CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: annabellaruz2

[BEST]Koleksi seram dan misteri Sarawak

annabellaruz2 replied at 27-7-2017 03:44 PM
Aku nak sambung kisah pasal sihir tu…

Wahhh... macam perlawanan badminton lak...

Anyway, i believe mesti tok ayah dah matikan benda yang mengacau your mom babe...

Kalau tak, teruk lah your mom asyik kena jer...

Macam my experience terpijak botol minyak yang dibuang tapi tak dimatikan 'zat' nya..

Jap, let me story mory...

annabellaruz2 replied at 27-7-2017 03:44 PM
Aku nak sambung kisah pasal sihir tu…

Alaaa sedih yer anna,
Bila tau mak anna tkena tempias sihir tu...
X pepasal kann...

Aku pernah mentioned yang kat posting2 awal, yang aku jadi super sensitif dengan orang2 halus ni selepas aku pindah branch.

However, there was this one time masa aku kat branch lama, aku pernah sakit tapak kaki.. aku tak ingat berapa lama aku sakit tapi I got them lepas branch kitorang ada family day kat Damai.

Masa diawal2 tahun aku jadi pekerja bank, branches seluruh Sarawak will have budget to do branch activities, and one of them is family day kat hotel. Selain dari stay kat hotel tu, aktiviti among staff like telematch, treasure hunts akan diadakan untuk merapatkan tali silaturahim among staff yang pelbagai bangsa dan agama.

Selalu nya kitorang akan pegi, petang Jumaat, balik petang Ahad. Selepas family day tu, aku tak perasan bila masa aku start sakit tapak kaki dan yang sakit tu cuma tapak kaki belah kanan.

Yang aku ingat, everytime bangun tido, aku tak boleh nak pijak lantai terus, aku terpaksa membengkok dulu tapak kaki aku, then perlahan2 aku meluruskan tapak kaki, baru dapat nak turun kat tingkat bawah. Then everytime driving, tapak kaki belah kanan akan rasa pedih dengan tajam especially time panas terik.

Pada mulanya, I thought maybe aku ada tersalah urat, so aku pegilah tampal koyok kat situ, bukan koyok biasa, aku terus beli koyok yang merah tu...

Instead of making it better, I made it worst. Sakit wor tapak kaki aku tu..

Anyway, memang aku tak terpikir pun nak pegi berubat tradisional sedangkan pada masa yang sama, aku selalu pi hantar mak aku berubat. Masa tu kitorang selalu kat rumah, kita panggil dia Bang D, dia dan isteri dia Kak L, dua2 pandai mengubat orang, and for your info, Bang D ngan Kak L adalah kawan seperguruan ngan Pakcik ngan Makcik yang kat Samarahan tu.. alkisah macam mana Pakcik dan Makcik tu menuntut ilmu untuk mengubat orang akan diceritakan di posting yang lain.

Anyway, let me continue, selalu nya, aku just hantar mak ke rumah Bang D, sebab almost tiap malam, memang ramai yang pegi berubat kat situ, tapi kebetulan pada satu malam tu, memang takder orang kat rumah tu time tu, so mak aku suruh masuk sama, sementara aku tunggu dia habis berubat.

Cara Bang D ngan Kak L mengubat orang, sangat santai, kita takkan rasa macam kita ni pegi berubat, yang best nya, sebelum dia start mengubat, dia akan suruh kita tulis dalam buku, pastuh describe sakit kita dalam buku tu, lepas tu dia akan baca dan akan suruh kita, either to just baca surah2 lazim or if kena santau/buatan orang, kita kena baca ayat Kursi sekali lepas baca surah2 lazim.

But, in my case, since first time pegi situ, aku memang tak tulis apa2, yang aku ingat, while I was waiting for mak's turn to finish her treatment, aku tengok tv, sambil aku gerak2kan tapak kaki aku.

