CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: LostSoul

Bagaimana nak memupuk kasih sayang utuh antara ibu bapa & anak2?

Reply #99 truly's post

YES! thats truly TRUE!   Bila2 masa boleh mintak. Ada byk petua/masa yg khusus kita boleh meminta2 pd Allah. Mintalah apa shj yg baik dan diredhainya. Yg paling baik, mintalah DIA selamatkan IMAN. Matikan kita dlm iman juga.
Antara masa2 yg dimakbulkan permintaan/doa:
1. 2/3 mlm. Bangunlah buat solat tahajud/hajat
2. Ketika azan berkumandang
3. Ketika hujan turun
4. Sebelum org selesai solat Jumaat
5. Ketika menunggu azan utk berbuka puasa
Banyak lg. Lupa la. Yg lain2 tau kot.

Nak share lg petua menambah kasih syg anak beranak dr Rasulullah saw:
揫/size]Berguraulah dengan anak kamu kala usianya 1 hingga 7 tahun. Lepas 7 hingga 14 tahun kita didik dan ajar, Kala umur mereka 14 hingga 21 tahun jadikan kawan"

tenggelam ke?

masih tak timbul lagik..?

Originally posted by HOTlips at 3-3-2008 11:00 AM
揫size=2]Berguraulah dengan anak kamu kala usianya 1 hingga 7 tahun. Lepas 7 hingga 14 tahun kita didik dan ajar, Kala umur mereka 14 hingga 21 tahun jadikan kawan"

..................walaupun anak2 kamu itu sudah rambut beruban.......dia tetap anak2 kamu..........

Tu yg ramai sangkakan...lepas jer umur 21.....kunci kebebasan dah dapat.......YEHAAAAAAAAAA....

Manak.......behave........

..................walaupun anak2 kamu itu sudah rambut beruban.......dia tetap anak2 kamu..........  

Betul tu Manak. Hubungan anak dan ibu bapa tak pernah putus sampai bila2 walau pun berlainan agama. CUMA..... tjwab tu dah bertukar. Si anak la pulak kena bertanggungjwb ke atas parents yg dah berkedut 1000 or bongkok 3, 2 atau 1 tuh!

ps: Awat hang terkenyit2, terjelir2 tu Manak? Sakit mata? Kepedasan?

Tu yg ramai sangkakan...lepas jer umur 21.....kunci kebebasan dah dapat.......YEHAAAAAAAAAA....

Bebas boleh! Tapi jgn sampai lari dr landasan yg ditetapkan oleh Allah swt.

Manak.......behave........

Good one Manak! Berpesan2 kpd diri sendiri adalah yg paling afdal!

Btw, petua kat post #101 tu tak surelah pulak dr siapa. Samada dr Saidina Ali atau pun dr Rasulullah sendiri. Kalau bukan dr Baginda tp dikatakan dr Baginda berdosalah me. . Harap ada yg menyampaikan kebenaran. Me betul2 tak sure lah yg tu.

Originally posted by HOTlips at 4-3-2008 09:27 AM
Betul tu Manak. Hubungan anak dan ibu bapa tak pernah putus sampai bila2 walau pun berlainan agama. CUMA..... tjwab tu dah bertukar. Si anak la pulak kena bertanggungjwb ke atas parents yg dah berkedut 1000 or bongkok 3, 2 atau 1 tuh!

ps: Awat hang terkenyit2, terjelir2 tu Manak? Sakit mata? Kepedasan?

Dan bagi ibu-bapa juga harus sedar.....bagi anak2 perempuan mereka yg sudah bersuami.....tanggungjawab anak mereka itu adalah buat suaminya yg paling teratas dan bukan keatas diri mereka....dan begitu juga isteri2 harus tahu dimana letaknya kedudukan tanggungjawab mereka......

Terkenyit2 sebab ada org jauh nak datang jumpa Manak bawak rombongan lah.....

Follow Us

Reply #106 manakautau's post

Good one Manak. Memang benar. Bg anak2 perempuan yg tlh berkahwin, maka.... terlepaslah tjwb ibu bapa mau pun si anak. Namun, atas peri kemanusiaan, anak perempuan masih boleh melaksanakan/menyediakan apa2 keperluan ibubapanya dgn izin suami. Adapun bg anak lelaki, INGAT! jgn sesekali cuba lari dr tjwab. nanti menjawablah di "sana"!

La bab anak lelaki tu...hang bold kan in yellow lah ....DUH......

Originally posted by LostSoul at 27-2-2008 06:46 PM
buat aku terpikir, sesetengah org yg kurang bernasib baik, bila dah tua, takde anakpun yg nak jaga. semua bertolak2... ada yg terus ditolak ke rumah org2 tua... what can we do then, as a parent to instill strong bond/love between us and our kids, so bila kita dah tua, they will still be there for us? adakah ianya bergantung pada nasib, atau bergantung pd usaha kita semasa kita mendidik anak2 kita?

