CariDotMy

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: Lilrose

'Terlangak-langak Depan Kaunter' - Seriuslah IC '87' Suruh Ibu Bapa Bayarkan Pin

kechikchomel replied at 31-5-2021 09:41 AM
iolss ada kawan macam ni masa iolss darjah 5-6. lelaki.
bijak budak ni. budak lompat. (skip darja ...

kesian kat orang-orang macam ni. based on cerita tu, orang-orang yang kechik kenal tu,macam ada autism spectrum, tapi yang jenis high-functioning.
maksudnya dia ada autism, tapi IQ pandai gila, cuma dia lain sikit la. mungkin la.

macam kawan yang aku cerita tu, dia ni manusia paling baik pernah aku jumpa dalam hidup.
baik gila. tu yang kitorang tak kisah nak tolong dia. kalau jumpa senyum je. cakap pun lembut.
tak pernah tinggi suara, tak pernah mencarut. tak pernah marah.
kadang2 kitorang sakat dia, paling maksimum kitorang pernah tengok, muka dia merah tahan marah, tapi tetap senyum.

Adrif replied at 31-5-2021 04:44 PM
kesian kat orang-orang macam ni. based on cerita tu, orang-orang yang kechik kenal tu,macam ada au ...

kalau kawan iolss tu dia memang ada asthma. maybe sebab tu kot mak dia overprotective. sakit lain iolss tak sure.
yg sebaya kakak iolss tu ada jugak dengar cerita dia sakit. tapi tak sure sakit apa.

mcm pejabat mara ja kaler2 merah tu.... kdg mak pak tu dah pi bayaq bukan apa, anak dia dah defaulted payment, surat dapat kat penjamin, mak bapak malu, terus la gi bayaq tunggakan.. mara ni bahaya, dia senyap ja mcm tak minta, tapi zasssss, terus ke penjamin surat blacklist.. penjamin usually sedara mara, or kawan mak pak, terus la serang mak pak sbb takmau nama blacklist sekali..  mak pak pun terus la pi bayaq minimum amount utk pemutihan.. nnti anak sambung bayaq balik.. maybe dia tak bawak surat tu, and to be honest, aku pernah berurusan kat kaunter mara ni, mmg menyirap ngan depa, aku dpt byangkan tone suara budak dlm tiktok ni, sama mcm tone masa dia berurusan, tergagap gagap la orang tua tu.. padahal boleh ja check sistem guna IC... tgk akaun pinjaman yang mana kena tindakan...

Edited by damsel_fiji at 1-6-2021 12:27 AM

ni mak bapak yg terlampau sayangkan anak..ada lak mak bapak bukan jah lepas tangan, duit pinjaman anak pon dia rembat..ada dlu time aku stdnt..kwn tu dpt pinjaman..abis parent dia amik semua..kesian kawan ni terpaksa ikat perut kerja part time bagai..
pastu dh keje pon ..kena tanggung lagi famili dia..kesian sgt..

kenalan aku umur 32 pun dok rumah in laws makan berak tidur semua tanggung. orang sihat cukup sifat ada degree, tapi xnak kerja malas sebab malas nak stress katanya. habis kau ingat aku tak stress ke kerja, GILA?? kerja ajelah.. hutang PTPTN pun belum habis bayar.. aku takpaham kenapa ada orang macam ni wujud

Ramai yg ambil mudah hutang ptptn. Taknak bayar mana nak datang berkat rezeki tu?

Follow Us
aku pernah je g tolong buat pembayaran utk adik aku.. x da hal pun.. dia kerja kat jin tendang..line pun susah nk ok.. jd..why not aku yg dok kat bandar tolong dia.. sambil sambil g shopping.. dan jenjalan ..
x yah la nk beremosi sgt..bkn mrk mntak ko tolong bayarkan pun..
kalu mcmni la kekdahnya, kedekut tenaga nk tolong/bantu sedara sdri.. bgm jika ada kesulitan lain .. nk masuk tik tok jg.. meroyan kat tik tok.. seolah olah diri suci..
manatau dgn bantuan yg sikit itu, Allah berikan pahala bersilaturrahim.. dan yg meroyan kat tik tok, Allah tarik ni'mat..
Allah x kedekut beri pahala...

Megikari replied at 29-5-2021 05:56 PM
Ada seorang hamba Allah yg aku kenal, mak dia bayarkan loan ptptn dia tiap2 bulan sampai habis sebab ...

Mak aih
Tak malunyaaaaa
Pakai.vios tapi.ptptn tak.mampu bayar
Elok mati je

mzz autodebit saja. Tapi sejak dua menjak ni lambat pula potong duit. Dulu hujng bulan.. ni dah jadi setiap 1hb pula. Takpelah janji potong.

Gitu ler budak2 skng

mclaren replied at 29-5-2021 06:06 PM
What. Ada juga macam ni??

Eh sendiri punya loan sendiri bertanggung jawab lah settle. Malunya... ...

Loan belajar tu mmg tanggungjawab parents la kot...Anak tu kan amanah, dah tentu tanggungjawab bagi pendidikan tu kat parents..
Yang gigih membiak sampai beranak tu kan parents, anak tu tak minta pun dilahirkan...
Yang parents dah sedap2 main,  tapi tak buat kira2 financial dah kenapa?

#donebackup

nota: sis takde hutang loan belajar...

seriusla?