Tiba2 Bang D tanya aku, tapak kaki kau tu sakit tak?  Ehhh... macam tau jer, sedangkan aku tak bagitau apa2
Rupa2 masa aku pegi gerak2 tapak kaki aku, dia 'nampak' yang kaki aku tu dah takde kulit sebab dah hangus.

Bang D tanya lagi, kau rasa pedih tak? A'ah pedih, so, dia tanya berapa lama dah sakit, aku bagitau aku tak ingat bila, tapi sakit tu makin hari makin teruk..

So, mak aku bilang, alang2 dah kat situ, suruhlah Bang D ubatkan. Sebelum dia start, dia siap2 interview aku, ada tak aku pegi kat tempat berpasir, masa tu, sumpah aku tak ingat langsung part kitorang family day kat Damai tu.

Dia, Bang D, memang dah tahu time tu aku kena kat mana, cuma dia nak aku beritahu dia sendiri, then mak aku bagitau, ehh bukan korang gi Damai ker aritu!?!?!

Ohhh.... a'ah, betul jugak, acaner leh lupa!

Bang D terus bagitau, engkau kena kat situlah, engkau ada main2 kat pantai kan, yer , aku jawap. Ada beach games masa tu, tapi, rasa2 takder plak terpijak kaca.

Memang kau tak pijak kaca, dia bilang, kau terpijak pasir yang tercemar dengan minyak yang dibuang orang, dan minyak tu tidak dimatikan 'power' nya sebelum dibuang.

Ooooooooooo........ aku punya lah terkejut. Kehairanan pun iye.

Selepas selesai , aku dipantangkan makan telur, sambal belacan, ikan masin selama tiga bulan, sebab sakit aku dalam kategori teruk jugak.

Semenjak dari hari itu, aku boleh dikatakan regular patient dah.

Dari aku bekerja kat branch lama, sampai branch baru (bukan opis sekarang), aku memang jumpa Bang D ngan Kak L.

If siapa ingat, cerita masa aku terkena taring ponti, Bang D lah yang tolong aku buang taring ponti tu.

Akan aku share lagi cerita masa perut aku diterkam tangan antu..

annabellaruz2 replied at 23-7-2017 12:47 AM
Salah satu cara mudah nak mengelakkan tersebut nama

Untuk pangkat makcik2 di panggil ibu'

Senang nak ingat
anna...
Anna sambung lagi citer

Akoobabes replied at 27-7-2017 10:20 PM
Aku pernah mentioned yang kat posting2 awal, yang aku jadi super sensitif dengan orang2 halus ni ...

Skrg kaki da ok x,
Akoo...
Nie pengalaman sdamare kita jgak,
Yg 'tpijak' ssuatu yg kita x nmpk depan mata,
Mau x sakit ooo...
Kata sdmare kita,
Bisa yer mcm berbalik2,bukan sejuk,tp kbisaan tu smpai nak bgerak susah...
Sambung lagi citer

DeeHanania replied at 27-7-2017 10:29 PM
Skrg kaki da ok x,
Akoo...
Nie pengalaman sdamare kita jgak,

Sekarang alhamdulillah..

Tapi bahayakan Dee, kita yang kosong ni, asyik kena jer..

Ingat tak my story pasal ada orang tua yang pesan berzikir jer sebab aku 'kosong'
Bang D lah yang pesan tu...

Kadang2 if kena limpasan pun boleh teruk jugak kalau tak serasi ngan orang yang mengubat.

Follow Us
Edited by annabellaruz2 at 28-7-2017 11:16 AM

Aku nak kongsikan satu kisah 'minyak pemenchi' atau pun sejenis minyak yang dicalit kepada sesuatu atau seseorang supaya dibenci.

Begini..dalam kisah yang terdahulu, aku ada kongsikan tentang pokok rambutan masam yang tumbuh dibelakang rumah aku kepunyaan pak ngah aku.
Walaupun masam, Pak Ngah aku tu kedekut ya amat dengan rambutan masam dia tu…sat lagi aku citerkan..

1st story....

