, adakah beriman kepada ALLAH DAN RASULNYA

kan saya dah kasitau Sunnah berjanggut kerana nak bezakan antara org islam n yahudi
sedara faham tak hal ini?
perhatikan sekarang ini, kenapa sunnah nabi ni tak mampu kebanyakan org2 islam jalankan
bahkan terikut budaya barat?........kan ada musebabnya disunnahkan berjanggut

sedangkan berserban dan berjubah tak dak disunnahkan pun
serban dan jubah adalah pakaian org2 arab
di kawasan padang pasir yg panas dan kering - sesuai sangat pakai camtu
yg disunnahkan tak buat, yg diada2kan selalu dijalankan yeeeeee

mungkin tak ada riwayat mengatakan bila Nabi mula berjanggut
mungkin Nabi sendiri tak berjanggut sebelum Sunnah ini di HADITHKAN kan
contohnya saudara sendiri sebelum ini tak berjanggut kerana tak tahu dan kenapa kena berjanggut
tak salahkan dan tak berdosa kan
tapi selepas mengetahuinya, takkan tak mampu dijalankan kot

hanya sekadar renungan je yeeee
tq

Bagi pandangan saya pula, bukan semua org lelaki itu berjanggut. Jikalau seseorg lelaki ketika dewasa tidak berjanggut, niat sahaja mahu berjanggut pun sudah mendapat pahala.

Saya pernah jumpa ramai kawan yg tak berjanggut. Mereka cemburu kpd lelaki yg berjanggut kerana Allah ciptakan mereka tak berjanggut. Malah, mereka cuba shave dibahagian dagu mereka akan tetapi tetap juga tidak berjanggut.

Follow Us
orangbesi replied at 21-6-2016 01:16 AM
Wasalam

ke situ pula jawapan kamu yeeedewasa ke budak2 ke - tak penting sikit pun

Salam.....yo la tu....di waktu , di tempat serta di zaman itu......sebagai suatu bentuk perbezaan......(bagi pemahaman awam).Tidak mungkin seorang MANUSIA yang berakhlak tinggi(seorang NABI)......MEMBEZA-BEZAKAN DI ANTARA SI ISLAM DAN SI YAHUDI.......
Sedangkan di waktu itu syiar dan dakwah ISLAM baru bermula..........tidak kiralah siapa pun.....samada yahudi,kristian,orang hitam,orang kuning,bangsa parsi,bangsa rom......apa jua bangsa...berjanggut atau tidak berjanggut,bermisai atau tidak bermisai....cantik atau hodoh,tinggi atau rendah....semuanya diajak,didakwah......untuk mengesakan MAHA PENCIPTA YANG ESA.....semuanya diseru untuk memeluk ISLAM.
DI ALAF INI...bukan sahaja orang ISLAM berjanggut,orang yahudi ramai yang berjanggut,orang india penganut hindu dan sikh paling ramai menyimpan janggut.....orang ISLAM sendiri yang kurdishnya,wahabinya,syiahnya......ramai yang berjanggut.
Bolehkah 'PERBEZAAN' itu diguna pakai hari ini?????Pasti tak relevan lagi....ye tak?
...TAPI tidak mungkin perbuatan NABI itu suatu perbuatan yang sia-sia....tak gitu?
Jadi....apa sebenar-benar RAHSIA MEMAKAI JANGGUT DAN MISAI yang sesuai hingga ke akhir zaman???????

Mengapa NABI pakai SERBAN ??????
BETUL LAH TU.....sebab cuaca panas di tanah arab memang sesuai melindungi kepala dari panas matahari.
...Tapi apa RAHSIA selain daripada itu?
Di kepala tu ada satu PINTU......PINTU ini berkait rapat dengan ILMU KEMATIAN.......Pintu kematian itu ada 5.
SETIAP KALI MELILIT SERBAN,SETIAP KALI MENGINGATI MATI.....BUKANKAH MENGINGATI MATI ITU BAIK??????
Mengapa NABI pakai JUBAH?????
NABI SOLAT PAKAI APA?
NABI SOLAT PAKAI JUBAH.....
SO......IKUTLAH CARA NABI SOLAT.
Nabi tak solat pakai seluar panjang atau kain pelikat kot??????????
Jika...boleh diambil sebagai ILMU.....pakailah, jika tidak....bukan bermaksud untuk berbalah....sekadar berkongsi pandangan.

kucing_2016 replied at 17-6-2016 05:20 AM
sapa yang ngajar kau ni......asal sebut ilmu kenal ALLAH.......berkait rapat dengan WALI.....
Sap ...

aku boleh tahu wali...contohnya aku nampak WALI Band...

