CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: dexa

Graduates U Tak Fasih B Inggeris dan Faktor2nya

dExa, saya tgh desperate sangat cari kerja. saya boleh speaking sikit2 sbb dulu belajar di uia, soma guna english. tapi my major kot sebabkan susah nak dapat kerja. saya amik human scinces, major politk. macam mana yer? tolong saya?

Reply #41 tanam_anggur's post

tanam pm saya..
saya perlu tahu resume you..
and a bit of background experience..
i will try to match then...

human science - major in politic?
-- lets see your strengths  first k...

there'll be one that wud suit you - no doubt --
tapi kena ada suitable matching ---
--- pm saya  we go from there ---

Originally posted by dexa at 2-9-2006 01:08 PM
kalau bundle minat customer service..
boleh kerja shift
can speak - even moderate english..
kerja KL okay..

try celcom --

hari tu gaji min RM1700
tak termasuk allowance shift --

kalau  ...

actually dexa.. and honestly..  xminat sangat ngan customer sevice nie.. time g interview ari tu pun just amik experience .. then i'm know y i dont get that jobs.. sebab i tanya dirang bleh x i benti before end of contract... huhuhu
tapi seronok kalau buat customer service yang kita xperlu duduk dekat phone.. cam kita nak kena jumpa client ker.. sebab lebih banyak experience yang kita dapat dan banyak contact...

tapi kebanyakan aper yang dexa cakap banyak yang betul.. kalau communicate kita fail... english kita lemah.. xconfident.. xder guna nyer...

Reply #43 bundle's post

i am glad u know what u want..
kalau tak minat CS   jangan apply..
sebab nanti ade aje alasan tak pergi kerja --
mc la ..dan tak enjoy kerja tu..

biarlah kita bermula dari bawah -- tapi kerja tu
adalah kerja yang kita enjoy dan have fun dan
feel good about...

tak semua orang boleh buat customer service ---
communication skill is one of pertinent requirement ---

Dari pengalaman saya dengan local grad ni.... bukan setakat BI sahaja.... tak reti nak tonjolkan diri..... org kata first impression tu yang paling penting.... takut sangat nak masuk interview.... tergagap-gagap nak jawab soalan walaupun dalam bahasa melayu....  tanya simple soalan teknikal pun tak leh nak jawab..
soalan yang org kata jawapan mudah.... camana nak bantu.... macam saya selalu kata.... pengalaman tak penting.... sebab itu boleh di timba.... kalau nak yg berpengalaman.... tak panggil fresh grad... tapi kalau dah terkial-kila nak jawaab solan mudah..... nampak sangat tak prepare....

Reply #45 I-chi-ban's post

self confidence is very important ----  yup -

Follow Us
Originally posted by I-chi-ban at 3-9-2006 10:06 PM
Dari pengalaman saya dengan local grad ni.... bukan setakat BI sahaja.... tak reti nak tonjolkan diri..... org kata first impression tu yang paling penting.... takut sangat nak masuk interview....  ...

:ah: :ah: :ah:

memang tak dinafikan ramai yg tak fluent (mill pun tak fluent sebenarnya :nyorok
mill pernah interview candidates for my dept... since kat tempat mill ni ada U kami offer kat grads dari U sini ler...
terul sangat english dorang.. even mill yg study kat negara yg bukan guna medium english pun tak teruk cam tue.... tak ambil kerja kesian kat anak bangsa sendiri.... tapi nie dah bertahun kerja english masih broken...
nak lepaskan jumpa customer pun tak berani.....

so untuk semua yg nak cari kerja tue, pls improve your english
bukan written jer, speaking pun kena confident...

mill nak belajar english semula cause tgh plan nak tukar kerja.... :bgrin:

Reply #48 windmill's post

hopefully what u wrote will be an inspire to all those
graduates out there to take an initiative
to learn english and improve communication skills
in oral and written...

and mill -- good luck --
hopefully u will get the job that you're looking for...

all the best!!