Adik aku yang bongsu masa tu berumur 18 tahun, baru lepas SPM...
Tetapi kalau sebut nama dia, satu kampung malahan seluruh kampung yang berdekatan pun kenal adik aku ni..
Sebab, selain aku, adik aku yang bongsu ni pun dulu kala aktif naik ke pentas untuk menyanyi.

Setiap pertandingan nyanyian yang disertai, mesti dia akan dapat 3 tempat diatas.
Aku pula pernah suatu ketika dahulu, bukan nak cakap besar.. juara dan naib juara memang sentiasa dalam genggaman setiap kali aku menyertai pertandingan nyanyian di setiap pelusuk kampung dan area kami tu. Adik aku naik pentas pun sebab menggantikan aku yang dah pencen..heheh

Masa tu kami menyanyi dengan diiringi oleh live band tau. Bukan karaoke.

Tetapi, aktiviti nyanyian aku terhenti bila aku menyambung pengajian di Semenanjung.

Berbalik pada adik aku...bertukar-tukar boyfriend memang 'parttime' dia. Puas mak aku membebel dan menegur adik aku tu. Tetapi umpama mencurah air ke daun keladi, haram nak didengarnya.

Pada suatu ketika dia sedang rapat dengan seorang lelaki, aku namakan Tonysahaja.
Umur dalam lingkungan 25 tahun. Disetiap pertandingan nyanyian yang disertai oleh adik aku, sehinggalah ke pertandingan Samarahan Idol, kerap si Tony ni datang menemankan adik aku, walaupun mak dan abah aku ada sekali menemani adik aku pada ketika itu.

Pada mulanya mak aku tak kisah pun adik aku rapat dengan Tony tu.
Tetapi, segalanya berubah apabila terbongkar rahsia yang si Tony ni sebenarnya suami orang dan bapa kepada 2 orang anak.

Maka bermulalah mak aku mencari ikhtiar untuk memastikan si Tony tu tidak lagi menjalin hubungan dengan adik aku.Mak aku mula rimas. Yang adik aku pula, mula mengelakkan diri dari kerap berjumpa Tony.

Tetapi, makin dielak, makin kerap pula si Tony ni datang ke rumah. Siap dia kata bini dia bagi green light untuk dia berkahwin 2. pala hotak dia!

Apabila mak aku mengadu kepada makcik aku yang suaminya mati dalam cerita burung ketupung tu, mak cik tu menyarankan supaya mak aku mencuba minyak pemenchi yang dia perolehi di suatu kawasan pedalaman. Ubat tu dia pernah gunakan untuk memisahkan anak buah dia yang berselingkuh dengan makcik sendiri dalam kisah2 sebelum ni.

Mak cik aku cakap, kalau si Tony tu datang ke rumah,calitkan jer kat handle motosikal Tony sambil berniat supaya si Tony tu benci kat adik aku tu.
Mak aku pun menunggu kedatangan si Tony pada hujung minggu yang berikutnya. Kebetulan minggu tu ada majlis perkahwinan di kampung kami dan adik aku pula penyanyi wanita untuk band kampung kami ni yang dibawah seliaan abah aku.

Pada sabtu malam minggu berikutnya. Mak aku melayan si Tony seperti biasa. Sebaik sahaja si Tony memasuki dewan dan meninggalkan motosikalnya di depan rumah kami, mak aku memulakan rancangan dengan mencalit motosikal si Tony. Maka selepas itu, mak aku hanya perlu memantau dan memerhatikan keputusan daripada rancangan tersebut.

Seminggu…dua minggu…tiga minggu…masuk 2 bulan…bayang-bayang si Tony langsung tidak kelihatan datang ke kampung kami atau kampung-kampung sekitar. Mak aku dah tersenyum lega. Adik aku pun sama. Apabila dirisik-risik daripada sepupu yang merupakan rakan sekerja di Tony ni, khabarnya sebaik pulang dari kampung kami tempoh hari, si Tony asyik marah-marah jer kat motosikal dia.Pergi kerja pun tumpang kawan. Akhirnya si Tony telah menjual motosikal tersebut dan membeli motosikal baru.

