CariDotMy

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: bijak

Pengalaman pertama memasak !! Jom kongsi cerita!

first time aku belajar masak masa darajah 6. Masa tu mak aku tak de kat rumah, pegi rumah akak aku. Bapak aku kat rumah dah bising2 nak makan. Nak makan lauk lemak kuning lak tu, aku ni mana lah tahu. Sebab bingit telinga aku dok dengar ceramah bapak aku yg tak henti2, aku pun pergi lah kerumah mak sedara aku, tanya camne nak masak lemak kuning.
Balik kerumah, aku try lah masak lemak kuning. Jadi tu jadi lah lauk lemak kuning, siap dengan warna kuningnya, tapi rasanya aku tak tahu. Aku tengok bapak aku sedap je makan, kiranya menjadi lah masakan aku tu.

Lepas tu semakin aku membesar, aku belajar dari arwah mak camne nak masak lauk pauk.

pengalaman pertama aku masak ms darjah 6.masak kicap & sambal....sebab selalu aku org yg terakhir makan lepas buat keje sekolah jd tinggal lasaki baki lauk goreng je...aku yg kretip terus gigih reka resepi kicap & sambal sendiri...sedap juga rasa manis sebab bubuh banyak gula hehehe....

pengalaman kedua lepas abis blaja aku dapat keje ditempat agak pedalaman....susah nak carik kedai mkn....masak nasik tak penahnya jd...kadang mentah, kadang lebik mcm bubur....hari2 lauk telor dgn bilis goreng je.....tp masa bujang aku mkn apa pun tak kisah janji kenyang je...cuma skg dah kawin byk songeh ckit nak mkn yg sedap je bini masak la katakan hehehe

teringat member ada cite.. budak roommate dia..

dia pesan kat roommate dia suh masakkan nasik tuk berbuka.. sbb kelas dia abis lambat.

so dia pun blk dr kelas... bukak rice cooker tu... tgk2 nasi tak masak pun

yg ada cuma beras... tp elektrik ON.

rupanya member tak reti masak nasik... just buh beras dlm rice cooker pastu tekan ON jer..

first time masak masa umo 7 thn kot..

kunun2 nak wat cekodok.... ( payah nak request suh org buat... lambat sgt )

pastu wat lak guna tepung beras... sekali amik... baling kat kucing.. kucing pun pengsan..

keras ya ampun

1st time masak konon nk wat sambal kentang.....panaskan minyak yang sangat hazab panasnya,pastu masukkan kentang yang dah potong tebal2 dan masih basah api naik kuat gila,bila dah gelabah terus curah air nk padamkan api yg kuar dari kuali pastu masukkan sos tomato dan garam...siap. x da sape pun makan sbb kentang x masak.

mak aku tak penah buat lauk ayam masak lemak cili api....aku teringin sgt nk mkn..last aku buat sendiri ikut pengalaman aku thenaku present kat mak aku..mak aku kata sedap giler......mak aku try buat lauk tu tp rasanya tak sama mcm aku  buat..kau mak aku nk makan, aku kena buat kat mak aku...oh yaa......makcik aku pon kata sedap lauk tu....anak2 dia mkn bertambah bila aku wat lauk ayam masak lemak cili api tu....sekian cerita aku..haaaha

Follow Us
1st time masak lauk - semalam. Huhuhu... Try masak sambal telur, jadi, tp manis nya ya amat. Akak ipar aku ckp, "xpe, esk akak msk nasik lemak. Lauk ni bole wat sambal nasik lemak tu." Huhuhu...

Tp setakat masak megi, air, goreng telur tu dah start masak pas spm. Tp until now fail lagi nk buar telur dadar. Slalu mesti jd scramble egg. Huhu...

Aku mula memasak masa umoq aku 11 tahun kot masa tu besday makcik aku so aku ingat nak wat suprise la kunun kat dia n masak la nasi goreng. Aku p kedai runcit beli perencah nasi goreng adabi n masa nasi goreng tu sedap..memule rasa perghhh sedapnyeeee~ (ceh perasan !) pehtu hiasan dia aku letak telur goreng menutupi nasi goreng tu..hehehe

Pehtu bila makcik aku balik aku bg dia rasa, dia pon makan tp aku yg bagi perabis suma nasi goreng tu..kih3

hancur..kna gelak ngn family..time dh skolah menengah..