Bukan semua teruk... pendapat alang diorang ni perlukan exposure ttg penggunaan bahasa inggeris ni... sbb yg alang nampak... kebayakkan local grads yg lemah BI ni drpd kalangan org melayu... sbb bahasa harian kita dan keliling kiter byk bahsa melayu.. so exposure kurang... i rasa bagus jugak lah diorang buat math n science in english... early exposure to the kids....

dr segi percakapan kena confident...  cina ngan india yg cakap org putih berabuk tu ... cuba dengar betul2 diorang cakap.. grammar ngan vocab tu kadang2 tonggang terbalik jugak... tp sbb confident tu yg dengar lancar jer diorang cakap....

Originally posted by windmill at 4-9-2006 06:54 PM
memang tak dinafikan ramai yg tak fluent

Dulu masa sekolah.... saya adalah yg paling teruk sekali englishnya.... setiap test mesti lowest 3... nak cari result start dari bawah... tak no 1, 2 kalau tak ada 1 & 2 .... mesti no 3. Tapi berterima kasih pada cikgu english yg paksa saya baca buku english....

ada seorang kawan... memang x boleh cakap english langsung masa kat tahun1 (saya local grad)... tapi dia buat muka TEBAL... kami cakap melayu... dia balun english sepanjang masa.... tak kira betul ke salah.... tapi kami tak pula ketawakan dia.... akhirnya...dia boleh fasih english.... dan english dia memang hebat... yang penting usaha....

aku baca paper tadi... sorang mamat nie seeking candidates utk diarang nyer international company...
diarang nie dari singapore... dia cakap graduan kat malaysia nie.. kebanyakan got 'A' in English but F for Interview..

ermmm nie mesti kes takut nak cakap nie.. tergagap² tapikan kekadang cam aku pikir gak.. aper aku nak jawab
dirang tanya.. bukan tau sangat pun.. stakat theory aper lar sangat...

betul gak... cari la boipren or girlpren mat salleh..ari2 speaking..no choice..my fren dulu ckp omputeh mmg tak pandai, paham skit2..ntah camne bercouple dgn mat salleh kat universiti..terus pandai speaking..anak2 die pun teror..
aku pun ingat nak ajar anak aku ckp english masa die kecik..(aku pun pandai ckp skit je..ahahha)

mm puteri rasa bukan depa tak pandai.. cume tak de konfiden je...  kalau ada konfiden ekceli depan nyer enlis lebih baik dari yg belaja kat ovc.

sebabnya.. kalau belaja kat ovc, omputih pun gramer tunggang langgang.. pastu bila kita cakap omputih broken pun depa puji.. cume kene ati ati bila wat assignment/thesis...

lain kat sini... ada tu lecturer dok perati dengaq betui betui gramer waktu conversation. giler! cam ne nak dapat konfen asik kene tegur je......

Originally posted by puterikhaleeda at 6-9-2006 03:38 PM
mm puteri rasa bukan depa tak pandai.. cume tak de konfiden je...  kalau ada konfiden ekceli depan nyer enlis lebih baik dari yg belaja kat ovc.

sebabnya.. kalau belaja kat ovc, omputih pun gram ...

:setuju::setuju::setuju:

Originally posted by puterikhaleeda at 6-9-2006 03:38 PM

sebabnya.. kalau belaja kat ovc, omputih pun gram ...

kalau kat overc tu mmg biasa orang local takkan tegur klu kita salah sebabnya dia x mau kita ada low self-esteem, kurang yakin pada kebolehan kita terasa terpinggir atau lain dr mereka.

Kalau asyik kena tegur aje klu buat salah tu, self-esteem kita akan indirectly tergugat, akan jadik concious bila nak bercakap..tu yg prefernya diam dr bercakap.  

Belajar bahasa ni kira macam anak2 yang baru nak belajar bercakap lah...

We learn through listening
We practise through speaking

Memula berlatih bercakap memang x kan betul, tetapi bila kita continuously dengar dan buat, InsyaAllah kita akan improve kebolehan bahasa kita tu

Saya ni dulu pun dari kecik lagi ( seawal 5 tahun) abang2 selalu belikan buku2 fairy tales in english.  Depa pun sekolah mostly aliran bahasa inggeris time tu, so kalau kat rumah tu biasanya telinga ni dihalwakan dengan bhs inggeris diorg lah walaupun mak ayah x sekolah tinggi pun.  Then, kat sekolah menengah, cikgu english ni memang saya ingat sungguh.  Sekolah saya ni kira masuk list antara yg tercorot kat negeri saya tu, she improved the language by urging all of us reading at least one book a day. Buku2 cerita yg dia bawak tu siap ada grading lagi - dari Early Reader sampai ke Advanced Reader...dari buku yg hanya ada satu ayat satu page kepada buku yg setebal2nya.  That technique has a great impact on most of the students - rather than seeing mot of F9 in the SPM results, she could have a smile - at least one student get A1 for English.