So, kalau motosikal pun dia dah benci, adik aku pun diabenci..hahahaha

Sampai ke sudah si Tony tak pernah datang menjengah dan menunjukkan muka kat kampung kami..

Akoobabes replied at 27-7-2017 08:19 PM
Wahhh... macam perlawanan badminton lak...

Anyway, i believe mesti tok ayah dah matikan benda  ...

Aku pun rasa macam tu sebab ni dah lebih 10 tahun lalu dan mak aku sihat sampai skrg..alhamdullilah..

DeeHanania replied at 27-7-2017 11:16 PM
Alaaa sedih yer anna,
Bila tau mak anna tkena tempias sihir tu...
X pepasal kann...

Kan Dee...
Yang gaduh adik kerabik...tp sebab kedudukan pintu kami tu 'salah'... tu yg terkena..
Nasib baik Tok Ayah tu dah bantu mak aku..
Sampai skrg mak aku jadi anak angkat Tok Ayah..
lagi la kuat kami ni dekat ke arah cara hidup Melayu selain daripada aku yang convert..hehe

Akoobabes replied at 27-7-2017 11:20 PM
Aku pernah mentioned yang kat posting2 awal, yang aku jadi super sensitif dengan orang2 halus ni ...

aah....babe...
tu pun salah satu yang agak bahaya..
kalau mandi kat air-air terjun, jangan la suka pergi ke hilir sangat..sebab biasanya air terjun tu tempat membuang 'benda' tak elok...
klu terjumpa botol2 pelik ditebing2 sungai atau persisir pantai, jangan la gatal nak kutip bawa balik.
Selalunya ada isi!

Kisah kedua pula…

Mak aku bercadang untuk menambah ruang bilik stor tempat menyimpan padi yang terletak di sebelah kanan rumah kami bersambung dengan bilik air. Semasa mula-mula mendirikan ruang bilik stor tersebut, Pak Ngah aku kata, jangan sambung ke belakang. Sambung jer kat sebelah kanan tu iaitu ruang kosong yang dulunya tempat pokok koko dan kelapa yang telah ditebang.

Alasannya sebab abang sepupu aku nak mendirikan rumah kat tempat tesebut.

Ya, memang betul abang sepupu tu dah buat rumah bersambung dengan dapur rumah Pak Ngah dan melencong sedikit kearah dapur kami. Maksudnya kami dah tak boleh nak perbesarkan ruang dapur kami.

So, setiap kali memasak, kalau kami buka tingkap dapur, akan bertentangan dengan tingkap dapur abang sepupu tu.
Bertahun juga la abang sepupu aku bersama isteri dan 2 orang anaknya tinggal kat rumah tu dengan Pak Ngah & Mak Ngah.

Mak aku pula, dia bertanya kepada abang sepupu sama ada dia bercadang untuk menyambung rumah tersebut atau tidak sebab, kalau abang sepupu aku tak sambung rumah dia, mak aku nak minta izin kat pak Ngah untuk besarkan bilik stor kami tu.

Punyala busuk hatinya Pak Ngah aku…. Dia tak benarkan mak besarkan bilik stor tu. Sebaliknya dia bina kandang babi dibelakang rumah kami betul-betul bersebelahan pokok sirih mak aku. Bayangkan seksanya kami yang terpaksa menghidu bau taik babi tersebut.

Mak cik aku senyap-senyap mencadangkan mak supaya mencalitkan minyak pemenchi tu kat kandang babi Pak Ngah.

Maka pada suatu senja, mak aku buat-buat la petik daun sirih sambil mencalit minyak tersebut disekeliling kandang babi tersebut sambil berniat ‘minta supaya si ‘nama pak ngah’ benci kat kandang babi dia ni’ berkali-kali. Sekali dengan pokok rambutan masam yang merosakkan bumbung dapur kami.

