CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: LostSoul

How do we cope with deaths and critical illnesses in a family?

aiseh... ari nih airmata ku asik ngalir aje... natap suratkabar ngalir, natap forum, ngalir, natap kerja pun ngalir.....

aku plg tk leh tahan klu tetiba aku terbayang anak anak aku di ambil Nya kembali..... aku tk tau aku cukup kuat ke macam aznie.....

Balas #82 tehlaut\ catat

same lah cam aku bila aku dapat tau anak kawan aku meninggal. ko penah jumpa blog ni?

www.memorizulaikha.blogspot.com

Reply #80 aaz's post

aaz, pengalaman u membuatkan i teringat... masa balik raya cina ari tu pun camtu. sllaunya nenek bila kita balik, walau dia tidopun, dia akan bukak mata.. bangun.. berbual.. tp ari tu, dia terbaring je. tanya cousin apesal, dia kata nenek cirit birit, muntah2.. lama jugaklah dia tido.. then dia bangun mintak teh, makan biskut siket. mlm tgk dia lemah sgt, hantar ke hospital. doc masukkan air sebotol, bg ubat. so mlm tu dia rest.

esoknye tgk dia masih muntah2 lemah. so kitapun hantar dia ke hospital balik. samapi je hospital, keadaan dia makin lemah.. doc kata nenek anemic, kurang darah sbb bleeding. dan terus di kejarkan ke hospital besar.

yg membuatkan kami sedih, terharu sbb out of the sudden. dan masa tu teringat kisah arwah makcik yg dikejarkan oleh anakke ke hospital, tp meninggal bila tiba disana..

maybe korang perasan aku cam dok promote blog ni plak, tapi actually aku benefit banyak sangat dari blog ni. aku jadi insaf.

aku belajar appreciate anak2 aku yg sebelum ni aku tak heran sangat. walaupun zulaikha dah takde, pemergiannya tak sia2.

Balas #83 nurulcomfykid\ catat

pernah baca sikit.... kat opis blog kena blocked.....

tp mmg menyedarkan aku akan amanah yg dipikul.....

Ok, utk sesapa yg tanya,
kami baru balik... hanya buat scan bahagian otak aje, ni ujian kedua gitu
sebab sebab minggu lepas, laki me dah buat, entah apa nama scientifiknya
yg kena pakai cam cap atas kepala dan atas tu penuh wayar...

dua minggu lagi baru dpt keputusannya...

Follow Us

Reply #87 faraway1's post

fara, right now ur hubby on medication kan?

scan dah ada result? kat PPUM, lambat le siket readingnye. kalua mri minggu ni, next month baru dpt jumpa doc...

Originally posted by nurulcomfykid at 30-1-2009 11:46 AM
maybe korang perasan aku cam dok promote blog ni plak, tapi actually aku benefit banyak sangat dari blog ni. aku jadi insaf.

aku belajar appreciate anak2 aku yg sebelum ni aku tak heran sanga ...

aku ada baca blog tu. sakit jiwa bila sampai tang pengasuh tu le. tapi skrg dah kurang details kan...sbb case under investigation

Originally posted by LostSoul at 29-1-2009 10:55 PM
fara, right now ur hubby on medication kan?

scan dah ada result? kat PPUM, lambat le siket readingnye. kalua mri minggu ni, next month baru dpt jumpa doc...

yepp, kena makan ubat, 5 bijik sehari seumur idup...

ujian scan minggu lepas dan mri hari ni,
dua minggu lagi baru kami tau keputusannya...
Lucky sini cam cepat jugak, pegi buat MRI pun tak payah tunggu lama.. doc
dr jam 7 dah siap tepon bagitau jangan lupa ujian jam 9....

sebenarnya tak da ayat sesuai nak bagitau camana me rasa....

Balas #89 mala0n\ catat

yup.

kesian mamazulaikha. dia nak sangat pregnant lagi. tapi dokter tak bagi. dokter cakap dia blom ready. hubby dia plak cakap kalo dapat baby girl, nak letak nama zulaikha jugak.

sedihh

Reply #90 faraway1's post

far... i understand.. i know very well.. ikut kata kawan kat dlm borak, dah bahagian kita far..

lucky for u, kat sana med tech is far more advance dr here.. kat sini, so many ppl lining up to meet the docs yg tak bape ramai. mri pun nak kena tunggu giliran..

Balas #90 faraway1\ catat

5 bijik?!

aku ni jenis penakut makan ubat. yg tablet dihancuran. kalo yg capsule, sanggup bukak. pahit pun takpe, janji jangan kena telan!!

Originally posted by nurulcomfykid at 29-1-2009 11:06 PM
5 bijik?!

aku ni jenis penakut makan ubat. yg tablet dihancuran. kalo yg capsule, sanggup bukak. pahit pun takpe, janji jangan kena telan!!

uh laki me tak pilihan pahit ke apa jua rasanya kena makan ubat,
kalau dia pengsan mengejut lagi..
lesen keta kena tarik.. patah kaki tak boleh memandu

ubat capsule.. dan 3 tahun dia makan dah.. dah biasa sangat lah tu...