Bukan nak riak, but now, even native speaker pun wonder how I can conquer the language when compared to some of my fellows - my best answer was through practising - During my UG years, I had been working in many places in the Uni. mixed with people from different stages of lifes and at all times I did not bother whether my grammar is wrong or my pronouciation is bad when conversing with others.  Alhamdulillah, this life-long experience has good impact on me, and I cant believe that I actually indirectly already improved my power in language.  I also have few native frineds, and to them I always said, if I made mistake just tell me/correct me because I wanna learn and I wanna be a better speaker.  At the end, memang x rugi kalau kita ni buat muka tebal....and more encouragingly if people around you also encourage you to do so.  That's why, i always tell my student to converse in English, and I believed in many local U now (esp Engineering Course), classes are taught in English.  t is a matter of the desire and willingness to learn.  The path anc chances are actually ready for you to follow.

So pada adik2 yg x tau camne nak mula - begin by reading a book. A simple one will do

ye ye. lebih2 lagi graduates melayu. kesian diorg ni. takde keyakinan diri. tu la, masa kat skolah.universiti, dengar kawan2 duk cakap omputih, kutuk2. dulu aku kena kutuk sebab aku speaking kat skolah dgn cikgu english. skang ni, yg kutuk2 aku tu la yg tergeliat12 lidah cuba belajor cakap english sebab dah lama sgt unemployed.

moral of the story, belajar bahasa inggeris, bercakap bahasa inggeris, bukan sesuatu yg memalukan, dan bukan jugak bermakna kita mengangung-agungkan mat salleh. tapi kita kena tau, kita belajar bahasa org putih sebab currently,bahasa ilmu ialah bahasa inggeris. Dalam pada tu, jgn la lupa pada bahasa ibunda kita.

oklah, mana2 yg tersinggung, mintak maaf ye.
salam.

saya bersetuju dgn pendapat salah seorg forumers kat sini yg mengatakan perubahan harus dilakukan pada sistem pendidikan kite. malang ye dex, berpuluh puluh ribu graduan kita yg menganggur dan kebanyakan tidak mendapat peluang pekerjaan kerana masalah komunikasi semasa temuduga. pendapat ini juga ada terdapat dalam satu forum dalam TV yg dihadiri panel2 yg terkenal ni negara kite (maaf- lupa nama) tetapi beliau sudah bersara.

mungkin benar, kita tidak boleh menyalahkan sistem pendidkan kita seratus peratus kerana setiap individu harus mempunyai insiatif sendiri untuk bergerak maju. tetapi harus di ingat, masyarakat kita, terdidik dengan mempraktikkan apa yg diberi. dalam 100 org mungkin ada 10 individu yg akan bersifat lebih optimis dan positif untuk belajar sendiri bahasa inggeris daripada menunggu diajar. untuk mengubah "culture" bukan sesuatu yg senang. untuk membuatkan semua  50.000 graduan fasih berbahasa inggeris secara otomatis bukan sesuatu yg didalam kuasa kita. kerana itu semua bergantung kemahuan mereka sendiri, samada hendak atau tidak hendak untuk mempelajarinya. tetapi kita boleh ubah sistem pendidikan kita,dgn  lebih menerapkan penggunaan bahasa inggeris secara meluas dan jadikan sbg satu kemestian untuk lulus dalam peperiksaan. guru dan lecturer juga seharusnye bertutur dlm bhs inggeris. walaupun kelihatan seperti terpaksa tetapi secara tak langsung dan lama kelamaan mereka akan terbiasa dengan persekitaran dan menjadi lebih fasih.