Pada hari sabtu minggu tersebut, kebetulan selepas 3 hari mak aku mencalitkan minyak pemenchi tersebut, kelihatan abang sepupu dan Pak Ngah aku sedang menarik keluar babi dari kandang.

Rupa-rupanya babi itu bakal dibunuh dan dikendurikan olehmereka di rumah sepupu yang terletak selang beberapa buah rumah.

Keesokkannya mak mendengar bunyi bisisng dari arah kandang babi tersebut.

Mak aku menjenguk dan menyapa ‘Abang buat apa tu’? Bila ternampak Pak Ngah sedang sibuk merobohkan kandang babi tersebut.

“Ni hah, aku tak pakai dah kandang ni. Baik aku robohkan jer. Kalau kau nak, kau sambung je la dapur rumah kau tu kat sini. Lagipun,anak aku tak jadi nak tambah bilik kat sini” kata Pak Ngah.

“a…ye la” kata mak.

Bukan setakat kandang tu jer kena roboh. Pokok rambutan pun Pak Ngah aku tebang…hihihihi

Mak aku pula, mentang-mentang dapat green light, hujung minggu selepas tu, dia tabur arang dan bakar kawasan tu untuk hilangkan bau taik babi. Lepas tu dia ajak abah dengan adik ipar aku besarkan bilik stor untuk menyimpan padi dan pelbagai hasil anyaman. Tanah selebihnya mak aku tanam terung, serai, kunyit, pucuk manis dan ubi kayu serta cili.

Ala, yang selalu petik pucuk ubi dengan pucuk manis tu pun,cucu Pak Ngah juga. Mak aku tak kisah. Yang mak aku kisah kalau dorang ambik cili, timun dengan kacang panjang.

Haaa… yang tu mak aku tak kasi petik sembarangan sebab ada pantang larang. Terutama kalau pompuan period, memang mak aku tak bagi langsung sentuh pokok cili dia. Nanti takut pokok tu layu dan akhirnya mati.
Mak aku dah pesan kat cucu2 pak ngah dengan kami sekali.

Mengenai minyak pemenchi tu, walau pun macam tahyul, tetapi, memang wujud. Kalau tak wujud, macam mana pula dengan minyak pengasih?

annabellaruz2 replied at 28-7-2017 10:20 AM
Kisah kedua pula…
Mak aku bercadang untuk menambah ruang bilik stor tempat menyimpan padi yang ter ...

Agreed on minyak pembenci ya...

sikkan minyak pengasih jak ada nak..

Akoobabes replied at 28-7-2017 11:42 AM
Agreed on minyak pembenci ya...

sikkan minyak pengasih jak ada nak..

aok la babe...
mun maok cerita pasal minyak, macam2 jenis minyak yang aku pernah dengar babe..

Akoobabes replied at 27-7-2017 10:20 PM

eh u dah ok kah sik?

mok contact no. abg D..alamat ke...mana tau mok jumpa ngan ya...

kamek ni mcm ada problem tapi sik dpt detect apa....

Syazzy replied at 28-7-2017 11:12 AM
eh u dah ok kah sik?

mok contact no. abg D..alamat ke...mana tau mok jumpa ngan ya...

bang D dah ninggal, kinek tok bini nya jak ada ubat orang tapi nya sik dapat nak ubat rami gilak.
So kinek tok, me and mak pegi rumah Pakcik rah Samarahan ya..

Tapi kelak i will tell all my experience berubat ngan arwah Bang D, selalu nya kmk kenak orang halus jak..