Tanam kan dalam diri sebagai ibu bapa....amanah yg diberikan ALLAH pada kita(dalam bentuk anak2) hendaklahlah kita bimbing dan asuh sebaik yg terdaya.....

Yg lebih mustahak, kita harus lakukan semua ini ikhlas kerana ALLAH.....dan bila kita dah ikhlas lakukan semua ini keranaNYA, tidak mungkin akan timbul soal kita tidak bernasib baik sebab ditolak ke kiri atau kekanan oleh anak2 kita bila kita tua kelak.....

YG harus kita senantiasa panjatkan doa pada ALLAH...ialah semoga diri kita ini akan kuat emosinya pabila tiba usia senja dan tidak berkeperluan utk bergantungan pada anak2.......

Kita tidak harus terus bersangka buruk pada anak2 bahawa sesungguhnya mereka sudah melupakan jasa kita yg telah membesarkan mereka...sebaliknya kita harus terus mendoakan mereka,,,,kerana sesungguhnya tidak akan ada doa yg lebih afdal(jika ikhlas), selain dari doa kedua ibu bapa ke atas anak2 mereka.......Derhaka atau tidaknya anak2 kita itu juga bergantungan pada sejauhmana kita terus mendoakan yg terbaik utk mereka dan senantiasa mengampunkan mereka....

Tidak TUHAN hidupkan manusia dimuka bumi ini atas dasar/penggantungan pada NASIB..........WALLAHHUAKLAM....

Reply #109 manakautau's post

good advice, manak. perhaps when you have your own kids later in life, you can practice this too. the best lesson on life is not only to be preached, but to be practised by the preacher. then you will have the benefit of knowing it yourself and telling others your experience.

Reply #101 HOTlips's post

hotlips, i like the last comment dlm hijau tu.. disaat ni masa aku tgh bergurau2 dgn anak2 aku.. but at the same time, aku tak lupe jugak pengajaran2 mudah... mak ngah aku mengamalkan kaedah ini, alhamdulillah, anak2 dia cukup rapat dgn dia.

ulang2 balik, aku nampak perkataan KESEDERHANAAN dlm segala hal..

Originally posted by LostSoul at 6-3-2008 02:00 PM
hotlips, i like the last comment dlm hijau tu.. disaat ni masa aku tgh bergurau2 dgn anak2 aku.. but at the same time, aku tak lupe jugak pengajaran2 mudah... mak ngah aku mengamalkan kaedah ini, ...

Aku wonder kaedah apa tu? Care to share?

Aku edit:

Opps, aku baru trace yg hotlips tulis...  kaedah yg diajar oleh Nabi... yupp mmg supposedly camtu la kita treat anak2 kita but kdg2 aku ni pun terlupa psl2 ni kena slalu bc psl parenting skill ..

[ Last edited by  yaszz at 6-3-2008 10:27 PM ]

Setiap taun berlalu, anak pun makin besar... Kdg2 rs sekejapnya dari baby dah jadi budak besar... This yr anak aku dh masuk sekolah, but dr segi umur baru 6yrs+...
Selalu aku terfikir dah besar nanti aku dah takleh peluk2 cium2 dia, boy yg besar mana nak mak dia treat dia cam ms kecik2 kann... so every time ingat camtu, aku akan peluk dia selalu & cium2 dia sampai rimas budak tu...

Baru smlm aku turun tangga kt rmh ni together2 pimpin tgn dia berlari2 sama2 (sbb budak mana boleh jln elok2 kan) Dia ckp mama tak pyh la pimpin tgn dia... Aku jwb, biarla mama pimpin nanti dia dh besar dia malu nak pimpin tgn aku dah... So anak aku cam faham biarkan aku pimpin dia sampai ke meja makan tuk dinner sama2...

Sensitip tul aku bab2 anak & mak ni ...

Originally posted by LostSoul at 6-3-2008 01:58 PM
good advice, manak. perhaps when you have your own kids later in life, you can practice this too. the best lesson on life is not only to be preached, but to be practised by the preacher. then you ...

Exactly what Manak cakap kat  aji.......

Nasib baik haku mengelak.......

[ Last edited by  manakautau at 7-3-2008 07:39 AM ]

Dont do it to your mother if you dont want your children to do it to you later...

in reverse:

Do it to your mother if you want your children to do it to you later...

Reply #113 yaszz's post

heh heh my sentiment exactly.. anak lelaki aku yg sulung pun dah mula malu2. kalau jalan dah takde pegang2 tangan, cume kadang2 tu kalau dia rasa nak peluk, dia dtg, peluk kejap pas tu go.. masa hantar 1st day skolahpun camtu. dia ckp "mak pegile balik.. takpe org ok je..". heh heh..

tp satu je yg tak boleh ubah, masih nak tido bawah ketiak mak dia.. penakut betulll..