Originally posted by LostSoul at 29-1-2009 11:05 PM
far... i understand.. i know very well.. ikut kata kawan kat dlm borak, dah bahagian kita far..

lucky for u, kat sana med tech is far more advance dr here.. kat sini, so many ppl lining up to ...

ini yg me harap dgn tekn semua ni.. laki me sihat walafiat..
sapa ingat cita ER  yang doc green mati dalam cita tu..
masuk dalam mesin MRI etc... .. sedih sangat...

Reply #92 nurulcomfykid's post

nurul, hang bukak ubat capsule? perghh pahit tu.. kalau pil, kurang siket..

anyway, for me, kalau dah sakit, need med, makan jugak walau apapun kaedahnye.. salah satu amanah kita kena jaga kesihatan badan..

my hubby sama cam hubby far, hari2 kena makan ubat.. 300mg.. long term use ada risknye, but short term, it helps..

mm..
ingat sangat cita ER tu. sbb mmg minat kat dr. green.

skang ni kat astro pun dok tunjuk lagi cita ER.

Pd me, kalau me sakit tak pe tp jgn ada family members yg sakit. Ku bisa nangis esp kalau anak2.

Me pernah lihat my best fren menderita sakit. Dia ada breast cancer. Sedih dan x mampu menahan air mata melihat dia. Apa yg me buat, beri dia semangat dan kekuatan. Kalau dah ajal tiada siapa mampu menahan, namun biarlah yg sakit pergi dlm iman. Jgn lah hendaknya pesakit "pergi" dlm keadaan meracau, x ingat tuhan dsbnya. Mind u, bila dlm keadaan kesakitan, kita boleh lupa segala2nya. Yg ada hanyalah keperitan dan kesakitan. Di saat ajal mendtg, ketika itulah syaitan menggoda dgn pelbagai tawaran. Yg x kuat iman akan tenggelam dgn hasutan.

Sebenarnya kita yg sihat inilah yg perlu memberikan bantuan. Selalu ingatkan pesakit spy ingatkan tuhan. Ajar dia berzikir. Paling mudah sebutlah Allah, Allah sentiasa. (bg yg muslim). Bila lidah sentiasa dibasahi dgn zikrullah, insyaAllah syaitan x dpt mengacau. Sakit tetap sakit. Kita x mampu buat apa2. Cuma berharap yg nak "pergi" tu pergi bersama kalimah ALLAH aka iman.

My mom, sebulan b4 dia passed away, doc dapati jantung dia dah kritikal. Nak buat operation pun doc x galakkan sebab dah tua. Seminggu dia kat ward. Me x dpt jaga sebab ada anak kecik masa tu. Adik-beradik yg lain yg bergilir2 tunggu. Syg nya mereka x tekankan bab solat. Me nak cakap lebih2 pun x mampu sebab me ni dahlah x dpt tunggu my mom kat ward. Yg me mampu hanya berdoa spy my mom dpt keluar dr hospital dan dpt solat walaupun terpaksa berbaring. Apa yg me harapkan adalah agar my mom pergi menemuiNya dlm iman, x menanggung apa2 hutang. Hutang material ataupun hutang solat.

Solat wajib diteruskan walaupun pesakit terlantar. Sekurang2nya solat dgn mengelipkan mata. Bagaimana pesakit nak buat kalau terlantar dan x mampu buat apa2? Kita yg sihat nilah sepatutnya membantu dr segi itu. Bersihkan pesakit, ambilkan wudhuk/tayammum pesakit. Semua ni kita kena alert. Belajarlah cara2 nak tayamum. Pesakit yg terlantar tenat x perlu berwudhuk.

Alhamdulillah. My mom keluar dr hospital. Dpt solat 5 waktu dan mengqhadak solat2 yg tertinggal semasa terlantar di hospital. Hampir 2 minggu lepas tu my mom pun kembali kerahmatullah ketika sedang duduk menunggu makanan utk bersahur, 1 Ramadhan 1426H. Semuga Allah mencucuri rahmat ke atas semua yg tlh pergi. Amin!

ps: Faraway, sorry about your hubby. Semuga tabah dan cepat sembuh.

Rate

1

Reply #97 HOTlips's post

hotlips, thx for sharing.

lip2, tlg lip.. ada info ttg cara utk mengambilkan wudhu' utk org yg sakit ni.. post ye.. i wanted to practice that with my grandma bila jaga dia weekend ni..

boleh belajar kat sini menda2 yg penting..

Balas #98 LostSoul\ catat

ms my mom sakit dulu, baik masa kat umah atau kat wad, sy pastikan mak amik wudu' time yg dia sempat guna 1 wudu' utk 2 solat. eg: amik wudu' time dkat2 zohor nak abis, kemudian slt zohor then masuk je asar terus solatasar. Begitu jg utk maghrib dan isyak.

Kalau time mak nak kena solat sambil baring, saya cuma pakaikan mak telekung dan bhg bawah tutup ngan selimut.

Reply #98 LostSoul's post

sis, my atuk sedara dulu, diorang masukkan air tu dlm spray (mcm spray utk iron baju), anak dia spray & ratakan utk wuduk