Syukur juak, kerna mun kenak buatan orang level sakit nya advance ehhh... yalah sampey jadi kanser

Edited by annabellaruz2 at 28-7-2017 04:46 PM

kat kawasan kampung kami ada sebuah tasik yang tak tahu entah bagaimana wujudnya..
beberapa kali penduduk kampung terserempak dengan ular nabau (seakan2 ular sawa bersaiz mega)
ni gambar batu nabau yang aku google kat internet..memang saiz ular nabau besar2 belaka..

yang atas ni batu nabau yang asal

yang bawah ni batu asal tu dah dicat baru..

berbalik pada kisah tadi...
tasik tu bila dipandang dari jauh memang menggoda betul kilauan ikan di dalam air tu..
ikan2 yang bermain di permukaan air memang membuatkan kita geram untuk melempar umpan.
tapi bila memancing, haram betul nak dapat walau seekor ikan..huhuhu

Tetapi entah macam mana suatu petang tu sepupu aku ajak kami memancing kat sana kot2 boleh dapat ikan, kan?..
kami dalam 6 orang...
menganjak ke senja, masa tu langit tengah berwarna jingga...
kami baru berkira2 untuk balik..
tiba2 dari tengah2 pulau tu keluar 1 cahaya... di dalam cahaya tersebut, terdapat 1 makhluk yang seperti ular tetapi berkaki dan bermisai serta bertanduk..
saiznya tak la besar sangat..munkin sebesar lengan dan panjang dalam 2 kaki sahaja..
sepantas kilat terbang ke awan dan menghilang..
kami seperti terpukau seketika..
bila dah tersedar, lekas-lekas kami berjalan melalui semak untuk ke jalan besar..
dalam keadaan berlari anak dan masing-masing ingin lekas sampai ke jalan besar, masing-masing tercungap-cungap..
sebelah tasik tu, dalam 300 mtr, adalah jalan utama laluan penduduk di situ..jalan berbatu..belum berturap..
dan laluan tu sangat keras dan seram...pokok2 besar2 disepanjang jalan..

semak kiri kanan...(ni klu orang kampung, mesti dapat bayangkan suasana jalan hutan bila malam)
macam-macam benda orang jumpa..

ular hitam dan sebesar batang pisang melintang di tengah jalan..
tak nampak kepala atau ekor.. nampak badan jer..
hantu tanpa kepala... langsuir..atuk & cucu yang dah mati jalan beriringan berpegangan tangan....
kereta & moto ada yang menumpang bila turun bukit tu..

malam tu kami berenam sama-sama demam... abah aku yang mengubat kami berenam..
lepas seorang-seorang kena sembur dengan air jampi abah..
dahi bercalit kapur sirih dijampi..

keesokkannya bila dah kebah, meleleh taik telinga kami kena bebel dengan mak masing2..

rupa-rupanya memang takde sapa yang berani memancing disana sebab selalu ada penampakan ular-ular besar dan makhluk aneh di tengah2 pulau di tasik tersebut..

dan itulah yang terakhir kami memancing kat sana..kami memancing tu dapat la juga 2-3 ekor ikan haruan..

sekarang tasik tersebut terletak jauh dari tepi jalan berturap yang baru dibuat..tak tau adakah memang sengaja dilencongkan dari jalan asal atau pun 'terpaksa' dilencongkan dari laluan asal.

sampai sekarang walau pun jalan tersebut telah berturap dan lebar, tetapi kalau lalu kat situ malam-malam, tetap berhati-hati kerana ada saja 'benda' yang melintas selain daripada ular sawa atau tedung yang bersaiz besar di kawasan berhampiran tasik tersebut.

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

@munahtingtong

meh datang sini..

BONDAFAD replied at 22-11-2016 11:43 PM
Dulu g umah kawan di samarahan..sempat la naik bot masa air surut g cari lokan ngan siput kat batang ...

sib baik x ju onn

annabellaruz2 replied at 23-11-2016 10:56 AM
ahahaha...moyang pompuan mixed iban + british.. x tau la rupa jessica alba ke tak..x sempat jumpa. ...

msti TT ada iras2 Jessica Alba..

Syazzy replied at 23-11-2016 02:07 PM
hahahah hish.... tipikal wajah borneo tu apa? jangan bah ckp mcm tu hehehe mmg org Borneo good loo ...

betul tu, i ada kawan iban kat opis..cantik dia ni.., jenguk FB dia..mak dia punyalah cantik dari dia, sekali dia kasi tenguk gamba nenek masa muda..aduyaiii lagii cantik..mixed British..