Kecik2 lg dah tolg potong bawang bagai...bila dah besar sikit umur 9-10 mak dah suruh masak yg simple2 mcm telur dadar, goreng ikan dll. Dah umur belas2 boleh masak rendang, buat kek dll, thanks to my mom yg nak anak2 semua pandai masak. So masak ni xde masalah. Masalahnya bila dh keje ni x brp rajin nak masak

betul2 mula masak bila aku pindah overseas sbb dah tak ade sape nak tlg masakkan, takkan nak bawak maid aku same aku pikir aku mmg ade talent masak tp tak cuba, lgpun masa aku pergi baru jer umur bbnu.. aku lebih suke buat kuih2 n cakes kalau masak prefer western or italian foods kalau malay food ade jer masak tp kan byk proses n time consuming.. skrg more to eating clean so mmg kene prepare food sendiri la mostly kwn2 aku mmg suke masak mmg kami kalau gather masak jer sendiri

my first time masak, i masak carbonara spaghetti . Almost 2 hours barulah siap . Masak sambil berulang-ulang tengok resepi. Sebab tu lama

tak ingat bila kali pertama.tapi agak lambat la.walaupun satu-satunya anak pompuan dalam keluarga,tapi mak tak pernah paksa pun untuk belajar memasak.kata mak,esok-esok dah kawen pandai la masak tu tapi dalam ingatan ni masa sekolah menengah kot.try masak sup ayam.tapi tukang masuk dalam periuk je la.bahan semua dh disiapkan.sekali bila makcik aku suruh tambah air.aku selamba je tuang air dari cerek yang kebetulan kat dapur sebelah.dah tuang baru perasaan dalam tu air teh.hahaha.sampai sekarang takde sapa pun tau kes sup ayam tu.pak cik aku yang garang tu siap puji sedap lepas tu pernah lah tolong nenek masak sayur,goreng cucur,goreng ayam.tu je la.

bila dah masuk kolej,terpaksa belajar masak sendiri benda yang simple.goreng telur, sosej masak lada.lepas tu makin lama, makin pandai sebab housemate semua jenis pandai masak.sekarang ni bila dah kawen, bolehla masak banyak benda.dapat laki chef, memang kena masak kat rumah sbb dia dah jemu memasak kat tempat keja.hehe.

Dulu time sekolah xpenah blajar masak..just tolong mak kat dapur kupas bawang je

First time masak nasi i rasa masa first year kat U..roommate ajar. Umo dah 20..
Masa tu roommate suka main masak2 dlm bilik..so baru la ada keinginan nak blajar masak..balik kg dah pandai goreng nasi tapi tak sedap lg
First time masak lauk buat sambal sotong masa keja umo 24. Sambal tak masak cirit birit.padan muka. Kerja tempat ke2 duduk ngan housemate yang terer gila masak, jadi macam melekat talent masak tu kat i. Rumah sewa seterusnya dapat housemt yang pandai masak gak.masa ni first time goreng bihun,goreng mi semua jadi. Dan sekarang i adalah pemasak tegar..cakap je nak mkn apa almost tahu semua

dh biasa tolon mak memasak kat dapor.. tp totally masak btoi.. goreng teluq..goreng ikan.. magi la.. masa tu myb darjah5 or 6 gtu.. ok la.. yg lain2 tau asas cm masak lemak semua.. tp xpenah buat sendiri selalu mak ada ja waktu nak masak.. so depend kat mak la.. nk wtpa pasni.. sdap dak mak..hahah.. waktu mula kawen wpn tau masuk.. ngaku kata xpandai sngat masak kat mak mertua.. tkt dia lpas kat kita.. yala.. xtau selera family mertua cmna.. kita pn xconfident...sbb dok pjj jrg la msak kat hubby.. 1st masakan kat hubby sup ayam.. masa honeymoon kat genting.. husband ckp sedap ja msak nipu kata xpndai..hahhahaha  aritu mertua p umrah.. balik dok gan hubby.. masa tu fully depend kat diri sendiri.. nk col mak apa.. segan la..hhahhahah.. kang kna bahan gan adik beradik lain.. so tawakal ja.. 2 mgu masak based on google.. n hubby ckp sedap.. hehheh.. i am gaining confident to cook whatever dish for my husband..heheh

pengalaman aku pulak masa mula2 kawin husband suruh masak sambal
aku nak goreng ayam lupa pulak letak kunyit
pastu terus letak dalam kuali, menyambar pulak api sampai aku menjerit2
laki datang rescue tutup api semua
nasib baik syukur alhamdulillah.

hasilnya selepas cuba berkali2 baru la aku pandai masak sambal

sebelum kawin duduk dengan parents, hari2 mak yang masak, bila dah kawen amekau

Edited by putu at 31-7-2017 12:07 AM

Pengalaman pertama memasak untuk lauk-pauk  time umur 9 tahun. Saya masak nasi goreng & goreng ikan.

Pastu utk kuih & kek pula, mula belajar time umur 12 tahun. Time tu, ada jamuan di sekolah. Mak tak dapat tolong buat kan. So, saya terpaksa la buat kek batik biskut marie.

First time masak nasi goreng, nasi goreng tu pedas giler..

First time masak meehoon goreng, meehoon jd keras biler dah sejuk..

First time masak kuew teow goreng, kuew teow rase sgt masin sbb terlebih garam..

First time masak ayam lemak cili padi, kakak ipar ckp mcm lauk sampah sbb cili padi tu saya hiris2..saya tak blend skali dgn  bhn utama lain..

Ok..tu jer yg saya dok ingat mlm nie..huhuu