itu untuk akan datang..bercakap mengenai berpuluh ribu graduan sekarang yg masih menganggur. maaf, anda tidak ada banyak pilihan dan tidak seharusnya memilih pekerjaan. itu kesilapan yg telah anda lakukan kerana tidak mempunyai penguasaan bahasa inggeris yg baik walaupun kelulusan akademik anda adalah yg terbaik, itu tidak dapat menjulang masa hadapan anda. saya ada bertemu dengan seorg kakitangan baru ditempat saya bekerja, mmg sangat baru ..2 hari..telemarketing..graduan? ..Uni Malaya- accountacy...saya kagum dengan dia, dia mungkin merasa ralat kerana tidak mendapat pekerjaan yg bersesuaian dgn kelayakan akademik, tapi dia terus kehadapan dan memilih untuk bekerja- (mencari pengalaman) dan bekerja bersungguh sungguh- (bukan leka) sekurang-kurangnye dia maju setapak kehadapan darpd 49,000 graduan yg memilih untuk menunggu kerja yg setaraf dgn kelulusan dan poket kosong.

Originally posted by dexa at 1-9-2006 05:23 PM

i applaud you about that...
a motivation for others out there!!

lagi satu -- i wanna share with forumers here yang interested
to know bout jobs and employment  and how to tackle  and  ...

Dexa...

I agree with you...

Just wanna share...
2003- i grad dari 1 of local Univ kat pantai timur... Try apply job... dari beratus2 yg aku apply... cumer dlm 20 cmpany jer yg panggil interview.. dari 20 company ni... 18 darinyer nakkan aku pandai cakap english.... Lucky for me.. I get hired by one of them... gaji tak la tinggi sgt.. below 1500 jer...

2004 - i dapat kejer yg lebey baik kat 1 japan company yg terkenal.... You know what, for the first 2 month... perghhhh... susah giler kejer !!!!... bukannyer susah pasal kejernyer susah.. tapi susah sebab tak reti nak communicate dlm english ngan japanese...  yerla.. biler time pagi ader meeting.. aku kener report kat manager aper progress kejer.. tapi biler joPung tu tak paham aper yg aku cakap.. penyudahnyer dier anggap aku main2 and tak buat kejer... kuikuikui... tengok.. betape susahnyer iDop kalo tak reti cakap eng...

2006 - tu citer 2 tahun lepas ar... sekarang ni.. alhamdulillah... aku dah bley speak.. and write in english kalo tak kategorei "fluent" pun boley lar kategori "org bley paham" kuikuikui.... improvement yg aku dah buat nih bukannyer dgn datang course ker aper.. tapi just dengan manipulate working environtment... yerlar.. kat department aku jer ader 50 org engineer... 25% of them speak english fluently... and guess what?.. i use them as my mentor.. i converse with them in english and they do help me.. some time they will correct my "grammer mistake"... after nearly 3 years of working in nearly 50% english speaking environtment... at last.. here i am... hehehe...

so... dari aper yg aku experience ni.. aku bley lar buat kesimpulan... kalo lar time aku kat sekolah or kat U dulu aku ader pluang untuk bercakap & menulis dlm environtment yg nearly 100% english speaking.. aku raser.. problem graduate tak fasih english ni tak happen.... yerla.. aku dapat improve english aku sebab aku TERPAKSA converse dlm english... thats why aku bley improve... org kalo tak dipakse@terpakse.. memang tak buat.. tu nature manusia... "adapt to survive"... aku sokong kerajaan start jalnkan pemblajaran dlm BI... hopefully masalah tak reti cakap english ni dah takder....

#### tapi kan.. org jepun sebnarnyer bukan pandai cakap english pun.. diorang lebey agongkan bahasa diorang.. tapi still bley maju gak... hehehe..

HELLO..HELLO..

org2 sekeliling aku nie..(termasuk ofis) sumer cakap melayu tau..mcm mana ler aku NAK APPLY SPEAK ENGLISH DAILY TU? TAK KE AKU NAMPAK MCM MONYET?
kat ofis aku nie..org yg betul2 ckp english..dlm meeting laa..tapi, sumer org prepare masa tu..termasuk lah aku (aku prepare nak jawab ape2 yg perlu ajek)..

pastu..kalau ada org speak english dgn aku (jarang2 sekali laa)..utk borak2 biasa..aku terterus tergaman..
aku tau nak jawab ape..tapi, sumer tersekat kat mulut..tak terkeluar laa..

:nyorok::jeling:

[ Last edited by  Hana at 13-10-2006 02:25 PM ]