Simunggu replied at 21-6-2016 04:08 PM
aku boleh tahu wali...contohnya aku nampak WALI Band...

Salam........okey la tu....NAMPAK la juga.......jika dapat jadi macam wali band tu bagus juga.....kurang-kurang popular gak kat asia tenggara ni....ye tak? Sambil nyanyi tu boleh le dakwah yang mana patut......

monyet_2015 replied at 21-6-2016 07:19 AM
Kamu tak perlu risaukan berjanggut atau tidak itu tak penting..musang pun berjanggut dalam filem p ...

Kamu tak perlu risaukan berjanggut atau tidak itu tak penting..musang pun berjanggut dalam filem p.ramlee.apa pendapat mu tentang kambing berjanggut?
yang perlu kamu risaukan adalah nasib kamu dan seluruh umat tanah melayu..kenapa?
kerana dalam ilmu aku..
aku dapat tahu berjuta umat tanah melayu akan masuk jahanam dan beratus ribu lagi masuk neraka jahanam untuk selama lamanya..
umat tanah melayu yang mana? yg dulu? sekarang atau akan datang? yang ada sekarang..melayu sahaja kah? tidak! semua.
itu yang perlu kamu risaukan bukan risau berjanggut atau tidak.kamu perlu risau apa dosa terbesar yg kamu telah lakukan..
dulu aku heran kenapa  masuk jahanam untuk selama lamanya? sedangkan syaitan dan dajjal pun tak masuk neraka untuk selama lamanya..(kalau kamu nak tahu dajjal dan syaitan di bebaskan diri neraka sebab ehsan Allah..kenapa? kerana dalam hati mereka ada sebesar zarah dari kebaikan)..

Wasalam
aku tetap risau dan khuatir - apa yg dihadapanku,dan sepengetahuan aku
kerana SEJAHAT-JAHAT MANUSIA DIATAS MUKA BUMI ADALAH ULAMAK

dan KALAMNYA:TIAP-TIAP GOLONGAN BERMEGAH DENGAN APA YANG ADA PADA MEREKA

kamu ngerti kan, atau nak dibincangkan pun boleh juga

bagi mereka2 yang beriman, tak kira mereka berada dimana
AMAR MAKRUF NAHI MUNGKAR tetap dijalankan, semampu diri memasing
diluar batasan diri, mereka serahkan kembali KEPADA PEMILIKNYA.......apa yg susah beb!!!

buat apa nak dikira sangat dgn manusia ni
KALAMNYA: JIKA KAMU IKUT KEBANYAKAN MANUSIA DI ATASMUKABUMI INI
  PASTI MEREKA AKAN MENYESATKAN KAMU
kan jelas AYAT ALLAH ni kan
kita jalankan apa yg kita mampu, kat yang dekat2 kita, yg jauh2 sikit
BERI PERINGATAN, dan bukan HAK kita memberi manusia petunjuk atau hidayat kan?

sedih juga cite saudara dulu dgn ibu
tapi itu dulu maaaaa, dah lepas maaaa,  nenek aku pun anak dara jugak dulu dulu tuuu
tapi hari esok dan mendatang yg patut dititikberatkan
agar dapat tambah sikittttttttttt kebaikan dr kelmarin, ......ok kan gitu sedara

aik!!! nak tengok wajah TUHAN keeee???? betul ke ni?????????
nanti kena ujian nan bertubi-tubi, baru sedara tau....................

kucing_2016 replied at 21-6-2016 03:14 AM
Salam.....yo la tu....di waktu , di tempat serta di zaman itu......sebagai suatu bentuk perbezaan. ...

Salam.....yo la tu....di waktu , di tempat serta di zaman itu......sebagai suatu bentuk perbezaan......(bagi pemahaman awam).Tidak mungkin seorang MANUSIA yang berakhlak tinggi(seorang NABI)......MEMBEZA-BEZAKAN DI ANTARA SI ISLAM DAN SI YAHUDI.......
Sedangkan di waktu itu syiar dan dakwah ISLAM baru bermula..........tidak kiralah siapa pun.....samada yahudi,kristian,orang hitam,orang kuning,bangsa parsi,bangsa rom......apa jua bangsa...berjanggut atau tidak berjanggut,bermisai atau tidak bermisai....cantik atau hodoh,tinggi atau rendah....semuanya diajak,didakwah......untuk mengesakan MAHA PENCIPTA YANG ESA.....semuanya diseru untuk memeluk ISLAM.
DI ALAF INI...bukan sahaja orang ISLAM berjanggut,orang yahudi ramai yang berjanggut,orang india penganut hindu dan sikh paling ramai menyimpan janggut.....orang ISLAM sendiri yang kurdishnya,wahabinya,syiahnya......ramai yang berjanggut.
Bolehkah 'PERBEZAAN' itu diguna pakai hari ini?????Pasti tak relevan lagi....ye tak?
...TAPI tidak mungkin perbuatan NABI itu suatu perbuatan yang sia-sia....tak gitu?
Jadi....apa sebenar-benar RAHSIA MEMAKAI JANGGUT DAN MISAI yang sesuai hingga ke akhir zaman???????

Wasalam
ahhaaaaa benar tu, kan NABI berakhlak yg baik kan
jadi Nabi BERSABDA ttg janggut tu, kamu agak2 le, kerana diri baginda sendiri ke???
yg beralihnya kiblat ke Kaabah, baginda nak sendiri2 je ke???
jangan solat tika mabuk, pas tu baru diharamkan arak tu, Nabi saja2 suka minta kat TUHAN ke???
ahhaaaa....kamu kenali Nabi betul2 baru kamu dapat memahami
AYAT2 ALLAH dan HADITH NABI sendiri
bacalah juga riwayat Abu Bakat tika terikut si yahudi tika nak gi solat subuh
hinggakan KALIMAH ALLAHHUAKBAR diganti dgn SAMIALLAHHULIMANHAMIDAH

laaaaaa ada rahsia ke belit serban tu???
ko belit le 70 kali sekalipun, yang ZAHIR, BATHIN DAN BATHIL tetap camtu gak? tarak beza sikit pun kan
Nabi tak suruh berjubah kalian nak ikut
Nabi solat sampai bengkak kaki, ada sapa ikut ke?
Nabi makan sehari puasa sehari ada sapa ikut tak? sampai ada masa kena ikat perut
Nabi bersedekah, hadiah kan habis sampai dia dok miskin - ada sapa teringin nak ikut?
nak aku bacakan lagi ke.........ada banyak lagi maaaaaaaa
nak ikut mereka2 YANG AMBIL SEBAHAGIAN ISI KITAB, DAN MEMBUANG SEBAHAGIAN LAGI .........

relevan ke tak janggut sekarang ni, aku manalah ambil tahu???
yg afdhalnya, mereka2 beriman pada ALLAH DAN RASULNYA
mungkin sunnah yg berat2 tak mampu, jadilah yg ringan2 kannnnnn
nanti lama2 kian tambah baik menjalankan Sunnah2 kannn, kita ni manusia beb ada kelemahan perlu masa
kalau laju2 nanti penat/boring/leceh jadinye kannnnnnnn

AMALAN YANG SIKIT IKUT SUNATURASUL LEBIH BAIK DARI AMAL BANYAK TAPI BIDAAH

monyet_2015 replied at 22-6-2016 10:12 AM
Pasal lihat wajah tuhan ini biar aku cerita selengkapnya..kenapa aku minta tolong  ibu doakan untu ...

Wasalam saudaraku

kisah yg sedih sangat sedara dgn ibu sedara tu
tapi apa boleh buat kan, dah suratan camtu, kita kena terima jelah
tapi masih boleh lagi BERDOA kan - DOA DR ANAK YG SOLEH kan

dan kisah yg satu lagi yg lebih penting
kisah sedara BERJALAN MENUJU TUHAN
kan sedara sendiri sedar, bukan amalan yg baik utk menuju padaNYA
tulus ikhlas yg DIA TERIMA
dan amalan2 sedara tu - dr manusia jugakkan, ikutan manusia kan
JIKA KAMU IKUT KEBANYAKAN MANUSIA DIATAS BUMI INI, PASTI MEREKA MENYESATKAN KAMU

dan HADITH NABI: TUHANMU ADALAH SEPERTI YANG KAMU SANGKAKAN

jadi betullah apa yg sedara alami kan
kerna itulah TUHANMU
bukannya RABBULALAMIN kan

salam

ada 2 org
yg sorang sesat semasa MENGENAL TUHANNYA
manakala sorang lagi dok perasan dia dah di jalan yg betul
---mana lagi baik??? DISISINYA
1. org yang pertama ..
boleh termasok golongan yang d'katakan ..
زنديق = ملحد
zindiq ..
orang m/east lebeh mengenali dengan perkataan Mulhid ..
orang western lebeh mengenali dgn perkataan Atheis ..

2. org yang kedua ..
boleh termasok golongan yang d'katakan ..
جاهيل مركب
jahil murakkab ..

syariat tanpa hakikat ..
hakikat tanpa syariat ..
dua2 batal ..

wassalam